Plamy na wyświetlaczu pojawiające się na ekranie telefonu i inne rodzaje przebarwień mogą utrudnić bądź nawet uniemożliwić korzystanie z urządzenia. Przeszkadzają w prawidłowym odczytywaniu zawartości ekranu, zasłaniają niektóre szczegóły, a także są po prostu nieestetyczne. W dodatku z czasem mogą się powiększać oraz mogą pojawiać się nowe. Co zrobić, gdy masz plamy na wyświetlaczu? Jak je usunąć i dlaczego się pojawiają? Tego dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu.
Postaram się wyjaśnić Ci dokładnie przyczyny występowania tego problemu, a także kroki, które możesz podjąć, by się ich pozbyć. Dowiesz się także ile może kosztować interwencja specjalisty. Zapraszam do lektury.
Przebarwienia na ekranie telefonu – dlaczego się pojawiają?
Problem z kolorowymi plamami na telefonie może wynikać przede wszystkim z powodu:
- Uszkodzeń mechanicznych
- Działania czynników temperaturowych
- Wady produktu
Mogą oczywiście występować różne ich kombinacje, jednak na ogół jedna z przyczyn będzie decydująca. Choć nie możemy przecież wykluczyć, że telefon wypadnie nam z kieszeni w bardzo gorący dzień i przeleży kilka godzin na rozgrzanym betonie, prawda? ?
Uszkodzenie mechaniczne
Jeśli ekran Twojego smartfona uległ dużemu naciskowi, to mogą pojawić się na nim przebarwienia. Nacisk taki nie musiał być wcale duży. Wystarczy, że w kieszeni docisnął się do kluczy od mieszkania. Powodem może być tez upadek telefonu – i to niekoniecznie ekranem w dół. W jednym momencie powstaje duża siła, która powoduje rozlanie części ekranu.
Uszkodzenia mechaniczne występują jako najczęstsza przyczyna przebarwień. Często połączone to jest z widocznym na zewnątrz pęknięciem szybki telefonu. Efekt takiego uszkodzenia może z czasem powiększać się, aż doprowadzi do całkowitej nieczytelności ekranu.
Temperatura i klej
Niektórzy producenci w oferowanych modelach telefonów stosują specjalny klej, który łączy w ekranie jego poszczególne elementy – wyświetlacz oraz warstwę dotykową. Może on, choć oczywiście nie musi, w wyniku działania wysokiej temperatury rozpuszczać się i przemieszczać, a także uszkadzać niektóre części wyświetlacza.
Z czasem taki wadliwy produkt może zupełnie stracić swoje właściwości i doprowadzić do rozpadu ekranu i konieczności jego wymiany w całości.
Wady ukryte
Przebarwienia na telefonie mogą wynikać tez z wad ukrytych. Może do nich należeć zbyt wysoka temperatura niektórych podzespołów podczas intensywnego ich użytkowania. To także złe spasowanie elementów oraz słaba jakość materiałów. W takim wypadku na ogół to producent odpowiada (w czasie obowiązywania ochrony gwarancyjnej) za naprawę.
Plama na ekranie telefonu – może to nic groźnego?
Jeśli używasz zabezpieczenia wyświetlacza w formie folii lub szybki, to może być tak, że ich usunięcie usunie także przebarwienia. Dlaczego? Ponieważ w wyniku działania temperatury mogły one same przebarwić się, gdyż są na ogół wykonane z trochę mniej odpornego materiału, niż znajdujący się pod nimi.
Pamiętaj, żeby usunąć szkło lub folię delikatnie, z dbałością o oryginalny ekran. Uważaj też, by ewentualne pęknięcia na szkle nie uszkodziły skóry na Twoich palcach. Po prawidłowym i pełnym zdjęciu przetrzyj ekran suchą szmatką i sprawdź, czy plamy nadal są widoczne. Jeśli nie, to warto teraz wyposażyć się w nową ochronę wyświetlacza.
Niebieskie, różowe czy żółte plamy na ekranie, a naprawa gwarancyjna
Jeśli Twój smartfon jest jeszcze objęty ochrona gwarancyjną, to koniecznie skorzystaj z niej, gdy dostrzeżesz podobne uszkodzenia ekranu. Nawet jeśli masz pewność, że wystąpiły tuż po mechanicznym uszkodzeniu wyświetlacza. Dlaczego? Być może nie pamiętasz o dodatkowym ubezpieczeniu wyświetlacza, które kosztowało kilkadziesiąt złotych? Może się ono teraz bardzo przydać.
Jeśli natomiast nie masz podstaw, by zrzucić winę za plamy na ekranie smartfona na upadek czy duży nacisk, albo wygięcie ekranu, to jak najszybciej zgłoś konieczność naprawy gwarancyjnej. Jeśli w telefonie była jakaś ukryta wada fabryczna, to gwarant, czyli producent musi ją usunąć (oraz jej skutki), lub wymienić Twój smartfon.
Gdzie należy się zgłosić? Najlepszym miejscem jest sprzedawca, czyli sklep – to na nim ciąży obowiązek dostarczenia telefonu do serwisu w celu wykonania ekspertyzy. Możesz też udać się bezpośrednio do samego serwisu, który wskaże Ci sprzedawca (jeśli to dla Ciebie wygodniejsze). Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dowód zakupu. Jeśli zakup był wykonany przez Internet, a żaden punkt nie jest blisko Ciebie, to zgłoś konieczność wykonania naprawy, za pośrednictwem sieci. Możesz wtedy zamówić wizytę kuriera, lub zdecydować o wysłaniu paczki.
Powiększająca się plama na wyświetlaczu – co dalej?
Być może nie korzystasz już z praw przysługujących Ci w ramach gwarancji, a na Twoim telefonie jest kropka lub na jasnym tle widzisz czarne plamy na wyświetlaczu. Co wtedy robić? Jeśli wada jest na tyle nieuciążliwa, że nie potrzebujesz jej usunięcia – po prostu ja obserwuj. Jest szansa, że nie powiększy się. Być może to tylko pojedyncze, wypalone piksele.
Plama może wcale się nie powiększać i pozostać w jednym, niewielkim obszarze. Jeśli jednak zacznie się powiększać, przemieszczać, lub pojawią się nowe – wtedy czas na interwencję. Należy udać się do serwisu, zanim zupełnie stracisz możliwość korzystania ze swojego telefonu.
Przebarwienia na matrycy i interwencja serwisu
W jaki konkretny sposób pomoże nam wykwalifikowany specjalista? Może on:
- Wymienić cały ekran, czyli warstwę dotykową i wyświetlacz
- Wymienić jeden z powyższych elementów, w zależności od tego, który został uszkodzony
- Poprawić połączenie pomiędzy wyświetlaczem i dotykiem
- Naprawić uszczelnienia między ekranem, a obudową telefonu
Ile to będzie kosztowało? W zależności od producenta i modelu:
- Wymiana całego ekranu (warstwy dotykowej i wyświetlacza) będzie kosztowała od około 80 do nawet kilkuset złotych
- Poprawienie połączenia warstwy dotykowej i wyświetlacza będzie kosztować około 150 złotych
Ile kosztują potrzebne części? Oto krótkie zestawienie:
- Cały ekran to koszt od 40 do 320 złotych, w zależności od telefonu
- Warstwa dotykowa kosztuje od 25 do 100 złotych
- Wyświetlacz to od 30 do 250 złotych
- Elementy takie, jak klej czy uszczelki to od 5 do 15 złotych
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz