Jak sprawdzić email na telefonie, odczytać i odebrać pocztę?

Smartfon to doskonałe narzędzie do obsługi poczty elektronicznej. Zapewnia dostęp do niej z dowolnego miejsca. Jest wygodne, szybkie i bezpieczne. Z jego pomocą zarówno odczytasz nowe wiadomości, przejrzysz wcześniej otrzymane, jak i zredagujesz nowe. Jest także możliwość wyszukiwania wybranych fraz w temacie czy treści. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić email na telefonie, to zapraszam Cię do przeczytania garści porad, które dla Ciebie przygotowałem.

Istnieje wiele aplikacji do obsługi poczty elektronicznej. Większość z nas używa jednak głównie jednej z nich – Gmail. Wynika to z jej funkcjonalności oraz tego, że bezpłatne konta pocztowe oferowane przez Google są najbardziej popularne. Dlatego też w swoim wpisie skupię się na obsłudze tej właśnie apki, jednak przybliżę Ci także jej alternatywę od Microsoft: Outlook w wersji mobilnej. Dowiesz się także, jak poradzić sobie z najczęściej występującymi problemami z dostępem do e-mail.

Jak odebrać maila w telefonie?

Jeśli posiadasz smartfona z Androidem, to przy jego pierwszym włączeniu i podstawowej konfiguracji logujesz się do swojego konta Google. Jeśli go nie masz, jest to okazja, aby je założyć.jak odebrać maila na telefonie

Konto Google jest konieczne, by na telefonie z Androidem móc korzystać ze wszystkich przydatnych usług. Są wśród nich nawigacja, możliwość instalowania aplikacji ze sklepu Google Play czy poczta elektroniczna – email. Jeśli nie możesz instalować aplikacji, to zapraszam do przeczytania tego wpisu. Na pewno Ci pomoże!

Android w standardowej konfiguracji jest tak ustawiony, by zarejestrować Twoje konto także w usłudze poczty. Dzięki temu dostaniesz email na telefon. Która aplikacja to zapewni? Jest to apka Gmail. Jest ona częścią systemu Android, zarówno tzw. czystego, jak i nakładek producenckich. Na ogół nie można jej nawet odinstalować. W ten sposób zapewnioną mamy obsługę poczty elektronicznej już po rejestracji nowego konta na smartfonie lub zalogowaniu się do istniejącego. Jednak nie zawsze zadziała to od razu. Co wtedy zrobić?

Co zrobić, gdy wiadomości email nie wyświetlają się na smartfonie?

Nawet przy prawidłowym zalogowaniu się do konta Google wiadomości email mogą się nie wyświetlać. Dotyczyć to będzie przede wszystkim powiadomień o otrzymaniu poczty. Jak otrzymać powiadomienie na telefon, że przyszedł email? Sprawdź, czy aplikacja Gmail ma dostęp do powiadomień.

Oto instrukcja krok po kroku:

 • Odnajdź ikonę aplikacji Gmail
 • Przytrzymaj palec na ikonie, aż pojawi się menu
 • Wybierz Informacje o aplikacji
 • Przejdź do Powiadomień
 • Zaznacz opcję Wyświetl powiadomienia

Pojawi się możliwość wyboru dodatkowych funkcjonalności. Są one oczywiście zależne od ewentualnej nakładki na Adroid producenta smartfona, jednak większość z nich występuje uniwersalnie.

Ja włączam przede wszystkim:

 • Pokazywanie licznika przy ikonie aplikacji
 • Zezwolenie na dźwięk
 • Zezwolenie na wibracje
 • Zezwolenie na korzystanie z diody powiadomień

Dzięki włączeniu powyższych, za każdym razem, gdy potrzymasz od kogoś nowy email, to usłyszysz dźwięk, poczujesz wibracje (jeśli są włączone) oraz dioda powiadomień będzie migać. Jeśli ustawienia Twojego smartfona na to pozwalają, to przy ikonie aplikacji Gmail zobaczysz także liczbę nowych wiadomości. Korzystając z opcji Na ekranie blokady możesz także zdecydować, czy przy zablokowanym telefonie widać będzie powiadomienie o nowym emailu oraz jego treść. Możesz już opuścić ustawienia naciskając przycisk cofania lub powrotu do pulpitu telefonu.nie wyświetlają się wiadomości email na telefonie

Co zrobić, jeśli smartfon nie łączy z serwerem email?

Nawet przy najlepiej wykonanej konfiguracji może się zdarzyć, że Twój telefon nie będzie łączyć się z serwerem email, czyli nie będzie w stanie porozumieć się z dostawcą usługi poczty elektronicznej. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy masz połączenie z Internetem. Jest ono niezbędne do korzystania ze wszystkich usług, w tym pocztowej.

Wykonaj zatem poniższe czynności:

 • Przesuń palcem od góry ekranu, by wyświetlić ikony skrótów
 • Odnajdź ikony opisane jako Transmisja danych oraz WIFI, są to dwa niezależne przyciski
 • Włącz je w zależności od tego, czy korzystasz z sieci lokalnej, czy z mobilnej transmisji danych
Ikony rozwijanego od góry ekranu menu mogą być konfigurowalne. Oznacza to, że możesz zmienić kolejność ich wyświetlania, a także zdecydować o obecności wybranych ikon. Dzięki temu zachowasz porządek wśród włączników najważniejszych funkcjonalności smartfona.

Pamiętaj proszę, by korzystać wyłącznie z zaufanej sieci WIFI. Może nią być Twoja sieć domowa, w pracy czy wybrany Hotspot poza tymi miejscami.

Co, jeśli włączenie dostępu do Internetu nie pomogło? Warto chwilę poczekać. Dlaczego? Bardzo możliwe, że serwer email (Google czy innej firmy) chwilowo doświadcza problemów technicznych. Bardzo możliwe, że za kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut problemy ustąpią. Jeśli jednak tak się nie stanie, to proponuję sprawdzić ustawienia poczty.

Oto, jak to zrobić na przykładzie konta Google:

 • Otwórz aplikację Gmail
 • Dotknij trzech kresek w lewym górnym rogu
 • Przewiń wyświetlone menu i wybierz Ustawienia
 • Dotknij tekstu ze swoim adresem email

Jesteś w ustawieniach dla swojego konta. Upewnij się, że Powiadomienia są ustawione na Wszystkie. Wejdź w Powiadomienia z Odebranych, następnie w Synchronizuj wiadomości. Sprawdź, czy włączona jest jedna z opcji:

 • Z ostatnich 30 dni
 • Wszystkie

Jeśli nie – wybierz jedną z nich. Zapewni to otrzymywanie emaili.smartfon nie wysyła email

Polecam wybór Z ostatnich 30 dni, szczególnie osobom posiadającym w skrzynce odbiorczej dużo wiadomości, które mogą zajmować pamięć telefonu. A jeśli chcesz dowiedzieć się jak zwiększyć lub zwolnić miejsce w smartfonie, to koniecznie przeczytaj inny mój wpis.

Cofnij do poprzedniego menu i przewiń na sam dół. Pozostało nam jeszcze sprawdzenie, czy opcja Synchronizuj Gmaila jest włączona. Możesz tu także z dokładnością co do dnia wybrać liczbę Dni synchronizacji. Prawda, że bardzo ciekawa funkcja?

Ręczna konfiguracja emaila spoza Google

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skonfigurować email ręcznie, to zapewne korzystasz z konta innego niż Google dostawcy usług. Co wtedy zrobić?

Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję krok po kroku dla aplikacji Gmail:

 • Uruchom aplikację Gmail
 • Wybierz trzy paski w lewym górnym rogu
 • Przewiń na dół do Ustawień
 • Wybierz Dodaj konto
Apka Gmail doskonale radzi sobie z kontami email innych dostawców, dlatego polecam korzystanie z niej. Będzie szybka, niezawodna i bezpieczna.

Wybierzesz teraz rodzaj konta. Niektóre z nich (min. Outlook czy Yahoo) mają prostszą konfigurację, cześć czynności będzie automatyczna. Co jednak, gdy korzystasz z poczty od innego dostawcy?

Wykonaj poniższe czynności:

 • Wybierz Inne
 • Wpisz swój adres email i naciśnij Dalej
 • Wybierz rodzaj konta, na ogół będzie to IMAP
 • Wpisz hasło i naciśnij dalej
 • Na następnym ekranie wpisz serwer. O te dane musisz zadbać we własnym zakresie. Przeważnie łatwo znajdziesz je na stronie dostawcy usług pocztowych
Upraszczając wyjaśnienie różnic między IMAP i POP3, można powiedzieć, że pierwszy typ konta powoduje wyświetlenie na telefonie obrazu emaili, nie pobierając ich na wybrane urządzenie. Drugi natomiast pobiera emaile i zapisuje je na urządzeniu. W ten sposób niemożliwe jest odczytanie wiadomości na innym smartfonie czy komputerze. Wygodniejsze jest zatem korzystanie z IMAP.

Po kliknięciu Dalej aplikacja Gmail dokona sprawdzenia ustawień i jeśli będą prawidłowe – zarejestruje Twoje konto do obsługi.

Jak wylogować się z emaila na smartfonie?

Możliwe, że z jakiegoś powodu wystąpi wylogowanie z usługi email. Należy wtedy ponownie się zalogować podając hasło. Jest to o tyle proste, że aplikacja do obsługi poczty sama o nie poprosi informując, że nastąpiło wylogowanie. Warto zatem pamiętać swoje hasło. Jednocześnie nie zaszkodzi je cyklicznie zmieniać. W ten sposób zapewniamy pełne bezpieczeństwo swoich danych.

Co zrobić jeśli smartfon nie wysyła email?

Jeśli otrzymujesz powiadomienia o nowych wiadomościach, ale Twoje nie są wysyłane, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy serwer poczty wychodzącej jest prawidłowo ustawiony. Wejdź do aplikacji Gmail i w Ustawieniach dla konta spoza Google wybierz opcję Poczta wychodząca.

Upewnij się, że:

 • Nazwa użytkownika
 • Hasło
 • Serwer SMTP
 • Port
 • Typ zabezpieczeń

są wpisane zgodnie z danymi otrzymanymi od dostawcy usług pocztowych.smartfon nie łączy z serwerem email

Inna przyczyna może być brak miejsca (pamięci) w smartfonie. Warto wtedy pozbyć się niepotrzebnych danych. Link do mojego wpisu na ten temat podałem już wcześniej, zachęcam do zapoznania się z nim.

Jak wyłączyć powiadomienie z email w telefonie?

By pozbyć się powiadomień należy skorzystać z ustawień, które wcześniej przedstawiłem. W tym wypadku należy oczywiście wyłączyć opcje Powiadomienia. O czym jednak warto pamiętać? Same powiadomienia to nie wszystko. Emaile nadal będą pobierane. Dlatego najlepiej skorzystaj z mojej instrukcji i wyłącz synchronizację poczty. Dzięki temu nie będziesz otrzymywać nowych wiadomości, a pamięć smartfona nie będzie przez nie zajmowana.

Aplikacje email na telefon – z czego jeszcze warto skorzystać?

Jak wspomniałem na początku – ciekawą alternatywą dla Gmail jest apka od Microsoft. Outlook w wersji mobilnej nie jest może tak szybki jak najpopularniejszy konkurent, lecz równie niezawodny. Pozwala też na integrację z innymi aplikacjami takimi, jak mobilny Word czy Excel. Konfigurując konto w Outlook zrobimy to bardzo łatwo dla email założonego w Microsoft. Jednak chcąc obsługiwać tą apką konto Google czy innego dostawcy musimy koniecznie przygotować dane takie, jak serwer poczty przychodzącej i wychodzącej. Będzie potrzebne wpisanie tych informacji ręcznie.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *