Jak przenieść aplikacje na nowy telefon dowolnej marki? Kopiowanie krok po kroku

Technologie urządzeń mobilnych ewoluują w coraz szybszym tempie. Jeśli chcemy pozostać na bieżąco z najnowszymi standardami, nie obejdzie się bez regularnej zmiany smartfona.

  • Jak jednak możemy to zrobić, nie tracąc przy tym danych i ustawień naszych aplikacji?
  • Kiedy taki zabieg będzie możliwy?
  • Z jakich narzędzi możemy skorzystać do przeprowadzenia migracji?

Przenoszenie danych pomiędzy smartfonami tego samego producenta

transfer danych tego samego systemu

Często się zdarza, że wytwórcy poszczególnych urządzeń zachęcają nas do korzystania z kolejnych smartfonów danej firmy poprzez wygodne i proste w użyciu aplikacje do transferu danych. Bez cienia wątpliwości – wbudowane funkcje są obecnie najszybszą i najbardziej optymalną metodą, pozwalającą nam na wykonanie kopii zapasowej.

Szczegółowa instrukcja korzystania z poszczególnych narzędzi będzie różniła się w zależności od producenta naszego smartfona, jednak zasada działania w każdym wypadku pozostanie taka sama. Dla przykładu – prześledźmy proces fabrycznego przenoszenia danych pomiędzy telefonami Samsunga.

  1. Podłączamy oba smartfony do tej samej sieci WiFi
  2. Na urządzeniu, z którego dane mają być skopiowane, przechodzimy do ustawień, następnie wybieramy menu konta i kopia zapasowa -> Smart Switch
  3. Jeśli nie zobaczyliśmy nowego okienka na drugim smartfonie, powtarzamy na nim procedurę, wybierając opcję odbierz dane
  4. Wracamy do pierwszego telefonu i stukamy pole wyślij dane.
  5. Jeśli napotkamy problemy z połączeniem, możemy użyć opcji użyj kodu PIN, która umożliwi nam dodatkową autoryzację procesu.
  6. Wybieramy rodzaj danych do przesłania i potwierdzamy klikając przycisk wyślij.

Jak przenieść aplikacje na nowy telefon z wykorzystaniem chmury Google?

Ten sposób jest domyślną metodą przenoszenia danych oraz aplikacji w obrębie urządzeń w systemem Android. Świetnie sprawdzi się przy importowaniu danych pomiędzy telefonami różnych producentów, przykładowo ze smartfona Huawei na Xiaomi.

Żeby przenieść aplikacje z telefonu na telefon przy wykorzystaniu chmury Google, musimy jedynie zadbać o dokonanie synchronizacji danych w naszym starym urządzeniu. W tym celu przechodzimy do menu system -> kopia zapasowa, a następnie uruchamiamy synchronizację. O ile opcja nie była włączona już wcześniej – system poinformuje nas o zakończeniu procesu.

– O czym należy pamiętać?

Po zsynchronizowaniu danych jesteśmy gotowi do konfiguracji nowego telefonu. Pamiętajmy, że przenoszenie aplikacji z telefonu na telefon jest możliwe tylko w sytuacji, w której nasz nowy smartfon posiada tę samą lub nowszą wersję systemu Android. W przypadku starszych instalacji oprogramowania, zabieg może się nie udać.

Dodatkowo – możliwość przeprowadzenia konfiguracji otrzymujemy tylko w trakcie pierwszego uruchomienia telefonu. Jeżeli pominiemy ten krok, w celu ponownej synchronizacji będziemy zmuszeni do powrotu do ustawień fabrycznych. Zadbajmy o to, żeby na czas konfiguracji oba telefony były w pełni naładowane – najlepiej zapewnić im na ten okres stały dostęp do zasilania sieciowego. Kopiowanie danych – w zależności od ich objętości – może potrwać nawet do kilkudziesięciu minut.

– Jakie dane zostaną przeniesione?

W trakcie synchronizacji możemy wybrać,  jaki rodzaj danych chcemy umieścić w naszej chmurze. Bardzo przydatną funkcją sklepu Google okazuje się w tym momencie zapamiętywanie aplikacji, które mieliśmy zainstalowane na naszym poprzednim urządzeniu. W ten sposób serwis będzie mógł skopiować jego konfigurację bez potrzeby przenoszenia obszernych plików. Aplikacje zostaną kolejno zainstalowane na nowym smartfonie zupełnie tak, jak gdybyśmy wykonywali tę czynność manualnie, po czym wysłane na serwer dane, związane z ich funkcjonowaniem zostaną pobrane na dysk naszego telefonu.

Pliki multimedialne, takie jak zdjęcia czy filmy również zostaną automatycznie importowane do naszego nowego albumu.

upload danych

Jak przenieść aplikacje w systemie iOS?

Tutaj sytuacja prezentuje się podobnie jak w przypadku Androida. Wystarczy, że w trakcie wstępnej konfiguracji naszego nowego telefonu wybierzemy funkcję szybki start. Korzystając z niej będziemy mogli zsynchronizować dane poprzez łączność bluetooth, lub za pośrednictwem identyfikatora iCloud.

Po zakończeniu procesu nasz nowy iPhone będzie zawierał te same dane i aplikacje oraz ich ustawienia co poprzednie urządzenie.

Przenoszenie aplikacji z Androida na iOS – czy to możliwe?

Jak najbardziej. Będziemy w tym celu potrzebowali aplikacji o nazwie Move to iOS. Możemy ją znaleźć w sklepie Play. W tym czasie w naszym iPhonie odszukujemy opcję przenieś dane z Androida. Po wykonaniu zaleconych przez program czynności nasze appki zostaną w nim umieszczone.

Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku możemy napotkać na pewne problemy z kompatybilnością. Systemy, pomiędzy którymi będziemy przenosić aplikacje korzystając z Move to iOS pracują pod wieloma względami w całkowicie inny sposób oraz obsługują odmienne rozszerzenia plików. Może się zatem zdarzyć, że część mediów nie zostanie pomyślnie importowana.

To samo dotyczy aplikacji – prawdopodobnie migrując z Androida na iOS, będziemy musieli zainstalować je manualnie, wyszukując odpowiednie programy w sklepie Apple.

Jak przenieść aplikacje z iOS na Androida?

Do przeprowadzenia operacji odwrotnej do powyższej będziemy potrzebowali połączenia USB z komputerem. Dodatkowo przydatna okaże się aplikacja Dr.Fone, służąca właśnie do transferu plików pomiędzy urządzeniami. Po podłączeniu obu telefonów do portu uruchamiamy program, a następnie wybieramy naszego iPhone’a jako źródło transferu oraz smartfon z Androidem jako jego miejsce docelowe. Po chwili program dokona synchronizacji, przenosząc na nasz nowy telefon te dane, które będą z nim w pełni kompatybilne.

Zdecydowanie bardziej optymalnym – i nie stwarzającym nadmiernego ryzyka, jeśli chodzi o kompatybilność przenoszonych plików rozwiązaniem, jest skorzystanie z dysku Google.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj synchronizacji pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi zechcemy wybrać –  w większości przypadków nasze możliwości będą ograniczone jedynie do najbardziej popularnych formatów multimediów oraz plików tekstowych.  Taki rodzaj synchronizacji przyniesie nam zatem podobny skutek bez konieczności stosowania zewnętrznych narzędzi i skomplikowanych procedur.

W celu wykonania naszego backupu instalujemy dysk Google na naszym iPhonie i przenosimy w jego obszar wszystkie pliki, które chcielibyśmy zachować.

– Jak manualnie przerzucić kontakty z telefonu na telefon?

Powyższy sposób zadziała również w odniesieniu do naszej książki telefonicznej. Całą procedurę możemy przeprowadzić z poziomu komputera . Żeby pobrać kontakty w formie pliku, logujemy się do naszego konta iCloud, przechodzimy do zakładki kontakty, a następnie klikamy w ustawienia i zaznacz wszystkie. Po wyeksportowaniu ustawień przenosimy wygenerowany w ten sposób plik na nasz dysk Google i uruchamiamy go na nowym urządzeniu.

backup aplikacji

Pozostałe sposoby przenoszenia aplikacji z telefonu na telefon

Wspomniane metody nie są jedynymi możliwościami, jakie mamy do dyspozycji, przenosząc nasze dane. Oprócz wspomnianego już Dr.Fone możemy także skorzystać z takich narzędzi jak Helium Sync and Backup czy App Data Restore Transfer. I choć opinie użytkowników wymienionych narzędzi są bardzo skrajne – warto przyjrzeć się ich sposobowi działania choćby w tym obszarze, w którym aplikacje odpowiednio spełniają swoje zadanie.

Programem, z którego skorzystamy do przeniesienia danych instalacyjnych naszych aplikacji będzie App Data Restore Transfer.

Pamiętajmy, że wspomniany program służy wyłącznie do przenoszenia plików z rozszerzeniem .apk. Nie dokonamy przy jego pomocy transferu mediów ani innego rodzaju danych.

Program w kilku prostych krokach wykona dla nas kopię zapasową instalatorów wszystkich obecnych na naszym urządzeniu aplikacji oraz scali je w jednym pliku .apk, który następnie będziemy mogli umieścić choćby na dysku Google i uruchomić na nowym smartfonie.

Aplikacja okaże się szczególnie przydatna, jeżeli jesteśmy zwolennikami korzystania ze zrootowanej wersji Androida i często instalujemy programy z zewnętrznych źródeł. W przeciwnym wypadku w zupełności wystarczy nam wbudowana w sklep Play opcja odtwarzania zainstalowanych poprzednio aplikacji.

Podłączenie smartfona do komputera

Jak przenieść grę z telefonu na telefon? – Helium Sync and Backup

Do przenoszenia gier wraz z zapisami stanu rozgrywki przyda się kolejne z przytoczonych wyżej narzędzi. Helium wykonuje swoje zadanie za pośrednictwem interfejsu USB, podłączonego do komputera. W celu pełnej konfiguracji programu będziemy zatem musieli wyposażyć się zarówno w jego mobilną, jak i desktopową wersję.

Przed rozpoczęciem procesu kopiowania danych upewnijmy się, że włączyliśmy w naszym smartfonie tryb debugowania USB. Może on być konieczny dla poprawnego przeprowadzenia operacji.

Następnie uruchamiamy aplikację Helium – zarówno na naszym telefonie, jak i komputerze, łącząc ze sobą urządzenia za pośrednictwem portu USB. Po przeprowadzeniu wstępnej konfiguracji i nadaniu hasła dla tworzonych właśnie danych możemy wybrać miejsce docelowe wykonywanej kopii – i tutaj ponownie możemy zdecydować się na dysk Google.

Kiedy proces dobiegnie końca, musimy zainstalować Helium również na naszym nowym smartfonie. Wybierając opcję importu, poszukujemy w chmurze stworzonego w poprzednich krokach pliku, pobieramy go na smartfona i po chwili nasze gry zostaną zainstalowane na nowym urządzeniu z uwzględnieniem dokonanych przez nas postępów w rozgrywce.

Mam nadzieję, że mój poradnik pozwoli Ci w szybki sposób dokonać transferu swoich danych 🙂 Daj mi znać w komentarzu, która opcja sprawdziła się w Twoim przypadku.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *