Jasna plama na ekranie telewizora – dlaczego na TV pojawiają się białe plamy?

Wszyscy słyszeliśmy o wypalających się na ekranie telewizora pikselach. Jest to problem użytkowników TV, którzy korzystają z nich przez przynajmniej kilka lat. Jednak nie tylko taki efekt może pojawić się, gdy matryca Twojego odbiornika zaczyna się zużywać. Jasna plama na ekranie telewizora, lub wiele białych plam pojawia się, gdy fizyczne połączenia podświetlenia i matrycy ulegną zużyciu. Dlaczego na TV pojawiają się białe plamy i jak sobie z tym poradzić – tego dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu. Zapraszam do lektury.

Choć w wielu przypadkach samodzielne usunięcie problemu może nie być możliwe, to możesz go na pewno dobrze zdiagnozować – jeszcze przez skorzystaniem z usług specjalisty. Pozwoli Ci to na oszacowanie, jakiego rodzaju naprawa będzie potrzebna. Przygotujesz się więc na ewentualne koszty, a także będziesz wiedzieć czego spodziewać się, jeśli skorzystasz z usług wyspecjalizowanej firmy.

Diagnoza samodzielna to nie musi być czynność, która wymaga użycia narzędzi czy specjalistycznej wiedzy. W moich poradnikach opieram się na prostych rozwiązaniach, dostępnych dla każdego i niewymagających wiedzy czy zaawansowanych narzędzi.

białe plamy na telewizorze

Białe plamy na ekranie telewizora  – dlaczego się pojawiają?

Co może być przyczyną pojawienia się białych plam na ekranie telewizora LG czy Samsung? Czy wynikają one z niewłaściwego użytkowania? Przyjrzyjmy się najpierw temu, jak zbudowany jest typowy ekran telewizora. Jego główne części, patrząc od strony widza, to:

  • Warstwa zewnętrzna, zbudowana z materiału, który w najmniejszy możliwy sposób wpływa na jakość obrazu. Zabezpiecza ona wyświetlacz i może być czyszczona przez użytkownika
  • Warstwa wyświetlająca, czyli zawierająca w sobie kolorowe piksele. Do jej budowy może być użyta wybrana przez producenta technologia
  • Warstwa podświetlająca (światłem LED) ekran tak, by jego zawartość była dobrze widoczna
Zauważ, że schemat budowy ekranu, który opisałem, jest bardzo uproszczony. Zawiera jednak wszystkie niezbędne informacje z punktu widzenia problemu z jasnymi plamami na wyświetlaczu.

Widzisz zatem wyraźny podział na warstwę zewnętrzną, wyświetlającą i podświetlającą. Jak to przekłada się na możliwość pojawienia się białych plam? Otóż warstwa podświetlająca musi:

  • Znajdować się w odpowiedniej (nie za małej i nie za dużej) odległości od pozostałych elementów ekranu
  • Być połączona z warstwą wyświetlającą w sposób, jaki przewidział producent – np. z użyciem plastikowych czapeczek lub innych elementów rozpraszających światło

Jeśli nastąpiło naruszenie poprawnego złożenia warstw ekranu, to możesz zobaczyć na nim nierówne rozłożenie światła, objawiające się jasnymi plamami na telewizorze LED. Wynika to z faktu, że dioda LED świeci teraz np. punktowo, zamiast rozpraszać światło po większej powierzchni. Sama dioda może być w tej chwili przysunięta zbyt blisko warstwy wyświetlającej obraz.

Starsze telewizory LED często korzystają z podświetlenia krawędziowego – diody umieszczone są po bokach ekranu, czasami także przy górnej i dolnej krawędzi. W tym wypadku problem z białymi plamami występuje dużo rzadziej. Może być spowodowany odklejeniem się części matującej światło.

Białe kropki na ekranie telewizora – jedna czy więcej? Jak wyglądają?

Jeśli na ekranie Twojego TV pojawiła się biała plama, to możesz obawiać się, że pojawią się kolejne. Być może ten jeden punkt na ekranie Ci nie przeszkadza, ale co będzie, jeśli pojawią się następne? Czy to możliwe? Odpowiedź na to pytanie jest niestety twierdząca. Uszkodzenie, które wystąpiło z powodu zużycia się kleju lub innego rodzaju mocowania, może z czasem wystąpić w kilku miejscach. W niektórych przypadkach, z którymi miałem do czynienia, jasne plamy na ekranie telewizora znajdowały się praktycznie na całej jego powierzchni.

Obserwując przynajmniej kilka białych plam na ekranie TV zobaczysz, że są one rozłożone według schematu. Większa ich liczba będzie składać się na siatkę diod podświetlających wyświetlacz Twojego telewizora. W zależności od liczby użytych źródeł światła może być ich od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu.

Każda biała plama może być różnej wielkości i jedna będzie różniła się kształtem od innej. Może mieć charakter wyłącznie jasnego, okrągłego pola, jednak występują także plamy z wyraźnym przyciemnieniem na obwodzie. Plama może mieć odcinające się od reszty ekranu krawędzie lub płynnie przechodzić w prawidłowe podświetlenie w pozostałych rejonach obrazu.

Od czego zależy to, jak plama prezentuje się na ekranie? Decyduje o tym technologia użyta przy montażu oraz zastosowana w celu rozpraszania światła pojedynczych diod. Oczywiście ważny jest też rodzaj uszkodzenia i jego zaawansowanie.

Białe kółka na ekranie telewizora – kiedy są najbardziej widoczne?

W związku z tym, że białe plamy wynikają z uszkodzenia mocowania warstwy podświetlającej, to najlepiej widoczne są podczas wyświetlania jasnych scen. Wtedy to używana jest największa ilość światła, potrzebna do pokazania obrazów o dużej intensywności. Co ciekawe – na jasnym tle białe plamy mogą także wydawać się ciemniejsze, szczególnie na obwodzie.

Jednocześnie, gdy będziesz oglądać ciemne sceny filmowe, to uszkodzenie może nie być widoczne lub być trudno dostrzegalne. Odwrotnie, niż przy jasnych obrazach – tu nie jest używane silne podświetlenie od diod z wewnętrznej części wyświetlacza i wada nie jest zbyt dobrze widoczna.

białe plamy na ekranie telewizora

Jasna plama na TV – jak wykonać samodzielną diagnozę?

Bez otwierania obudowy telewizora możesz sprawdzić, czy nastąpiło poluzowanie lub odklejenie czapeczek rozpraszających światło z diod LED. Jak to zrobić? Przede wszystkim upewnij się, że:

  • Możesz bezpiecznie unieść telewizor z nóżek. Najlepiej zrobić to z pomocą drugiej osoby
  • Możesz bezpiecznie zdjąć telewizor z uchwytu na ścianie. Jeśli jest zawieszony – koniecznie skorzystaj z pomocy innego domownika

Poruszaj odbiornikiem w górę i w dół, potem na boki. Jeśli usłyszysz poruszanie się luźnych części (w szczególności dźwięk stukania), to będzie to sugerować poluzowanie się elementów rozpraszających światło.

Możesz także spróbować sprawdzić, czy występuje różnica w intensywności plam, gdy pochylisz ekran telewizora do dołu. Jednak w związku z tym, że pochylenie powinno być dość wyraźne (przynajmniej około 50 stopni, czyli ponad połowa pochylenia do poziomu), a TV w tym czasie musi pracować (wyświetlać obraz do testowania), to postępuj bardzo ostrożnie. Jeśli posiadasz mocowanie ścienne z możliwością mocnego pochylenia – skorzystaj z niego.

Pamiętaj – jeśli nie czujesz się na siłach, by bezpiecznie wykonać ten test – to odradzam podjęcie próby. Odbiornik TV pomimo swojej płaskiej budowy waży naprawdę dużo i jest nieporęczny.

Jasna plama na ekranie telewizora – jak ją usunąć?

Naprawa tego rodzaju uszkodzenia prawie w każdym wypadku będzie wymagała skorzystania z usług serwisu. Usunięcie usterki może polegać na:

  • Ponownym przymocowaniu (przyklejeniu) elementów rozpraszających światło
  • Poprawieniu spasowania elementów ekranu

W niektórych egzemplarzach może być konieczna wymiana całej warstwy podświetlającej. W innych wystarczy na przykład odkleić (odsunąć) od ekranu część warstwy rozpraszającej.

Od czego zacząć? Przede wszystkim sprawdź proszę, czy Twój TV jest na gwarancji. Jeśli tak, to skontaktuj się ze sprzedawcą lub producentem i skorzystaj ze swoich praw wynikających z ochrony gwarancyjnej. W wielu przypadkach skorzystasz nawet z darmowego odbioru TV ze swojego domu i dostarczenia go po naprawie, na Twój adres.

Jeśli TV jest już po gwarancji, to serwis także może Ci pomóc, to jednak może sporo kosztować. Naprawa wyceniana jest, wraz z ewentualnymi częściami, na kwotę od kilkuset do nawet 1,5 tys. zł. Nie jest to mało, dlatego też warto zastanowić się po wycenie, czy nie będzie bardziej opłacalne kupno nowego sprzętu. Pamiętaj, by umówić się z serwisem na wstępna wycenę kosztów, zanim podejmie się on naprawy.

jasne plamy na telewizorze led

Białe plamy na ekranie TV – na co uważać?

Jak na przyszłość zabezpieczyć się przed wystąpieniem tego typu problemu? Oto na co trzeba uważać. Wpływ możesz mieć na:

  • Unikanie naciskania ekranu, w szczególności uderzeń w niego – o co przecież nietrudno np. w domu, w którym mieszkają małe dzieci
  • Delikatne obchodzenie się z odbiornikiem podczas ustawiania go w nowym miejscu czy wieszania na ścianie
  • Zbyt gwałtowne obracanie czy pochylanie, gdy TV jest zamontowany na regulowanym wysięgniku

Zachowanie tych środków ostrożności zapewni, że warstwa podświetlająca, diody czy rozpraszacze światła pozostaną na swoim miejscu. W takim układzie ich uszkodzenie może wyniknąć dopiero z normalnego zużycia sprzętu, w tym jego chemicznych elementów, np. kleju montażowego. Możliwe zatem, że będziesz cieszyć się telewizorem bez jasnych plam na ekranie przez długie lata ?

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *