Jak sprawdzić czy telefon jest na raty i jest spłacony? Sposoby krok po kroku

Kiedy planujesz kupić telefon z drugiej ręki, używany wcześniej przez sprzedającego, lub na przykład z komisu, to warto sprawdzić, czy telefon jest na raty i jest spłacony. Ochroni Cię to przez rozczarowaniem i nerwami, gdy okaże się, że nie możesz korzystać z urządzenia kosztującego często kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych. Warto więc wiedzieć jak sprawdzić telefon przed kupnem. Wiedza ta jest nieskomplikowana, a z jej użyciem można pozbyć się od razu potencjalnych problemów. Jak sprawdzić czy telefon jest na raty i jest spłacony? Za chwilę wszystkiego się dowiemy!

Choć wielu, jeśli nie większość sprzedawców, może przekonywać Cię, że możesz im zaufać, to naprawdę warto wykonać kilka prostych czynności, by mieć pewność co do uczciwości kontrahenta. Oczywiście we wzajemnych transakcjach pewna doza zaufania wobec drugiej osoby jest niezbędna. Jednak prosta czynność sprawdzenia czy telefon jest spłacony ma swoje podstawy i gorąco ją polecam. To po prostu przezorność 😊

jak sprawdzić czy telefon jest na raty i jest spłacony

Czy telefon jest obciążony ratami? Czy da się to w ogóle sprawdzić?

Jak myślisz, czy dostęp do danych, które wydają się zastrzeżonymi dla właściciela urządzenia, jest w ogóle możliwy? Przecież nie chcesz, by ktoś mógł sprawdzić, czy płacisz co miesiąc za swój smartfon. To dane, które powinny zostać dostępne wyłącznie dla Ciebie. I są! Ale można je uzyskać, gdy zna się numer IMEI urządzenia. Co to jest?

 • Numer, który jest unikalny i przypisany wyłącznie do jednego urządzenia
 • Dostępny jest jako zapisany w pamięci urządzenia, a także na przykład na opakowaniu oraz może być umieszczony na fakturze zakupu i karcie gwarancyjnej
 • W przypadku możliwości podłączenia drugiej karty SIM (Dual SIM) jeden smartfon może mieć dwa numery IMEI
 • Każde urządzenie zdolne do łączenia się z siecią komórkową (przez SIM lub eSIM) posiada przypisany numer IMEI

A więc znając numer IMEI, można sprawdzić więcej szczegółów dotyczących aparatu telefonicznego. Dlatego też nie można podawać tego numeru obcym osobom, z wyjątkiem takich sytuacji, jak sprzedaż smartfona. Traktuj go proszę jako dane zastrzeżone tylko dla Ciebie. Jednak w przypadku planowanego zakupu urządzenia od kogoś masz prawo poprosić o podanie IMEI.

Jak sprawdzić, czy telefon jest obciążony ratami? Czy trzeba za to zapłacić?

Gdzie dostępne są dane o tym, czy telefon jest na raty i jest spłacony? Czy postała jakaś ogólnopolska baza danych na ten temat i oferuje odpłatnie takie informacje? Otóż nie! Są one dostępne zupełnie bezpłatnie, u każdego z naszych operatorów. Wychodzą oni naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów wiedząc, że informacje o ewentualnym planie ratalnym czy zaległościach są niezwykle ważne. Z tego względu pozwalają na sprawdzenie danych dotyczących rat dla telefonów, które zostały zakupione w salonach czy innych punktach dystrybucji, od operatora.

Takie rozwiązanie wynika także z prawa, które w zakresie informacji o zadłużeniu zobowiązuje podmioty do udzielania podglądu danych, na żądanie.

Rozwiązanie jest całkowicie bezpłatne. Nie musisz nawet być abonentem danej sieci. Wystarczy, że podasz numer IMEI. Jak go uzyskać? To bardzo proste:

 • Gdy kupujesz używanego smartfona w sklepie stacjonarnym poproś, by sprzedawca pozwolił Ci na zapisanie numeru IMEI z pudełka
 • Jeśli smartfon nie ma pudełka oryginalnego lub faktury, to za chwilę dowiesz się jak uzyskać IMEI w inny sposób
 • Kupując urządzenie przez Internet poproś sprzedawcę o wysłanie IMEI w wiadomości
Chcę uczulić Cię na sytuację, w której nieuczciwy sprzedawca może podać numer IMEI innego smartfona, który jest od tego samego producenta i jest tego samego modelu. Może wtedy wykorzystać ten numer ze smartfona, który nie jest objęty ratami, a sprzedawać identyczny egzemplarz, który wymaga spłaty. Takie przypadki to ewidentne oszustwo. Można się przed nimi zabezpieczyć, o czym za chwilę.

jak sprawdzić czy telefon jest na raty play

Jak sprawdzić czy telefon nie jest na raty? Sposób na poznanie numeru IMEI

Numer IMEI osoba, która ma w ręku włączony, niezablokowany smartfon, może sprawdzić w bardzo prosty sposób. Możesz to zrobić Ty lub sprzedawca, jeśli nie ma dostępu do pudełka czy faktury. Jakie czynności należy wykonać? Oto instrukcja:

 • Uruchom aplikację Telefon
 • Wpisz kod *#06#
 • Natychmiast po wpisaniu ostatniego znaku kodu pojawią się dane
 • Znajdziesz wśród nich numer IMEI, numer telefonu (jeśli w smartfonie jest karta SIM lub wpisane dane eSIM) czy numer seryjny

Jak zabezpieczyć się przed wspomnianym wcześniej przeze mnie podaniem przez sprzedawcę IMEI innego aparatu telefonicznego? Pamiętaj, że:

 • Informacja o numerze IMEI powiązana jest z numerem seryjnym smartfona
 • Przy wyświetleniu na telefonie danych IMEI uzyskujesz także informację o numerze seryjnym
 • Upewnij się, że otrzymujesz smartfon z deklarowanym numerem seryjnym

Jak to zadziała w praktyce? Poproś sprzedawcę o zdjęcie numeru IMEI oraz numeru seryjnego na jednym dokumencie lub zrzut ekranu z telefonu z tymi danymi. Po otrzymaniu smartfona porównaj numer seryjny – jeśli nie będzie się zgadzać, możesz wystąpić o unieważnienie transakcji, np. przez serwis aukcyjny. Oczywiście wtedy też numer IMEI będzie inny – więc to także będzie podstawa. Nie zaszkodzi jednak zabezpieczyć się podwójnie, prawda? 😊

Jak sprawdzić ile zostało rat za telefon? Trzeba chwilę poszukać

To prawda, to chwilę zajmie, ale nie tak długo, ile mogą zająć kłopoty, gdy telefon będzie niespłacony i wkrótce zostanie zablokowany. Dlaczego będzie trzeba poświęcić trochę czasu? Otóż nasi operatorzy prowadzą bazy danych o telefonach kupionych w systemie ratalnym, jednak każdy z nich z osobna. Nie wydaje się to zaskakujące, w końcu nie mogą przekazywać zbyt wielu wrażliwych danych do innych operatorów.

Jednak warto dać sobie trochę czasu i zaledwie kilkoma kliknięciami sprawdzić bazy danych Orange, T-Mobile czy Plusa. W ten sposób sprawdzisz telefon przed kupnem w bardzo ważnym, finansowym aspekcie. To tylko kilka chwil, a pomoże uniknąć rozczarowania. Więcej na temat tego, które sieci blokują telefony, na przykład z powodu niespłacania, dowiesz się z tego wpisu. Opisałem w nim możliwe sytuacje, gdy operator blokuje smartfona tak, że nie można go używać.

jak sprawdzić czy telefon jest spłacony

Jak sprawdzić czy telefon jest spłacony w Orange?

By sprawdzić, czy telefon nie jest na raty lub czy jest spłacony w Orange, należy:

 • Wejść na stronę operatora dostępną pod tym linkiem
 • Przejść dalej wciskając tak opisany przycisk
 • Po prawej stronie u góry wpisać pełny numer IMEI urządzenia
 • Podać swój adres email i zgodzić się na jego wykorzystanie w celu udzielenia informacji
 • Oznaczyć pole potwierdzające, że jesteś człowiekiem
 • Kliknąć Wyślij
Twój adres email zostanie wykorzystany wyłącznie w celu realizacji zapytania o obciążenie ratalne telefonu.

W informacji zwrotnej, którą otrzymasz na swój adres email będzie zapisane, czy sprawdzany telefon jest obciążony koniecznością spłaty rat. Jeśli nawet był zakupiony ratalnie, ale jest spłacony, to odpowiedź będzie zawierać wyłącznie stwierdzenie, że nie jest obciążony.

Jak sprawdzić czy telefon jest na raty w T-Mobile?

T-Mobile udostępnia podobny formularz internetowy. By z niego skorzystać, należy:

 • Wejść pod ten link udostępniony przez operatora
 • Po prawej stronie wpisać sprawdzany IMEI oraz swój adres email
 • Kliknąć sprawdź[/su_list]

Niestety, T-Mobile zastrzega, że email może być używany w celach marketingowych, choć nie będzie udostępniany innym podmiotom. Czy rzeczywiście będziesz od tej pory dostawać reklamy od tego operatora na pocztę elektroniczną? Z mojego doświadczenia wynika, że nie. Jeśli jednak dostaniesz choć jedną, to możesz wypisać się z tego, klikając odpowiedni link na dole wiadomości. Na ogół będzie to „anulowanie subskrypcji”.

jak sprawdzić telefon przed kupnem

Play – sprawdzenie telefonu, czy jest na raty

Ten operator uprościł trochę sprawę. Nie jest bowiem korzystanie ze swojego adresu email. Wystarczy, że:

 • Wejdziesz na stronę Play pod tym linkiem
 • Wpiszesz numer IMEI i klikniesz Sprawdź

Po chwili otrzymasz informację, czy sprawdzane urządzenie obciążone jest koniecznością spłaty rat. Jeśli nie, to masz pewność, że ten operator nie zablokuje wybranego urządzenia.

Jak sprawdzić telefon na raty w Plus?

Plus oferuje najszerszy zakres danych na rynku. Dlaczego? O ile inni operatorzy swoje bazy danych prowadzą od zaledwie 3-4 lat, to Plus posiada informacje o planach ratalnych dla telefonów zakupionych już w 2016 roku. By skorzystać z nich, należy:

 • Wejść na stronę operatora pod tym adresem
 • Wpisać numer IMEI oraz adres email
 • Wybrać Sprawdź

Wkrótce otrzymasz od Plusa potwierdzenie, czy smartfon jest obciążony koniecznością spłaty rat.

Choć Plus mocno zaakcentował możliwość przekazania adresu email do podwykonawców w dziedzinie wsparcia technicznego, to nie należy obawiać się marketingu ze strony operatora. Adres email zostanie wykorzystany wyłącznie jednorazowo, do odpowiedzi na zapytanie.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *