Telefon nie włącza się i zatrzymuje na logo – przyczyny i rozwiązania

Gdy telefon nie włącza się i zatrzymuje na logo, to nie możesz z niego skorzystać. Nie wejdziesz w zasoby Internetu, nie zadzwonisz do nikogo, nie wyślesz SMS. To bardzo kłopotliwa sytuacja, która może być przyczyną wielu nerwów. Nie tylko z powodu braku możliwości komunikacji w danej chwili. Denerwować możesz się tym, że Twojego smartfona może czekać kosztowna naprawa, lub nawet wymiana. Rozumiem to doskonale. Dlatego dziś przyjrzymy się przyczynom i możliwościom rozwiązania takiej sytuacji.

Nie w każdym przypadku da się usunąć problem, gdy telefon się nie włącza. Zatrzymanie na logo z marką producenta może bowiem oznaczać uszkodzenie przejściowe lub trwałe, w zależności od przyczyny. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad kosztami naprawy, lub nowego telefonu, to przejdziemy przez rozwiązania, które możliwe są do wykonania samodzielnie.

Dlaczego telefon się nie włącza?

Przypuśćmy, że posiadasz Samsunga. Telefon nie włącza się i zatrzymuje się na logo. Potrzebujesz zadzwonić. Oczekujesz ważnego telefonu. Jutro wyjeżdżasz i chcesz być w kontakcie, a bilety na pociąg masz zapisane w smartfonie. Co może być przyczyną problemu?

telefon nie włącza się i zatrzymuje na logo dlaczego

Uszkodzenie fizyczne smartfona

Awaria z powodu fizycznego naruszenia jakichś układów smartfona może powodować, że system operacyjny nie wgrywa się przy starcie telefonu. Uruchamia się ekran, który korzysta z zasilania. Podstawowa część płyty głównej urządzenia sygnalizuje działanie. Nie wgrywa się jednak system, który zlokalizowany jest w pamięci smartfona.

Wyświetlenie logo producenta i zatrzymanie na nim wskazuje, że telefon korzysta z zasilania i ma działający wyświetlacz. Logo to dostarczane jest przez bazową część systemu, której odpowiednikiem w komputerze jest BIOS. Ta część smartfona zarządza na tzw. niskim poziomie wszystkimi pozostałymi podzespołami.

Przyczyną może być:

  • Uderzenie, które spowodowało przerwanie któregoś układu lub odłączenie taśmy łączącej. Mogło także spowodować odłamanie się wybranego procesora, np. zarządzającego komunikacją między podzespołami
  • Zalanie: płyn mógł negatywnie wpłynąć na poprawne działanie wybranego (lub wielu wybranych) podzespołów
  • Zanieczyszczenia gromadzące się w środku obudowy mogły spowodować spalenie się obwodu na płycie głównej

Przegrzanie się baterii

Jeśli Twój telefon nie włącza się i zatrzymuje się na logo, to może to być spowodowane przegrzaniem się akumulatora. System zarządzający temperaturą nie pozwala na włączenie się smartfona, by nie spowodować trwałych uszkodzeń. W tym wypadku być może nie wystąpiły trwałe uszkodzenia.

Przerwanie aktualizacji bądź niewłaściwie wprowadzenie modyfikacji systemu

Jeśli wykonywana była aktualizacja systemu lub instalowana na Twoim telefonie była nieautoryzowana wersja systemu operacyjnego, a w trakcie jej wystąpił błąd – efekt może być właśnie taki. Aktualizacja bazowych plików smartfona, które składają się na system operacyjny, może w przypadku niepomyślnego zakończenia objawiać się właśnie w ten sposób.

Jednym ze sposobów, który ma zabezpieczać przed takimi, niechcianymi skutkami przerwania tej czynności jest możliwość jej wykonania tylko na dobrze naładowanej baterii. Dodatkowo, niektóre aktualizacje wymagają nawet podłączenia smartfona do zasilania w trakcie działania.

Niezakończona aktualizacja oficjalnym oprogramowaniem będzie łatwiejsza do naprawy. Jeśli korzystasz z systemu modyfikowanego, tzw. Custom ROM, to może to być dużo trudniejsze. W większości przypadków wykorzystane jest bowiem złamanie zabezpieczeń telefonu.

Złe umieszczenie karty SIM lub karty pamięci

To problem, z którym najłatwiej sobie poradzimy. W takim przypadku styki karty SIM lub karty pamięci, które niewłaściwie przylegają do złączy telefonu, powodują małe zwarcie. Może to zawiesić ładowanie się systemu, w celu uniknięcia większych uszkodzeń. To dobrze, że smartfon zareagował!

telefon się nie włącza

Rozwiązania – proste oraz bardziej skomplikowane

Twój telefon nie włącza się i zatrzymuje na logo dowolnego producenta – mamy na to rozwiązania. Zastosujemy je razem, zaczynając od tych najprostszych. Być może już pierwsze kroki spowodują, że znów będziesz mieć możliwość korzystania ze swojego telefonu. Zatem do dzieła.

Wyłączenie telefonu, restart – na ogół pomaga

Telefon mógł nie wgrać systemu z różnych przyczyn, z których najczęstsze to:

  • Błąd systemowy, który wystąpił jednorazowo
  • Błąd przy aktualizacji, który może być usunięty przez wykasowanie błędnych plików
  • Przegrzanie się wybranego układu

Co teraz należy zrobić? Wykonaj proszę instrukcję krok po kroku:

  • Wyłącz telefon przytrzymując przez przynajmniej kilka sekund przycisk włącznika
  • Odczekaj kilka minut
  • Jeśli smartfon ma wyższą, niż zazwyczaj, temperaturę, to pozwól mu schłodzić się przez nawet kilkanaście minut (w upalne dni to szczególnie ważne)
  • Włącz smartfona ponownie
Nie wkładaj swojego urządzenia do lodówki w celu schłodzenia. Wilgoć może go uszkodzić nawet, jeśli szczelnie zawiniesz go w woreczek foliowy. Skondensuje nawet para wodna znajdująca się blisko obudowy.

Jeśli system włączył się poprawnie, to po kłopocie. Jeśli nie, to:

  • Wyłącz jeszcze raz, tym razem pozwól na „odpoczęcie” przez około godzinę i spróbuj ponownie
  • Przy ponownym włączeniu, poczekaj nawet około 10 minut z logo na ekranie – z dużym prawdopodobieństwem system oczyszcza błędnie wgraną aktualizację i przywraca poprzednie ustawienia

Poprawienie mocowania karty pamięci i SIM

Możemy spróbować ponownie, poprawnie umieścić karty w telefonie. One, niewłaściwie włożone, mogą powodować podobne problemy. Zatem po kolei:

  • Wyłącz smartfona
  • Wysuń tackę na karty przy pomocy szpilki do tego przeznaczonej. Możesz też użyć rozprostowanego spinacza do papieru
  • Wyjmij karty i suchą szmatką przeczyść ich styki
  • Umieść je ponownie w tacce, zwracając uwagę na stronę i dokładne ułożenie
  • Wsuń tackę bardzo ostrożnie

O tym, jak poprawnie umieścić kartę SIM w telefonie (co zastosujesz także do karty pamięci) przeczytasz także w tym moim wpisie. Możesz teraz ponownie włączyć swojego smartfona i czekać na wgranie systemu.

Twardy reset systemu

To rozwiązanie na sytuację, w której telefon nie włącza się i zatrzymuje na logo jest dość radykalne. Nie wpływa ono jednak na sam sprzęt, a na jego oprogramowanie. W ten sposób przywrócisz smartfona do ustawień fabrycznych, czyli jego system „będzie jak nowy”. Zadziała pod warunkiem, że w chwili jego wdrożenia, w smartfonie zachowane są pliki i informacje potrzebne do wykonania twardego resetu.

Jeśli zatrzymywanie się na logo zostało spowodowane nieudaną aktualizacją, to nie mogę dać gwarancji, ze twardy reset pomoże. Jest na to jednak bardzo duża szansa, gdyż nawet najpoważniejsze aktualizacje (i wgrywanie opisanego wcześniej Custom ROM), często pozostawiają pliki kopii zapasowej nietkniętymi.

Pamiętaj, ze w ten sposób wymażesz ze smartfona wszystkie osobiste dane, w tym filmy, zdjęcia, kontakty, SMSy czy listę wykonanych połączeń. Jeśli masz ich kopię zapasową, to nie powinno to stanowić problemu. O tym, jak wykonać zresetowanie telefonu do ustawień fabrycznych przeczytasz w tym moim wpisie.

dlaczego telefon się nie włącza

Zatrzymywanie na logo telefonu – włączenie w trybie awaryjnym

Warto spróbować włączenia w trybie awaryjnym. Czym on się charakteryzuje? Oto szczegóły:

  • Uruchamiane są tylko podstawowe funkcje systemu
  • Nie są uruchamiane żadne dodatkowe aplikacje
  • Liczba apek systemowych także jest ograniczana

Aby włączyć smartfona w tym trybie, należy:

  • Normalnie wyłączyć urządzenie
  • Przy włączaniu przytrzymać przycisk głośności w dół oraz włącznik
  • Jeśli nie zadziała – spróbuj z trzymaniem przycisku głośności w górę

Jeśli system uruchomi się poprawnie, to:

  • Odinstaluj wszystkie apki, które były instalowane niedawno – mogą one powodować zawieszanie się systemu przy starcie
  • Uruchom skanowanie w poszukiwaniu błędów oraz antywirusowe (bezpieczeństwa)

Możesz teraz ponownie zrestartować smartfona i czekać na poprawne wgranie systemu.

Jeśli żadna z metod nie dała oczekiwanych rezultatów, to warto udać się do serwisu. Jeśli korzystasz z gwarancji, to naprawa (lub wymiana urządzenia) może być bezpłatna, gdy uszkodzenie nie wynika z błędnego użytkowania smartfona. Serwis ma możliwość podłączenia Twojego gadżetu do urządzeń diagnostycznych. Z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania być może uda się ponownie, prawidłowo uruchomić Twój telefon. Koszt takiej usługi może wahać się: od kilkudziesięciu do nawet 200-300 zł, jeśli dotyczyć będzie oprogramowania. Koszt naprawy fizycznych komponentów zależy od tego, co zostało uszkodzone. Pamiętaj, by z decyzją o naprawie poczekać do otrzymania wyceny.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *