Komputer nie widzi telefonu Android: dlaczego nie wykrywa i jak podłączyć, aby laptop go wyszukał?

Istnieje wiele sposobów na komunikację smartfona z komputerem. Podpięcie za pomocą kabla USB jest jednak najstarszą i wciąż najczęściej stosowaną metodą. W tym wpisie omówimy najczęstsze problemy z tego typu połączeniem. Wyjaśnimy sobie, dlaczego komputer nie widzi telefonu i co możemy zrobić krok po kroku, żeby przywrócić naszej komunikacji USB pełną sprawność.

A więc do dzieła! 😉

Komputer nie wykrywa telefonu – możliwe przyczyny problemu

Scenariusz tej sytuacji zawsze prezentuje się podobnie. Pamięć naszego smartfona jest przepełniona, chcemy zatem przenieść część obecnych na nim plików na dysk komputera. Po podpięciu odpowiedniego kabla okazuje się jednak, że nie będzie to tak proste, jak mogło nam się wydawać. Komputer nie wykrywa pamięci przenośnej w postaci naszego smartfona, przez co transfer plików jest niemożliwy.

Jakie są prawdopodobne powody takiej usterki?

połączenie smartfona przez USB

– Zaczynamy od podstaw! Sprawdź okablowanie i działanie portu w laptopie

Na dobry początek sprawdźmy specyfikację naszego kabla USB. Bardzo często zdarza się, że tańsze wersje przewodu są ograniczone funkcjonalnie jedynie do ładowania urządzeń i nie umożliwiają transferu plików. Jeśli okaże się, że tak jest w naszym przypadku – problem możemy na tym etapie uznać za rozwiązany 🙂

Następnie warto upewnić się, że zarówno gniazda w naszym komputerze jak i wtyk w smartfonie są sprawne. W tym celu spróbujmy połączyć je w różnych konfiguracjach, a dodatkowo przetestujmy przy użyciu innych urządzeń zewnętrznych. Jeśli okaże się, że komputer nie czyta telefonu mimo iż jego port USB działa jak należy, możemy przejść do dalszej części instrukcji.

– Niewłaściwy tryb pracy urządzenia magazynującego, czyli weryfikacja profilu MTP

W wersjach Androida sprzed 4.0 transfer plików przy użyciu kabla USB był dość prosty. Wystarczyło w ustawieniach telefonu wybrać pamięć masową jako metodę łączenia się przez gniazdo i mogliśmy korzystać z dysku smartfona zupełnie tak, jak korzystamy z pendrive’a. Wejście w życie tzw. protokołu MTP nieco zmieniło zasady konfigurowania takiego połączenia, dlatego obecnie możemy napotkać przy nim więcej kwestii problematycznych.
Zanim podejmiemy poważniejsze kroki, sprawdźmy, czy profil MTP naszego smartfona został prawidłowo ustawiony. W tym celu wystarczy, że po podłączeniu smartfona do portu USB ściągniemy na dół pasek powiadomień, a spomiędzy wyświetlonych trybów wybierzemy MTP. Po uruchomieniu opcji nasz komputer powinien automatycznie zainstalować niezbędne sterowniki.

Drugą możliwością skonfigurowania połączenia jest wpisanie w klawiaturę smartfona kodu *#0808# . Następnie, z menu ustawień USB, które w ten sposób wywołamy wybierzmy opcję MTP i podłączmy ponownie telefon do komputera.

– Instalacja odpowiedniego oprogramowania

Jeżeli powyższe kroki nie odniosły pożądanego skutku, przyczyna naszego problemu może tkwić w braku właściwych sterowników USB. Żeby temu zaradzić, w systemie Windows kliknijmy prawym klawiszem myszy w ikonkę ten komputer i dalej właściwości -> menedżer urządzeń. Szukamy na liście sterownika, odpowiedzialnego za kontroler USB i odinstalowujemy go. Następnie wybieramy port USB i instalujemy oprogramowanie na nowo.

Taka prosta operacja może całkowicie rozwiązać nasz problem.

Jeśli zabieg nie przynosi pożądanego skutku i nasz komputer nie widzi podłączonego telefonu, możemy doinstalować dodatkowe oprogramowanie. Dla przykładu, jeżeli używamy smartfona marki Samsung – aplikacją, której nam potrzeba jest Smart Switch, pozwalająca nam między innymi w kilku krokach wykonać kopię zapasową naszego telefonu. Dodatkowo, program zainstaluje brakujące sterowniki na PC i ze sporą dozą prawdopodobieństwa naprawi problem komunikacji.

W pozostałych przypadkach może pomóc odnalezienie najnowszej wersji sterownika USB (zawsze korzystajmy tylko z autoryzowanej strony producenta naszego laptopa) oraz aplikacji pomocniczych, dedykowanych dla naszego modelu smartfona.

A może… jesteś zrootowany? Co zrobić gdy komputer nie widzi takie telefonu??

root telefonuNieco więcej o tym, na czym polega rootowanie i jak możemy je przeprowadzić przeczytasz w tym wpisie. W telegraficznym skrócie – jest to proces, w którym uzyskujemy dostęp do dodatkowych, ukrytych dla przeciętnego użytkownika funkcji naszego smartfona. W jego wyniku możemy sobie pozwolić na liczne zmiany oprogramowania, na które nie pozwalałaby prawowita wersja Androida.

Jak to się ma do łączności USB?

W wyniku modyfikacji oprogramowania bardzo często zdarza się, że nasz komputer przestaje prawidłowo odczytywać podłączonego do niego smartfona. Czy to będzie dla nas stanowiło problem? W żadnym wypadku.

– Łączymy zrootowanego Androida z komputerem

W gruncie rzeczy łączenie za pośrednictwem USB w przypadku zrootowanego systemu operacyjnego będzie jeszcze prostsze niż w innych sytuacjach. A to dlatego, że dzięki odblokowanym dodatkowo opcjom możemy obejść modyfikację Androida blokującą funkcję pamięci masowej i połączyć się z komputerem w tradycyjny, w miarę niezawodny sposób.

 Zrootowanie swojego smartfona może stanowić zatem dobre rozwiązanie problemów z łącznością USB także dla tych, którzy odczuwają silną potrzebę wymieniania plików pomiędzy telefonem a komputerem „po staremu”, a jednocześnie nie mogą uporać się z problemami z połączeniem przy użyciu pozostałych metod. 

– Jak przywrócić standardowy tryb pamięci masowej USB?

Żeby tego dokonać, pobieramy i instalujemy aplikację UMS Enabler. Po krótkiej konfiguracji i nadaniu jej odpowiednich uprawnień, będziemy mogli korzystać z naszego smartfona jak z najzwyklejszej pamięci przenośnej. Warto w trakcie pierwszego uruchomienia zgodzić się na doinstalowanie aplikacji Busybox – dzięki niej będziemy mogli mieć większą pewność, że wszystko zadziała w odpowiedni sposób.

USB w smartfonie

Windows nie widzi telefonu – uruchamiamy tryb debugowania USB

To kolejny ze sposobów, który może nam pomóc zażegnać problemy. Dzięki debugowaniu nasz zakres łączności USB i uprawnień jest rozszerzony, dzięki czemu zwiększamy prawdopodobieństwo wykrycia smartfona przez komputer.

Jak włączyć tryb programisty?

Przechodzimy do ustawień smartfona, dalej wybieramy opcję telefon – informacje -> informacje o oprogramowaniu i stukamy w numer wersji kilkakrotnie, aż zobaczymy napis zostałeś programistą! Żeby włączyć tryb debugowania USB przechodzimy do ustawień i z nowego menu opcje programisty wybieramy debugowanie USB.

Po przeprowadzeniu procedury podłączmy smartfona do komputera ponownie.

Uwaga na pechową aktualizację Windows!

Ostatnią przyczyną, dla której komputer nie znajduje telefonu może być fakt, iż nasz system dokonał automatycznie jednej z aktualizacji, blokujących protokół MTP. Problem z podłączeniem może w tej sytuacji rozwiązać jej usunięcie oraz aktualizacja sterowników MTP do ich najnowszej wersji.

W celu odinstalowania problematycznej poprawki Windowsa wchodzimy w menu start -> ustawienia, a następnie w polu wyszukiwania wpisujemy  opcje zaawansowane usługi Windows Update -> wyświetl historię aktualizacji -> odinstaluj aktualizacje. W menu szukamy pliku o nazwie:

Microsoft – WPD – 2/22/2016 12:00:00 AM – 5.2.5326.4762

Jeśli widzimy go na liście – klikamy w pozycję prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję odinstaluj. Następnie dokonujemy ręcznej aktualizacji sterowników MTP, odnajdując ich dotychczasową wersję w menadżerze zadań i wybierając opcję aktualizuj sterownik urządzenia.

Alternatywne sposoby transferu danych

konfiguracja MTPJeżeli żadna z powyższych wskazówek nie okazała się pomocna lub najzwyczajniej nie masz ochoty na dokonywanie tak skomplikowanych operacji, możesz skorzystać z metod bazujących na transferze internetowym.

Z definicji są one znacznie lepiej dostosowane do profilu działania przeciętnego smartfona, wyprodukowanego po 2017 roku. Skorzystanie z jednej z nich pozwoli nam zaoszczędzić sobie mnóstwa wysiłku, który w przeciwnym wypadku musielibyśmy włożyć w prawidłową konfigurację telefonu.

Do najbardziej popularnych, darmowych usług tego typu możemy zaliczyć choćby Google Drive. Jest to prosta w obsłudze i sprawna chmura danych, która umożliwi nam transfer plików pomiędzy komputerem a smartfonem na dowolną odległość i w sposób, który umożliwi zabezpieczenie naszych dokumentów.

Żeby z niej skorzystać z poziomu komputera wystarczy, że wejdziemy na stronę google.com i z kropkowanego menu w prawym górnym rogu ekranu wybierzemy opcję dysk. Chmury możemy używać dokładnie tak, jak robimy to w przypadku systemowego eksploratora plików – czyli przeciągamy interesujące nas media w odpowiednie okienko.

Zastosowanie Google Drive na smartfonie będzie się wiązało z koniecznością instalacji odpowiedniej aplikacji ze sklepu Play – o ile nie została ona wgrana fabrycznie. Rozejrzyjmy się zatem po dostępnych na naszym urządzeniu programach – jeśli widzimy wśród nich folder usługi Google to prawdopodobnie będzie wśród nich także dysk. W tym przypadku najwygodniej będzie przesłać pliki z poziomu eksploratora telefonu. Przechodzimy zatem do odpowiedniego menu, wyszukujemy folder z danymi, które chcemy przesłać do komputera i wybieramy opcję wyślij -> na dysk Google.

Warto na tę okoliczność podłączyć się do routera Wi-Fi. Mobilna transmisja danych w przypadku przesyłania większych plików mogłaby bardzo szybko wyczerpać nasz miesięczny limit transferu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *