Przeniesienie numeru do innego operatora w trakcie trwania umowy: kiedy można to zrobić i czy to w ogóle możliwe?

Powodów, dla których pragniemy przenieść nasz numer telefonu może być naprawdę wiele. Najczęstszym z nich jest fakt, że nasza obecna sieć komórkowa przestała o nas dbać i znacznie bardziej opłaca nam się skorzystać z usług konkurencji. W tym wpisie zastanowimy się, jak wygląda proces przenoszenia numeru do innego operatora oraz jak możemy go przeprowadzić w trakcie trwania obecnie obowiązującej umowy.

Kiedy można przenieść numer do innej sieci

Zasady przenoszenia numeru

Proces przenoszenia numeru telefonu jest na ogół prosty. Każda sieć komórkowa, do której zgłosimy się z takim zamiarem powita nas z szeroko otwartymi ramionami, a jej pracownicy chętnie nam pomogą w przeprowadzeniu całej operacji. Nie będziemy musieli dokonywać żadnych formalności z naszym obecnym operatorem ani składać wypowiedzenia umowy w jakiejkolwiek formie. Wszystko zrobi za nas nasz nowy usługodawca.

Kiedy można przenieść numer do innej sieci? – zgodnie z obowiązującymi zasadami, po upłynięciu okresu obowiązywania naszej obecnej umowy. Pamiętajmy jednak, żeby zgłosić się do naszego nowego operatora z przynajmniej kilkudniowym wyprzedzeniem. Uzyskamy dzięki temu szczegółowe wskazówki, co powinniśmy dalej robić i pomoc w zakresie załatwienia wszystkich niezbędnych formalności

Zwlekanie w tej kwestii może doprowadzić do automatycznego wydłużenia się naszej obecnej umowy o kolejny okres – a tego raczej chcielibyśmy uniknąć.

Pytanie tylko – na jak długo przed końcem umowy można przenieść numer?

Odpowiedź będzie w tym wypadku zależała od indywidualnych ustaleń naszego operatora oraz rodzaju podpisanego przez nas zobowiązania. Na ogół okres wypowiedzenia wynosi w tym wypadku trzy miesiące. Warto zatem już na około 90 dni przed końcem obecnej umowy poszukać najkorzystniejszej dla nas oferty i zwrócić się do danej sieci z prośbą o pomoc w całym procesie.

Przenoszenie umowy przed czasem

Jak wykonać przeniesienie numeru przed końcem umowy, która nas obecnie obowiązuje? Czy jest to w ogóle możliwe?

Jak najbardziej – niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji i ile czasu pozostało nam do zakończenia obecnej umowy, jest to możliwe. Jednak z całą pewnością nie zawsze będzie się to opłacać. Operatorzy komórkowi zabezpieczają się przed tego typu sytuacjami nakładając na odchodzącego przed czasem abonenta kary, obliczane w najłagodniejszym przypadku jako równowartość abonamentu, który zapłacilibyśmy do końca trwania umowy.

 Jeśli więc zdecydujemy się odejść od naszego obecnego usługodawcy na 6 miesięcy przed zakończeniem zobowiązania – możemy się spodziewać z jego strony wezwania do zapłaty sześciokrotnej wartości naszego abonamentu. 

Jeżeli chcemy wcześniej przenieść numer, mamy dwa wyjścia: możemy złożyć u naszego obecnego operatora wypowiedzenie, które poskutkuje naliczeniem wspomnianej kary umownej lub natychmiast nawiązać umowę z nowym dostawcą sieci komórkowej. Oba wyjścia będą miały jednak ten sam skutek: przyjdzie nam zapłacić podwójny abonament.
co to jest numer tymczasowy?

Numer tymczasowy: co to takiego?

Zdobycie numeru tymczasowego to usługa, która pozwala nam cieszyć się profitami, dawanymi przez naszego nowego operatora jeszcze przed rozwiązaniem poprzedniej umowy. Możemy go otrzymać na ogół w ramach okresu wypowiedzenia, po podpisaniu dokumentów z nowym dostawcą sieci. Dzięki niemu skorzystamy z usług nowego operatora , a nawet z bonusów w postaci darmowego smartfona czy innych urządzeń elektronicznych jeszcze przed rozpoczęciem obowiązywania właściwej oferty.

Sieć w ramach numeru tymczasowego dostarczana jest na szczególnie korzystnych warunkach, dzięki którym nasz portfel nie dozna aż tak bolesnego uszczerbku, jak miałoby to miejsce w przypadku korzystania z pełnej wersji umowy.

Po upłynięciu okresu obowiązywania poprzedniej usługi, karta SIM, na której przebywa nasz numer tymczasowy automatycznie skonfigurowana zostanie w taki sposób, że będziemy mogli za jej pośrednictwem korzystać z naszego wcześniejszego numeru telefonu.

To rozwiązanie pozwala nam cieszyć się profitami, jakie daje nam nowa sieć jeszcze przed upływem obowiązywania poprzedniej umowy. Należy jednak przy tym pamiętać, że decyzja o założeniu numeru tymczasowego wiąże się z podpisaniem umowy u nowego usługodawcy. Obliguje nas to do skorzystania z całego przewidzianego w niej okresu rozliczeniowego.

Ile trwa przeniesienie numeru?

jak długo trwa przeniesienie? To, jak długo trwa przeniesienie numeru zależy tylko od okresu obowiązywania naszej poprzedniej usługi. Jeśli już się on zakończył – sam proces przeniesienia będzie przebiegał różnie w zależności od formy, na jaką się zdecydujemy.

Najszybciej będzie wybrać się do salonu nowego operatora – tam sprawa zostanie załatwiona maksymalnie w ciągu 6 godzin.

Najwygodniej z kolei będzie dokonać przeniesienia online lub przez telefon. Wtedy jednak musimy czekać na nadejście kuriera, który przyniesie nam nowe dokumenty do podpisania i zwróci je do siedziby naszej nowej sieci. Cały proces trwa w tym wypadku około 7 dni.

Jak wygląda proces przeniesienia numeru do innej sieci?

Po wybraniu odpowiedniego dostawcy kontaktujemy się z jego infolinią lub wypełniamy stosowny formularz na jego stronie internetowej. Możemy też wybrać się osobiście do salonu – o ile nasza nowa sieć posiada fizyczne salony obsługi klienta.

Coraz częściej nowi operatorzy decydują się na działalność tylko online – ogranicza to znacznie koszty eksploatacyjne przedsiębiorstwa, co może się przełożyć na możliwość przedstawienia abonentom znacznie korzystniejszej oferty.

W zależności od wybranej formy – dokumenty podpisujemy bezpośrednio w salonie lub czekamy na kuriera, który dostarczy nam umowę oraz ewentualne bonusy, oferowane przez nowego operatora.

Dlaczego warto przenieść numer do innej sieci?

Odpowiedź jest prosta – rynek telefonii komórkowej w ciągu ostatnich lat przeszedł rewolucyjne zmiany. Nowi operatorzy komórkowi są w stanie zaoferować nam lepsze usługi na znacznie korzystniejszych warunkach od tych, które zdążyliśmy poznać. Na szczególną uwagę zasługuje oferta Premium Mobile, o której przeczytamy więcej w tym wpisie.

Ponadto operator, do którego przeniesiemy numer, zawsze przywita nas wyjątkowo kuszącymi bonusami na start. Warto jednak przy doborze odpowiedniej oferty skoncentrować się na takiej usłudze, która nie tylko zachęci nas do samego przeniesienia numeru, ale sprawi, że długotrwałe korzystanie z niej pozytywnie odbije się na naszym budżecie.

Dzięki temu nie tylko umkniemy naszemu obecnemu operatorowi, ale także postaramy się o to, żeby podobna sytuacja nie musiała się już powtarzać w przyszłości.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *