Internet na kartę do laptopa: jak to działa, jak włożyć kartę SIM i korzystać z sieci?

Internet towarzyszy nam na każdym kroku. Dostęp do globalnej sieci mamy w domu: na komputerze, telewizorze czy konsoli. Poza miejscem pracy czy zamieszkania najczęściej korzystamy z Internetu na smartfonie. Jest to szybkie i wygodne, jednak nie zapewnia takiej przejrzystości, jak dostęp na komputerze. Nie masz także dostępu do wielu aplikacji, z których korzystasz wyłącznie na notebooku. Co więc zrobić, jeśli zechcesz wypróbować Internet na kartę do laptopa? Jak to działa? Jak włożyć kartę SIM do przenośnego komputera i korzystać z sieci? Tego dowiesz się z mojego wpisu.

Dzisiejsze oferty operatorów komórkowych kuszą możliwością uzyskania dodatkowej karty SIM. Masz wtedy możliwość korzystania z dodatkowego, osobnego pakietu danych lub też współdzielenia go z Twoim podstawowym numerem. Jest on przypisany do tej drugiej karty SIM. Jak go najlepiej wykorzystać? Możesz włożyć kartę do modemu komórkowego, innego smartfona czy podzielić się z kimś z rodziny. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie dodatkowej karty SIM w laptopie, co pozwoli na poruszanie się po Internecie praktycznie tak wygodnie, jak w domu.

O rodzajach kart SIM przeczytasz w tym moim wpisie. Może to być szczególnie istotne przy podejmowaniu decyzji o odpowiednim dostosowaniu tego niewielkiego urządzenia do wejścia w Twoim laptopie.

Jak działa internet na kartę do laptopa?

internet na kartę sim do laptopa jak to działa

Niektóre laptopy, w szczególności te z biznesowych serii takich producentów, jak Lenovo, Dell czy HP wyposażone są w modem komórkowy. Jest to odpowiednik urządzenia do transmisji danych, które wykorzystywane jest między innymi w:

 • Smartfonach
 • Tabletach
 • Modemach stacjonarnych i przenośnych

Dzięki temu modemowi oraz wsparciu oprogramowania, laptop potrafi wykorzystać aktywną kartę SIM do połączenia się z siecią GSM i transmisji danych. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do Internetu. Po połączeniu laptop będzie „widział” sieć tak, jakby był podpięty do domowej sieci Wi-Fi, oczywiście z pewnymi ograniczeniami. Najważniejszymi z nich są:

 • Zależność od zasięgu sieci komórkowej
 • Prędkość ograniczona możliwościami sieci (3G lub LTE)
 • Ograniczony miesięczny transfer danych zależny od wybranego planu taryfowego u operatora
Istotnym ograniczeniem jest także konieczność każdorazowego nawiązania połączenia GSM po wyłączeniu, zahibernowaniu lub uśpieniu laptopa chyba, że wprowadzisz odpowiednie ustawienia. Mogą one zapewnić automatyczne wznawianie połączenia.

Jak włożyć kartę sim do laptopa?

Zaczniemy od podstawowego, pierwszego kroku, czyli umieszczenia posiadanej przez Ciebie karty SIM w laptopie. Będzie to podstawa do dalszego działania i ustawień pozwalających Ci na korzystanie z mobilnego Internetu bez użycia udostępniania go z komórki lub modemu mobilnego. Jest to co prawda bardzo prosta czynność, lecz kilka niuansów zasługuje na szczególną uwagę. Jeśli wykonasz ją zgodnie z moimi poradami, to na pewno wszystko zadziała tak, jak powinno. Co należy zrobić? Przede wszystkim:

 • Wyłącz laptopa oraz odłącz go od źródła zasilania
 • Jeśli jest taka możliwość – wyjmij baterię
 • Znajdź w instrukcji obsługi laptopa informację o formacie karty SIM, który należy zastosować. Jeśli nie posiadasz instrukcji, to poradzimy sobie z tym na etapie umieszczenia karty w tacce przygotowanej do jej obsługi
 • Przygotuj szpilkę dołączoną do laptopa do wysunięcia tacki na SIM. Jeśli jej nie posiadasz, to możesz użyć rozprostowanego spinacza do papieru
Odłączenie od zasilania i wyjęcie baterii nie są krokami koniecznymi, ale zapewniają, że nie dojdzie do spięcia w przypadku uszkodzenia elementów elektronicznych. Jest to mało prawdopodobne, ale chcę zapewnić Ci pełne bezpieczeństwo.

Teraz przejdziemy do najważniejszej czynności – włożenia karty. Jeśli wiesz już jaki rozmiar jest potrzebnym to przygotuj go: wyłuskaj odpowiedniej wielkości płytkę z większej – tej wielkości karty płatniczej. Następnie:

 • Wsuń szpilkę lub spinkę do papieru w mały otworek przy gnieździe na kartę SIM
 • Tacka wysunie się lekko. Możesz ją teraz wyjąć palcami
 • Sprawdź, czy karta SIM, którą uprzednio przygotowaliśmy pasuje do tacki. Dopasujesz ją przymierzając ścięty róg do tego samego kształtu w tacce. Możesz teraz także dopasować jej wielkość, jeśli wcześniej nie było to możliwe
 • Umieść kartę na tacce i wsuń tackę ponownie do laptopa. Czynność ta powinna być możliwa do wykonania z minimalnym oporem. Jeśli jest duży – sprawdź poprawność ułożenia karty oraz stronę, którą wsuwasz tackę. Możliwe, że została odwrócona. Nie wykonuj tego na siłę!

jak włożyć karte sim do laptopa

Położenie gniazda na kartę SIM wskaże instrukcja. Jeśli już jej nie masz, to znajdziesz je szukając podłużnego, zaślepionego gniazda z małym, okrągłym otworkiem w zaślepce. Na ogół będzie oznaczone symbolem karty SIM oraz napisem „SIM”.

Mamy już kartę SIM w laptopie. Możesz go ponownie włączyć. Co dalej?

Jak skonfigurować mobilny internet do laptopa?

Prawidłowa konfiguracja systemu w laptopie pozwoli Ci cieszyć się wygodnym połączeniem, nad którym dodatkowo będziesz mieć kontrolę. Co zatem zrobić, by ja dobrze wykonać? Zapraszam Cię do instrukcji. W najprostszych okolicznościach laptop sam wykryje kartę SIM włożoną do komputera i będzie miał zainstalowane już sterowniki do modemu.

Sytuacja, w której praktycznie od razu możesz korzystać z połączenia jest najczęstsza. Windows 10, którego używa dziś większość z nas posiada sterowniki do zdecydowanej większości modemów wbudowanych w komputery.

Jak zatem włączyć połączenie komórkowe i transmisję danych w laptopie, by móc korzystać z Internetu? Oto instrukcja krok po kroku:

 • W prawym dolnym rogu ekranu odnajdź ikonę sieci. Może to być ikonka z symbolem anteny lub monitorka (odpowiednio dla sieci WiFi i przewodowej)
 • Kliknij lewym klawiszem myszy raz na tej ikonie
 • Na dole wyświetlonego menu odnajdź ikonę Sieci komórkowe
 • Jeśli nie jest podświetlona – naciśnij ją
 • Na górze menu znajdziesz nazwę swojej sieci WiFi lub przewodowej oraz nazwę sieci komórkowej – kliknij tę ostatnią
 • Wyświetli się przycisk Połącz. Zanim go jednak wybierzesz, to masz możliwość zaznaczenia opcji Zezwalaj systemowi Windows na zachowanie połączenia. Wybór ten spowoduje, że jeśli stracisz zasięg lokalnej sieci (np. domowej WiFi), to zostanie nawiązane połączenie komórkowe. Jest to bardzo wygodne, jeśli zawsze chcesz mieć dostęp do Internetu z laptopa – niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz
 • Po podjęciu decyzji wciśnij Połącz. Po kilku sekundach będziesz mieć już działający Internet na kartę do laptopa

Jak zmienić opcję zarządzania połączeniem przez system? Są do tego dwie drogi. Pierwsza z nich:

 • Kliknij ikonę sieci
 • Rozłącz połączenie komórkowe
 • Możesz ponownie zdecydować o automatycznym łączeniu się, gdy system nie widzi innej sieci

Druga droga prowadzi przez Ustawienia:

 • Wejdź w ustawienia Windows naciskając przycisk Start, a potem Ustawienia
 • Przejdź do odnośnika Sieć i Internet
 • Wybierz opcję Telefoniczne
 • Zaznacz lub odznacz opcję Zezwalaj systemowi Windows na zachowanie połączenia
Opcja zezwolenia na zachowanie połączenia dostępna jest wyłącznie przy nieaktywnym połączeniu komórkowym.

Jak podłączyć Internet mobilny do laptopa konfiguracją ręczną?

Jeśli nie zadziałała automatyczna aktywacja Internetu z karty SIM w Twoim systemie, to nie przejmuj się – razem sobie z tym poradzimy. Potrzebnych będzie tylko kilka kroków, by samodzielnie skonfigurować połączenie. Oto one:

 • Wejdź w Ustawienia systemu Windows (poprzez Menu Start)
 • Przejdź do Sieć i Internet
 • Wybierz Telefoniczne
 • Kliknij Skonfiguruj nowe połączenie
 • W nowym okienku wybierz Połącz z Internetem i kliknij Dalej
 • Jeśli Twój laptop jest połączony z Internetem (np. Wifi), to wybierz Mimo to skonfiguruj nowe połączenie
 • Wybierz Telefoniczne na kolejnym ekranie
 • Teraz wpisz dane takie, jak dostępowy nr telefonu, nazwę użytkownika i hasło. Dane te otrzymasz od swojego operatora. Numer to na ogół *99***1#, a nazwa użytkownika i hasło brzmią „Internet”, jednak sprawdź to u swojego operatora
 • Kliknij Utwórz

W ten sposób ustanowiliśmy razem nowe połączenie komórkowe do Internetu z Twojego laptopa.

internet w laptopie z karty sim

Jak dobrze korzystać z Internetu na kartę, czyli dodatkowe ustawienia

Istnieje kilka dodatkowych ustawień, które mogą Ci się przydać w praktyce Internetu na kartę do laptopa. Dzięki nim lepiej będziesz zarządzać połączeniem, jego szybkością czy zużyciem danych. Wszystkie je odnajdziesz, wybierając kolejno Start, Ustawienia, Sieć i Internet oraz Telefoniczne.

Roaming danych

Jak zapewne wiesz, znajdując się za granicą należy uważać na korzystanie z transmisji danych. Opcję włączenia lub wyłączenia tego, czy Twój laptop będzie korzystał z Internetu w roamingu najlepiej wyłączyć, jeśli nie masz pewności jej wykorzystania. Może zdarzyć się, że znajdując się np. w górach, gdzieś blisko granicy, włączysz laptopa i będzie on korzystał z transmisji u innego operatora.

Na szczęście od wielu już lat Internet w ramach Unii Europejskiej jest stosunkowo tani, a pakiety posiadane w kraju można częściowo wykorzystywać w innych państwach. Sprawdź szczegóły u swojego operatora.

Używanie Internetu mobilnego zamiast WiFi

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia przełączania na sieć komórkową, gdy WiFi dostarcza słaby sygnał. Możesz z niego skorzystać np. w dużym domu, gdy router stoi na parterze, a Ty korzystasz z Internetu na piętrze, gdzie sygnał WiFi jest już bardzo słaby. Po przeniesieniu się bliżej routera WiFi system Windows samodzielnie zacznie ponownie korzystać z sieci domowej.

Wybór aplikacji, które korzystają z Internetu mobilnego

Masz możliwość wyboru tego, czy chcesz, aby aplikacje zainstalowane na Twoim komputerze mogły korzystać z Internetu komórkowego. Jeśli wyłączysz tę opcję, to możesz stosowne uprawnienie nadać tylko wybranym  programom.

Ustawienie jako połączenia taryfowego

Chcę zwrócić Twoją uwagę na tę opcję. Jest ona domyślnie włączona. Co powoduje? Dzięki niej system wie, żeby nie korzystać z Twojego Internetu mobilnego do takich czynności, jak instalowanie większości dużych poprawek. Oszczędza to Twój pakiet. Możesz także wybrać limit danych, jaki jest dostępny na okres rozliczeniowy – po jego osiągnięciu zostanie zablokowane ich przesyłanie.

internet mobilny do laptopa

Modem na kartę sim do laptopa, a PIN do karty

W związku z tym, że część kart SIM do Internetu ma ustawiony PIN, to posługując się opcjami dostępnymi pod Start>Ustawienia>Sieć i Internet>Telefoniczne możesz go wpisać, zmienić lub usunąć. Wpisanie go będzie konieczne, jeśli karta ma ustawiony PIN i używasz jej pierwszy raz. Bez tego nie uzyskasz połączenia mobilnego. W tych ustawieniach możesz go także zmienić lub usunąć.

Możliwość usunięcia PIN zależna jest od ustawień karty SIM, o których zdecydował operator ją wydający.

Przenośny internet do laptopa i internet mobilny w komputerze stacjonarnym

Jeśli chcesz skorzystać z możliwości przeglądania Internetu na laptopie, gdy jesteś poza domem, a także zaopatrzyć w dostęp do sieci komputer stacjonarny, to świetnym rozwiązaniem będzie router mobilny. Dzięki niemu zapewnisz dostęp do Internetu wielu urządzeniom wyposażonym w kartę WiFi. Będą to między innymi:

 • Laptop
 • Komputer stacjonarny
 • Tablet
 • Smartfon
 • Konsola do gier

Urządzenie takie jest bardzo wygodne. Posiada także wbudowany akumulator, dzięki czemu może odbierać z sieci GSM oraz nadawać do urządzeń z WiFi Internet bez ładowania, nawet przez kilka godzin. Jeśli chcesz z niego korzystać na komputerze stacjonarnym, to możesz użyć karty WiFi, jeśli Twój sprzęt ją posiada. Masz także możliwość połączenia routera z komputerem (biurkowym i przenośnym) za pomocą USB.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *