Zapewne używasz wielu apek na swoim smartfonie. Instalujesz je do różnych celów. Niektóre są używane dość powszechnie, inne służą do bardziej wyspecjalizowanych zadań. Jestem przekonany, że wybranych programów chcesz używać tylko Ty. Nawet, jeśli telefonu użyczasz innym osobom, w tym znajomym czy dzieciom lub innym osobom z rodziny. Wtedy przyda się uniemożliwienie osobom postronnym skorzystania z apek, które są przeznaczone wyłącznie dla Ciebie. Jak zablokować aplikacje w telefonie? Dowiesz się tego z mojego nowego wpisu.
Przedstawię sposoby na to jak zablokować aplikacje w Samsungu czy Huawei, a więc na Androidzie. Przyjrzymy się też rozwiązaniom dla iPhone. Chcę zadbać o Twoją prywatność i bezpieczeństwo. To niezwykle ważne w dobie tak szerokich zastosowań nowoczesnych technologii i aplikacji instalowanych na smartfonach. Przekonajmy się zatem jak zablokować aplikacje hasłem. Pokażę Ci też inne, alternatywne rozwiązania.
Jak zablokować aplikacje w Androidzie i dlaczego to robimy?
Jeśli masz założone hasło na smartfona lub odblokowujesz go palcem, to możesz czuć się dość bezpiecznie. Nikt nie ma dostępu do zawartości Twojego telefonu. Może jednak zdarzyć się, że udostępnisz go innej osobie. Nie chcesz jednak, by miała dostęp do Twojej aplikacji bankowej. W takim wypadku przyda się zablokowanie takiej właśnie apki.
W jakich jeszcze przypadkach przydaje się wiedza o tym, jak zablokować aplikacje w telefonie? To tylko wybrane przykłady:
- Zablokowanie możliwości instalacji apek poprzez blokadę Sklepu (Google Play)
- Odcięcie dostępu do galerii filmów i zdjęć przez blokadę apki Galeria
- Brak dostępu do plików dzięki hasłu na Managera plików
- Blokada wybranych komunikatorów internetowych, poczty elektronicznej, czy apki do SMS
Którykolwiek z powodów jest dla Ciebie istotny – umiejętność zablokowania aplikacji w telefonie bardzo Ci się przyda. A ja chętnie powiem Ci jak to zrobić.
Jak zablokować aplikacje na hasło w Androidzie?
Wbrew pozorom odpowiednie ustawienie systemu Android jest bardzo proste. Wykonasz je w kilku krokach. Od czego zacząć? Oto instrukcja krok po kroku:
- Wejdź w Ustawienia (wybierz ikonkę ze znakiem trybika)
- Odnajdź opcję Blokowanie aplikacji
- Jeśli jej nie znajdziesz, to najpierw wejdź w Aplikacje. Tam powinna znajdować się funkcja Blokowanie Aplikacji
Jeśli korzystasz z tej funkcji pierwszy raz, to system poprowadzi Cię przez wybór metody zabezpieczenia. Możesz skorzystać z:
- Blokady wzorem (łączenie kropek)
- Blokady hasłem
- Zabezpieczenia odciskiem palca
W niektórych telefonach zadziała także odblokowywanie twarzą. Korzystaj z tego rozwiązania ostrożnie, ponieważ nie jest ono tak bezpieczne, jak wymienione przeze mnie wcześniej rozwiązania.
Gdy zdecydujesz się już na metodę blokady (możesz ją oczywiście później zmienić lub wyłączyć), to zostanie wyświetlona lista apek, które mają być blokowane. Możesz wrócić do tego później, jednak już teraz wybierzesz te, które chcesz dodatkowo chronić przez niepowołanym uruchomieniem. Jakie ustawienia dodatkowe są przydatne? Po kliknięciu w ikonę w prawym górnym rogu ekranu możesz:
- Ustalić kiedy będzie wymagane wprowadzenie kodu odblokowania aplikacji, na przykład po każdym zablokowaniu telefonu, po każdym wyjściu z apki
- Ukryć zawartość powiadomień z aplikacji zablokowanych (na przykład wiadomości z komunikatorów)
- Zdecydować o blokowaniu/odblokowaniu wszystkich zabezpieczonych aplikacji w przypadku wykonania czynności zablokowania/odblokowania dla jednej z nich
- Zmienić tym zabezpieczenia (hasło, PIN, wzór, odcisk palca)
Według mnie bardzo korzystnym rozwiązaniem jest ustawienie blokady aplikacji Sklep Play. W ten sposób zapewnisz, że na Twoim smartfonie tylko Ty możesz instalować nowe aplikacje.
Jak zablokować aplikacje na iPhone?
iOS nie jest obecnie wyposażony w funkcję, która odpowiadałaby opisanej przeze mnie na Androida. Jednak możesz wprowadzić w swoim iPhone takie ustawienia, które będą działały bardzo podobnie. W praktyce wyłączą dostęp do wszystkich Twoich aplikacji osobie, która na co dzień nie posługuje się Twoim telefonem czy tabletem. Jak to zrobić? Oto instrukcja:
- Wejdź w Ustawienia naciskając ikonę na pulpicie
- Wybierz opcję Czas przed ekranem
- Przejdź do funkcji Ograniczaj treść i prywatność
Możesz teraz włączyć tę funkcję. Na górze listy po prawej stronie ekranu znajduje się przycisk. Co dalej? Zdecydujesz między innymi o:
- Zakupach w iTunes i App Store. Możesz ustalić, czy osoba korzystająca z Twojego smartfona od Apple skorzysta z możliwości instalowania, usuwania apek
- Ustalisz dozwolone aplikacje systemowe wybierając między innymi spośród: Safari, Aparatu, Siri, Księgarni czy Maila
- Włączysz ograniczenia dotyczące treści, na przykład muzyki, filmów, programów TV
- Ustalisz czy chcesz udostępniać możliwość robienia wycinków apek wyświetlanych na ekranie
- Zdecydujesz jakie strony internetowe będzie można włączać (na przykład zablokujesz strony dla dorosłych – to zadziała jak doskonałe blokowanie apek na telefonie dziecka)
- Ograniczysz dostęp do gier i wirtualnej asystentki Siri
Ustalisz także dostęp do takich funkcjonalności swojego systemu iOS jak: lokalizacja, kontakty, kalendarz, przypomnienia, zdjęcia, Bluetooth, rozpoznawanie mowy i tym podobne.
Gdy wrócisz do menu Czas przed ekranem możesz także skorzystać z opcji Zawsze dozwolone. Co ona daje? Ustalisz tu listę apek, które masz zainstalowane, a nie chcesz ich w żadnym wypadku blokować. Mogą to być na przykład programy z wiadomościami, pogodą czy książkami (e-bookami).
Limity aplikacji w iPhone
Chciałbym jeszcze zwrócić Twoją uwagę na ciekawą możliwość ustawienia limitów czasowych korzystania z apek w iPhone. Wchodząc po kolei w:
- Ustawienia
- Czas przed ekranem
- Limity aplikacji
możesz następnie dodać limit czasowy korzystania z danej apki. W ten sposób ustalisz, że korzystanie z Facebooka czy innego programu będzie dozwolone określoną liczbę minut czy godzin w ciągu doby. Ustawienia możesz też zrobić dla całej kategorii aplikacji, np. Rozrywka czy Społeczności. To doskonały sposób na czasowe zablokowanie aplikacji w telefonie po zużyciu wyznaczonego na to limitu wyrażonego w minutach lub godzinach.
Jak zablokować aplikacje przez usunięciem?
Wiesz już w jaki sposób zrobić to dla iOS – wystarczy, że skorzystasz z opisanego przeze mnie Ograniczania treści i prywatności w Ustawieniach. Jak to jednak zrobić w Androidzie? Tu warto postąpić trochę inaczej i skorzystać z ukrywania aplikacji. Jednak nie każdy Launcher posiada taką możliwość. Które z nich są wyposażone w tę funkcjonalność? Oto przykładowe:
- Nova Launcher
- POCO (program podstawowy od Xiaomi)
- One UI dla Samsunga
- MIUI (nazywane też EMIUI) dla Huawei
Więcej o ukrywaniu apek przeczytasz w tym moim wpisie, w którym przyjrzałem się wszystkim dostępnym rozwiązaniom.
Blokada aplikacji hasłem to bardzo przydatne rozwiązanie!
Z całego serca polecam Ci ustawienie blokowania wybranych apek za pomocą hasła, PIN czy odcisku palca. W ten sposób dodasz dodatkowy poziom zabezpieczeń do swojego smartfona. Nie dość, że będzie miał ustawioną blokadę urządzenia, to jeszcze ustalisz ją dla poszczególnych programów. W ten sposób możesz mieć pewność, że nikt niepowołany nie dostanie się do zawartości Twojego smartfona.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz