Internet symetryczny: jak działa łącze, co daje i jakie są ceny?

Internet symetryczny to rodzaj łącza z globalną siecią, który może zainteresować niektórych z nas. Choć większość dostępów do Internetu realizowane jest według zasady, w której obowiązuje wyższa prędkość pobierania, niż wysyłania, to rozwiązanie symetryczne ma dużo plusów. Znajdzie zastosowanie zarówno specjalistyczne, jak i domowe. Jak działa takie łącze, co daje i jakie są ceny? Za chwilę dowiesz się tego wszystkiego.

Przyjrzymy się zarówno temu, jak działają najpopularniejsze technologie, jak i zasadzie oferty Internetu symetrycznego. Spojrzymy razem na ceny. Zdecydujemy, czy światłowód symetryczny jest właśnie dla Ciebie i czy warto go podłączyć. Choć to nadal dość nietypowe rozwiązanie, to ma swoje zastosowania w dzisiejszej sieci. Jest przeznaczone głównie dla większych organizacji, jednak może zainteresować przeciętnego użytkownika. Co ciekawe – jeden z operatorów uznał już Internet symetryczny za pewnego rodzaju standard i wprowadził go do swojej oferty, usuwając z niej inne rozwiązania.

światłowód symetryczny

Łącze symetryczne – z jakiego dostępu korzystasz na co dzień?

Zapewne masz podłączony jeden z poniższych rodzajów Internetu:

Możesz go mieć od:

 • Operatora telefonicznego
 • Operatora sieci kablowej
 • Operatora sieci bezprzewodowej
Wskazane przeze mnie podziały są dziś dość mocno zatarte, ponieważ przykładowo operator kablówki jak i telefoniczny mogą korzystać z tak samo działającej infrastruktury. Zatem pojęcia rodzajów operatorów i technologie przenikają się wzajemnie, a podziały zacierają.

Najprawdopodobniej korzystasz z dostępu niesymetrycznego. Przykładowo:

 • Pobieranie danych możesz wykonywać z szybkością do 100 Mbit/s
 • Wysyłać dane możesz z szybkością do 10 Mbit/s

Co to oznacza w praktyce? Możesz co prawda pobrać dane z prędkością, która wystarczy do codziennego korzystania z sieci, oglądania filmów czy rozgrywki sieciowej, jednak wyślesz je dużo wolniej. Wysyłając na przykład duży załącznik do emaila lub plik na dysk sieciowy w chmurze – wyślesz go od kilku do kilkunastu razy wolniej, niż jesteś w stanie pobrać.

Czy to źle? Na ogół nie zauważysz tych ograniczeń. Dlaczego? Ponieważ większość ruchu danych wykonywana jest jako pobieranie. Filmy, pliki z danymi, muzyka, strony internetowe – tu króluje pobieranie danych, a ich wysyłanie ograniczone jest do zapytań do serwerów i przesyłania malutkich pakietów. Trochę więcej danych wysyłasz grając w sieci, szczególnie w złożone gry symulacyjne. To nadal jednak nie są bardzo duże paczki danych. Można zatem uznać, że łącze niesymetryczne, używane najczęściej, to doskonałe i wystarczające rozwiązanie dla większości prywatnych zastosowań. Dobrze sprawdzi się tez w niedużej firmie.

Internet symetryczny – co to znaczy?

Symetryczny Internet to w praktyce Internet z szybkim uploadem. Co to takiego upload? Nic innego, jak wysyłanie danych. Przykładowo:

 • Twoje łącze ma możliwość odbierania danych z prędkością do 300 Mbit/s
 • Z racji tego, że jest symetryczne, to wysyłać dane możesz także z szybkością nawet 300 Mbit/s

Widzisz zatem, że możesz wysyłać i odbierać dane z taka samą, maksymalną dla Twojego dostępu, prędkością. Jeśli zatem potrzebujesz wysyłać sporo danych, na przykład na zewnętrzny serwer i robisz to regularnie, to łącze symetryczne może być dla ciebie doskonałym rozwiązaniem.

Łącza tego typu nie są nowością. Były oferowane już nawet dwie dekady temu, choć oczywiście miały dużo niższe parametry, niż dzisiejsze. Wtedy jednak ich ceny były w zasięgu większych organizacji, firm. Dziś, choć nadal dość drogie, są w zasięgu większej liczby odbiorców. Ale to, czy warto się na nie skusić, zależy od kilku czynników.

łącze symetryczne

Czy warto zainteresować się łączem symetrycznym?

Kiedy przyda Ci się łącze symetryczne do Internetu? Jego zastosowanie może być korzystne w wielu przypadkach. Może to być na przykład:

 • Częste korzystanie z umieszczania dużych plików w chmurze. Szczególnie będzie dotyczyć to treści multimedialnych
 • Korzystania z serwera w miejscu podłączenia Internetu. Jeśli dużo osób łączy się z Twoim komputerem z zewnątrz, z Internetu i pobiera z niego dane, to łącze symetryczne może być wręcz niezbędne
 • W przypadku korzystania z wielu komputerów z dostępem do Internetu, które dość często wysyłają dane, na przykład do wideokonferencji
 • Gdy grasz w zaawansowane rozgrywki sieciowe, które korzystają z wysyłania danych na serwer zewnętrzny, i gdy tych danych jest naprawdę dużo

Jak widzisz – decyzja o zakupie łącza symetrycznego może być niełatwa. W bardzo wielu przypadkach bowiem wystarczy, nawet przy wielu komputerach, łącze asymetryczne. Dlatego warto przemyśleć decyzję. Ja zainteresowałbym się Internetem symetrycznym, gdybym na przykład wiedział, że kilka osób jednocześnie będzie korzystać z funkcji wideokonferencji (na Zoom czy Teams). Także mając serwer z danymi dla znajomych czy współpracowników skorzystałbym z łącza symetrycznego. Gdybym był zapalonym graczem, to Internet symetryczny zainteresowałby mnie dopiero dla naprawdę profesjonalnych rozgrywek.

Jeśli natomiast wgrywasz od czasu do czasu zdjęcia na dysk Google czy OneDrive od Microsoft i wysyłasz linki do znajomych, to raczej symetria prędkości nie będzie dla Ciebie konieczna. Nie zauważysz też wielu korzyści, gdy kilku członków Twojej rodziny lubi oglądać jednocześnie filmy na kilku komputerach.

Ile kosztuje Internet symetryczny? Przyjrzyjmy się cenom

Sprawdźmy ile na rynku trzeba zapłacić za łącze symetryczne. Dowiemy się, czy ceny znacząco różnią się od tych, które obowiązują dla bardziej tradycyjnych, asymetrycznych rozwiązań. Jestem przekonany, że spojrzenie na koszty Internetu symetrycznego ułatwi Ci podjęcie ewentualnej decyzji o wyborze typu połączenia z siecią.

INEA i światłowód symetryczny

Ten operator oferuje dziś Internet symetryczny 1 Gbit/s oraz tańszy, w niższych prędkościach. Oto szczegóły:

 • 300 Mbit/s kosztuje około 81 zł na miesiąc
 • 600 Mbit/s to koszt 91 zł miesięcznie
 • 1 Gbit/s kosztuje 101 zł na miesiąc

Wszystkie oferowane przez Inea prędkości oferowane są w opcji symetrycznej, więc na razie nie porównamy cen z tymi, które dotyczą łącza asymetrycznego.

UPC i Internet symetryczny

UPC w ofercie dla biznesu oferuje wiele prędkości łączy symetrycznych. Na nasze potrzeby wykorzystamy ceny dla prędkości analogicznych, jak w INEA. Oto krótkie zestawienie:

 • 300 Mbit/s to koszt 369 zł miesięcznie
 • 600 Mbit/s to 492 zł na miesiąc
 • 1 Gbit/s to aż 676,50 zł miesięcznie

Choć ceny są dużo wyższe, to warto zauważyć, że oferta UPC przeznaczona jest dla bardzo wymagającego biznesu. Operator oferuje najnowocześniejsze urządzenia końcowe, w tym routery w wersji typowo biznesowej. Zapewnia także wsparcie według umowy serwisowej, z bardzo krótkimi czasami usuwania ewentualnych usterek i szybkimi interwencjami techników.

Internet symetryczny w Netii

Operator ten ustala ceny na podstawie indywidualnych wymagań klienta. Dlatego też ceny nie są podane w jednym, oficjalnym cenniku. Zależą od wielu czynników. Dokładna oferta zostanie opisana po kontakcie z Doradcą.

internet symetryczny cennik

Orange – łącze symetryczne

Podobnie jest z Orange. Tu także poznasz cenę Internetu symetrycznego po indywidualnych ustaleniach z Doradcą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że maksymalna prędkość przesyłania w Orange zależy od lokalizacji podłączenia. W mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich tego typu łącze może nawet nie być dostępne.

Vectra i Internet symetryczny

Vectra także przewiduje ustalenie ceny po konsultacjach. Wynika to z kierowania oferty do klientów w ten sposób, by była jak najlepiej dostosowana do ich wymagań.

Ceny internetu symetrycznego – jakie wyciągamy wnioski?

Ciekawym jest fakt, że INEA, jako jedyny operator w kraju, oferuje wszystkie swoje łącza jako symetryczne. Ceny nie odbiegają wiele od średnich rynkowych, choć są nieco wyższe. Przykładowo łącze asymetryczne o prędkości pobierania do 300 Mbit/s u wybranych operatorów, na przykład w UPC czy Netii, możesz dostać nawet 2 razy taniej. Ci pozostali operatorzy, prócz UPC, nie ujawniają publicznie cen symetrycznych rozwiązań – są one dostępne po indywidualnych ustaleniach.

Jest to dodatkowy argument za tym, żeby podjąć decyzję o podłączeniu Internetu symetrycznego dopiero wtedy, kiedy uznasz, że jest on Tobie niezbędny. W innym przypadku lepiej skorzystać z łącza z tradycyjnym podziałem prędkości. Skorzystaj proszę z moich wskazówek odnośnie okoliczności, w których może to być dla Ciebie korzystne.

internet symetryczny co to znaczy

Czy przy internecie symetrycznym są limity?

Przyjrzyjmy się jeszcze jednej kwestii – czy na łączu symetrycznym obowiązują limity przesyłania danych? Nie. To łącza w większości przeznaczone dla biznesu. W firmie korzystanie z Internetu, na którym ciąży limit przesyłania danych w miesiącu, byłoby bardzo niepraktyczne. Łącza symetryczne mają być szybkie, niezawodne, z gwarancją serwisowania i całkowicie bez limitów.

To, co znane jest z ofert komórkowych, czyli ograniczenie danych po przesłaniu ich konkretnej ilości, nie dotyczy zatem Internetu symetrycznego. Łącza te są dodatkowo wyposażone we wsparcie, które niedostępne jest dla standardowych rozwiązań. Dotyczy to między innymi Orange, Netii czy Vectry. Jednak jakie konkretne warunki można wynegocjować w zakresie wsparcia – tego dowiesz się już z rozmowy z Doradcą.

Jeśli posiadasz już podłączenie symetryczne, to warto je przetestować. Możesz skorzystać z oficjalnego narzędzia, jakim jest serwis Speedtest.net. Sprawdzisz, czy prędkość wysyłania jest taka sama, jak pobierania danych. Jeśli natomiast masz asymetryczne, to porównasz i sprawdzisz, o ile prędkość wysyłania jest niższa od tej dotyczącej pobierania.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *