Jak połączyć telefon, lub tablet z telewizorem i oglądać zdjęcia, filmy i inne na TV?

Wraz z upływem lat smartfony coraz bardziej przejmują rolę multimedialnego centrum naszego życia. Korzystamy z nich już nie tylko do łączenia się z serwisami społecznościowymi czy rozmów telefonicznych, ale także do oglądania filmów czy oddawania się rozrywce wirtualnej.

  • Jak możemy poprawić swój komfort korzystania z dobrodziejstw smartfona?
  • Co możemy zrobić, żeby cieszyć się wyświetlanymi na nim materiałami na wielkim ekranie?
  • Jednymi słowy – jak połączyć telefon z telewizorem?

O tym właśnie będzie dzisiejszy wpis.

miracast dongle działanie

Połączenie smartfona z telewizorem – najbardziej znane metody

Połączenie smartfona z telewizorem nie będzie wymagało od nas szczególnie wysublimowanych środków czy wyjątkowej technicznej wiedzy. Na początek skupimy się na opisaniu najbardziej uniwersalnych metod, które pozwolą nam sparować telefon z obrazem telewizora niezależnie od rodzaju i marki obu urządzeń.

Akcesorium, które nam to umożliwi będzie Miracast – niewielki nadajnik, wpinany do portu HDMI telewizora. W swojej podstawowej wersji będzie prawidłowo funkcjonował, jeżeli posiadamy Smart TV. Dostęp telewizora do internetu jest o tyle konieczny, że urządzenie porozumiewa się z ekranem za pośrednictwem łączności Wi-Fi.

Przerzucanie ekranu smartfona na telewizor – alternatywne przystawki

Możemy jednak znaleźć wersje przystawki, które tworzą zamknięty obieg sieciowy, eliminując tym samym konieczność dostępu do internetu. Przy dokonywaniu zakupu warto zastanowić się pomiędzy standardowymi nadajnikami Miracast, a Chromecast. Ten drugi jest wyprodukowanym przez Google modułem, pozwalającym oglądać filmy i obrazu ze smartfona na telewizorze bez dostępu do internetu.

chromecast

Miracast znakomicie sprawdzi się jako gadżet do przerzucania podstawowego obrazu ze smartfona na telewizor. Chromecast jednak ze znacznie większą łatwością (i przy mniejszym zużyciu baterii) pozwoli nam na oglądanie multimediów oraz łączenie się z takimi serwisami jak Youtube czy Netflix. Poza tym na Chromecast powinni zdecydować się właściciele urządzeń działających w systemie iOS – tylko nadajnik od Google’a gwarantuje nam pełną kompatybilność z iPhonem
Obsługa obu modułów jest bardzo prosta. Po podłączeniu nadajnika do telewizora nasz smartfon automatycznie zacznie wykrywać urządzenie w trybie udostępniania obrazu (w przypadku smartfonów Samsunga będzie to Smart View). Po odnalezieniu telewizora na liście wybieramy go jako urządzenie, z którym chcielibyśmy się sparować. W tym momencie może być konieczne udzielenie odpowiedniej zgody dodatkowo w interfejsie naszego Smart TV.

To wszystko – Miracast nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych aplikacji na dysku smartfona ani specjalnych zmian w konfiguracji telewizora.

Jak jeszcze można wykorzystać Miracast?

Technologia wspiera również komputery PC. W środowisku Windows 10 uda nam się bez potrzeby instalacji dodatkowych komponentów przerzucić obraz z naszego smartfona na monitor laptopa lub ekran komputera stacjonarnego. Wystarczy, że w tym celu przejdziemy do ustawień komputera, a następnie do podkategorii system. Zmieniamy ustawienie wyświetlanie na tym komputerze na zawsze włączone.

Wciskając kombinację klawiszy windows+K przywołamy okno panelu Miracast. Po odnalezieniu w nim naszego smartfona (i uprzednim połączeniu się za jego pomocą z komputerem) uruchamiamy możliwość przesyłania obrazu pomiędzy urządzeniami. Od tego momentu możemy oglądać ekran naszego smartfona na monitorze komputera.

Jak podłączyć telefon do telewizora bez Smart TV? Sposób z wykorzystaniem adaptera

Jeżeli nasz telewizor nie jest smart, wciąż możemy bez większego problemu nawiązać połączenie pomiędzy nim a naszym telefonem. Wystarczy tylko, że wyposażymy się w tym celu w adapter MHL, wpinany do portu HDMI. Wpinając wtyk micro-usb do gniazda telefonu uzyskamy połączenie podobne do tego, które występuje po podłączeniu do telewizora konsoli lub kina domowego. Z tą różnicą, że w tym wypadku nadajnikiem będzie nasz smartfon.

Warto nadmienić, że ta technika jest bardzo wymagająca dla baterii telefonu – jeżeli mamy zamiar stosować ją często lub przez dłuższe odcinki czasu, powinniśmy wyposażyć się w adapter z możliwością podłączenia do mechanizmu ładowarki. Dzięki temu uzyskamy stały dostęp do zasilania sieciowego i nie będziemy musieli się obawiać, że naszemu smartfonowi zabraknie energii do wyświetlenia filmu na ekranie telewizora.

Ze względu na ryzyko przegrzania urządzenia nie zalecam jednak stosowania tego rodzaju połączenia w przypadku dłuższych seansów filmowych. Maksymalny czas podłączenia telefonu do telewizora przy użyciu adaptera MHL powinien wynosić nie więcej niż trzy godziny w trakcie jednorazowej sesji.

obraz ze smartfona na TV

Jak połączyć telefon z telewizorem przy pomocy Samsung Smart View?

W tym wypadku sytuacja będzie jeszcze prostsza niż przy użyciu modułu Miracast. Jedynym warunkiem do pełnej konfiguracji urządzeń będzie posiadanie zarówno smart TV jak i smartfona, wyprodukowanego przez Samsunga. Jak się połączyć z telewizorem przy użyciu Smart View? – Wystarczy, że po ściągnięciu górnej belki naszego smartfona wybierzemy opcję Smart View, a następnie odszukamy ją również w interfejsie telewizora.

Pamiętajmy, że przy konfiguracj Smart View oba parowane urządzenia muszą być podłączone do tej samej sieci WiFi.

Jeżeli chcemy rozbudować naszą łączność z telewizją przy wykorzystaniu smartfona, możemy to zrobić instalując w urządzeniu mobilnym aplikację Smart Things. Umożliwi nam ona między innymi korzystanie z telefonu jako pilota do telewizora, a także odwrócenie procesu rzutowania ekranu. W jego efekcie uzyskamy również możliwość oglądania obrazu z telewizora na ekranie smartfona.

Jak podłączyć telefon do telewizora przez USB? Rozwiązanie dla starszych urządzeń

Niezależnie od tego, czy posiadasz telefon funkcjonujący w systemie operacyjnym starszym niż Android, czy też Twój telewizor nie jest dość smart, żeby przetworzyć sygnał Miracast – wciąż możesz oglądać zdjęcia i filmy z telefonu na telewizorze. Wystarczy, że użyjesz w tym celu swojego telefonu jako pamięci masowej, dzięki której przeniesiesz interesujące Cię multimedia na ekran telewizora.

Jak podłączyć telefon do telewizora bez HDMI? Krótka instrukcja

Żeby tego dokonać wystarczy, że połączysz ze sobą urządzenia przy pomocy kabla USB i wybierzesz na wyświetlonym w telefonie oknie dialogowym opcję pamięć masowa.

Telewizor odczyta podłączone urządzenie zupełnie tak, jak gdyby nawiązał kontakt z dyskiem flash – dając Ci tym samym dostęp do kompatybilnych z jego oprogramowaniem plików multimedialnych. Listę rozszerzeń obsługiwanych przez dany model telewizora powinieneś znaleźć w dołączonej do niego dokumentacji. Jeżeli okaże się, że określony plik nie może zostać odtworzony – wystarczy, że skorzystasz z jednego z darmowych konwerterów obrazów i wideo.

Jak podłączyć tablet do telewizora? Smart połączeń ciąg dalszy

Jeżeli chodzi o przesyłanie obrazu z tabletu na TV, sytuacja będzie się prezentowała w bardzo zbliżony sposób do omówionych wcześniej rozwiązań. Pamiętajmy, że większość tabletów działa, podobnie jak smartfony, w oparciu o system Android. Będziemy postępować niemalże tak samo zarówno jeżeli chodzi o użycie technologii Miracast czy adaptera MHL, jak i wykorzystanie urządzenia jako źródła pamięci masowej.

obraz z tableta na TV

Jeżeli napotkamy na niewielkie różnice w konfiguracji obu urządzeń – mogą one wynikać z różnych wersji systemu operacyjnego, w oparciu o który funkcjonuje nasz tablet oraz smartfon. Warto w takim wypadku zwrócić się o pomoc bezpośrednio do producenta oprogramowania naszego urządzenia. W ten sposób uzyskamy informacje sprofilowane pod kątem naszych potrzeb oraz charakterystyki technicznej posiadanego przez nas urządzenia.

WiFi Direct, czyli dodatkowe możliwości

Technologia inteligentnych połączeń pomiędzy naszymi urządzeniami wciąż się rozwija. Jednym z najbardziej wartych uwagi sposobem nawiązywania takiej łączności jest WiFi Direct. W jaki sposób ten rodzaj połączenia będzie się różnił od wcześniejszych metod?

WiFi Direct pozwoli nam na podłączenie telefonu do telewizora przez WiFi bez konieczności funkcjonowania obu urządzeń w tej samej sieci. Co więcej – w przypadku tego połączenia w ogóle nie będziemy potrzebowali zewnętrznego routera. Jego funkcje będzie pełnić nasz smartfon. Dzięki temu podłączymy telefon do telewizora bezprzewodowo nawet bez dostępu do internetu. W wielu sytuacjach takie wyjście okaże się prawdziwym ratunkiem.

Jedynym warunkiem w przypadku WiFi Direct będzie fakt obsługiwania modułu zarówno przez nasz telewizor, jak i smartfon. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo (jeżeli oba urządzenia zostały wyprodukowane stosunkowo niedawno), że dysponujemy dostępem do wymienionej funkcji nawet jeśli wcześniej nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Możemy to zweryfikować zarówno w ustawieniach telefonu – wchodząc w panel wyboru sieci WiFi, jak i przeglądając dostępne funkcje naszego Smart TV.

Ekran telefonu na TV – znasz już wszystkie tajemnice połączenia swoich urządzeń!

Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na nawiązanie bezprzewodowej łączności smartfona z telewizorem, czy też zależy Ci na metodzie, dzięki której podłączysz telefon do starego telewizora – powyższy poradnik rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Przy dokonywaniu zakupu poszczególnych komponentów łączących smartfona z telewizorem koniecznie upewnijmy się co do kompatybilności urządzeń z posiadanym przez nas sprzętem. Technologia ewoluuje w niezwykle szybkim tempie i może się zdarzyć, że niektóre z wymienionych metod będą niedostępne dla jednego z naszych urządzeń.

Poradnik będzie skuteczny niezależnie od tego, czy posiadasz telewizor firmy LG, Sony czy też Samsung. W niektórych przypadkach jednak nawiązanie łączności może być znacznie prostsze. Mówimy tutaj o sytuacji, w której zarówno nasz smartfon jak i telewizor pochodzą od tego samego producenta. Bardzo często zdarza się, że dostajemy wówczas do dyspozycji specjalne oprogramowanie, dzięki któremu możemy nawiązać połączenie bez konieczności uciekania się do dodatkowych narzędzi.

Pamiętajmy również o rozwadze i czujnym monitorowaniu stanu urządzeń w trakcie nawiązanego połączenia. Długotrwały streaming obrazu ze smartfona na telewizor może przyczynić się do obciążenia systemu urządzenia mobilnego lub zmniejszenia żywotności jego baterii.

Zawsze wybierajmy rozwiązania zarówno z myślą o jakości sygnału, jak i o wydajności obu urządzeń.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *