Jaka prędkość internetu jest dobra i jaką szybkość wybrać? 10 mb/s, 50 mb/s, 300 mb/s a może inną?

Internet towarzyszy nam w każdej chwili naszego życia. Można śmiało stwierdzić, że w dzisiejszych czasach dostęp do niego już nie tyle przywilejem, co obowiązkiem. Pytanie tylko – jaka powinna być prędkość internetu w warunkach domowych? 10 mb/s, 50 mb/s, 100mb/s – a może 150 mb/s? Czy to dużo?  Czy warto inwestować w większą przepustowość? I jak w praktyce odczujemy prędkość internetu, na jaką pozwalają nam nowe technologie?

Na te wszystkie pytania odpowiemy sobie w tym wpisie.

jaka szybkość internetu

Co wpływa na szybkość internetu? Jaki transfer będzie mi potrzebny?

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. A mianowicie:

  • Ilość osób w naszym domu, korzystających z internetu
  • Cel: inego internetu będziemy potrzebowali do pracy biurowej, a inne łącze przyda nam się, jeśli jesteśmy zapalonymi graczami
  • Rodzaj podłączenia: inaczej będziemy dobierać ofertę w przypadku komputera stacjonarnego, a inaczej jeżeli chodzi o komputery przenośne.

Na rzeczywistą prędkość internetu wpływa najbardziej to, ile osób korzysta z niego w tym samym momencie, w jaki sposób łączymy się z siecią oraz jakimi podzespołami dysponuje nasz komputer.

Pamiętaj o podziale transferu!

Transfer, którym fabrycznie dysponujemy jest dosłownie dzielony pomiędzy wszystkie osoby, korzystające z internetu w ramach naszej sieci w tym samym momencie.

I tak dysponując transferem 300Mb/s przy założeniu, że z sieci korzystają w danej chwili trzy osoby, łatwo możemy obliczyć, że na każdą z nich przypada 100 Mb/s. Należałoby przy tym zaznaczyć, że jest to wariant realistyczny tylko w założeniu, że wszyscy jednocześnie łączą się z internetem przewodowo.

W tej sytuacji jednak zapas przepustowości z powodzeniem wystarczy do realizacji nawet najbardziej wymagających zadań. Przy doborze odpowiedniego transferu internetu powinniśmy zatem kierować się nie tylko naszymi osobistymi potrzebami, ale także sposobem, w jaki sieć będzie eksploatowana przez wszystkich naszych domowników.

Czy router ma wpływ na szybkość internetu?

Wybór odpowiedniego sprzętu to absolutna podstawa, jeżeli chodzi o modernizację swojego łącza i dopasowanie do go najnowocześniejszych standardów. Na czym powinniśmy się skoncentrować, usprawniając nasz komputer pod kątem poszerzenia możliwości łącza internetowego?

Router poprzez łączność radiową niejako wytraca znaczną część przekazywanego sygnału, zanim jeszcze ten dotrze do naszego urządzenia. Przyczyniają się do tego fizyczne przeszkody, takie jak meble czy ściany oraz zakłócenia, wynikające z działania innych urządzeń funkcjonujących na tej samej częstotliwości.

Ostatecznie łącząc się z internetem bezprzewodowo dysponujemy transferem nawet do 70% niższym niż gdybyśmy łączyli się przy pomocy kabla. Wraz z postępem technologii wartość ta jednak stopniowo się zmniejsza. Nowoczesne routery dysponują specjalnymi systemami wzmacniania sygnału bezprzewodowego oraz możliwością pracy dwuzakresowej.

Polega ona na przesyłaniu przez router jednocześnie wspomnianego już sygnału o częstotliwości 2,4GHz, (na którym funkcjonuje obecnie znaczna większość urządzeń do radiowego przekazywania internetu) oraz 5 GHz. Dzięki temu za każdym razem otrzymujemy czysty, niezakłócony przez inne urządzenia sygnał internetowy.

Należy jednak pamiętać o konieczności wyposażenia się również w kompatybilną z wyższą częstotliwością sygnału kartę sieciową. Dzięki temu będziemy mogli w pełni korzystać z możliwości dwupasmowego sygnału internetowego.

Jaką szybkość internetu powinienem wybrać?

Wiemy już zatem, jak obliczyć realną szybkość naszego internetu i co ma na nią wpływ. Wiemy, że wartość, podana przez dostawcę naszej usługi pokryje się z prawdą tylko w sytuacji, w której będziemy jedynymi użytkownikami internetu oraz będziemy z niego korzystać, podłączając się do łącza za pośrednictwem kabla.

Sieci WiFi pomimo coraz to nowych usprawnień i udogodnień wciąż napotykają na niemałe przeszkody w drodze do naszego komputera, co też przyczynia się do obniżenia ich osiągów.

Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, jakiego transferu będziemy potrzebować w takim wypadku do określonych zastosowań.

Jaka prędkość internetu będzie najlepsza do pracy biurowej?

ile mb/s do pracy biurowej?Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli operujemy tylko plikami tekstowymi, ważącymi w porywach do kilku megabajtów, zadowolimy się zapewne internetem o prędkości  w okolicach 20Mb/s . Na ogół taka szybkość internetu powinna nam całkowicie wystarczyć do pracy zdalnej.

Warto jednak przy tym pamiętać, że strony internetowe są coraz częściej budowane pod kątem łączy znacznie szybszych, co może spowodować trudności w surfowaniu po sieci przy użyciu internetu o tak niskim transferze danych – nie wspominając już o korzystaniu z serwisów takich jak Youtube czy Netflix.

Jaka prędkość internetu wystarczy do oglądania filmów i seriali?

Tutaj transfer będziemy dobierać przede wszystkim od docelowej jakości obrazu. Jeśli oglądamy filmy tylko na komputerze – będziemy potrzebowali mniejszego przesyłu danych niż w przypadku smart TV, w którym to najprawdopodobniej będzie nas interesowała głównie jakość 4K.

jaką prędkość internetu wybrać

Prędkość internetu w przypadku filmów HD  nie powinna spaść poniżej 25Mb/s  – biorąc pod uwagę wspomniane we wcześniejszej części wpisu czynniki. Taka szybkość łącza pozwoli nam również bez większych przeszkód korzystać z wideokonferencji.

Jeżeli chodzi o standard 4K – tutaj dobrze byłoby postarać się o prędkość internetu, wynoszącą  przynajmniej 50Mb/s  transferu na każde funkcjonujące w sieci urządzenie. Pozwoli nam to cieszyć się wysoką jakością obrazu bez konieczności oglądania ikonki buforowania.

Tymi samymi zasadami kierujemy się przy wyborze oferty pod kątem korzystania z telewizji internetowej. Im wyższa docelowa jakość, tym większą powinniśmy sobie zapewnić przepustowość łącza.

Jaka szybkość internetu jest dobra dla graczy?

W tym wypadku musimy być gotowi na każdą okoliczność. W grze liczą się milisekundy – jeśli internet nas zawiedzie, nasza drużyna nie przyjmie zbyt lekko opowieści o niezależnych od nas problemach technicznych.

W przypadku sportowych sesji gamingowych kablowe podłączenie do internetu to absolutna konieczność. Niezależnie od transferu danych. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność niezawodności naszego łącza.

Jeżeli zaś chodzi o kwestie techniczne – tutaj będzie miał znaczenie nie tylko sam przesył danych, ale przede wszystkim  ping . Jest to rzeczywista prędkość, z jaką nasz internet jest w stanie przesyłać informacje, mierzona w milisekundach. Współczynnik informuje nas o rzeczywistym czasie reakcji naszego łącza internetowego.

jaki internet do grania?

Udostępniane przez dostawców usług internetowych dane w postaci xMb/s określają tylko przepustowość naszego łącza – to, ile informacji jest ono w stanie maksymalnie przez siebie przepuścić w ciągu jednej sekundy. Jednak nie mówi nam to nic o jego faktycznej prędkości, która dla graczy jest czynnikiem kluczowym.

Dysponując internetem o niskiej szybkości przesyłu danych w wielu przypadkach nie zostaniemy nawet dopuszczeni do rozgrywki. Automatyczne systemy gier, w których czas reakcji internetu ma kluczowe znaczenie blokują możliwość dołączenia do rozgrywanych partii tym, których ping wynosi więcej niż 50ms.

Prędkość pobierania vs prędkość wysyłania – jakie to ma znaczenie?

Prędkość pobierania danych bardzo rzadko równa się prędkości wysyłania. Z reguły ta druga jest kilkakrotnie niższa, co wynika ze specyfiki potrzeb większości internautów. Zdecydowanie częściej pobieramy dane niż je wysyłamy. Co jednak w przypadku, jeśli naszym celem jest streaming wideo w czasie rzeczywistym lub wykonujemy pracę, związaną z częstym wysyłaniem plików o znacznej wielkości?

W takiej sytuacji powinniśmy się zastanowić nad zainwestowaniem w łącze symetryczne, oddające do naszej dyspozycji jednakową prędkość pobierania i przesyłu danych. Dzięki temu odczujemy znaczną różnicę przy umieszczaniu w sieci filmów czy innych bardziej obszernych plików.

Szybkość wysyłania plików w standardowych łączach jest ograniczona około dziesięciokrotnie w stosunku do tej, którą uzyskujemy, decydując się na przepustowość symetryczną. Rozwiązanie to powinni w szczególności rozważyć graficy, realizatorzy dźwięku oraz osoby, zajmujące się tworzeniem wszelkiego rodzaju filmów i prezentacji multimedialnych.

Jak możemy zwiększyć prędkość internetu?

poprawa szybkości łączaJeśli mamy pewność, że dostawca naszych usług internetowych oferuje określoną przepustowość, a jednak zauważamy, że pomimo odpowiedniego połączenia nie uzyskujemy zadowalających wyników, przed wykonaniem telefonu do biura obsługi klienta możemy wykonać kilka kroków, które ze spora dozą prawdopodobieństwa pozytywnie wpłyną na szybkość naszego łącza:

  • Sprawdźmy, czy standard techniczny naszego komputera i karty sieciowej zgodny jest z zakupioną usługą internetową
  • Zainstalujmy najnowsze sterowniki do płyty głównej oraz karty sieciowej
  • Upewnijmy się, że jesteśmy jedynymi użytkownikami sieci – możemy to zrobić wyłączając w routerze moduł WiFi i podłączając się do internetu przy pomocy kabla. W ten sposób sprawdzimy też, czy któryś z naszych sąsiadów nie pożyczył sobie części naszego sygnału. Jeśli rozłączenie modułu WiFi spowoduje znaczny skok transferu, warto rozważyć zmianę hasła do sieci bezprzewodowej.

Jeśli szukasz większej ilości podpowiedzi dotyczących przyspieszania obecnego internetu, odwiedź dedykowany wpis o sposobach na szybsze łącze.

Czy warto zmieniać usługę internetową?

Zakładając, że internet, którego obecnie używamy instalowaliśmy kilka dobrych lat temu – z całą pewnością warto zrewidować opłacalność usługi. Bardzo często zdarza się, że dostawca nie kontaktuje się z nami, żeby poinformować nas o korzystniejszej dostępnej ofercie. To w naszym interesie leży regularne sprawdzanie rynku i dobór najbardziej optymalnego rozwiązania – nawet jeżeli mówimy o usłudze, świadczonej przez naszego aktualnego operatora sieci.

Analizując najnowszą ofertę dostępnych usług internetowych nie tylko możemy nawet kilkukrotnie przyspieszyć prędkość pobierania plików przez podłączone do naszej sieci urządzenia. Często dostęp do usprawnionego internetu otrzymamy w niższej lub tej samej cenie co ta, z której korzystamy obecnie. Dodatkowo koszty takie jak modem czy montaż niezbędnych podzespołów pokrywane są w wielu przypadkach przez firmę, z której usług mamy zamiar skorzystać.

Jednymi słowy – porównując sprawność naszego obecnego internetu z usługami obecnymi teraz na rynku możemy bardzo łatwo znaleźć usługę, która będzie kosztowała mniej niż ta, z której obecnie korzystamy, oferując nam w zamian szybszy internet.

Jak widzimy – kwestia doboru odpowiedniej przepustowości łącza nie zawsze prezentuje się tak prosto, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy jednak dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania względem usługi oraz znać swój profil korzystania z sieci, żeby wybrać dostawcę i specyfikę połączenia, która najbardziej nas zadowoli.

Jeżeli chcemy sprawdzić realną prędkość naszego internetu, możemy skorzystać z wielu dostępnych w sieci bezpłatnych testów, takich jak choćby ten, dostępny na Speedtest.pl – pozwoli nam on precyzyjnie określić prędkość naszego pobierania i wysyłania danych oraz wspomniany we wpisie czas reakcji łącza, liczony w milisekundach.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *