Nanocell czy QLED? Co to za technologia i który telewizor wybrać? Opinie

Telewizory w ostatnich dwóch dziesięcioleciach przeszły prawdziwą rewolucję. Jeszcze dwie dekady temu wszyscy używaliśmy dużych, energochłonnych odbiorników kineskopowych. Nie posiadały one zbyt dobrych na dzisiejsze standardy parametrów. Gdy pojawiły się pierwsze telewizory LED wydawało się, że ich jakość jest powalająca i nic lepszego nie da się stworzyć. Jednak i ta technologia bardzo się rozwinęła. Dziś mamy do wyporu LED, OLED, QLED, Nanocell. Gdzieś po drodze jeszcze przewinęły się naprawdę dobre telewizory plazmowe, o których możesz przeczytać w tym moim wpisie. Jeśli dziś stoisz przed wyborem TV LG lub Samsunga, to zapewne zastanawiasz się co wybrać: Nanocell czy QLED?

O tym, na czym polegają różnice między Nanocell vs QLED przeczytasz w moim wpisie. Postaram się jak najlepiej przybliżyć Ci obie technologie oraz je porównać. W przywoływanych danych położę nacisk na to, co dla Ciebie najważniejsze – praktyczne aspekty obydwu technologii. Nie będziemy zatem zbyt mocno zagłębiać się w aspekty techniczne (zajrzymy do nich tylko na chwilę), a skupimy się na tym, co obydwie technologie oferują Tobie, czyli widzowi. Zapraszam do lektury.

QLED czy Nanocell – kto je produkuje?

Technologie te zostały opatentowane przez ich twórców:

  • Nanocell to rozwiązanie należące do LG
  • QLED produkowane jest przez Samsunga

Dlatego też na rynku w tych dwóch rozwiązaniach znajdziesz tylko TV tych dwóch marek. Obie promują swoją technologię i starają się jak najlepiej dostosować ją do naszych wymagań. Dzieki temu praktycznie z każdą kolejną generacją TV dostajemy coś lepszego.

Patenty z czasem wygasają. Dotyczy to także nowoczesnych technologii stosowanych w elektronice użytkowej. Jeśli Nanocell i QLED będą nadal wystarczająco popularne, to możliwe, że po zakończeniu się ograniczeń patentowych będą produkowane przez inne firmy, poza Samsungiem i LG.

Choć nowoczesne telewizory dobrych marek takich, jak LG i Samsung, w jakości obrazu wydają się być wszystkie na podobnym poziomie, to jednak znaleźć można istotne różnice. Szczególnie widoczne są odmienne wyniki, gdy spojrzymy na:

  • Jasność
  • Kontrast
  • Wyświetlanie kolorów
  • Wyświetlanie czerni
  • Trwałość i odporność na zużycie oraz awarie

W moim wpisie przeczytasz między innymi czy w podanych zakresach QLED i Nanocell bardzo (o ile w ogóle) różnią się od siebie. Jestem w stanie wskazać Ci do czego się lepiej nadają w zależności od tego, czy oglądasz TV w ciemnym pomieszczeniu, w dobrze oświetlonym, a może używasz telewizora do gier na konsoli. Przejdźmy zatem do tego czym są te dwa rozwiązania.

nanocell vs qled

Nanocell od LG – na czym polega?

LG zdecydowało się w swoim rozwiązaniu na zastosowanie matryc IPS (In-Plane-Switching). Jakie są zalety tego wyboru? Oto szczegóły. IPS zapewnia:

  • Bardzo duże katy widzenia. Osoby, które oglądają program w TV nawet pod kątem 60 stopni od płaszczyzny ekranu widzą go praktycznie tak samo jak te siedzące na wprost. Dotyczy to zarówno kolorów, kontrastu, jak i jasności obrazu
  • Świetne oddanie kolorów, zbliżone prawie idealnie do naturalnego. Można je porównać do jakości barw na bardzo drogich ekranach OLED

Zastosowane rozwiązanie lokalnego przyciemniania pojedynczych diod LED pozwala na uzyskanie wysokiego kontrastu.

Częstym problemem kolejnych rozwiązań paneli telewizyjnych jest wyświetlanie czerni. Trudno jest bowiem o całkowite wygaszenie pojedynczej diody szczególnie, gdy podświetlona jest cała matryca. Nanocell stosuje local dimming, czyli lokalne przyciemnianie, które dobrze radzi sobie z czernią.

Ale właściwie skąd nazwa Nanocell? Pochodzi ona od nanocząsteczek (o przekroju około jednego nanometra), które umieszczone są w komórkach ciekłokrystalicznych. Oferują one bardzo duże podkreślenie intensywności kolorów. Dzięki temu matryce Nanocell na technologii IPS słyną ze świetnych barw. Jak jest to uzyskane? Nanocząsteczki filtrują barwy podstawowe, czyli czerwień, niebieską i zieloną. Przez to, gdy potrzeba, nie mają one domieszek innych barw. Wyraźnie są zatem rozróżnialne na ekranie.

Czy Nanocell jest podatne na wypalanie? Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że to technologiczne rozwiązanie jest odporne na zużycie i oferować będzie świetny obraz przez długie lata, zachowując parametry obrazu.

QLED z Samsunga – co to jest?

Samsung zdecydował się na wykorzystanie standardowego rozwiązania VA, czyli Vertical Allignment, stosowanego w większości matryc telewizyjnych. Nowością jest natomiast zastosowanie bardzo cienkiego filtra, który składa się z półprzewodnikowych kryształków. Zmienia on barwę pod wpływem impulsów ze sterownika. Co ciekawe – matryca emituje światło niebieskie, natomiast filtr będący sercem rozwiązania QLED przepuszcza je przez barwy zielone i niebieskie.

Samsung podzielił się swoją technologią QLED z partnerami – HiSense i TLC. Możesz zatem znaleźć matryce QLED także w TV tych marek. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że zostały wyprodukowane przez posiadającego patent Samsunga.

Co w praktyce daje takie rozwiązanie? QLED to dla widza przede wszystkim:

  • Zdecydowanie więcej kolorów wyświetlanych na ekranie oraz lepsze i jaśniejsze ich odwzorowanie
  • Zapewnienie świetnego wyświetlania czerni – są one bardzo zbliżone do czerni idealnej, przy jednoczesnej wysokiej jasności bardziej oświetlonych części ekranu

TV wykonane jako QLED są zdecydowanie bardziej trwałe od niezbyt jeszcze odpornej na ząb czasu technologii OLED.

Nanocell czy QLED? Porozmawiajmy o podobieństwach

Jak już wiesz, obydwie technologie są bardzo zaawansowane i mają swoje zalety. Warto więc najpierw spojrzeć na ich podobieństwa. Oto ich zestawienie, które dla Ciebie przygotowałem:

  • Nanocell i QLED są stosunkowo tanie, więc mogą być stosowane w bardziej budżetowych rozwiązaniach
  • Doskonale radzą sobie z odwzorowywaniem barw, co wydaje się dziś naprawdę istotnym czynnikiem przy wyborze telewizora
  • Zapewniają wysoką jasność, przez co obraz widoczny jest dobrze nawet w dobrze nasłonecznionym miejscu (w tym zakresie występują jednak różnice, o czym za chwilę)

Czy jest możliwy wybór pomiędzy Nanocell a QLED i jednoznaczne stwierdzenie która z technologii jest lepsza? Według mnie nie, można jednak zdecydować o tym dla kogo lepszym będzie jedno z tych rozwiązań, w zależności od wymagań. Jestem tu po to, by to dla Ciebie zrobić.

telewizor qled

Nanocell i QLED – które rozwiązanie wybrać?

Przygotowałem dla Ciebie najmocniejsze strony obydwu technologii. Jeśli zamierzasz od czasu do czasu obejrzeć jakiś program w telewizji, nie jest dla Ciebie bardzo istotna jakość obrazu, to mam dla Ciebie zapewnienie, że obie poradzą sobie z większością zadań. Niezależnie od tego, czy wybierzesz Samsunga QLED czy LG Nanocell – możesz spodziewać się naprawdę dobrych wrażeń.

Ale też warto pamiętać o tym, że Nanocell najlepiej sprawdzi się:

  • W odwzorowaniu i pokazywaniu bardzo intensywnych barw
  • W przypadku używania razem z konsolą do gier, lub komputerem dzięki wyższej podatności na polecenia (szybkości wyświetlania)
  • Podczas oglądania intensywnych scen ze względu na brak smużenia
  • W dużych pomieszczeniach, gdzie obraz oglądany jest pod wieloma kątami

W tym samym czasie QLED od Samsunga nieco lepiej nadaje się do:

  • Odwzorowywania naprawdę głębokiej czerni
  • Wyświetlania scen o wysokim kontraście, szczególnie podczas oglądania źródła w formacie HDR
  • Używania w jasnych pomieszczeniach, gdyż oferuje lepsze podświetlenie matrycy i wyższy kontrast podczas nasłonecznienia
Efekt smużenia, choć od lat z zapałem eliminowany przez producentów matryc jest tak naprawdę zjawiskiem naturalnym. Masz z nim do czynienia nawet szybko przesuwając wzrok w pionie lub poziomie. Dlatego też dodatkowe smużenie jest często dodawane do sposobu wyświetlania gier jako podkreślające naturalność wyświetlanych treści.

Jak widzisz, różnice, pomimo że można je z łatwością wykazać – wcale nie ułatwiają wyboru. Chyba, że masz bardzo sprecyzowane wymagania. Jeśli zatem potrzebujesz TV do scen dynamicznych, kolorowych, lub do gier komputerowych – wygra Nanocell. Jeśli natomiast zależy Ci na świetnym kontraście, doskonałych czerniach, a w pokoju telewizyjnym zawsze jest dużo światła, to wybierzesz OLED.

Nanocell i QLED – najlepsze wybory

Przygotowałem dla ciebie najciekawsze dziś modele telewizorów Samsunga i LG w opisanych przeze mnie technologiach. Jeśli do podjęcia decyzji o wyborze rozwiązania potrzebujesz jeszcze zapoznania się z wybranymi modelami, to weź pod uwagę poniższe.

LG i Nanocell – wybieram najciekawsze telewizory

Do najbardziej interesujących modeli możemy zaliczyć:

  • LG 43NANO763QA – 43 calowy telewizor 4K Nanocell dostępny za około 2,5 tys. złotych. Posiada Smart TV, WiFi i pracuje w trybie obrazu HDR
  • LG 65NANO763QA – większy, bo aż 65 calowy TV, który kosztuje około 3,3 tys. złotych. Zapewnia taki sam obraz w dużo większym rozmiarze
  • LG 75NANO813QA – kosztujący około 6,5 tys. złotych, bardzo duży, 75 calowy TV ze Smart TV WebOS

telewizor nanocell

Samsung QLED – na te warto zwrócić uwagę:

Jeśli zdecydujesz się na QLED, to przyjrzyj się tym telewizorom:

  • Samsung QLED QE55Q80BAT – 55 calowy telewizor 4K HDR z WiFi i systemem smart Tizen o bardzo mocnych głośnikach (system 2.2.2 60W) za około 4 tys. złotych
  • Samsung QLED QE55Q77BAT – TV o podobnych parametrach, z głośnikami 20W, tańszy aż o 600 złotych
  • Samsung QLED QE43Q67BAU – nadający się świetnie do mniejszych pomieszczeń, 43 calowy QLED od Samsunga. 4K, Smart TV, WiFi i HDR. Dostaniesz go za już około 2,5 tys. złotych
  • Samsung QLED QE75QN900AT – telewizor dla wymagających. 75 calowy TV 8K za około 19 tys. złotych, który poradzi sobie z każdym wyzwaniem

Samsung przygotował dla swoich TV w technologii QLED wybór nieco większy, niż LG i Nanocell. Oferuje jednak telewizory wyraźnie droższe, a LG zapewnia świetny wybór w niższej półce cenowej. Obie marki dają nam jednak fantastyczną jakość, którą na pewno docenisz. Jestem ciekaw, które rozwiązanie bardziej przypadło Ci do gustu. Podziel się proszę tym w sekcji komentarzy.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *