Jak wysłać pinezkę i udostępnić lokalizację z telefonu? Google Maps i rozwiązania

Mapy Google to niezwykle przydatna funkcja smartfonów i tabletów z Androidem. Pozwalają na odnalezienie się w praktycznie dowolnym miejscu na świecie, nawigowanie do wybranego celu czy zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi konkretnych miejsc. Na co dzień, nawet korzystając z ich usług nie zdajemy sobie sprawy jak pozytywnie wpłynęły na wygodę naszego codziennego życia. Jeśli i Ty z nich korzystasz, to zapraszam Cię do zapoznania się z informacjami o tym jak wysłać pinezkę i udostępnić lokalizację telefonu, by podzielić się nią z wybranymi osobami.

Postaram się wyjaśnić Ci do czego może służyć takie udostepnienie i jak bardzo może się przydać. Wskażę proste rozwiązania na pozornie trudne zagadnienia. Jestem przekonany, że ta garść informacji przyda Ci się w przyszłości, gdy będziesz potrzebować zaznaczyć miejsce na Mapie Google czy wysłać swoją lokalizację na Messengerze albo poprzez Gmail.

Gdzie jestem?

Twój Smartfon korzysta z lokalizacji GPS, czyli Global Positioning System. Pozwala ona na określenie położenia urządzenia odbierającego sygnał z kilku satelitów, z dokładnością do kilku metrów. Jednocześnie wspomaga się w zakresie zwiększania dokładności korzystając z danych dostępnych sieci WIFI oraz komórkowych. Dzięki temu nawet w zamkniętych pomieszczeniach bardzo szybko potrafi wskazać na mapie miejsce Twojego pobytu.

Nawigacja, czyli wskazywanie właściwej drogi do wybranego celu to już działanie oprogramowania smartfona, które wybiera najlepszą drogę do celu i bazując na odczytach o pozycji – koryguje ją w trakcie trwania podróży.

Pinezka Googlepinezka google

Pinezka wskazuje wybraną, konkretna lokalizację. Może ona dotyczyć dowolnego miejsca odwzorowanego na mapie – niezależnie od tego czy korzystamy z widoku samej mapy, czy zdjęć satelitarnych. Ma ona przypisaną długość i szerokość geograficzną. Dzięki temu określa tylko jedno miejsce na Ziemi. Mapy Google korzystają z pinezek, by pokazywać miejsca takie, jak restauracje, muzea czy urzędy, a także początek i koniec podróży, której dotyczy nawigacja.

Możemy też sami wskazać dowolne miejsce na mapie. Może to być cel naszej podróży, miejsce spotkania lub… nasza lokalizacja. Dlatego jeśli chcesz komuś pokazać na mapie gdzie jesteś – użyj do tego pinezki. Jak to zrobić? Jak potem udostępnić lokalizację Google Maps? Oto kilka informacji na ten temat.

Jak zrobić pinezkę na Google Maps?

jak zrobic pinezke na google mapsZaczniemy od najważniejszego. To kilka prostych kroków. W ten sposób oznaczymy dowolne miejsce na mapie Google. Oto jak to zrobić:

 • Uruchamiamy aplikację  Google Maps 
 • Wyszukujemy interesujące nas miejsce, możemy przesuwać mapę, oddalać i przybliżać według potrzeb
 • Przytrzymujemy w miejscu, które chcemy oznaczyć

W ten sposób oznaczyliśmy wybrane miejsce pinezką. Na dole pojawiły się różne opcje, w przypadku gdy są dostępne – także zdjęcia. Jeśli dotknęliśmy już istniejącej pinezki (na przykład oznaczającej restaurację), to dodatkowo pojawiły się informacje związane z wybraną lokalizacją.

Jak wysłać pinezkę

Możemy teraz przystąpić do podzielenia się informacją o wybranej lokalizacji. W tym celu należy:

 • Z opcji znajdujących się poniżej mapy wybrać  Udostępnij . Jeśli nie jest widoczne od razu, trzeba przewinąć kafelki zaczynające się od  Trasa w lewo, aż znajdziemy ten nas interesujący
 • Pojawią się różne opcje. Będziemy mogli wysłać lokalizację za pomocą  SMS  do wybranej osoby, skopiować ją do schowka w formie tekstowej czy wybrać inny komunikator. Może to być na przykład Messeneger czy Whatsapp. Jeśli nie widzimy interesującej nas apki dotknijmy  Więcej . Pojawi się lista, którą też można przewijać w lewo, aż do skutku
 • Po wybraniu interesującej nas opcji pojawi się komunikat o skopiowaniu do schowka lub otworzy się aplikacja z nową wiadomością, w którą wklejony będzie link do pinezki. Możemy dopisać coś w treści wiadomości  (pamiętajmy o niemodyfikowaniu linku!) , wybrać adresata i wysłać
Pamiętaj, że zmodyfikowany link będzie bezużyteczny. Wskazuje on konkretne miejsce, pinezkę tylko w tej formie, w jakiej został stworzony przez Google Maps.

Pokaż na mapie gdzie jesteś

pokaz na mapie gdzie jestemRównie łatwo możesz udostępnić swoją lokalizację – pokazać wybranej osobie gdzie jesteś. W tym celu należy:

 • Uruchomić  Mapy Google 
 • W przypadku, gdy nie jest wskazywana Twoja lokalizacja – kółko po prawej stronie ekranu nie ma małej niebieskiej kropki w środku – naciskamy to kółko i czekamy, aż zostanie ona wskazana
 • Dotykamy naszej pozycji, oznaczonej na niebiesko na środku ekranu
 • Z wyświetlonych opcji wybieramy  Udostępnij lokalizację 
 • Wybieramy komunikator, adresata wiadomości – postępujemy analogicznie jak w przypadku wysyłania pinezki z inną lokalizacją

Co ważne – przy wybraniu tej opcji możemy zdecydować o czasie udostępniania naszej lokalizacji (w godzinach) lub o czasie zaprzestania. Osoba, która otrzyma od nas link będzie mogła śledzić nasze położenie do tego czasu nawet jeśli nie będziemy korzystać z Map Google. Oczywiście w każdej chwili możemy przerwać udostępnianie.

W czasie udostępniania na dole Map Google będzie wyświetlała się informacja  Udostępnianie przez link . Możemy go skopiować przyciskiem  Kopiuj link  i wysłać innej osobie. Przerwiemy tę funkcjonalność naciskając opcję  Zatrzymaj . Żadna z osób, do których wysłaliśmy odnośnik nie będzie mogła już śledzić naszego położenia.

Jak dodać pinezkę na Mapie Google?

Jak dodac pinezke na Mapie GoogleJeśli chcemy na stałe oznaczyć na naszej (i tylko naszej) Mapie Google jakieś miejsce tak, by było ono widoczne jako oznaczone ze wszystkich urządzeń z naszym kontem Google, to powinniśmy:

 • Uruchomić  Mapy Google 
 • Wybrać żądane miejsce na mapie przez przytrzymanie palcem
 • Z kafelków poniżej wybrać  Zapisz 
 • Wybrać kategorię z: ulubione, chcę odwiedzić, lub oznaczone gwiazdką
 • Na górze ekranu dotknąć  Gotowe 

Przed zamknięciem ekranu będzie możliwe dodanie własnego komentarza. By usunąć tak stworzoną pinezkę należy postępować jak przy jej tworzeniu, jednak odznaczyć (usunąć ptaszek) z kategorii, do której została przypisana.

Lokalizacja telefonu Gmail

W opisany przeze mnie wcześniej sposób możemy podzielić się swoją lokalizacją z zaufaną osoba także poprzez Gmail. Wystarczy wśród komunikatorów wybrać aplikację Gmail, wpisać adres docelowy i wysłać wiadomość. Możemy tę funkcję wykorzystać także dla siebie – wysyłając emaila na swój własny adres – w ten sposób stworzymy swojego rodzaju notatkę o wybranej lokalizacji. Możemy ją w przyszłości wykorzystać.

Jak wysłać lokalizację na Messengerze?

Jak wysłac lokalizacje na MessengerzeZrobimy to tak samo, jak przy wysłaniu maila – jednak tym razem wybierzemy aplikację Messenger. Po jego uruchomieniu pojawi się lista adresatów. Na górze znajdować się będą osoby, z którymi ostatnio wymienialiśmy wiadomości oraz nasi najczęstsi rozmówcy. Niżej znajdziemy pozostałych – w kolejności alfabetycznej.

Lokalizacja i pinezka Google

Funkcje lokalizowania, nawigacji, oznaczania pinezkami i udostępniania pinezek i naszej lokalizacji są niezwykle przydatne. Mogą służyć choćby jako pomoc w ustaleniu miejsca spotkania, odnalezieniu się w tłumie czy znalezieniu drogi do celu. Pamiętaj jednak proszę, by swoją lokalizację udostępniać wyłącznie zaufanym osobom, które nie wykorzystają jej w sposób przez Ciebie niepożądany. Pamiętaj o swojej prywatności i wysyłaj pinezki tylko tym, którym ufasz. To będzie procentować w postaci Twojego bezpieczeństwa.

Warto też pamiętać, że udostępnianie lokalizacji, które włączymy w smartfonie dziecka może wpłynąć na poprawę jego bezpieczeństwa. Na pewno wielu rodziców chciałoby w każdej chwili móc sprawdzić gdzie znajduje się ich pociecha. Oczywiście nie warto wtedy uczyć dziecka tego, jak tę funkcjonalność wyłączyć ? A najlepiej ustalić to z pociechą, by nie było nieporozumień. Można też umówić się na czasowe udostepnienie bieżącej lokalizacji w wybranym wspólnie czasie.

W każdym z powyższych wypadków pinezka Google może być bardzo wygodnym narzędziem, dzięki któremu codzienne czynności staną się dużo łatwiejsze.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *