Jak podłączyć internet do laptopa przez kabel? Ethernet, USB i inne sposoby

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do bezprzewodowego dostępu do internetu. Chętnie korzystamy z darmowego WiFi, które często nie wymaga nawet wpisywania hasła. Ewentualne problemy z siecią rozwiązujemy włączeniem pakietu danych w urządzeniu mobilnym. Internet w technologii LTE jest w końcu prawie wszędzie. Czy połączenia przewodowe przeszły więc do lamusa? W dzisiejszym wpisie pokażę Ci, że niekoniecznie.

Internet przez kabel? Połączenia przewodowe ciągle mają sporo zalet

jak podłączyć internet do laptopa przez kabel ethernet?Istnieje wiele sytuacji, w których tworzenie przewodowych sieci lokalnych, czy po prostu zestawianie tymczasowych połączeń „po kablu”, ma sens.  Przewód to gwarancja stabilnej komunikacji i braku zakłóceń sygnału. Jeśli denerwują Cię nagłe spadki prędkości pobierania na komputerze, warto zastanowić się, czy nie ma możliwości ustanowienia trwałego połączenia z routerem. 

Sieć bezprzewodowa daje wolność, przestajesz być przywiązany do biurka. Wszystko ma jednak swoją cenę. Sygnał WiFi traci moc wraz ze wzrostem odległości od routera i przejściem przez kolejne ściany budynku. Jeśli nie jesteś w stanie wyeliminować zakłóceń generowanych przez znajdujące się w pobliżu urządzenia, być może należy rozważyć rezygnację z mobilności. Co z tego, że masz światłowód, jeśli cała prędkość ulega rozproszeniu?

Mobilne połączenia zawiodły też niejedną osobę, która chciała utworzyć hotspot z telefonu. Okazuje się, że umieszczenie komputera w bliskiej odległości od smartfona nie zawsze gwarantuje idealne połączenie. Z sygnałem WiFi mogą kolidować choćby słuchawki Bluetooth. Również tutaj rozwiązaniem pozostaje kabel.

Jeśli podłączenie internetu do komputera przez kabel sprawia Ci kłopoty, to zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią wpisu. Tłumaczę w niej jak zestawić połączenie za pomocą kabla RJ-45 i USB.

Jak podłączyć internet kablem z routera?

jak podłączyć internet kablem z routera?Internet domowy to ciągle przede wszystkim internet stacjonarny, doprowadzony do mieszkania kablem, a następnie rozsyłany za pomocą routera. W związku z tym, że sieci bezprzewodowe WiFi są podatne na zakłócenia, część użytkowników zastanawia się, jak podłączyć internet do komputera przez kabel.

 Aby połączyć komputer z routerem, będziesz potrzebować kabla sieciowego 8P8C, często spotykanego w sklepach pod nazwą RJ-45. Warto również pamiętać, że przy budowie lokalnych sieci Ethernet wykorzystujemy inne przewody niż przy łączeniu z siecią telefoniczną. Tak zwany kabel modemowy posiada końcówkę RJ-11. 

Jeśli zajrzysz do sklepu internetowego, z pewnością szybko zauważysz, że nie ma jednego uniwersalnego kabla Ethernet. Warto zwrócić uwagę na parametry przewodów, gdyż to od nich zależy jakość transmisji. Tylko kabel ekranowany (STP, FTP) wyższej kategorii (Cat6, Cat7, czy nawet Cat8) zapewni nam prędkości kilkuset Mb/s.

Co jeszcze warto wiedzieć? Jeśli chcemy podłączyć internet kablem do routera, będziemy potrzebować tak zwanego kabla prostego. Do połączenia dwóch komputerów przyda się natomiast kabel krosowany, w którym w jednej z wtyczek zamieniono miejscami pary przewodów.

Załóżmy, że posiadamy odpowiedni kabel ethernetowy, którym możemy połączyć laptop z routerem. Co dalej? Końcówki przewodu umieszczamy w portach LAN. W przypadku braku takiego wejścia w komputerze można dokupić adapter USB-Ethernet. Zarówno w systemie Windows, jak i macOS, komunikacja pomiędzy urządzeniami zostanie nawiązane automatycznie, a na liście połączeń sieciowych pojawi się nowa pozycja. Dostęp do internetu uzyskasz prawdopodobnie dopiero po wprowadzeniu hasła.

Z pewnością wiele osób, które zastanawia się, jak podłączyć internet kablem z routera, zauważyło na tym urządzeniu port USB. Czy można go wykorzystać do udostępnienia sieci? W związku z tym, że nie każdy posiada w domu kabel Ethernet, byłoby to bardzo wygodne rozwiązanie. Niestety porty USB są wykorzystywane jedynie do współdzielenia zasobów. W ten sposób podepniesz drukarkę, zewnętrzny dysk twardy, czy serwer NAS, ale nie laptop.

Jak podłączyć internet do laptopa przez kabel Ethernet?

jak podłączyć internet do laptopa przez światłowód? Odpowiedź na to pytanie została już częściowo udzielona w powyższej części wpisu. Opisałem tam, jak udostępnić internet z routera przez kabel Ethernet. Za źródło internetu może nam jednak posłużyć także drugi komputer. W tym przypadku do nawiązania komunikacji będziemy potrzebować kabla skrosowanego. Prosty przewód, który wykorzystaliśmy dotychczas, będzie całkowicie bezużyteczny.

 Po połączeniu komputerów kablem krosowanym na urządzeniu z dostępem do internetu trzeba przeprowadzić prostą konfigurację. Jeśli masz zainstalowany system Windows, przejdź do Panelu sterowania. Odszukaj kategorię Sieć i internet, następnie Centrum sieci i udostępniania oraz Zmień ustawienia karty sieciowej. Rozwiń menu kontekstowe dla swojego połączenia internetowego i wybierz z niego opcję Właściwości. W zakładce Udostępnianie zaznacz pole Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera. Po zatwierdzeniu zmian internet powinien zostać udostępniony. 

Istnieje jeszcze jeden sposób na współdzielenie internetu przez dwa komputery. Polega on na scaleniu sieci lokalnej LAN z WiFi i utworzeniu połączenia mostkowego. W systemie Windows konfigurację przeprowadzam poprzez Panel sterowania. Tak jak poprzednio na komputerze mającym dostęp do internetu przechodzimy do kategorii Sieć i internet, a następnie Centrum sieci i udostępniania oraz Zmień ustawienia karty sieciowej. Teraz odszukujemy na liście sieci aktywne połączenie internetowe i połączenie Ethernet. Zaznaczamy je, przytrzymując przycisk Ctrl. Z menu kontekstowego wybieramy opcję Połączenie mostkowe. Po zainstalowaniu potrzebnych plików na liście sieci pojawi się nowe połączenie określane mianem mostka.

Jak podłączyć światłowód do komputera?

Internet FTTH wymaga stosowania wydajnych routerów xDSL, lub światłowodowych z końcówką GPON/ONU, które oprócz standardowego portu RJ-45, posiadają odpowiednio wysoką przepustowość. Jeśli zechcesz podpiąć komputer do takiego urządzenia sieciowego, będziesz potrzebować wysokiej jakości kabla ethernetowego, który nie będzie ograniczać potencjału usługi. O tym, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze przewodu RJ-45 piszę nieco wyżej.

Samo nawiązanie stabilnej komunikacji pomiędzy routerem i komputerem nie wymaga szczególnej konfiguracji. Wystarczy wpiąć końcówki kabla do portów LAN na obu sprzętach.

Jak podłączyć internet do laptopa przez kabel USB?

jak podłączyć internet do laptopa przez kabel usb?Najszybszą metodą na udostępnianie internetu mobilnego jest utworzenie hotspota. Niestety jeśli w pobliżu nas pracuje już kilka urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne, jakość transmisji może pozostawiać wiele do życzenia. W takim przypadku należy rozważyć zestawienie stabilnego połączenie za pomocą tak zwanego USB tetheringu.

Zapewne zastanawiasz się teraz, na czym polega tethering i czy można z niego skorzystać na każdym smartfonie.  Niemal każdy sprzęt z systemem Android i iOS można przekształcić w punkt dostępowy. Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nie rozładowuje baterii, a wręcz ją uzupełnia. 

Jak zatem podłączyć internet do laptopa przez kabel USB?

  • Jeśli posiadamy smartfon z systemem Android, po wpięciu złącza należy odszukać w ustawieniach pozycję o nazwie USB tethering lub podobnej. Znajduje się ona zazwyczaj w sekcji Sieci bezprzewodowe i komórkowe > Więcej. Udostępnianie rozpoczyna się zaraz po zmianie stanu przełącznika. Niestety urządzenia z Androidem nie współpracują z komputerami Mac.
  • USB tethering działa również na urządzeniach mobilnych Apple. Połączenie jest nawiązywane zaraz po wpięciu kabla USB do komputera Mac, lub Windows. Wszystkie ustawienia związane z hotspotami znajdziesz w sekcji Cellular > Personal Hostpot. Przed rozpoczęciem transmisji na ekranie może pojawić się ostrzegawczy alert.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *