Radio bez internetu: jak korzystać z radia w telefonie w trybie offline?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że praktycznie wszystkie treści, które oglądamy na ekranie smartfona pochodzą z Internetu. Korzystamy z nich za pomocą przeglądarki internetowej lub dedykowanych aplikacji. Są wśród nich Youtube, Netflix, Spotify czy aplikacje do słuchania radia internetowego z całego świata. Co jednak zrobić, jeśli chcesz znaleźć radio bez Internetu? Jak korzystać z radia w telefonie w trybie offline?

Zapraszam Cię do przeczytania mojego wpisu. Dowiesz się z niego jak skorzystać z darmowego radia na Androida bez dostępu do Internetu. Wskażę jakiej aplikacji użyć, by włączyć radio offline. Nie będzie Ci potrzebny dostęp do sieci, a ulubionych audycji posłuchasz w każdym miejscu, w którym jest wystarczający zasięg fal radiowych.

Radio bez Internetu

W czasach, w których dostęp do sieci z urządzeń mobilnych był jeszcze daleką perspektywą, radio offline wbudowane w telefon było używane dużo częściej niż dziś. Jest to bardzo prosta konstrukcja, stąd nie zniknęła z większości współczesnych telefonów – smartfonów. Z czego składa się odbiornik radiowy w telefonie?

Oto jego elementy:

  • Odbiornik fal radiowych. Najczęściej przystosowany do fal ultrakrótkich (UKF, FM), rzadziej do krótkich (AM)
  • Antena – na ogół za antenę służą przewodowe słuchawki podłączone do złącza typu mini-jack. Występują także te wbudowane w obudowę smartfona
  • Głośnik – w celu nadawania dźwięku wykorzystywany jest główny głośnik telefonu lub głośniki w słuchawkach
  • Aplikacja do obsługi sprzętu, przede wszystkim odbiornika fal radiowych

Jak widać nie jest to skomplikowane urządzenie. Dlaczego zresztą miałoby takie być? Najprostsze odbiorniki radiowe także dziś złożyć można z zaledwie kilku elementów.

Jaka aplikacja do radia bez Internetu?

Aplikacja do radia bez InternetuBy skorzystać z możliwości naszego smartfona w dziedzinie odbioru fal radiowych należy użyć do tego aplikacji. Integruje ona wszystkie wymienione przeze mnie komponenty w celu przetworzenia fal na dźwięk. Nie musi być skomplikowana – ponieważ wykonuje z punktu widzenia elektroniki i programu bardzo proste zadanie. Bez niej jednak wbudowane w telefon radio nie zadziała.

Darmowe, wbudowane radio na telefon

Według mnie najlepszym sposobem na słuchanie radia offline w telefonie jest skorzystanie z aplikacji dołączonej do systemu przez producenta smartfona. Jest to jednocześnie najprostsze i najłatwiejsze. Jakie idą za tym korzyści?

Oto one:

  • Nie potrzebujemy instalować zbędnego oprogramowania na naszym telefonie – oszczędzamy czas i pamięć smartfona
  • Radio fabryczne offline jest bezpłatne. Nigdy nie zapłacimy za nie ani złotówki
  • Darmowe radio od producenta przystosowane jest dla naszego modelu smartfona. Dzięki temu nie będzie się zacinać oraz nadmiernie obciążać baterii
  • Brak reklam i spamu w skrzynce poczty elektronicznej. Nie dość, że programy dostępne w sklepie Google Play potrafią wyświetlać reklamy, a przy tym pobierać dane internetowe, to czasami wymagają założenia konta z podaniem naszego adresu e-mail. Może to oznaczać otrzymywanie w przyszłości niechcianych wiadomości

Korzystałem z wielu telefonów tradycyjnych i smartfonów. Zawsze najlepiej sprawdzało się na nich radio zainstalowane przez producenta. Nawet tzw. czysty Android, czyli wersja systemu spotykana między innymi na urządzeniach typu Android One posiada znakomite, fabryczne radio. Dlatego bardzo polecam korzystanie z aplikacji już zainstalowanej.

Jak znaleźć radio offline w telefonie?

radio FM offline w telefonieNie widzisz ikonki aplikacji radiowej? Nie możesz odnaleźć jej wśród dziesiątek zainstalowanych aplikacji? Moja radą jest:

  • Skorzystanie z wyszukiwania w używanym przez Ciebie launcherze
  • Szukanie ręczne

W obu tych przypadkach chętnie Ci pomogę. Jeśli chcesz wyszukać aplikację radia offline, to użyj proszę jednego z tych haseł na pasku wyszukiwania launchera (znajdziesz go na ogół na górze listy aplikacji):

  • Radio FM
  • Radio
  • FM player

Jeśli natomiast będziesz szukać ręcznie, to zdecydowanie polecam zajrzeć do folderów, w których znajdują się ikony aplikacji użytkowych, czy domyślnie zainstalowanych. System dbając o porządek na pulpicie telefonu bardzo często umieszcza ikony takich programów jak radio w folderach opisanych jako Narzędzia lub Aplikacje.

Launcher to podstawowy program naszego telefonu z Androidem. Zarządza całym pulpitem, wyświetlaniem widżetów i ikon aplikacji. Pozawala na ich uruchamianie. Troszczy się, według naszych wskazówek, o porządek na ekranie smartfona.

Radio bez transferu danych i słuchawki

W związku z tym, że do odbioru fal radiowych potrzebna jest antena – większość autorów oprogramowania ogranicza jego działanie, gdy nie użyjemy przewodowego zestawu słuchawkowego. Przyznam, że nie do końca rozumiem takie podejście, gdyż są miejsca, w których fale radiowe są na tyle silne, że można słuchać dowolnej stacji bez dodatkowej anteny. Jednak bez większej ingerencji w system – nic z tym nie zrobimy.

Należy jednak pamiętać, że bez anteny w większości miejsc w Polsce nie posłuchamy stacji radiowych bez zakłóceń. Możliwe, że nawet żadnej nie usłyszymy – w głośniku będzie tylko szum. Wiąże się to z tym, ze smartfon jako urządzenie niewielkie nie posiada dużego wzmocnienia sygnału. Dlatego przewodowy zestaw słuchawkowy będzie niezbędny.

Co znajdziesz w radiu bez Internetu?

Bez żadnych opłat posłuchasz wszystkich stacji radiowych, w których zasięgu się znajdujesz. Znajdziesz je najczęściej na falach UKF (FM), czyli ultrakrótkich. Są nadawane w trybie stereo. Na terenie całej Polski można słuchać większości stacji w całkiem niezłej jakości. Jeśli jednak przeszkadzają Ci szumy – użyj proszę innego zestawu słuchawkowego lub przenieś swój smartfon w inne miejsce – najlepiej bliżej okna. Tam powinny być mniejsze zakłócenia.

Odtwarzanie radia bez Internetu z głośnika

Odtwarzanie radia bez InternetuDomyślnie, dźwięk z radia będzie odtwarzany na słuchawkach. Jeśli chcesz posłuchać go poprzez głośnik główny, czyli tak jak na tradycyjnym odbiorniku radiowym, to trzeba:

  • Wejść w ustawienia poprzez trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu
  • Wybrać opcję  Odtwarzaj na głośniku  lub  Przełącz na głośnik 

Ciekawym rozwiązaniem będzie też skorzystanie z głośnika Bluetooth. Dzięki temu dźwięk będzie głośniejszy i pełniejszy, gdyż taki głośnik posiada zdecydowanie lepszą jakość, niż wbudowany w smartfon.

Nagrywanie z radia offline

W każdej chwili możesz skorzystać z nagrywania nadawanych audycji. Będą one zapisywane w formacie dźwiękowym Twojego urządzenia. Możesz je potem odtworzyć w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie – nie będzie to wymagało dostępu do Internetu.

W czasach, gdy na rynku królowały odtwarzacze kasetowe bardzo popularne było nagrywanie na kasety audycji radiowych, w tym piosenek, a potem ich kopiowanie dla znajomych. Abstrahując od legalności takiego postepowania – było ono bardzo popularne i dostarczało wiele rozrywki.

Zapisywanie stacji w radiu bez Internetu

Praktycznie każda aplikacja radiowa pozwala na zaprogramowanie częstotliwości stacji radiowych w pamięci smartfona. Dzięki temu można bez kłopotu wybrać i włączyć dowolną stacje w ciągu zaledwie kilku sekund. Oczywiście pod warunkiem znajdowania się w zasięgu nadajnika radiowego. To bardzo wygodna funkcjonalność stosowana już w odbiornikach przed erą telefonów komórkowych. Dzięki niej nie trzeba każdorazowo przy zmianie stacji wykonywać dostrajania do konkretnej częstotliwości.

Radio DAB

Jeśli interesuje Cię cyfrowe radio w technologii DAB, która coraz szerzej gości na naszym rynku, to zapraszam Cię do zapoznania się z moim wcześniejszym wpisem. Dowiesz się z niego jak skorzystać z nowoczesnej technologii radiowej i jakie programy radiowe są w niej obecnie dostępne. Jest to na pewno przyszłość radia, choć na razie jeszcze nie tak popularna jak fale analogowe.

Radio online jako alternatywa

Radio online

  • Jeśli chcesz jednak skorzystać z radia wymagającego dostępu do Internetu, to mogę polecić Ci aplikację Radio Polska: Stacje radio FM. Co prawda wyświetla ona reklamy, lecz są one nieuciążliwe. Zapewnia dostęp do ponad 1900 stacji radiowych, wielu podcastów i audycji tematycznych. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Warto pamiętać, że za jej pośrednictwem odtworzymy także streaming najpopularniejszych w naszym kraju stacji.
  • Inna popularną aplikacją jest Polskie Radio. Zawiera ona dostęp do wszystkich anten krajowego nadawcy, a dodatkowo podcastów i archiwalnych audycji. Działa bardzo stabilnie i szybko.
  • Aplikacja RMFON.pl zapewnia dostęp do wszystkich anten najpopularniejszej obecnie w Polsce stacji. Podobnie, jak u konkurentów znajdziemy w aplikacji dostęp do audycji na żywo oraz archiwalnych nagrań.

Z wymienionych aplikacji tylko ta od Polskiego Radia nie wyświetla reklam na ekranie, czyli nie pobiera danych prócz tych potrzebnych do obsługi internetowej stacji nadawczej. Pamiętajmy jednak, że na antenie każdej stacji usłyszymy reklamy ?

Radio bez Internetu – nadal świetne rozwiązanie

Tradycyjne radio nadawane na falach ultrakrótkich to wciąż doskonałe rozwiązanie, gdy nie chcemy korzystać z Internetu, a nadal móc słuchać muzyki i ciekawych audycji. Skorzystamy z niego wszędzie tam, gdzie nie ma zasięgu globalnej sieci, a fale radiowe docierają. Nie poniesiemy z tego powodu żadnych kosztów. Warto pamiętać o przewodowym zestawie słuchawkowym, który pozwoli na prawidłowe działanie aplikacji radiowej oraz odbiór bez zakłóceń i szumów.

Ja korzystam z radia offline dość często – i używam do jego słuchania mojego smartfona. A Ty? Czy też słuchasz radia bez Internetu na swoim telefonie? Chętnie poznam Twoja opinię, możesz ją pozostawić poniżej. Zapraszam!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *