Światłowód T-Mobile a opinie, zasięg i ceny – czy warto skorzystać z internetu?

Ceny nielimitowanego internetu światłowodowego od T-Mobile zaczynają się już od 40 zł. Jeśli zastanawiasz się, jakie warunki należy spełnić, aby załapać się na tą promocję, to zapraszam do wpisu. Analizuję w nim taryfy i zasięg magentowego operatora. Sprawdzam również ofertę konkurencji i opinie klientów.

Jaki zasięg ma światłowód od T-Mobile?

 T-Mobile to w tym momencie drugi co do wielkości operator internetu światłowodowego w Polsce. Dzięki umowom z Orange, Nexerą, Ineą i firmą Światłowód Inwestycje ma aktualnie dostęp do 4,7 mln gospodarstw domowych.  Aby sprawdzić, czy jesteś w zasięgu sieci w standardzie FTTH, należy wejść na stronę T-Mobile i wpisać adres zamieszkania. Rodzaj mediów, które zostały podpięte do Twojego domu, możesz również sprawdzić w wyszukiwarce Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z informacji na stronie UKE dowiesz się, jaki podmiot odpowiada za instalację i jaka jest maksymalna prędkość łącza.

Ile kosztuje internet światłowodowy od T-Mobile? Analizujemy aktualne taryfy

t-mobile internet domowySzybki internet stacjonarny znajduje się w ofercie magentowego operatora od 2019 roku, więc nie jest całkowitą nowością.  Aktualnie klienci mają do wyboru 3 prędkości: 300 Mb/s, 600 Mb/s i 900 Mb/s. Wysokość miesięcznej opłaty zależy od tego, czy jesteś nowym, czy stałym klientem T-Mobile. Nieco niższą cenę zapłacą mieszkańcy bloków i kamienic.  Aby ułatwić Ci analizę kosztów, wszystkie informacje zebrałem w wygodnej tabeli:

Internet 300 Mb/s
Internet 600 Mb/s Internet 900 Mb/s
Nowy klient
(mieszkanie)
60 zł 70 zł 90 zł
Nowy klient
(dom)
80 zł 90 zł 110 zł
Stały klient
(mieszkanie)
40 zł 50 zł 70 zł
Stały klient
(dom)
60 zł 70 zł 90 zł

Aby móc skorzystać z oferty dla stałego klienta, musisz posiadać abonament w T-Mobile. Każda osoba, która zdecyduje się zakupić internet domowy otrzymuje 3 pierwsze miesiące za 0 zł. Również aktywacja i instalacja usługi jest darmowa. Ceny podane w tabeli obowiązują od 4 miesiąca i uwzględniają rabat za zgody marketingowe (5 zł) i fakturę elektroniczną (5 zł). Jego przyznanie jest uzależnione od regularnych płatności.

 Internet światłowodowy w T-Mobile jest całkowicie nielimitowany, niezależnie od wybranej prędkości. Po prostu podpisujesz umowę na 24 miesiące i cieszysz się brakiem jakichkolwiek ograniczeń. Oprócz darmowego montażu otrzymasz również Router WiFi Premium 2.0 o wartości 400 zł. 

Umowę na internet światłowodowy możesz zawrzeć w salonie, lub na odległość. Sposób jej zawarcia nie ma wpływu na wysokość opłaty cyklicznej. Jeśli jednak podpiszesz zobowiązanie w trybie na odległość, albo poza lokalem i wyrazisz zgodę na świadczenie usługi przed upływem 14 dni, a następnie po przyłączeniu do sieci odstąpisz od niego, będziesz zobowiązany zapłacić operatorowi 600 zł.

Czy opłaca się kupować w T-Mobile internet światłowodowy wraz z telewizją?

t-mobile instalacja światłowoduW ramach oferty „Korzyści dla domu” T-Mobile zachęca klientów do kupowania usług w zestawach. Zniżkę można otrzymać na kolejne abonamenty komórkowe i telewizję. Za każdy kolejny numer płacisz o 20 zł mniej, a jak wygląda sytuacja z pakietem TV?

 Pakiet MagentaRozrywka BOX obejmuje dekoder i 110 kanałów telewizyjnych w ramach Polsat Box Go. Posiadacze światłowodu otrzymują 20 zł zniżki na abonament. Po podpisaniu umowy na 24 miesiące zapłacą w cyklu rozliczeniowym tylko 35 zł (zamiast 55 zł). Tuner Kaon KSTB6077 jest darmowy. Klient może zrezygnować z usługi w ciągu 30 dni. 

Przykładowo, zestaw złożony z 2 abonamentów komórkowych (Pakiet S), internetu i rozrywki będzie kosztował miesięcznie 145 zł. Koszty rozkładają się następująco:

 • pierwszy abonament komórkowy w rozmiarze S – płacisz pełną stawkę 45 zł,
 • drugi abonament komórkowy w rozmiarze S – płacisz tylko 25 zł (20 zł rabatu),
 • internet światłowodowy 300 Mb/s – płacisz 40 zł (20 zł rabatu),
 • pakiet MagentaRozrywka BOX – płacisz 35 zł (20 zł rabatu).

W skali roku, w ofercie rodzinnej oszczędzasz więc 720 zł. Dodatkowo router i dekoder otrzymujesz gratis.

Jak wygląda instalacja światłowodu w T-Mobile?

t-mobile instalacja internetu światłowodowegoOd momentu złożenia zlecenia w T-Mobile do jego realizacji może upłynąć sporo czasu. Operator pisze, że instalacje są wykonywane w terminie od 1 dnia roboczego do aż 270 dni kalendarzowych od podpisania umowy, lub złożenia zlecenia przez infolinię. Jeśli migrujesz od innego dostawcy, realizacja usługi nie rozpocznie się wcześniej niż po 7 dniach roboczych.

 Na instalację światłowodu w Twoim mieszkaniu T-Mobile rezerwuje sobie 3 godziny. Technik może odwiedzić Cię od poniedziałku do soboty.  Przed planowaną wizytą dostaniesz przypomnienie o konieczności udostępnienia lokalu. Zostaną Ci przesłane odpowiednie SMSy. W przypadku pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności możesz poprosić o zmianę terminu.  Monter będzie posiadał wszystko, co niezbędne do wykonania instalacji światłowodowej, a więc: gniazdo optyczne, światłowód, optyczne zakończenie sieci ONT i router WiFi.   Nie musisz niczego kupować. Jeśli zaś chodzi o kucie, to jego ilość można zminimalizować, ukrywając przewody w listwie.

Jaka jest rzeczywista prędkość światłowodu w T-Mobile?

internet światłowodowy t-mobilePrzed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dobrze jest zapoznać się z regulaminem usługi. W przypadku internetu światłowodowego warto dowiedzieć się, jakie prędkości minimalne, maksymalne i zwykle dostępne (przez ok. 70% doby) deklaruje operator. Czego zatem możemy się spodziewać po internecie 300 Mb/s? Wartość 300 Mb/s to maksymalna prędkość pobierania, zwykle dostępna prędkość będzie nieco niższa i zależna od właściciela łącza.

Weźmy jako przykład infrastrukturę Orange i Inei (T-Mobile nie posiada własnej sieci). Na obu łączach maksymalna prędkość pobierania dla oferty Internet 300 Mb/s wynosi 300 Mb/s. W przypadku maksymalnej prędkości wysyłania różnica jest jednak zasadnicza. W Orange możemy uzyskać tylko 50 Mb/s, a w Inei pełne 300 Mb/s. Jak wygląda sytuacja z minimalnymi szybkościami pobierania i wysyłania? Dla Orange są to wartości 100 Mb/s i 10 Mb/s, a dla Inei – 90 Mb/s i 90 Mb/s. Różnice w prędkościach minimalnych i maksymalnych przekładają się na te zwykle dostępne: Orange – 250 Mb/s i 45 Mb/s, Inea – 210 Mb/s i 210 Mb/s.

Sprawdzenie rzeczywistej prędkości światłowodu nie jest trudne. Należy odłączyć od routera wszystkie urządzenia korzystające z internetu poza komputerem, za pomocą którego będzie przeprowadzany pomiar. W idealnej sytuacji komputer powinien komunikować się za pomocą kabla Ethernet kategorii 5e. Po upewnieniu się, że nie są na nim pobierane żadne aktualizacje,  uruchom test za pośrednictwem strony speedtest.pl  (ewentualnie jej certyfikowanej wersji pro.speedtest.pl). Po około minucie poznasz realną prędkości downloadu i uploadu.

Światłowód w T-Mobile – co na to konkurencja?

t-mobile światłowód - opinia

 • T-Mobile posiada ofertę rodzinną pod nazwą „Korzyści dla domu”. Pozwala ona sporo zaoszczędzić klientom korzystającym z kilku usług. Jeśli przykładowo masz już abonament komórkowy i mieszkasz w zabudowie wielorodzinnej, nielimitowany internet światłowodowy 300 Mb/s będzie Cię kosztował jedynie 40 zł. Czy to jedyna taka okazja na rynku? Sprawdźmy.
 • Obecnie domowy internet światłowodowy znajduje się w ofercie wszystkich dużych operatorów komórkowych. Cennik najbardziej zbliżony do taryf T-Mobile posiada w tym momencie Plus. Klienci, którzy wykupili już usługi w ramach smartDOMu, zapłacą za internet do 300 Mb/s tylko 40 zł. Otrzymają również router WiFi i 5 GB internetu mobilnego. Tak jak w T-Mobile po podpisaniu umowy na 2 lata pierwsze 3 miesiące są darmowe.
 • W Orange najtańszy abonament na światłowód (do 300 Mb/s) kosztuje 59,98 zł. Za najtańszy pakiet z internetem w Orange Love zapłacimy natomiast 89,99 zł. W tym przypadku kupujemy światłowód 300 Mb/s i abonament komórkowy z nielimitowanymi rozmowami i internetem 15 GB. Aktywacja usługi kosztuje 49,90 zł. Mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni do abonamentu za światłowód doliczyć co miesiąc jeszcze 20 zł. Czy taki zestaw jest opłacalny, pozostawiam do indywidualnej oceny. Operator co prawda przekazuje Ci za darmo modem Funbox, ale musisz płacić pełną stawkę od pierwszego miesiąca.
 • Na koniec przeanalizujmy jeszcze szybko ofertę Play. Internet 300 Mb/s kosztuje u fioletowych 75 zł. Możesz otrzymać do 25 zł rabatu, jeśli posiadasz abonament komórkowy. Na czas umowy otrzymujesz nowoczesny router z WiFi 6. Ponosisz opłatę aktywacyjną w wysokości 50 zł. Także tutaj pełny abonament płacisz już od pierwszego miesiąca.

Internet światłowodowy od T-Mobile – opinia na temat usługi

 Jeśli chodzi o cenę, to oferta T-Mobile jest jedną z lepszych na rynku, zwłaszcza jeśli kwalifikujesz się na pełny rabat.  Pod uwagę warto jednak zawsze brać opinie innych użytkowników. Na forach internetowych można spotkać się z różnymi ocenami.  Niektórzy narzekają na opóźniającą się instalację światłowodu, czy wolny internet przez WiFi

W przypadku kłopotów z technikami polecam kontakt z infolinią. Jeśli zaś chodzi o niską prędkość pobierania, warto pomyśleć o przestawieniu routera. To, że masz problem z dostępem do sieci w garażu, czy na strychu nie jest winą T-Mobile. Ewentualnie należy przeprowadzić test za pomocą kabla ethernetowego (piszę o nim nieco wyżej). Znaczne rozbieżności w dostępnych prędkościach można reklamować.

Zalety:

 • zniżki dla stałych klientów
 • Router WiFi Premium 2.0 za darmo
 • brak opłat przez 3 miesiące
 • rabat na pakiet telewizyjny MagentaRozrywka BOX
 • rabat w wysokości 20 zł na 2 i kolejny abonament komórkowy
 • darmowa instalacja gniazda optycznego, ONT i routera
Wady:
 • oferta skierowana tylko do części gospodarstw domowych
 • mieszkańcy domów jednorodzinnych płacą o 10 zł wyższy abonament
 • ograniczona oferta telewizyjna (Polsat Box Go)
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *