Refurbished: odnowiony przez producenta – co to znaczy, czy warto i gdzie kupić?

Wysokie ceny elektroniki sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań. Mogłoby się wydawać, że zakup używanego urządzenia nie jest zbyt dobrym pomysłem. Wiadomym jest, że czasami ciężko jest zweryfikować jego rzeczywisty stan techniczny. Nierzadko po kilku dniach użytkowania okazuje się, że telefon lub tablet nadaje się jedynie do naprawy. Zastanawiasz się, czy można uniknąć takiej sytuacji? Oczywiście, że tak, jednak podczas zakupu towarów „z drugiej ręki” należy wykazać się należytą ostrożnością oraz zdrowym rozsądkiem.

Nie należy oczekiwać, że najnowszy model smartfona lub notebooka zakupimy za 20-30% wartości rynkowej. Jeśli natknęliśmy się na takie oferty, to najprawdopodobniej są one próbą oszustwa. Zakupione sprzęty mogą nigdy do nas nie dotrzeć lub ich stan będzie opłakany. Należy także uważać na handlarzy, którzy wysyłają nieoryginalny towar czy też pochodzący z kradzieży.

Pojęcie refurbished cieszy się rosnącą popularnością – oznacza ono używany sprzęt, który został kompleksowo odnowiony. Taka inwestycja nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ponieważ wiemy, jakie urządzenie otrzymamy. Nie musimy przeprowadzać żadnych prac naprawczych na własną rękę, co przekłada się na wysoki poziom komfortu.

Czym są urządzenia refurbished?

urządzenia odnowione przez producenta

Pod omawianym pojęciem kryje się używana elektronika, która została profesjonalnie przygotowana do sprzedaży. Warto zaznaczyć, że takie urządzenia nie pochodzą z przypadkowych źródeł. Bardzo często są one odkupywane od firm, które systematycznie wymieniają wyposażenie na nowsze. Z założenia nie są to sprzęty eksploatowane przez lata, która znajdują się na granicy „wykończenia”.

 Sprzęt odnowiony posiada ustawienia fabryczne. Nie znajdziemy tutaj żadnych danych lub śladów użytkowania, które mogłyby świadczyć o tym, że był on w przeszłości wykorzystywany przez kogoś innego. Trzeba także wspomnieć, że wszelkie usterki oraz nieprawidłowości usuwane są przed dopuszczeniem sprzętu do sprzedaży. 

Bardzo często wymieniane są części eksploatacyjne, które zużywają się szybciej, niż pozostałe podzespoły. Nie trzeba obawiać się więc dodatkowych kosztów, które mogłyby być wynikiem niespodziewanej awarii. Produkty refurbished są znane na całym świecie – w Polsce również zyskują na znaczeniu.

Na czym polega odnowienie sprzętu?

Zastanawiasz się, czy warto zakupić odnowionego iPhone? A może planujesz zakup komputera do gier, jednak nie dysponujesz zbyt dużą ilością gotówki? Produkty refurbished stanowią połączenie wysokiej jakości oraz atrakcyjnej ceny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się znaleźć dokładnie to urządzenie, które mieliśmy na oku. Oferta sprzętów odnowionych jest niezwykle szeroka, co stanowi niewątpliwy atut.

etapy odnowienia sprzętu

Przebieg procesu odnawiania sprzętu zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiono kilka podstawowych etapów, które nieco przybliżą temat.

 1. Ocena stanu rzeczywistego urządzenia – już na samym początku należy zaznaczyć, że nie wszystkie urządzenia kwalifikują się do tego, aby zostać odnowione. W niektórych przypadkach jest to niemożliwe, ponieważ zużycie podzespołów jest zbyt wysokie lub zostały ujawnione poważne wady fabryczne. Sprzęt przechodzi liczne testy, a ostateczna ocena należy do wyspecjalizowanych ekspertów.
 2. Przywrócenie pierwotnego stanu technicznego – produkty refurbished są w stu procentach sprawne. Istotne jest także to, aby zniwelować prawdopodobieństwo wystąpienia usterki np. kilka tygodni po zakupie. Przywrócenie pierwotnego stanu technicznego polega na wymianie uszkodzonych elementów oraz podzespołów. Nie można również pominąć części eksploatacyjnych, które występują w wielu sprzętach. Ich zużycie jest zupełnie normalnym zjawiskiem.
 3. Odświeżenie wyglądu sprzętu – telefon, laptop, smartwatch oraz każdy inny odnowiony produkt musi prezentować się zupełnie jak nowy. Niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju ślady użytkowania, które mogłyby świadczyć o tym, że nie jesteśmy pierwszym właścicielem. Usunięcie zabrudzeń jest niezbędne również ze względu na higienę. Wiadomym jest, że wiele osób zwraca uwagę na design zakupionych towarów.
 4. Usunięcie danych osobowych – jak już wspomniano, elektronika, która przeszła proces odnowienia nie posiada w swojej pamięci żadnych danych osobowych. Warto podkreślić, że są one trwale usuwane, a więc nie powracają np. jako skutek chwilowego błędu systemu.
 5. Przetestowanie parametrów użytkowych – nie ma możliwości, aby sprzęt refurbished trafił do sprzedaży bez wcześniejszego przetestowania. Bardzo ważne jest fachowe sprawdzenie poszczególnych parametrów użytkowych. Tak przygotowane urządzenie może trafić do nowego właściciela.
Wersja refurbished nie zawsze gwarantuje najniższą cenę na rynku używanych sprzętów. Pamiętajmy jednak o tym, że czasami lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć sto procent pewności, że otrzymany towar będzie zgodny z wymaganiami. Przesadna oszczędność zwykle przynosi skutki odwrotne do zamierzonych.

Zalety i wady urządzeń refurbished

Masz wątpliwości, czy warto zakupić odnowiony telefon lub inne urządzenie? Faktem jest, że sprzęt refurbished posiada zdecydowanie więcej zalet, niż wad. Oczywiście mowa tutaj o zweryfikowanych, a jednocześnie bezpiecznych ofertach. Miejsce zakupu ma znaczenie! Decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie, aby nie wyrzucić gotówki w błoto. Osoby niezdecydowane powinny sprawdzić poniższe zestawienie.

zalety i wady

 Kultowy iPhone refurbished można zakupić nawet 40% taniej. Warto wziąć pod uwagę, że jest to sprzęt niemal jak nowy, a więc spokojnie posłuży przez długi czas. Dotyczy to również pozostałych sprzętów elektronicznych – trzeba wiedzieć, że w ofercie znajdują się nie tylko telefony. 

Zanim złożysz zamówienie sprawdź, czy produkt jest objęty uczciwym okresem gwarancyjnym! Jeśli sprzedawca nic o tym nie wspomina, to lepiej poszukaj kolejnej oferty 😉 Wzrost popularności produktów typu „refurb” przyczynił się do zwiększenia liczby oszustów, którzy pragną jedynie naciągnąć klientów.

Zalety sprzętów refurbished:

 • Niska cena – odnowione telefony lub inne urządzenia można zakupić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych taniej. Należy wziąć pod uwagę, że otrzymujemy sprzęt w pełni przygotowany do eksploatacji, który nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Jest gotowy do użytku natychmiast po wyjęciu z opakowania.
 • Różnorodność towarów – sprzęt refurbished to m.in. telefony, komputery i laptopy, smartbandy, smartwatche, tablety, konsole do gier, drukarki i urządzenia wielofunkcyjne, aparaty fotograficzne, a także wiele innych. Jest w czym wybierać, a więc znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie, to tylko kwestia czasu.
 • Bezpieczeństwo zakupu – godny zaufania sprzedawca gwarantuje dogodne warunki zakupu. Liczy się nie tylko możliwość wymiany lub zwrotu produktu, ale również okres gwarancyjny. Pojawienie się usterek, które nie powstały z winy użytkownika uprawniają do otrzymania nowego urządzenia lub zwrotu pieniędzy.
 • Brak dodatkowych kosztów – jak już wspomniano, urządzenia refurbished są kompleksowo przygotowane do dalszego użytkowania. W zdecydowanej większości przypadków nie musimy inwestować w niezbędne akcesoria (m.in. ładowarkę, przewody zasilające i inne), ponieważ znajdują się one w zestawie.
 • Oryginalny system operacyjny – każde urządzenie odnowione fabrycznie posiada legalne oprogramowanie oraz aktualnie ważną licencję.

nieuczciwi sprzedawcy elektroniki

Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystkie produkty oznaczone wyrażeniem „refurbished” zostały odnowione przez producenta. Niestety wielu nieuczciwych sprzedawców wykorzystuje niewiedzę konsumentów.

Wady sprzętów refurbished:

 • Ograniczona liczba produktów – bywa tak, że znajdziemy świetną ofertę, którą pragniemy podzielić się z najbliższymi, jednak okazuje się, że dostępna jest jedynie jedna sztuka. Zwykle nie można określić, kiedy dany produkt ponownie pojawi się w sprzedaży. Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem, to nie powinniśmy czekać zbyt długo, gdyż okazja może przejść nam koło nosa.
 • Brak wszystkich wariantów – nierzadko urządzenie występuje w kilku, a nawet kilkunastu wariantach. W przypadku telefonów możemy wybrać np. pojemność pamięci wewnętrznej/zewnętrznej, kolor lub wzór obudowy, rodzaj zabezpieczenia ekranu, a także wiele innych. Wybór sprzętów refurbished jest duży, ale nie zawsze w danym czasie znajdziemy ten wariant, którego poszukujemy.
 • Nieuczciwi sprzedawcy – niestety znalezienie godnego zaufania miejsca zakupu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dość łatwo stać się ofiarą oszustwa, a więc przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej należy dokładnie sprawdzić daną ofertę.

Gdzie kupić sprawdzony odnowiony sprzęt?

gdzie kupić

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić telefon, czy laptop refurbished musisz pamiętać o tym, że w sieci spotkamy się z ogromną ilością oszustów. Ryzyko zakupu urządzenia nieoryginalnego lub w złym stanie technicznym jest bardzo wysokie. Teoretycznie możemy domagać się zwrotu gotówki, jeśli towar jest niezgodny z opisem, jednak w praktyce jest to proces skomplikowany i czasochłonny. Wiele osób woli odpuścić batalie sądowe, przez co nieuczciwi handlarze czują się bezkarni.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty należy sprawdzić:

 • Renomę sprzedawcy – znalezienie opinii w sieci to kwestia kilku minut. Nie zaszkodzi zajrzeć na fora tematyczne lub do mediów społecznościowych. Opinie wystawione przez klientów mogą nam dużo powiedzieć na temat uczciwości danej firmy. Bardzo ważne jest to, aby odrzucić oferty niezweryfikowane np. oferowane przez osoby bez zarejestrowanej działalności.
 • Warunki zakupu – upewnijmy się, że sprzęt można zwrócić lub wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Oprócz tego należy dowiedzieć się, ile wynosi okres gwarancyjny.
 • Oferty konkurencyjne – może okazać się, że konkurencja proponuje dane urządzenie o wiele taniej. Właśnie dlatego warto jest przeprowadzić szybkie porównanie.
Jeśli poszukujesz zaufanego sklepu internetowego oferującego sprzęt refurbished, to koniecznie zapoznaj się z marką Refurbed. Funkcjonuje ona na rynku już od wielu lat, a pozytywne oceny klientów stanowią najlepsze potwierdzenie wysokiej jakości sprzedawanych urządzeń.

Na Refurbed.pl znajdziesz towary z wielu różnych kategorii, co ułatwia znalezienie produktu odpowiedniego dla siebie. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z fachowego doradztwa obsługi, która nie tylko pomoże dobrać odpowiedni sprzęt, ale również udzieli szczegółowych informacji na temat warunków zakupu. Omawiana marka dba o swój wizerunek, dzięki czemu żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi.

Z oferty e-sklepu Refurbed warto skorzystać ze względu na:

 • ogromny wybór produktów,
 • systematyczne uzupełnianie oferty,
 • korzystne ceny i dogodne warunki zakupu,
 • brak ukrytych kosztów,
 • darmową dostawę oraz zwrot,
 • akcesoria dołączone do każdego urządzenia,
 • legalne oprogramowanie,
 • 30-dniowy okres testowania sprzętu,
 • bezproblemową wymianę towarów,
 • długi okres gwarancyjny (minimum rok),
 • staranne zabezpieczenie produktów przed wysyłką,
 • pozytywne opinie użytkowników.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *