Aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej, lub naziemnej TV – która najlepsza? TOP propozycje

Jeszcze nie tak dawno podłączenie telewizji przy pomocy anteny satelitarnej, lub takiej do odbioru sygnału naziemnego mogło kojarzyć się nam z kosztowną wizytą wykwalifikowanego technika. Dzięki rozwojowi technologicznemu, dziś jest to zadanie, które może wykonać każdy, kto choć trochę zapoznał się z nowinkami technologicznymi. Według mnie nawet osoba na co dzień niemająca wiele styczności z komputerami czy smartfonami w bardziej zawansowanym zakresie może sobie poradzić. Wystarczy trochę cierpliwości, zaangażowania i wybór dobrej aplikacji. W tym ostatnim chętnie Ci pomogę. Jaka jest najlepsza aplikacja do ustawienia anteny? Czy ustawisz dzięki niej antenę satelitarną, lub TV naziemnej?

Zapraszam do zapoznania się z TOP propozycjami apek do ustawienia anteny satelitarnej i TV naziemnej. Jestem przekonany, że wybierając najlepszą dla siebie, doskonale poradzisz sobie z ustawieniem swojej anteny – niezależnie czy TV SAT, czy naziemnej w standardzie DVB-T2. Postarałem się jak najlepiej przybliżyć Ci funkcjonalności przedstawionych w rankingu aplikacji. Dzięki temu możesz wybrać optymalną i nie instalować kilku, by je testować.

Jeśli jedna aplikacja nie sprawdzi się w Twoim przypadku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować inną. W końcu instalacja jednej aplikacji to wraz z wyszukiwaniem jej po nazwie w sklepie z apkami tylko kilkanaście sekund.

najlepsza aplikacja do ustawienia anteny

Aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej – jak to w ogóle możliwe?

Sam kiedyś zastanawiałem się jak może mi pomóc apka w telefonie, gdy potrzebuję ustawić antenę. Przecież nie jest w żaden sposób podłączona do mojego sprzętu TV – dekodera czy telewizora. Czy to ma prawo działać? Czy może znajdę w niej tylko ogólne porady w formie tekstu, rysunków i zdjęć? Przecież takie informacje dostępne są na stronach internetowych, więc po co mam instalować apkę?

Dziś już wiem jak to działa i chętnie się z Toba podzielę informacjami. Są bowiem dwie metody na zastosowanie specjalistycznej aplikacji.

Oto one:

 • Dla aplikacji nie umożliwiającej połączenia z dekoderem jest to wskazanie konkretnego kierunku (wraz z azymutem i elewacją), w którym powinna zostać ustawiona antena
 • W przypadku apki, która ma możliwość łączenia się z dekoderem jest to wspomaganie informacjami odczytywanymi wprost z anteny

W ten sposób możemy uzyskać dokładne dane, które pozwolą na ustawienie anteny tak, by sygnał był odpowiedniej mocy i jakości.

Zarówno w telewizji satelitarnej, jak i cyfrowej telewizji naziemnej ważne są siła sygnału i jego jakość. Jeśli parametry te nie są wystarczające, to praktycznie nie będzie możliwe odbieranie TV. Działa to trochę zero-jedynkowo. Albo TV działa, albo nie. Rzadko zdarzają się sytuacje sporadycznych zakłóceń. Nie występują takie zakłócenia, jak w dobie telewizji analogowej – szumy czy trzaski, a także słabsza jakość obrazu.

Najlepsza aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej – jaką wybrać?

Jaka jest aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej Hotbird, lub innej na Android? Przyjrzałem się dostępnym w sklepie Google apkom i wybrałem te zdecydowanie najskuteczniejsze. Mają różne zasady działania, jednak w każdym wypadku na pewno uda Ci się bardzo dobrze ustawić antenę. Oto szczegóły rankingu.

Nazwa aplikacjiCo ją wyróżnia?Gdzie kupić?
SatFinderSzybka, użyteczna apka dla każdego ZOBACZ
DMSatFinderZaawansowana aplikacja działająca w połączeniu z tunerem ZOBACZ
Satellite FinderProsta aplikacja z interfejsem graficznym ZOBACZ

SatFinder

Aplikacja ta działa na zasadzie wspomagania ustawienia anteny. Nie jest konieczne łączenie jej w żaden sposób z samą anteną lub dekoderem czy telewizorem. Opiera się na wskazówkach, których udziela użytkownikowi na podstawie zadanych informacji oraz pobranych: pozycji i kierunku.

Jej najważniejsze funkcjonalności i cechy to:

 • Oparcie się na pozycji ustalonej za pomocą sygnału GPS
 • Podanie azymutu i elewacji ustawienia anteny
 • Wskazówka graficzna w postaci obserwacji wybranego kierunku przy pomocy kamery smartfona

Apka jest całkowicie bezpłatna. Wiąże się to z wyświetlaniem reklam na ekranie podczas jej używania, nie jest to jednak w żaden sposób uciążliwe. Ich wyświetlanie przynosi autorowi dochód, dzięki któremu apka może być dalej rozwijana.

W jaki sposób ułatwia ustawienie anteny? Oto pomocne dla Ciebie rozwiązania:

 • Po ustaleniu pozycji anteny (umieść smartfona tam, gdzie będzie umocowana antena satelitarna), aplikacja podaje w formie graficznej i cyfrowej dane. Wśród nich są: azymut, elewacja (czyli jak powinna być podniesiona w stronę nieba czasza anteny) oraz skręt NDB
 • Na kolejnym ekranie możesz zobaczyć jak wygląda na mapie w poziomie kierunek, w którym ustawić należy czaszę. Dzięki temu zidentyfikujesz charakterystyczne obiekty (np. budynki), w stronę których należy wprowadzić ustawienie
 • Na ekranie smartfona możesz też wyświetlić dokładne miejsce na niebie, w które należy celować anteną. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że jeśli na nieboskłonie znajdują się w miarę nieruchome chmury, to łatwo ten kierunek odtworzyć samą anteną
Do podania danych odnośnie kierunku ustawienia anteny konieczne jest wpisanie tego, z którego satelity chcesz odbierać sygnał.

Apka posiada wbudowane dane odnośnie praktycznie wszystkich satelitów telekomunikacyjnych. Pozycję swojej anteny możesz ustalić na podstawie adresu lub wskazań GPS. Konieczne będzie dodanie jej uprawnień do odczytu lokalizacji oraz kompasu.

aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej

DMSatFinder

Ta aplikacja działa na trochę innej zasadzie. Wykorzystuje ona połączenie z dekoderem, by za pomocą informacji otrzymywanych z samej anteny powiadomić Cię o koniecznych korektach. Co potrzebne jest do jej prawidłowego działania? Oto wymagania:

 • Tuner, czyli dekoder oparty na oprogramowaniu Enigma2
 • Podłączenie tunera do internetowej sieci domowej (LAN)
 • Włączony na dekoderze WebInterface, czyli dostęp sieciowy do ustawień
Enigma2 to oprogramowanie bardzo rozpowszechnione wśród dekoderów TV SAT. Bardzo prawdopodobne, że Twój tuner właśnie taki software posiada. Jeśli planujesz zakup, to radzę zapytać sprzedawcę o szczegóły w tym zakresie.

Jak poprawnie skorzystać z tej apki? Oto instrukcja krok po kroku:

 • Ustaw antenę w przybliżeniu w kierunku, w jakim ustawione są inne anteny w okolicy
 • Uruchom aplikację i połącz ją z numerem IP Twojego tunera SAT, połączonego wcześniej z siecią LAN i odpowiednio skonfigurowanego (o czym pisałem powyżej)
 • Obserwuj wskaźniki SNR oraz AGC w aplikacji i dokręć mocowanie anteny w momencie, gdy będą one najlepsze (paski podświetlone na zielono, przesunięte możliwie najdalej w lewo)

Aplikacja ma także możliwość wprowadzania ustawień przy wybraniu konkretnych satelit. Potrafi także wprowadzać modyfikacje w samym tunerze, lecz używaj proszę tych możliwości tylko wtedy, gdy masz już pewne doświadczenie w zakresie stosowanej technologii.

Aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej na iPhone'a

Jeśli do ustawienia anteny chcesz użyć swojego smartfona z iOS, to także mam coś dla Ciebie. Skorzystasz z bezpłatnego oprogramowania, które działa równie dobrze, co to dla Androida.

SatFinder

Jest to wersja aplikacji z Androida. Jej sposób działania opisałem już powyżej. Od wersji na system Google różni się tylko graficznymi szczegółami. Świetnie i czytelnie prezentuje się na iPadzie z dużym ekranem.

Satellite Finder

Aplikacja zawiera w sobie dane dla ponad 200 satelit. Jej działanie przypomina SatFindera. Otrzymujesz w niej:

 • Graficzne przedstawienie na mapie satelitarnej najlepszego kierunku dla Twojej anteny
 • Wskazanie kierunku za pomocą bardzo dokładnego kompasu
 • Wybór elewacji anteny, czyli wyniesienia czaszy w kierunku górnym
 • Listę satelitów do wyboru
 • Pomoc w postaci obrazu z kamery Twojego iPhone dla najlepszego kierunku ustawienia odbiornika sygnału

jaka aplikacja do ustawienia anteny

Aplikacja do ustawienia anteny naziemnej

Ustawienie anteny cyfrowej telewizji naziemnej jest trochę łatwiejsze, niż TV SAT. Wynika to z faktu, że antena taka nie musi być skonfigurowana pod względem fizycznego położenia aż tak dokładnie. Warto jednak wiedzieć w którym miejscu elewacji budynku powinna się znajdować.

Nazwa aplikacjiCo ją wyróżnia?Gdzie kupić?
DVB-T FinderRozbudowana aplikacja do wyszukiwania najlepszego kierunku anteny ZOBACZ
DVB-T/T2 FinderSzybka i skuteczna aplikacja graficzna ZOBACZ

DVB-T Finder

Ta aplikacja na Androida działa na zasadzie pomocy w ustaleniu dokładnego kierunku najbliższego nadajnika oraz wskazania częstotliwości, na jakich należy wyszukiwać sygnał. Jej najważniejsze cechy to:

 • Zapisane dane o wszystkich nadajnikach DVB-T2 w Polsce oraz wybranych zagranicznych
 • Graficzne przedstawienie kierunku, z którego dociera do nas sygnał
 • Oparcie pomocy w ustawieniu anteny na podstawie lokalizacji GPS, lub wpisanego ręcznie konkretnego adresu

Apka posiada także dane o ewentualnych przeszkodach terenowych, co może być bardzo przydatne w terenach górskich i silnie zabudowanych. Znajdziesz w niej także dokładne dane o stacjach nadawanych z wybranych nadajników naziemnej telewizji.

aplikacja do ustawienia anteny naziemnej

DVB-T/T2 Finder

Jest to apka autorstwa tego samego programisty, który stworzył aplikację SatFinder na Androida. Działa ona praktycznie tak samo – dobrze i skutecznie. Do jej uruchomienia i wykorzystania nie jest konieczne łączenie się z tunerem TV naziemnej. Wystarczy nadać jej uprawnienia do lokalizacji GPS, lub podać adres oraz umożliwić wykorzystanie wbudowanego kompasu.

Jaka aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej lub naziemnej będzie najlepsza?

Specjalnie dla Ciebie przetestowałem wszystkie apki, które umieściłem w rankingu. Okazało się, że każda z nich doskonale działa w celu, dla którego została stworzona. Dlatego też trudno mi zarekomendować tę jedyną, najlepszą.

Możesz jednak zasugerować się tymi wytycznymi:

 • Jeśli posiadasz tuner możliwy do podłączenia do sieci lokalnej i oparty na oprogramowaniu Enigma2, to skorzystaj z DMSatFindera. To naprawdę świetna aplikacja i pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie anteny. Jednak do jej obsługi przyda się trochę wiedzy z zakresu sieci lokalnych i konfigurowania tunera i apki
 • W każdym innym przypadku z powodzeniem wykorzystasz pozostałe, opisane przeze mnie aplikacje wspomagające. W zdecydowanej większości przypadków wystarczą one do doskonałej konfiguracji anteny satelitarnej lub do odbioru TV naziemnej
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Rankingi
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *