Standard VESA: co to jest i co znaczy vesa 100×100, 200×200, 75×75 i inne?

Ekrany naszych telewizorów (a coraz częściej również i monitorów komputerowych) z biegiem lat rosną coraz bardziej. Można powiedzieć, że w związku z tym faktem mocowanie ich do ściany staje się powoli normą, ustępując tradycyjnemu ulokowaniu ekranu na biurku czy szafce w salonie.

Standard VESA to nic innego jak określone zestawienie odległości otworów na śruby montażowe. Dzięki niemu w prosty sposób możemy dobrać kompatybilne dla naszego telewizora ramię ścienne, co pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu na pomiarach i dopasowywaniu odpowiednich podzespołów montujących.

  • Jakie mamy rodzaje standardów VESA?
  • Jak na ich podstawie dobrać odpowiedni uchwyt do telewizora?
  • Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy dobieraniu części do montażu odbiornika na ścianie?

Niebawem wszystko stanie się jasne. Zapraszam do lektury!

Co to takiego standard VESA?

system VESAPoszczególne nazwy standardu VESA odnoszą się do rozstawu umieszczonych w naszym telewizorze oraz uchwycie otworów montażowych. Pierwsza wartość z reguły określa ich odległość w poziomie, natomiast druga w pionie. Sprawa upraszcza się jeszcze bardziej, kiedy zauważymy, że najczęściej stosowanym wśród nich rozwiązaniem jest rozkład równoboczny, co w praktyce oznacza, że oba wymiary są identyczne.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój telewizor zgodny jest ze standardem VESA – poszukaj odpowiedniej informacji w dołączonej do niego instrukcji obsługi. Jeśli jej nie znajdziesz – nic straconego. Większa ilość otworów na tylnej części obudowy telewizora oznacza, że możesz z powodzeniem powiesić go na ścianie. W tym wypadku jednak musisz manualnie zmierzyć odstępy pomiędzy nimi w pionie oraz w poziomie i dopasować taki uchwyt, który będzie kompatybilny.

Najpopularniejsze wymiary to:
  • VESA 75×75 i VESA 100×100 – odpowiednie dla telewizorów o przekątnej 10-32 cale.
  • VESA 200×200 – właściwy dla przekątnej ekranu od 32 do 55 cali.
  • VESA 300×300, standard VESA 400×400 – uchwyty z takim rozstawem przeznaczone są dla największych gabarytowo odbiorników – obejmują przekątną od 32 do 65 cali.

Przy doborze akcesoriów do montażu równie istotny jest rozmiar śrub, odpowiednio dopasowany do wejść w telewizorze. Często zdarza się, że ich komplet dołączany jest wraz z odbiornikiem. W przeciwnym wypadku właściwy rozmiar śruby VESA można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.

Rodzaje uchwytów – który będzie najlepszy do komfortowego oglądania?

Nie wszystkie uchwyty na telewizor są identyczne. Rozróżniamy wśród nich między innymi  modele statyczne, uchylne i uchylno-obrotowe . Każdy z nich daje nam inne możliwości w zakresie manewrowania położeniem naszego odbiornika po instalacji uchwytu. Najwygodniejszy w dostosowywaniu jego położenia będzie ostatni z nich. Umożliwi on nam nie tylko zmianę kąta nachylenia TV, ale także obracanie go w płaszczyźnie pionowo-poziomej. W przypadku niektórych modeli dodatkowo jest możliwość nieznacznej modyfikacji jego usytuowania w przestrzeni.

komfort oglądania

Nie znaczy to jednak, że uchwyt uchylny czy uchylno-obrotowy będzie doskonały w każdych warunkach. Należy zaznaczyć, że bogatsze funkcjonalnie modele ramion telewizyjnych będą się także charakteryzowały większą odległością telewizora od ściany. W rezultacie okażą się one dobrym wyjściem jedynie w przypadku większych pomieszczeń, w których możemy sobie pozwolić na zagospodarowanie odpowiedniej przestrzeni.

Więcej na temat poszczególnych rodzajów uchwytów i zasad, dotyczących ich instalacji pod kątem indywidualnych potrzeb przeczytasz w tym wpisie.

Zanim dokonasz zakupu…

Prawidłowy dobór uchwytu VESA to jednak coś więcej niż tylko odpowiednie wymiary ramienia. Powinniśmy też zwrócić uwagę na maksymalny udźwig naszego akcesorium. Może się zdarzyć, że jego wartość – pomimo zgodności pod względem wspomnianych wcześniej odstępów – będzie za niska dla naszego telewizora. Szczególnie często taka sytuacja może się zdarzyć w przypadku odbiorników nieco większych gabarytowo.

W kwestii maksymalnego udźwigu zawsze powinniśmy pozostawić naszemu ramieniu telewizyjnemu choćby kilka kilogramów rezerwowego zapasu. Pamiętajmy także o tym, że wyjątkowo ciężkie odbiorniki (te, ważące powyżej 80kg) powinniśmy montować jedynie na ścianie co do której mamy całkowitą pewność, że wytrzyma długą ekspozycję na takie obciążenie.

Dzięki zastosowaniu się do powyższych instrukcji zapewnimy znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.

WARTO WIEDZIEĆ: Może zdarzyć się sytuacja, w której wszystkie parametry VESA (wymiar, udźwig) uchwytu się zgadzają, jednak w specyfikacji producenta figuruje inna rekomendowana ilość cali. Nie trzeba się jednak tym zrażać i bez obaw można dokonać zakupu – jest to bowiem wartość orientacyjna i nie musi się zgadzać z faktycznym rozmiarem naszego urządzenia

Zalety uchwytów VESA

jak zamontować TV na ścianieOmówiliśmy już sobie wszystkie techniczne aspekty doboru odpowiedniego uchwytu. Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie, jaką przewagę takie rozwiązanie może mieć nad tradycyjnym ulokowaniem telewizora na stojaku.

Pierwszą istotną kwestią jest wygoda i funkcjonalność umieszczenia odbiornika na ścianie. Taki sposób montażu umożliwia nam dokładne dostosowanie ułożenia pod względem linii wzroku osób, które będą z niego najczęściej korzystać. Dodatkowo – rozbudowane wersje systemów mocowania umożliwiają nam modyfikację kąta nachylenia telewizora oraz swobodne manewrowanie jego pozycją – co w przypadku stojaka jest znacznie utrudnione.

Taki montaż odbiornika jest również wygodny w użytkowaniu i bezpieczniejszy od tradycyjnych rozwiązań. Właściwe przymocowanie go do ściany daje nam o wiele większą pewność, że telewizor nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku niespodziewanego wypadku.

Ostatnim kluczowym argumentem, przemawiającym za ulokowaniem telewizora na ścianie jest design pomieszczenia. Wielki ekran w strategicznym punkcie przestronnego salonu może pełnić rolę nie tylko centrum rozrywki, ale także znakomitej dekoracji.

Niezliczone możliwości

System VESA oddaje do naszej dyspozycji wiele różnych konfiguracji podwieszenia telewizora. Oprócz usytuowania go na ścianie możemy także zdecydować się na umieszczenie w narożniku pomieszczenia czy na suficie – rozwiązanie szczególnie praktyczne, jeśli urządzenie ma być widoczne w bardzo rozległym pomieszczeniu, a także wtedy, gdy materiał, z którego wykonane zostały ściany w naszym domu nie pozwoliłby na bezpieczny montaż telewizora.

Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Ci w dokonaniu najlepszego wyboru odnośnie odpowiedniego sposobu instalacji systemu VESA i jego optymalizację pod kątem Twoich potrzeb. Powodzenia!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *