W dobie zaawansowanych technologicznie aplikacji i gier mobilnych brak pamięci w smartfonie jest coraz częściej spotykanym problemem. Możemy mu jednak zaradzić w prosty sposób.
- Jak tego dokonać?
- O czym powinniśmy pamiętać, przenosząc nasze aplikacje na pamięć SD i ustawiając ją jako domyślny nośnik danych w naszym smartfonie?
Przekonajmy się.
Jak instalować aplikacje na karcie SD? Konfiguracja karty jako pamięci wewnętrznej
Najprostszą i najbardziej kompatybilną z większością smartfonów metodą będzie odpowiednie sformatowanie naszej karty. W większości przypadków możemy tego dokonać już z poziomu wyświetlającego się po umieszczeniu nośnika w urządzeniu okna dialogowego. Następstwem takiej konfiguracji będzie automatyczna instalacja aplikacji na karcie SD. Android będzie ją rozpoznawał jako część pamięci wewnętrznej naszego telefonu.
W celu wykorzystania karty SD jako pamięci wewnętrznej wystarczy, że po umieszczeniu jej w urządzeniu wybierzemy kolejno opcję konfiguracja (z poziomu okienka, które ukaże nam się na ekranie po włożeniu karty), a następnie skonfiguruj jako pamięć wewnętrzną. W tym momencie powinno się wyświetlić ostrzeżenie o usunięciu danych. Wybieramy opcję usuń i formatuj. Jeżeli system wykryje zainstalowane na karcie aplikacje, ukaże nam się kolejne okno, w którym będziemy mogli zobaczyć listę programów, które utracimy wraz ze sformatowaniem nośnika.
Po ponownym potwierdzeniu odpowiednim przyciskiem, system rozpocznie proces formatowania karty SD. Kiedy dobiegnie on końca, będziemy mieli możliwość przeniesienia danych z dysku telefonu na kartę pamięci.
Jak zapisać aplikacje na karcie pamięci? Ręczne przenoszenie danych
W trakcie powyższej procedury system automatycznie przeniesie na pamięć zewnętrzną te aplikacje, które mogą działać z jej poziomu bez większych problemów. Oprogramowanie systemowe oraz te elementy wyposażenia naszego smartfona, które od prawidłowego działania muszą być umieszczone na dysku telefonu pozostaną na swoim miejscu.
Kupowane przez nas karty SD zwykle charakteryzują się znacznie mniejszą prędkością niż dysk wbudowany w smartfona, a dodatkowo komunikacja między nimi a naszym urządzeniem przebiega w znacznie bardziej ograniczony sposób niż ma to miejsce w przypadku pamięci wewnętrznej.
Jeśli jednak w trakcie konfigurowania nowego dysku nie otrzymaliśmy możliwości przeniesienia danych na kartę SD lub chcielibyśmy sprawdzić, jak konkretna aplikacja będzie sobie radzić funkcjonując w pamięci zewnętrznej, możemy ją przenieść stosując poniższą instrukcję:
- Przechodzimy kolejno w ustawienia -> pamięć i USB
- Wybieramy pamięć wewnętrzną telefonu (o ile to na niej znajduje się interesująca nas aplikacja)
- Przechodzimy do opcji aplikacje, szukamy naszego programu na liście i wciskamy przycisk zmień, wybierając kartę SD jako ścieżkę docelową.
Jak ustawić kartę SD jako pamięć domyślną?
Przeprowadzenie powyższej procedury często skutkuje automatycznym przypisaniem pamięci zewnętrznej jako domyślnego miejsca instalowania aplikacji i przechowywania plików multimedialnych. Jeśli jednak tak się nie stanie, możemy to zmienić w następujący sposób:
- Przechodzimy kolejno w ustawienia -> pamięć -> preferowana lokalizacja instalacji
- Wybieramy opcję karta SD
- Przechodząc do menu pamięć domyślna plików wybieramy również kartę SD. Czasami zdarza się, że musimy przeprowadzić osobną konfigurację wewnątrz aplikacji aparat (jeżeli chcemy, żeby wykonywane zdjęcia od razu lądowały na pamięci zewnętrznej). To samo będzie dotyczyło aplikacji rejestrujących dźwięk.
Jak zapisać aplikacje na karcie pamięci? Instrukcja dla zrootowanego Androida
Często zdarza się, że wymienione powyżej opcje są niedostępne lub nie działają odpowiednio w przypadku urządzeń wyposażonych w fabryczne oprogramowanie. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele – najczęściej chodzi o stosowane przez producentów oprogramowania ograniczenia, mające na celu zabezpieczenie istotnych dla naszego smartfona danych.
Sposobem na obejście powyższych zabezpieczeń może być zrootowanie naszego telefonu. Po jego przeprowadzeniu otrzymamy uprawnienia, pozwalające nam na bardziej swobodne manewrowanie pamięcią smartfona. Aplikacją, którą możemy wykorzystać do przeniesienia naszych danych na kartę SD lub instalacji innych programów na nośnik zewnętrzny jest Link2SD.
Program oddaje do naszej dyspozycji szereg możliwości. Zaliczymy do nich choćby:
- Automatyczne instalowanie aplikacji na karcie SD
- Głębokie czyszczenie rejestru telefonu z danych pozostawionych przez nieużywane oprogramowanie
- Przenoszenie zainstalowanych już elementów oprogramowania na pamięć zewnętrzną
Dzięki temu będziemy w stanie uzupełnić funkcjonalność naszego smartfona o te elementy, których producent jego oprogramowania mógł pierwotnie nie przewidzieć.
Koniecznie pamiętajmy o rozwadze przy stosowaniu powyższego rozwiązania. Zrootowany Android odda nam do dyspozycji funkcje, które nie bez przyczyny zostały zablokowane przez developera systemu. Niedoświadczony użytkownik przenoszący wszystkie elementy oprogramowania na pamięć zewnętrzną może szybko doprowadzić do nieprzewidzianych skutków, z trwałym uszkodzeniem smartfona włącznie. Przed skorzystaniem z możliwości zrootowanego Andorida zawsze upewnijmy się, że dokładnie wiemy, co robimy.
Jak wybrać kartę SD do swojego smartfona?
Zakup pamięci SD przekraczającej fabryczny limit naszego smartfona spowoduje, że urządzenie nie zarejestruje jej obecności. Dlatego tak istotne jest dokładne zapoznanie się z górną granicą gigabajtów jeszcze przed dokonaniem zakupu.
Pojemność to nie wszystko!
Przeglądając oferty producentów kart SD zapewne spotkasz się z dziwnym zjawiskiem. Często dyski o jednakowej pojemności będą znacząco różniły się od siebie ceną. Zdarzą się również sytuacje, w których mniej pojemne karty będą droższe od swoich obszerniejszych odpowiedników. Dlaczego tak jest? Kto płaciłby 100 zł za kartę o pojemności 64 GB, jeżeli może mieć w tej cenie nośnik o dwukrotnie wyższej przestrzeni dyskowej?
Kluczem są tutaj parametry, dotyczące sprawności naszej karty. Jeżeli szukamy takiej, która najdoskonalej będzie imitować pamięć naszego telefonu, skoncentrujmy się przede wszystkim na modelach charakteryzujących się największą prędkością zapisu i odczytu . Możemy się zapoznać z ich wartościami, zerkając na naklejkę interesującego nas dysku.
Powyższe parametry powinny być naszym absolutnym priorytetem przy dokonywaniu zakupu. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie na obecną chwilę nabyć karty wysokiej pojemności, warto poświęcić kilka gigabajtów i zainwestować w szybszy nośnik, który zapewni naszemu smartfonowi sprawne działanie.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz