Słaba jakość obrazu w telewizorze: jak poprawić ją samodzielnie?

Niezależnie od tego, z jakiego telewizora korzystasz, może zdarzyć się, że bez szczególnego powodu jakość obrazu znacznie się obniży. W takim przypadku przeczytaj poniższe informacje i napraw swój sprzęt.  Zazwyczaj są to naprawdę proste awarie, z którymi samodzielnie sobie poradzisz. 

Przyczyny słabej jakości obrazu w telewizorze

Istnieją rozmaite powody, przez które mogą pojawić się problemy z jakością obrazu w Twoim telewizorze (nawet jeśli mowa o urządzeniu 4K). Zapoznaj się z poniższymi punktami, dzięki którym dowiesz się znacznie więcej o działaniu Twojego telewizora.

  • Niska rozdzielczość – w momencie gdy źródło sygnału przesyła obraz o niskiej rozdzielczości, to film nie będzie wyglądał dobrze. Również w ustawieniach telewizora może być ustawiona niska ostrość, co oczywiście wpływa na ostateczną jakość.
  • Słaby sygnał antenowy – ze względu na nieprawidłowe ustawienie anteny lub różnego rodzaju przeszkody geograficzne, może okazać się, że odbierany sygnał jest zbyt słaby. Dlatego też ze względu na moc sygnału, obraz telewizji naziemnej ma słabą jakość.
  • Uszkodzone przewody lub złącza – w momencie gdy kabel HDMi lub przewód antenowy jest uszkodzony, niestety może wysyłać nieprawidłowe dane, co skutkuje słabą jakością obrazu w telewizorze.  Podobnie jeśli złącza są uszkodzone lub zwyczajnie zabrudzone, sygnał nie jest prawidłowo przekazywany dalej. 
Przyczyny słabej jakości obrazu w telewizorze
  • Fizyczne uszkodzenie ekranu – gdy matryca jest uszkodzona, pojawiają się rozmaite problemy z obrazem. W tym przypadku konieczna jest wymiana tego elementu lub wymiana całego sprzętu. Oczywiście ewentualnej naprawy powinien podjąć się odpowiedni specjalista.
  • Konfiguracja urządzenia – ze względu na nieprawidłowe ustawienia telewizora, jakość obrazu jest widocznie obniżona. Może chodzić o jasność, kontrast czy filtry redukcji szumu.
  • Zakłócenia elektromagnetyczne – urządzenia elektroniczne znajdujące się w sąsiedztwie telewizora powodują pogorszenie się obrazu ze względu na zakłócenia jakie generują. Konieczne jest sprawdzenie czy konkretne sprzęty nie są problemem poprzez ich przesunięcie w inne miejsce.
  • Starzenie się sprzętu – jest to rodzaj awarii fizycznej, jednak ze względu na charakterystyczne objawy, znajduje się w osobnym punkcie. Zużycie się konkretnych części takich jak lampa, czy diody LED, wyświetlane filmy mają gorszą jakość. Ta awaria zaczyna się delikatnie, przez co może być trudna do zauważenia. Dopiero po pewnym czasie, widać, że obraz wygląda gorzej.
  • Nieprawidłowe działanie oprogramowania – nowoczesne telewizory są wyposażone w systemy, które wymagają aktualizacji. Dlatego też pojawiają się rozmaite błędy, w przypadku części z nich wystarczy prosty reset lub powrót do ustawień fabrycznych, prócz tego należy pamiętać o regularnym ściąganiu najnowszej wersji oprogramowania.
  • Dekoder – jeśli zastanawiasz się, czy dekoder ma wpływ na jakość obrazu, to muszę przyznać, że jak najbardziej tak. Trzeba wziąć to pod uwagę, przy szukaniu źródła problemu.  Zdarza się nawet, że dekoder zmienia obraz na czarno biały.  On również posiada swoją konfigurację, więc nieprawidłowe ustawienia źródła lub obrazu, mogą powodować problemy z jakością filmów. Również wszelkie przewody podłączane do tego urządzenia, są w stanie ulec awarii.
Zależnie od modelu telewizora pojawiają się rozmaite uszkodzenia, które wynikają z użytkowania danego sprzętu lub błędów po stronie oprogramowania. Po zauważeniu jakichkolwiek oznak pogorszenia się jakości obrazu warto działać jak najszybciej. Umożliwi to nie tylko szybkie pozbycie się kłopotu, ale też zapobiegnie pogorszeniu się problemu. Przykładowo delikatnie zamglony obraz w telewizorze, może prowadzić ostatecznie do całkowitego braku możliwości oglądania filmów na urządzeniu.

Jak poprawić słabą jakość obrazu w telewizorze – lista kroków

Jak poprawić słabą jakość obrazu w telewizorze?

Słabsza jakość obrazu zależy od wielu czynników, jak już objaśniono w poprzedniej części tekstu. Jednak z większością z nich jesteś w stanie samodzielnie sobie poradzić, w ciągu zaledwie kilku minut. Skorzystaj z poniższej listy kroków, żeby poprawić jakość obrazu w swoim telewizorze.

  1. Kalibracja telewizora – użyj gotowych ustawień kalibracyjnych, które znajdują się w urządzeniu. Z ich pomocą ustawienia zostaną odpowiednio dopasowane do sprzętu, a jakość obrazu wzrośnie. Jeśli to nie zadziała, możesz też znaleźć poniższe opcje i zmienić je ręcznie:
    • Jasność,
    • Kontrast,
    • Nasycenie kolorów,
    • Ostrość.
  2. Zmień opcje źródła – w przypadku gdy zauważysz gorszą jakość na pojedynczym kanale, warto sprawdzić ustawienia dotyczące właśnie niego. Możesz je znaleźć w telewizorze lub na dekoderze.
  3. Sprawdź przewody – przeczyść złącza HDMI znajdujące się w telewizorze oraz dekoderze i wtyk od kabla antenowego.  Poza tym warto zamienić przewód HDMI na inny, żeby sprawdzić, czy nie jest uszkodzony. 
  4. Podłącz laptopa lub pendrive – podepnij jedno z tych urządzeń i sprawdź, czy nadal występuje problem z obrazem (uruchom film lub jakieś inne nagranie). Jeśli tak, to kłopotem jest sam telewizor, a jeśli nie, to chodzi o źródło sygnału lub wszystko, co jest pomiędzy (kable, dekoder lub inne urządzenia).
  5. Zaktualizuj system telewizora – w opcjach urządzenia, w zakładce system znajduje się możliwość aktualizacji oprogramowania. Pozwala to wyeliminować wiele błędów, w tym pogorszenie się jakości obrazu.
  6. Dostosuj ustawienie anteny – jeśli do tej pory nie udało się wyeliminować problemu, to kłopotem może okazać się odbieranie sygnału przez antenę. Skorzystaj z odpowiedniej aplikacji, która umożliwi sprawną zmianę ustawienia przekaźnika.
  7. Sprawdź możliwe zakłócenia – problemem okazują się również urządzenia, które emitując fale elektromagnetyczne, uszkadzają sygnał przesyłany do telewizora. Warto więc usunąć sprzęty elektroniczne z otoczenia telewizora i sprawdzić, czy jakość obrazu się nie poprawiła.
  8. Oddaj urządzenie do serwisu – najpewniej problemem jest uszkodzenie fizyczne telewizora, z czym poradzi sobie profesjonalista.  Jeśli to możliwe oddaj sprzęt na gwarancję, a jeśli nie to do serwisu na zwykłą naprawę. 
Skorzystanie z powyższej listy kroków pozwoli rozwiązać problemy związane ze słabą jakością obrazu w telewizorze. Zajmie Ci to zaledwie kilka minut.

Najczęściej zadawane pytania o słabą jakość obrazu w telewizorze

Najczęściej zadawane pytania o słabą jakość obrazu w telewizorze

Dlaczego obraz jest nieczytelny w ciemnych scenach?

Przede wszystkim kłopotem okazują się ustawienia związane z kontrastem lub jasnością. Także konieczne jest ich dopasowanie ręczne lub za pomocą automatycznej konfiguracji. Dodatkowo jeśli Twój telewizor obsługuje tryb HDR, to uruchom go. W wyniku jego działania wszystkie najjaśniejsze i najciemniejsze obszary obrazu są widoczne równie dobrze na ekranie.

Dlaczego obraz na moim telewizorze jest niewyraźny podczas odtwarzania filmów z pamięci USB?

Jeśli problem występuje tylko przy tym źródle, to jedną z możliwych przyczyn jest niska jakość plików wideo. Sprawdź ich rozdzielczość, a także format. Poza tym telewizor niekoniecznie jest w stanie prawidłowo odczytać konkretne rozszerzenie plików, także zaktualizuj system urządzenia lub przenieś na pendrive filmy w innym formacie.

Czy istnieje sposób na poprawę jakości obrazu w przypadku niskiej rozdzielczości źródła?

Jak najbardziej tak.  Pomocą okazuje się funkcja upscallingu (dostępna w części urządzeń), która za pomocą specjalnych algorytmów poprawia jakość wyświetlanego obrazu.  Poza tym konieczne może okazać się dostosowanie ustawień dotyczących obrazu, takich jak kontrast czy jasność.

Co jeśli dekoder przerywa obraz?

Jeśli to dekoder jest przyczyną przerywania obrazu, sprawdź jego konfigurację (dopasuj ustawienia obrazu i przesyłania), a także przewody za pomocą których jest połączony (wyczyść je i ewentualnie wymień). Poza tym dla pełnej jasności podłącz urządzenie do innego telewizora, co pozwoli upewnić się, co do swoich podejrzeń. Ostatecznie, jeśli nic nie pomaga, zdecyduj się na oddanie dekodera do serwisu lub w przypadku nieopłacalności tego rozwiązania, rozważ zakup nowego urządzenia.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Damian Daź Opublikowane przez:

Inżynier z kierunku informatyka, wielbiciel wszelkiego rodzaju książek, fan domowej kalisteniki oraz hodowli drzewek owocowych. Wiele lat doświadczenia związanego z komputerami, programowaniem czy technologiami internetowymi zaprocentowało świetnym rozeznaniem tych tematów. Chętnie podejmuje nowe wyzwania związane ze sprzętem elektronicznym, czy testowaniem rozmaitych nowinek, które zyskują popularność. Wykształcenie specjalistyczne związane z zabezpieczeniami komputerów oraz urządzeń IoT przydaje się podczas identyfikowania słabych stron konkretnych sprzętów. Stawia na jasne i praktyczne rozwiązania problemów, które rozpracowuje w swoich treściach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *