Telefon nie widzi wifi, lub sieci komórkowej: dlaczego nie wykrywa i jak wyszukać internet?

Twój telefon nie widzi wifi, ani sieci komórkowej? Brak dostępu do sieci stanowi spore utrudnienie – pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie przyczyny problemu, co nie zawsze jest proste. Poniższe wskazówki z pewnością będą stanowić wsparcie dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia, ani specjalistycznej wiedzy. W zdecydowanej większości przypadków można poradzić sobie samodzielnie. Nawet najnowocześniejsze smartfony mogą przestać rozpoznawać sieć bezprzewodową, więc dobrze jest być przygotowanym na taką okoliczność.

 Zastanawiasz się, dlaczego telefon nie widzi wifi? Powodów może być wiele, więc wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Nierzadko bywa tak, że na liście dostępnych połączeń nie ma tylko jednego routera! Opisywane zjawisko dość często występuje w urządzeniach z systemem Android, ale nie tylko. 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia jedynie z chwilowym błędem. Czasami najprostsze rozwiązania zapewniają najwyższą skuteczność. Może okazać się, że ponowne uruchomienie smartfona okaże się strzałem w dziesiątkę. 

Dlaczego telefon nie widzi sieci wifi?

Jeśli twój telefon nie wyszukuje wifi, to upewnij się, że w urządzeniu został aktywowany moduł sieci bezprzewodowej! W niektórych telefonach połączenie z siecią internetową ulega samoistnemu przerwaniu – pomaga jedynie jej wyłączenie oraz ponowne włączenie. Wystarczy krótka przerwa w braku aktywności, co jest męczące z punktu widzenia użytkownika. Problem z częstym rozłączaniem wifi znany jest użytkownikom m.in. modelu Samsung Galaxy J2.

niedostępna sieć wifiCzasami jednak problem jest o wiele bardziej złożony.

Telefon może nie wykrywać wi-fi z powodu:

 • dezaktywacji modułu sieci bezprzewodowej,
 • chwilowego błędu systemu operacyjnego,
 • ukrytej sieci internetowej,
 • braku kompatybilności routera oraz smartfona.
Jeśli problem z siecią bezprzewodową powraca, to warto rozważyć wizytę w serwisie. Dotyczy to w szczególności urządzeń, które mają swoje lata, ale nie tylko. Nie można wykluczyć, że trafiliśmy na felerną partię telefonów. Oczywiście w takiej sytuacji nieprawidłowości pojawiają się już od pierwszych dni użytkowania urządzenia.

Telefon nie widzi żadnej sieci wifi – jak postępować?

Brak możliwości połączenia się z siecią wi-fi bywa frustrujący. Dobrze jest wypróbować niżej opisane metody – być może szybko uda się wyszukać internet. Dokładny tok postępowania zależy od posiadanego urządzenia, jednak schemat jest podobny.

 1. Dezaktywacja oraz ponowna aktywacja modułu wifi

Czasami wyłączenie oraz ponowne włączenie sieci wifi sprawia, że telefon umożliwia nawiązanie połączenia. Nie można wykluczyć chwilowego zawieszenia systemu. W niektórych urządzeniach błędy oprogramowania są powszechne – to one blokują poprawne działanie telefonu. Niestety relatywnie często okazuje się, że problem nawraca wielokrotnie, co zmniejsza komfort użytkowania urządzenia.

 1. Włączenie i wyłączenie telefonu

Nierzadko rozwiązuje to wszystkie kłopoty ze smartfonem! Restart urządzenia trwa zaledwie kilka minut, więc nie zaszkodzi spróbować. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołuje nieprawidłowości. Żaden system operacyjny nie jest idealny, więc trzeba liczyć się z potencjalnymi nieprawidłowościami.

 1. Ręczne dodanie sieci

Ukrytej sieci wi-fi nie można wyszukać i wybrać z listy. Konieczne jest jej ręczne dodanie – ważne jest, aby znać pełną nazwę. Wchodzimy kolejno w Ustawienia – Wi-Fi – Dodaj sieć. Dość łatwo można się pomylić podczas wpisywania, szczególnie jeśli nazwa składa się z losowych liter, cyfr oraz znaków. Jeśli sieć zostanie odnaleziona, to pojawi się na liście połączeń.

brak sieci komórkowej

 1. Zmiana standardu sieci

Jeśli smartfon nie obsługuje standardu routera, to połączenie pozostanie dla niego niewidoczne. Wiele osób nie ma pojęcia jak włączyć w telefonie wifi 5 GHz. Starsze urządzenia mobilne nie obsługują najnowocześniejszych technologii. W takiej sytuacji najlepiej zmienić standard na uniwersalny (pasmo 2,4 GHz). Do ustawień routera można przejść z poziomu komputera. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego można przejść do ustawień. Standard uniwersalny zwykle kryje się pod nazwą „Mixed”, ale wszystko zależy od specyfikacji sprzętu.

Telefon nie widzi sieci komórkowej – jakie mogą być przyczyny?

Sieć komórkowa jest niedostępna? Jest to powszechne zjawisko, które dotyka zarówno starsze, jak i nowoczesne urządzenia. Nie można wykluczyć problemów z siecią – brak połączenia z internetem może wystąpić nawet wtedy, gdy wykonywanie oraz odbieranie połączeń jest możliwe. Wiadomym jest, że przyczyn może być wiele.

Zalicza się do nich m.in.:

 • chwilowy błąd sieci,
 • nieprawidłowe działanie karty SIM,
 • błędy systemu operacyjnego,
 • brak zasięgu,
 • aktywowany tryb oszczędzania energii.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy transmisja danych została aktywowana. Wystarczy rozwinąć górny pasek lub przejść do ustawień sieci.

Brak transmisji danych komórkowych – co zrobić?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, w jaki sposób można przywrócić transmisję danych komórkowych. Jeśli problem leży po stronie operatora, to użytkownik nie ma szerokiego pola do popisu. Czasami należy zaczekać, aż zostanie on rozwiązany. Można również nawiązać kontakt z konsultantem.
brak transmisji danych komórkowych

 1. Restart smartfona

Transmisja danych może zostać przywrócona dzięki restartowi urządzenia. Jak już wspomniano, nieistotne błędy systemu operacyjnego mogą blokować dostęp do internetu. Jeśli jednak ponowne uruchomienie telefonu nie przyniosło pożądanych efektów, to należy sprawdzić pozostałe metody.

 1. Sprawdzenie karty SIM

Uszkodzona karta SIM uniemożliwia wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości. Niektóre osoby wykorzystują ją jedynie do korzystania z internetu. Najłatwiej skorzystać z innego urządzenia – przełożenie karty pozwala sprawdzić, czy działa ona prawidłowo. Starszy egzemplarz dobrze jest wymienić na nowy, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że spowalnia on działanie sieci.

 1. Wyłączenie trybu oszczędzania baterii

Tryb oszczędzania energii pozwala zminimalizować częstotliwość ładowania smartfona. Bardzo często urządzenie odcina dostęp do sieci, ponieważ połączenie z internetem przyczynia się do szybszego rozładowywania telefonu. Na pewien czas dobrze jest wyłączyć opisywana funkcję, aby przekonać się, czy kłopot został zażegnany.

 1. Ręczna zmiana sieci

W ustawieniach telefonu istnie możliwość ręcznej zmiany sieci na np. WCDMA (3G) lub GSM (2G). Bywa tak, że sygnał jest niestabilny, przez co urządzenie stale przełącza się pomiędzy najlepszymi sieciami. W praktyce oznacza to brak swobody podczas korzystania z internetu. Wskazując jedną sieć można uniknąć omawianego zjawiska.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *