Jak sprawdzić, czy dostaniesz telefon na abonament, lub raty? Sposoby weryfikacji

Zakup telefonu najczęściej nie jest związany z niewielkim wydatkiem. Co prawda możesz zdecydować się na używane urządzenie, nie będzie ono jednak nigdy tak trwałe i niezawodne, jak nowe. Kupno nowego zapewnia też dostęp do wielu funkcji, których brak w starszych modelach. Jeśli nie masz pewności, czy dostaniesz telefon na raty, to zapraszam Cię do przeczytania mojego nowego poradnika. Razem dowiemy się jak sprawdzić, czy dostaniesz telefon na abonament, lub raty. Poznamy sposoby weryfikacji.

Niezależnie od tego, czy aktualnie nie masz pracy, lub masz komornika, a nawet wtedy, gdy Twoje dane zostały przekazane do BIK – masz szansę dostania oferty abonamentowej, a także telefonu na raty. W każdym wypadku warto to sprawdzić – to nic nie kosztuje i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi czy finansowymi. Zatem do dzieła. Razem dowiedzmy się wszystkiego o weryfikacji dostępności ofert w abonamencie i na raty.

Czy dostanę telefon na abonament – dlaczego weryfikacja jest ważna?

Jak już ustaliliśmy – smartfon to dość drogie urządzenie. Jednocześnie jest używany powszechnie, dlatego jego dostępność jest ogromna – zarówno w sklepach z elektroniką, jak i u operatorów. Nie każdego stać na zakup za gotówkę, dlatego dystrybutorzy oferują sprzedaż ratalną. Może ona być:

  • Powiązana z ofertą abonamentową
  • Niezależna od zakupu planu taryfowego

Warto zauważyć, że związanie kupna smartfona z jednoczesną decyzją o wyborze abonamentu na ogół wiąże się z niższą, końcową ceną telefonu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdy zarówno sprzęt, jak i możliwość uzyskania komunikacji w sieci, są dla Ciebie istotne.

Już od wielu lat, zgodnie z wytycznymi Prawa Telekomunikacyjnego, operatorzy rozdzielają wyraźnie spłatę rat za telefon i opłaty abonamentowe.

Operatorzy oraz sprzedawcy sprzętu elektronicznego muszą zabezpieczyć się przez wyłudzeniami. Gdy pojawiało się ich coraz więcej, została wprowadzona weryfikacja. Na czym może polegać takie wyłudzenie? Na ogół na podpisaniu umowy ratalnej oraz natychmiastowej odsprzedaży smartfona.

telefon na abonament mam komornika

Jak wziąć telefon na abonament – na czym polega weryfikacja?

Weryfikacja może polegać na sprawdzeniu kilku faktów:

  • Tożsamości osoby weryfikowanej
  • Źródła i wysokości przychodów
  • Ewentualnego zadłużenia w podmiocie weryfikującym
  • Historii spłacania rat czy opłat abonamentowych w weryfikującej firmie
  • Informacji w BIK lub BIG

Należy jednak zaznaczyć, że ostateczna forma weryfikacji zależy od podmiotu, który ją przeprowadza i jego zasad. Są one oczywiście dostępne dla Ciebie przez rozpoczęciem procesu. Ile trwa takie sprawdzenie? Na ogół od kilku do kilkunastu minut, jeśli wykonywane jest w normalnych godzinach pracy. Wynika to po części z automatyzacji procesu opierającego się o rozwiązania informatyczne, a także z dostosowania do wymagającego, współczesnego klienta.

Czy dostanę telefon na abonament, jak jestem w BIK? Weryfikacja nic nie boli

Jeśli Twoje dane są w Biurze Informacji Kredytowej, nie masz stałych dochodów, lub poprzednia umowa z operatorem nie była spłacana terminowo, to i tak możesz skorzystać ze sprawdzenia. Czy możesz się czegoś obawiać? Absolutnie nie:

  • Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie dla celów tej pojedynczej, jednorazowej weryfikacji
  • Proces jest dla Ciebie całkowicie bezkosztowy
  • Nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji formalnych
  • Odpowiedź pozytywna lub negatywna nie wpłynie w żaden sposób na wyniki przyszłych weryfikacji

Innymi słowy – to nic nie boli. Rozumiem, że możesz czuć pewne skrępowanie z obawy o negatywną odpowiedź. Szczególnie, jeśli chcesz dokonać zakupu w salonie operatora czy dużej sieci handlującej elektroniką. W takim wypadku skorzystaj z:

  • Zamówienia internetowego
  • Zamówienia przez telefon
W przypadku zamówienia przez Internet możesz uzyskać między innymi dodatkowe zniżki na abonament. Operatorzy preferują tę drogę, ze względu na jej niższe koszty.

Dostarczysz w ten sposób firmie wszelkich niezbędnych informacji. Nie zadziała to wyłącznie, gdy podmiot potrzebuje sprawdzenia w BIG. Do tego konieczna jest Twoja pisemna zgoda. Większość jednak zadowala się informacjami z BIK, dlatego też ta droga jest przeważnie dostępna dla każdego.

Czy można wziąć telefon na abonament bez pracy?

Jak operator podchodzi do sprawdzenia, czy osoba chcąca podpisać z nim umowę obecnie pracuje? Większość firm weryfikuje przede wszystkim:

  • Tożsamość zamawiającego
  • Historię dotychczasowej współpracy
  • Informacje w BIK

Możliwe jest, że operator nie będzie sprawdzać stanu BIK, jednak jako, że jest to dość łatwa w dostępie baza informacji – na ogół zostanie wykorzystana. Czy zapis o zadłużeniu w BIK zdecyduje o odmowie? Niekoniecznie. Jak możesz na to wpłynąć? Przede wszystkim:

  • Upewnij się, że Twoja historia współpracy z wybranym operatorem nie ma żadnych przykrych rys w postaci zaległości, czy rozwiązania umowy ze względów finansowych
  • Jeśli masz zadłużenie w BIK i regularnie je spłacasz, to wyjdź naprzeciw oczekiwaniom operatora i przedstaw pisemne potwierdzenie, np. z firmy windykacyjnej, że na bieżąco pokrywasz ustalone kwoty
  • Przy swoim wyborze smartfona zdecyduj się na tańsze urządzenie, które zaspokoi podstawowe potrzeby, a nie telefon z najwyższej półki, np. flagowiec
  • Wybierz raczej niższą ofertę abonamentową, by miesięczne opłaty nie były zbyt wysokie

Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na decyzję operatora, dlatego nie pomijaj żadnego z punktów, gdy będziesz przygotowywać się do zamówienia.

Czy operator będzie wymagał od Ciebie przedstawienia dokumentu świadczącego o zatrudnieniu? Raczej tak, ale nie we wszystkich przypadkach. Jeśli korzystasz ze wsparcia osób bliskich, to może swoją pozytywna decyzję oprzeć na wyciągu z konta, potwierdzającym regularne wpłaty. Pamiętaj jednak, że nie jest to pewne.

telefon na abonament jestem w bik

Jak sprawdzić, czy dostanę telefon na raty? Zakup w dużej sieci

Większość sieci handlowych, w tym EURO, Media Markt czy Ole Ole!, korzysta z weryfikacji zatrudnienia. Związane jest to z tym, ze oferują wyłącznie sprzedaż urządzeń, nie wiążąc się z klientem ofertą abonamentową, jak operatorzy. Dlatego tez konieczne będzie przedstawienie jednego z dokumentów:

  • Potwierdzającego zatrudnienie w konkretnym podmiocie
  • Zawierającego informację o wysokości uposażenia
  • Zawierającego NIP i dane adresowe Twojego pracodawcy
  • Potwierdzającego rodzaj wiążącej Was umowy

Jeśli korzystasz ze świadczeń socjalnych, np.:

  • Emerytury
  • Renty
  • Zasiłku socjalnego

to możesz otrzymać prośbę o przedstawienie dokumentów to potwierdzających. Otrzymywanie wpłat regularnych, szczególnie w postaci emerytury, jest dla sprzedawcy jasnym potwierdzeniem płynności finansowej. Pozwala ona na przypuszczenie, że raty za smartfona będą spłacane regularnie i bez opóźnień.

Mam komornika – czy dostanę telefon na abonament?

Jeśli dochodzi do zajęć komorniczych, np. w formie zajęcia części wynagrodzenia, to otrzymanie telefonu na abonament może być niezwykle trudne. W takim wypadku operator może nawet mieć wątpliwości co do podpisania umowy na usługi, z którą nie wiąże się przekazanie smartfona. Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim:

  • Możesz skorzystać z oferty pre-paid, czyli telefonu na kartę. W tym wypadku za usługi płacisz z góry
  • Podczas rejestracji numeru nie jest dokonywana weryfikacja wypłacalności, przebiegnie ona zatem bez problemu

Jeśli masz komornika, to gdy potrzebujesz telefonu, najlepiej będzie go nabyć z drugiej ręki, za gotówkę. Wybierz urządzenie, które będzie niedrogie, a jednocześnie solidne i nieuszkodzone – dzięki temu posłuży jeszcze długi czas. Nie doradzam skupiania się na rozdzielczości ekranu czy działaniu aparatów – przede wszystkim warto upewnić się, że wybrany smartfon zapewni komunikację, a jego akumulator pozwoli na cały dzień korzystania, bez podłączania do ładowarki.

telefon na abonament bez pracy

Telefon na abonament i na raty – nie zawsze się da, ale warto to sprawdzić

Jak już wiesz, nie zawsze otrzymasz telefon w abonamencie, lub na raty. Operator sieci komórkowej, a także sieć handlująca elektroniką, mają prawo i narzędzia do sprawdzenia, weryfikacji Twojej wypłacalności. Wykonują te działania dlatego, że chcą mieć pewność, iż opłaty abonamentowe czy raty za telefon, będą spłacane.

Sama weryfikacja nic nie kosztuje. Możesz jej dokonać u operatora czy sprzedawcy: przez Internet, telefon lub osobiście. Nie wiążą się z nią, niezależnie od wyniku, żadne konsekwencje ani koszty. Jeśli zatem masz wątpliwości, a jednocześnie interesuje Cię jakieś urządzenie lub oferta – sprawdź, czy ją dostaniesz.

Jeśli odpowiedź będzie negatywna, to zwróć uwagę na usługi przedpłacone. Telefon na kartę może być znakomitym rozwiązaniem do czasu wyjścia z kłopotów finansowych. Poszukaj też dla siebie smartfona używanego, ale solidnego, by nie zawiódł Cię przez dłuższy czas.

I jeszcze jedno – jeśli nie masz pewności, że będziesz w stanie spłacać raty za telefon, to nawet po poprawnej i pozytywnej weryfikacji – nie decyduj się na zakup. Lepiej kupić coś tańszego, a nie martwić się w przyszłości o raty. W ten sposób zapewnisz sobie, że Twoje dane nigdy nie trafią do BIK i nie będą obciążać Twoich możliwości podpisywania umów na raty lub abonament.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *