Jak odzyskać dane z tabletu: zdjęcia, filmy i utracone pliki? TOP sposoby

Tablety są nieco większe od smartfonów, co daje im przewagę pod względem jakości wyświetlanego obrazu. Są jednak przez to delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli Twój tablet uległ awarii ze względu na upadek, zalanie czy problemy sprzętowe lub z oprogramowaniem, to zapewne zastanawiasz się, jak odzyskać dane z tabletu. Postaram się Ci w tym pomóc. Zrobię co w mojej mocy, by łatwiej było dostać się do ulubionych zdjęć czy muzyki i przenieść je w bezpieczne miejsce.

Odzyskiwanie danych z tableta może być konieczne, gdy przechowujesz na nim cenne dla Ciebie zdjęcia, filmy czy inne pliki. Mogą to także być ważne dane takie, jak faktury, rachunki czy niezwykle wrażliwe dane osobowe. Dlatego warto przyjrzeć się temu, co można zrobić, by je uchronić przed bezpowrotnym utraceniem. Zapraszam do lektury.jak odzyskać utracone pliki z tabletu

Jak odzyskać utracone pliki z tabletu? Wykorzystaj kartę pamięci!

Najlepszym i bardzo wygodnym sposobem jest korzystanie z karty pamięci. Możesz na niej zapisywać prawie wszystko, co znajduje się na tablecie, czyli:

 • Zdjęcia i filmy wykonane aparatem tabletu
 • Pliki multimedialne przysłane przez znajomych czy ściągnięte z Internetu
 • Pliki takich programów, jak Word czy w formacie PDF
 • Filmy
 • Informacje osobiste

Możliwa jest konfiguracja tabletu tak, by pliki były od razu zapisywane na karcie pamięci. Dla przykładu: możesz ustawić aplikację aparatu fotograficznego na przechowywanie wszystkich zdjęć w określonym katalogu. Wybierz proszę katalog na karcie pamięci. W zależności od jej szybkości zapisywanie pojedynczych fotografii może być nieco wolniejsze, ale uchroni Cię przed ich utratą w przypadku awarii sprzętu.

Większość nowoczesnych tabletów (a także ich krewnych – smartfonów) ma możliwość obsługi karty pamięci o określonej pojemności maksymalnej. Pamiętaj, by zakupić kartę pamięci, która zostanie odczytana przez tablet. W większości przypadków 64 GB zostanie obsłużone przez prawie każde urządzenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest szyfrowanie danych na karcie pamięci. Możesz je włączyć przy pomocy odpowiednich ustawień tabletu. Na ogół wystarczy:

 • Wejść w  Ustawienia 
 • Wybrać opcję  Karta pamięci 
 • Dotknąć  Szyfrowanie karty pamięci 

Łatwo wybierzesz metodę szyfrowania oraz ustawisz swoje hasło. Będzie ono konieczne do odczytania karty w przypadku używania jej na innym urządzeniu. W ten sposób Twoje dane zostaną doskonale zabezpieczone przez niepowołanym dostępem.

Pamiętaj, żeby ustawić trudne hasło, które nie będzie łatwym kąskiem dla osób niepowołanych. Powinno składać się z wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

W przypadku, gdy Twój tablet uległ awarii, to łatwo możesz wyjąć z niego swoja kartę pamięci i użyć jej w innym urządzeniu. Może to być:

 • Inny tablet
 • Smartfon
 • Komputer

Pamiętaj, że karta pamięci z tabletu jest w formacie micro SD co oznacza, że do odczytania jej w komputerze PC będziesz potrzebować dodatkowej przejściówki. Może to być adapter do większego SD, jeśli Twój laptop posiada czytnik SD. Może to być także czytnik USB lub czytnik USB w połączeniu z adapterem do SD, jeśli sam czytnik obsługuje ten większy format.jak odzyskać zdjęcia z tabletu

Jak odzyskać dane z uszkodzonego tabletu poprzez konto Google?

Jeśli korzystasz z pełni możliwości swojego tabletu marki Samsung, Lenovo, lub innej i chcesz dostać się do swoich danych, to świetnie posłuży Ci konto Google. W przypadku prawidłowego ustawienia backupu, czyli kopii zapasowej w chmurze, uzyskasz dostęp do swoich danych. O czym należy pamiętać? W skrócie o:

 • Zalogowaniu do konta Google na tablecie
 • Ustawieniu synchronizacji z kontem Google dla chronionych przez Ciebie danych
 • Czasie synchronizacji nie rzadszym, niż jeden tydzień

Jakie dane przechowywane są na koncie Google? Co prawda synchronizacja z Wielkim Bratem nie zapewni Ci pełnej kopii zapasowej, jednak to, co najważniejsze będzie bezpieczne:

 • Wiadomości typu SMS i MMS
 • Kontakty
 • Zdjęcia (jeśli ustawiona jest ich synchronizacja ze Zdjęciami Google)
 • Wpisy kalendarza
 • Notatki
 • Dokumenty

Czy w takim wypadku jest potrzebny  program do odzyskiwania danych z tabletu? Nie. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto Google na komputerze poprzez przeglądarkę internetową. Wtedy w odpowiednich zakładkach takich, jak Kontakty czy Kalendarz (zwanych też aplikacjami Google) znajdziesz wszystkie swoje dane. A jeśli zalogujesz się na konto Google na innym tablecie (bądź smartfonie), to urządzenie spyta Cię, czy chcesz zsynchronizować swoje istniejące dane z nowym urządzeniem. Prawda, że to proste? ?

Jak odzyskać zdjęcia z tabletu za pomocą komputera?

Jeśli Twój uszkodzony tablet włącza się, lecz ekran nie działa lub nie reaguje na Twoje dotykowe komendy, to możesz użyć swojego komputera oraz kabla USB. Na ogół wystarczy do tego przewód, który otrzymujesz wraz z tabletem, gdyż dzięki niemu można zarówno ładować urządzenie, jak i przesyłać dane.

Możliwe, że kabel USB, który pasuje do Twojego urządzenia nie ma możliwości przesyłania danych. Służy on wtedy wyłącznie do ładowania. Poszukaj odpowiedniego kabla, który będzie spełniał wymagania transferu plików. Pamiętaj też, że konieczny jest wybór odpowiedniej końcówki od strony tabletu – micro USB lub USB typu C.
odzyskiwanie danych z tableta

Po podłączeniu do komputera Twojego tabletu, pod ikonką Ten komputer powinny pojawić się nowe nośniki danych, w tym pamięć wewnętrzna tabletu oraz zawartość karty pamięci. Jeśli jednak tak się nie stanie, to w miarę możliwości (o ile ekran urządzenia działa) przełącz na transfer danych.

Zrobisz to tak:

 • Przesuwając palcem w dół wyświetlisz pasek powiadomień
 • Znajdź powiadomienie z trybem połączenia
 • Klikając je zmień na  Transfer plików 

Jeśli nie możesz wprowadzić zmian poprzez ekran tabletu, to niestety nie uzyskasz połączenia z pamięcią tego urządzenia. Będzie to możliwe tylko dla specjalistów w wykwalifikowanym serwisie, którzy potrafią wysyłać odpowiednie komendy do sprzętów z Androidem poprzez kabel USB.

Jak odzyskać pliki z tabletu wymieniając ekran?

Skoro już o takim przypadku wspomniałem, to ile będzie kosztować wymiana niedziałającego ekranu? Ile wyniesie Cię naprawa niedziałającego dotyku? Warto się nad tym zastanowić, gdy posiadasz na tablecie cenne dla Ciebie dane. Oto przybliżone koszty:

 • Usługa wymiany ekranu to koszt od 150 do 300 zł
 • Nowy ekran kosztuje od 150 do nawet 1000 zł, w zależności od tego, czy jest oryginalny, czy to zamiennik

W przypadku porównania do ceny zakupu nowego tabletu może się to wydawać nieopłacalne. Sytuacja jednak zaczyna wyglądać inaczej, jeśli na sprzęcie zapisane były cenne dane, a nie jest możliwe ich odzyskanie w inny sposób. Jeśli zatem tak jest, to warto rozważyć skorzystanie z usług sprawdzonego serwisu, cieszącego się dobrymi opiniami w Internecie. Zapoznaj się z nimi przed wyborem placówki.

Odzyskiwanie danych z tabletu za pomocą myszki

Jeśli posiadasz myszkę przewodową oraz przejściówkę z USB na micro USB lub USB typu C, to łatwo podłączysz ją do swojego tabletu. Zatem w przypadku, gdy uszkodzenie polega na niedziałaniu dotyku – skorzystasz z myszy jak na komputerze, by dostać się do swoich danych. Możesz je dzięki temu skopiować, przesłać na konto w Internecie lub wybraną kartę pamięci.

Wykorzystaj program do odzyskiwania danych z tabletu

program do odzyskiwania danych z tabletuBardzo przydatnym rozwiązaniem jest korzystanie z programów na komputer PC dostarczanych przez takie firmy, jak Xiaomi czy Lenovo. Synchronizują one dane tabletu z pamięcią Twojego laptopa lub komputera stacjonarnego. Właściwie skonfigurowane na PC oraz tablecie przy połączeniu przez kabel nie będą potrzebować weryfikacji komendami na ekranie – połączenie zostanie wykonane automatycznie.

Jeśli łączysz swój tablet przez kabel lub Bluetooth albo WIFI ze swoim komputerem, to zadbaj proszę o właściwie ustawienia synchronizacji. Przy pełnej wymianie danych będziesz zawsze mieć aktualną zapasową kopię swoich danych z urządzenia przenośnego na komputerze.

Jak odzyskać usunięte filmy, lub zdjęcia z tabletu?

Jeśli usuniesz pliki, zdjęcia lub filmy, to masz możliwość skorzystania z jednej z dostępnych aplikacji. Wybrałem dla Ciebie dwie takie, które są bezpieczne i dbają o prywatność użytkownika. Są także dość skuteczne.

Oto one:

 • Dumpster: szybka i sprawna apka, jedna z najpopularniejszych na Androida
 • Undeleter: trochę wolniejsza, ale dokładniejsza od Dumpstera aplikacja

Zaznaczam, że w sklepie Google Play jest wiele innych apek o podobnej funkcjonalności. Jednak tym dwóm ja bym zaufał potrzebując odzyskania usuniętych filmów czy zdjęć z tabletu. W dodatku większość ich funkcji jest całkowicie bezpłatna.

Jeśli spotkasz się z podobnym problemem utraty kontaktów z karty SIM, to na pewno zainteresuje Cię mój wpis na ten temat. Opisałem w nim możliwości odzyskania wpisów z numerami telefonów.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *