Telefon sam odbiera połączenia: dlaczego tak się dzieje i jak wyłączyć autoodbieranie?

Sytuacja, w której nasz telefon sam odbiera połączenia może niejednokrotnie przyprawić nas o niemałe zakłopotanie. Z pewnością wolelibyśmy uniknąć sytuacji, w których nasi rozmówcy bez naszej wiedzy słyszeliby wszystko, co dzieje się wokół nas.

  • Dlaczego nasz telefon automatycznie odbiera urządzenia?
  • Które z ustawień są za to odpowiedzialne?
  • I w jaki sposób możemy przywrócić urządzenie do stanu pierwotnego?

Zastanówmy się.

Telefon sam się odbiera – możliwe przyczyny

automatyczne odbieranie połączeńPowodów sytuacji, w której nasz smartfon zaczął odbierać połączenia bez naszej wiedzy może być kilka. Najczęstszym jest jednak korzystanie z trybu samochodowego w trakcie codziennej aktywności. Jak możemy sprawdzić, czy został on wyłączony w naszym smartfonie?

  1. Przechodzimy do ustawień
  2. Klikamy w opcję połączone urządzenia i dalej ustawienia połączeń -> tryb samochodowy
  3. W zakładce działanie będziemy mieli możliwość ustawienia zasad działania trybu oraz zweryfikowania, czy został on włączony

Tryb samochodowy w Androidzie bardzo często włącza się bez naszej wiedzy (po podłączeniu bluetooth z pojazdem czy też zasygnalizowaniu systemowi w inny sposób, że znajdujemy się w aucie).  Warto zatem dokładnie sprawdzić zasady łączenia się naszego smartfona z systemem nagłośnieniowym i ustawić je zgodnie ze swoimi preferencjami.  Powyższa sytuacja to jednak niejedyna przyczyna, dla której telefon może bez naszej wiedzy odbierać połączenia.

Telefon sam odbiera połączenia w kieszeni – jak to zmienić?

Powód może tkwić również w innej opcji naszego smartfona. Żeby sprawdzić, czy przypadkowo nie włączyliśmy funkcji automatycznego odbierania połączeń, przejdźmy kolejno w ustawienia -> opcje aplikacji -> telefon -> autoodbieranie.

Jeśli zauważymy, że tryb jest włączony – wystarczy stuknąć jego nazwę, żeby dezaktywować.

Drugą ścieżką, umożliwiającą nam zmianę ustawień odbierania połączeń (w zależności od wersji naszego systemu) jest przejście pod: ustawienia -> dostępność -> interakcja i możliwości manualne.

W zakładce interakcje znajdziemy menu odbieranie i kończenie połączeń. W tym miejscu możemy zweryfikować, czy nasz system potajemnie nie włączył takich ustawień jak choćby odbieranie telefonu klawiszem zwiększenia głośności, czy właśnie trybu odbierania automatycznego.

Ze względu na unifikację systemu Android – powyższe metody powinny być skuteczne zarówno w przypadku smartfonów Huawei, Samsung, LG, jak i urządzeń każdego innego producenta, funkcjonujących we wspomnianym środowisku.

Jak wyłączyć automatyczne odbieranie połączeń w iPhonie?

Konfiguracja urządzenia z systemem iOS będzie przebiegała bardzo podobnie do przytoczonej powyżej. Przechodzimy w tym celu do ustawień naszego telefonu, a następnie wybieramy ogólne->dostępność i w sekcji odbieranie połączeń znajdziemy opcję autom. odbieranie połączeń. Odznaczenie jej powinno rozwiązać nasz problem.

Odbieranie połączeń a uszkodzenia mechaniczne

pęknięta szybka

Często zdarza się również, że pomimo właściwie skonfigurowanych ustawień, naszemu smartfonowi zdarza się automatycznie odbierać telefony. Przyczyna może tkwić w uszkodzeniu ekranu lub nawet pęknięciu fragmentu szkła hartowanego, które bez naszej wiedzy naciska zieloną słuchawkę w momencie nadejścia połączenia.

Rozwiązaniem będzie tutaj naturalnie naprawienie naszego urządzenia – jednak jeśli chcemy do tego czasu zabezpieczyć się przed tą uciążliwością, możemy to zrobić korzystając z powyższych ustawień. Zmieniając sposób odbierania połączeń ze standardowego na jeden z pozostałych – taki jak choćby używanie w tym celu przycisku zasilania – możemy zapobiec automatycznemu podnoszeniu słuchawki.

Warto jednak pamiętać w takich sytuacjach o konieczności stosowania dodatkowego futerału na smartfona lub innego zabezpieczenia, które zmniejszy prawdopodobieństwo nieumyślnego naciśnięcia zdefiniowanego przycisku.  Możemy także zmienić sposób odbierania z domyślnego „stuknięcia” w zieloną słuchawkę, na przesunięcie jej symbolu na przeciwległą stronę ekranu.  Taka konfiguracja znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo przypadkowego aktywowania smartfona.

Problem z automatycznym odbieraniem połączeń w Samsungach Galaxy

Jeżeli powyższe rozwiązania nie sprawdzają się w Twoim przypadku i jednocześnie posiadasz Samsunga Galaxy, czytaj dalej. Całkiem możliwe, że w Twoim smartfonie pozostaje włączona funkcja Air Gesture. Ma ona za zadanie ułatwić proces odbierania połączeń w dość niecodzienny sposób – poprzez wykonywanie gestów przed przednią kamerką telefonu.

Jak nietrudno się domyślić – taki sposób przyjmowania rozmów może często być dość nieprecyzyjny. W ostateczności może on doprowadzić do tego, że smartfon będzie automatycznie akceptował przychodzące połączenia.

Wspomniana funkcjonalność instalowana jest jako aplikacja zewnętrzna. Jeśli zatem zauważyliśmy u siebie problem, sprawdźmy, czy Air Gesture nie gości na liście zainstalowanych w naszym smartfonie programów. Jeśli tak jest – usuwamy appkę z dysku urządzenia.

Rozwiązanie ostateczne – Custom ROM

instalacja custom ROMJeśli żaden z powyższych sposobów nie rozwiązał Twojego problemu, warto pomyśleć o instalacji CustomROMu. Metoda ta dostępna jest jedynie dla posiadaczy zrootowanego Androida i zalecam podejmowanie wspomnianej operacji tylko doświadczonym użytkownikom urządzeń mobilnych.

Custom ROM to sposób na dostosowanie sposobu działania naszego smartfona co do najmniejszych szczegółów oraz instalację wersji oprogramowania, która będzie najbardziej zgodna z naszymi potrzebami.

Mam jednak nadzieję, że po przeczytaniu mojego poradnika uda Ci się uniknąć dokonywania tak radykalnych zmian w oprogramowaniu swojego smartfona. Daj mi znać w komentarzu, jak poszło 😉

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *