Nie każdy ma świadomość, że istnieją telefony stacjonarne na kartę sim. Dla niektórych z pewnością będzie to nowością technologiczną. Jest to doskonała alternatywa dla „klasycznych” telefonów stacjonarnych, które szczyt popularności mają już dawno za sobą. Wydaje się być to prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla seniorów, którzy nie potrafią nauczyć się obsługi smartfona, czy też nie chcą zmieniać starych przyzwyczajeń.
Telefony stacjonarne na kartę dość często spotykane są również w biurach oraz miejscach użyteczności publicznej. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one od tradycyjnych urządzeń. Nie są one jednak podłączone do sieci telekomunikacyjnej.Zasada działania
Jeszcze kilka lat temu ciężko było sobie wyobrazić telefon stacjonarny bez przewodu. Kabel jest niezbędny do tego, aby sukcesywnie przekazywać sygnał. Stanowi on również znaczące ograniczenie. Oczywiście w późniejszym czasie w sprzedaży pojawiły się również telefony bezprzewodowe, które łączą ze sobą prostą obsługę oraz mobilność (w granicach zasięgu).
Zasada działania telefonu na kartę nie jest skomplikowana – nie jest on podłączony do sieci analogowej. W tym przypadku sygnał jest „ściągany” z nadajników GMS. Sprawia to, że opisywana technologia posiada wiele zalet.
Wewnątrz urządzenia znajdują się wbudowane anteny – zupełnie tak, jak w telefonach komórkowych. To właśnie one odpowiadają za przekazywanie sygnału. Dostępne są zarówno modele, które wymagają nieprzerwanego podłączenia do gniazdka, jak i bezprzewodowe. W drugim przypadku należy pamiętać o systematycznym ładowaniu. To pojemność akumulatora decyduje o tym, jak długo telefon możemy użytkować mobilnie.
Telefony stacjonarne bezprzewodowe na kartę sim stale się rozwijają. Niektóre modele zapewniają nawet 500 m zasięgu, co oznacza, że możemy korzystać z nich nie tylko w domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą urządzenie na zakupy do pobliskiego sklepu, czy też spotkanie z sąsiadem. Oczywiście ważne jest to, aby upewnić się, że bateria jest naładowana.
Jak podłączyć?
Telefon komórkowy jak stacjonarny można podłączyć w ekspresowym tempie. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniej oferty, a także urządzenia. Podstawowym atutem jest fakt, że nie potrzebujemy dodatkowych kabli, czy też innych akcesoriów. Wystarczy jedynie dostęp do gniazdka, które stanowi źródło zasilania.Karta sim musi zostać umieszczona w odpowiednim okienku znajdującym się wewnątrz urządzenia – tak samo jest w przypadku smartfonów. Warto pamiętać, że telefon będzie działał dopiero wtedy, gdy numer zostanie aktywowany przez operatora. Zazwyczaj więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w umowie.
Podsumowując, podłączenie telefonu stacjonarnego na kartę sim wymaga:
- Wyboru operatora i najkorzystniejszej oferty.
- Zakupu odpowiedniego urządzenia.
- Umieszczenia karty sim w odpowiednim okienku wewnątrz telefonu.
- Podłączenie sprzętu do źródła zasilania.
Jak znaleźć najlepszą ofertę?
Osoby, które chcą posiadać telefon domowy na kartę sim muszą znaleźć najlepszą ofertę dla siebie. Sporym ułatwieniem jest fakt, że do wyboru mamy sporą ilość operatorów. Miesięczna opłata wcale nie musi być wysoka – nierzadko nie przekracza ona 20-30 zł. Tego typu oferty można znaleźć od ręki na przykład w moim rankingu sieci komórkowych.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować poniższe czynniki:
- Możliwość przeniesienia numeru – ma to zwykle duże znaczenie dla osób starszych, które przyzwyczajają się do posiadanego numeru telefonu. Jego zmiana mogłaby być problematyczna. Wielu operatorów samodzielnie załatwia formalności związane z przeniesieniem numeru telefonu, co minimalizuje ilość niezbędnych formalności.
- Rozmowy na numery stacjonarne – w zdecydowanej większości przypadków są one całkowicie darmowe. Jeśli jest inaczej, to warto rozważyć, czy oferta jest opłacalna dla użytkownika. Nawet w najtańszym pakiecie powinny być one nielimitowane.
- Rozmowy na telefony komórkowe – w tym przypadku połączenia zazwyczaj są płatne. Niezbędne jest więc sprawdzenie, ile kosztuje minuta połączenia. Może zdarzyć się tak, że operator oferuje rozmowy bez limitu tylko w danej sieci. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na droższą ofertę, która gwarantuje bezpłatne rozmowy zarówno na telefony stacjonarne, jak i komórkowe.
- Wysokość abonamentu – miesięczny koszt nie powinien być wygórowany. Jeśli opłata miesięczna wynosi więcej niż 40-50 zł, to warto szukać dalej. Nie ma sensu przepłacać, jeśli dostępne są tańsze oferty.
- Okres umowy – często bywa tak, że im dłuższy okres umowy, tym korzystniejsze warunki. Zwykle minimalny okres współpracy to 12 lub 24 miesięcy. Nie zapominajmy o tym, że za wcześniejsze zerwanie umowy grożą kary finansowe. Jeśli nie chcemy takich zobowiązań, to rozsądniej jest znaleźć ofertę na czas nieokreślony. Możemy z niej zrezygnować w dowolnym momencie bez żadnych konsekwencji.
- Promocje – dzięki nim można sporo zaoszczędzić. Osoby posiadające telefon komórkowy w danej sieci powinny sprawdzić, czy operator nie oferuje telefonu stacjonarnego na kartę sim. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lojalni klienci mogą zyskać więcej np. niższy abonament, czy też darmowe urządzenie.
- Zasięg operatora – telefony stacjonarne na kartę działają tak samo, jak komórki. Właśnie dlatego miejsce naszego zamieszkania ma znaczenie. Najprościej sprawdzić jest mapkę zasięgu, która najczęściej znajduje się na oficjalnej stronie operatora.
Dla niektórych osób duże znaczenie ma również koszt rozmów międzynarodowych. Raczej nie znajdziemy oferty, gdzie będą one całkowicie darmowe. W takiej sytuacji należy przeanalizować, jak wygląda kwestia roamingu.
Wybór telefonu stacjonarnego na kartę SIM
Nie tylko abonament ma znaczenie. Na komfort codziennego użytkowania wpływa również to, jakie urządzenie posiadamy. Powinno być ono dopasowane do indywidualnych potrzeb. Wiadomym jest, że inne wymagania ma osoba starsza, a inne osoba, która jest na bieżąco z nowinkami technologicznymi.
Podczas wyboru urządzenia warto jest sprawdzić:
- Rodzaj słuchawki – telefon na kartę sim jest podłączony jedynie do gniazdka elektrycznego, które stanowi źródło prądu. Możemy zakupić zarówno modele ze słuchawką bezprzewodową jak i standardową (stale podłączoną do urządzenia). Drugi typ najczęściej wybierany jest przez seniorów, którzy nie są chętni do zmian.
- Pojemność akumulatora – dotyczy to urządzeń z bezprzewodową słuchawką. Musimy sprawdzić, jak długo będzie pracował telefon po pełnym naładowaniu.
- Zasięg słuchawki – mobilna słuchawka to spore udogodnienie. Nie musimy rozmawiać w tym pomieszczeniu, gdzie podłączony jest telefon. Zasięg może wynosić nawet kilkaset metrów.
- Rozmiar przycisków – osobom starszym polecane są przede wszystkim telefony z dużymi przyciskami. Wybranie numeru nie wymaga nawet zakładania okularów.
- Czytelność ekranu – powinien być on spory, tak aby kontrola podstawowych parametrów pracy nie stanowiła żadnego wyzwania. Duży wyświetlacz jest ważny, jeśli urządzenie potrzebne jest nam nie tylko do wykonywania połączeń, ale również korzystania z innych dostępnych funkcji. Najnowocześniejsze modele posiadają zarówno klasyczną słuchawkę, jak i dotykowy ekran.
- Funkcje dodatkowe – mowa tutaj o m.in. automatycznej sekretarce, kalkulatorze, budziku, rejestrze połączeń.
- Jakość wykonania – zakupiony sprzęt powinien być wykonany z wysokojakościowych tworzyw, które nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, czy też negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Czy warto?
Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy warto jest zakupić telefon stacjonarny na kartę sim. Z pewnością jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych modeli. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób preferuje telefony komórkowe, które zapewniają pełną mobilność, chociaż jest przynajmniej kilka sytuacji, gdzie będzie to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.
Opisywany sprzęt sprawdzi się m.in.:
- gospodarstwach domowych zamieszkiwanych przez osoby starsze,
- przychodniach, recepcjach, punktach usługowych,
- biurach i urzędach,
- hotelach, pensjonatach, restauracjach,
- innych miejscach użyteczności publicznej.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz