Ranking sieci komórkowych: jaką sieć wybrać w 2020? Która najlepsza? Moje propozycje na kartę i abonament

Cześć, 

z tej strony Paweł z SatelitarneCyfrowe.pl. Już na wstępie powiem Ci jedno – zapnij pasy 😉 Czeka Cię ciekawy, praktyczny i przydatny artykuł – ranking sieci komórkowych na 2019/2020 rok. Jeżeli jesteś stałym czytelnikiem, to wiesz, jak skrupulatnie podchodzę do kwestii porównań, a moje doświadczenie i wykształcenie pomaga mi “trafiać” dobre oferty. Być może widziałeś mój ranking telewizji, który pomógł już setkom osób dokonać przemyślanych wyborów.

Teraz pora na inny, niezbędny temat, czyli wybór operatora komórkowego – czy to w modelu na abonament, czy na kartę.

 • Może obecnie przepłacasz? 
 • Może szukasz lepszej oferty? 
 • Chcesz znaleźć rozwiązanie na abonament lub na kartę, które da Ci „więcej za mniej”? 

Poniżej znajdziesz efekt wielogodzinnego analizowania ofert, opinii oraz moich osobistych doświadczeń, który pomoże Ci wybrać najlepszą sieć dla siebie jeszcze dzisiaj. Zaczynajmy!  

analiza ofert telefonii

Ranking podzieliłem go na dwie części, czyli operatorów wirtualnych (mniejszych, ale bardzo atrakcyjnych cenowo – czyli na przykład Premium Mobile, Nju Mobile, czy sieć Plush) oraz najpopularniejsze sieci komórkowe w Polsce (pokroju Plus, Orange, T-Mobile, lub Play). 

Jeżeli masz już sprecyzowane oczekiwania co do kategorii marek, w których poszukujesz rozwiązania abonamentowego lub na kartę – skorzystaj z poniższych odnośników, aby przejść od razu do interesującej Cię sekcji: 

 1. Chcę sprawdzić operatorów wirtualnych! 
 2. Chcę sprawdzić najpopularniejsze sieci komórkowe!  
 3. Chcę czytać dalej – zobaczyć wszystkie opcje i podjąć najlepszą dla siebie decyzję!  

Kto to jest operator wirtualny?

W pierwszym rankingu przyjrzymy się operatorom wirtualnym. W mojej opinii operatorzy wirtualni różnią się od wielkich marek przede wszystkim poziomem rozpoznawalności. Nie zatrudniają oni celebrytów do reklamowania swoich produktów i zwykle nie przeznaczają aż tak dużych środków na marketing. W zamian, ich zachętą są przede wszystkim bardzo niskie ceny dla klienta – w końcu brak wielkich nazwisk w reklamach, brak kosztów billboardów i szeroko zakrojonych kampanii na skalę całego kraju to spore oszczędności! 

Według moich wyliczeń wybierając takiego operatora, “w kieszeni” może nam zostać nawet kilkaset złotych rocznie. To naprawdę sporo! 

Według Wikipedii, z operatorów wirtualnych korzysta jeszcze stosunkowo mało Polaków, niemniej jednak  coraz śmielej podchodzimy do tego rozwiązania, zdając sobie sprawę z tego, że różnice z punktu widzenia Konsumenta są naprawdę niewielkie. Moim zdaniem – to niewielkie grono ma dużą przewagę! 

Zalety: 

 • Bardzo niska cena, czasami pozwalająca oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie
 • Elastyczne umowy, z krótkim okresem wypowiedzenia (w wielu przypadkach odpada podpisywanie zobowiązania na 12 – 24 miesięcy)
 • Równie dobry zasięg – operator wirtualny korzysta bowiem z infrastruktury operatorów bardziej znanych, więc nie odczuwamy różnicy

Wady:

 • Krótsza obecność na rynku
 • Różne zasady ustalania opłat za roaming (stawki jednak zawsze są w granicach zdrowego rozsądku)

Jak więc widzisz, poza niską ceną, ogromną zaletą operatora wirtualnego jest krótki okres wypowiedzenia (u większości z nich). Pomijając oferty na kartę, nawet w przypadku abonamentu, u topowych marek zwykle wynosi on zaledwie miesiąc. 

Przy tak dynamicznie zmieniającym się rynku, coraz to lepsze oferty pojawiają się “jak grzyby po deszczu”. Może być więc tak, że po jakimś czasie najdzie Cię ochota na kolejną zmianę. Tutaj pojawia się ogromny plus – nie trzyma Cię umowa na dwa lata, masz pełną dowolność wyboru bez konsekwencji, z którymi musiałbyś się liczyć u tzw. operatorów “tradycyjnych”. 

Jaką wirtualną sieć komórkową wybrać? Mój ranking tanich operatorów

Operator
Uwagi
Gdzie kupić?
1.
Premium Mobile
Mój numer jeden
ZOBACZ
2.
Nju. Mobile
Tani, znany i niezawodny
ZOBACZ
3.
Plush
Świetna oferta z telefonem
ZOBACZ
4.
Virgin
Rekordowo tanie pakiety
ZOBACZ
5.
Otvarta
Sieć warta uwagi
ZOBACZ

1. Premium Mobile, czyli mój wybór

Premium MobileNa pierwszym miejscu ulokowałem Premium Mobile. Jest to sieć, z której sam korzystam i o której napisałem na blogu obszerną recenzję pokazującą zalety, wady i tajniki z punktu widzenia klienta. W rankingu napiszę jednak w skrócie, co spowodowało, że wybrałem tego operatora. 

Zaczynamy od niskich cen, gdzie pakiet z 10 gigabajtami internetu połączony z nielimitowanymi rozmowami i SMSami na sieci komórkowe można dostać już za 19,90 zł miesięcznie. Inne wartościowe pakiety są za 24,70 zł (tutaj jest 20 GB internetu, do tego dochodzą nielimitowane rozmowy na telefony stacjonarne i MMSy) oraz 29,70 zł (30 GB internetu i wszystko to, co w pakiecie poprzedzającym). Jest tanio. Bardzo tanio. 

Szybki podgląd popularnych pakietów w Premium Mobile: 

(Jeżeli oglądasz na urządzeniu mobilnym, wystarczy przesunąć tabelę w prawo, lub lewo aby obejrzeć pełną zawartość)
Taryfa
Ilość gigabajtów na miesiąc
Krajowe rozmowy i SMS-y
MMS-y
Cena
Freedom 1 10 GB Bez limitu (poza stacjonarnymi – 0,29 zł/min) 0,29 zł 19,90 zł mies.
Freedom 2 20 GB Bez limitu (rozmowy na stacjonarne w cenie) Bez limitu 24,70 zł mies.
Freedom 3 30 GB Bez limitu (rozmowy na stacjonarne w cenie) Bez limitu 29,70 zł mies.

Widząc takie liczby, na początku zastanawiałem się, gdzie jest haczyk? 

 • Może gwarantem tak niskich cen jest długoterminowa umowa? NIE! Można ją wypowiedzieć w ciągu 30 dni. 
 • Może występują problemy z zasięgiem? NIE! Premium Mobile korzysta z infrastruktury sieci Plus, a więc świetnie rozwiniętej. Co więcej, mam w domu zdecydowanie lepszą łączność, niż u wcześniejszego operatora.
 • Może roaming kosztuje bardzo dużo? NIE! Roaming w Premium Mobile jest dodatkowo płatny, jednak na terenie Unii Europejskiej, w Norwegii, na Islandii i w Liechtensteinie w chwili pisania tego artykułu zapłacimy całe 0,08 zł za minutę wykonanego połączenia z tych krajów. Otrzymane połączenie kosztuje nas tam z kolei zawrotne 0,04 zł 🙂 SMS wysłany z tych krajów to 0,03 zł, a 1 GB zużycia internetu to 9,52 zł. Jeżeli nie wyjeżdżasz często i w kierunki bardziej oddalone, to z pewnością nie będzie to przeszkodą. 
 • Na dobrze… później pomyślałem sobie, że może to jeszcze nieznana firma i mało kto z niej nie korzysta? Ponownie pudło. W 2017 roku Premium Mobile było numerem jeden pod kątem przenoszenia numerów do operatorów wirtualnych. Ufa więc im ogromna liczba klientów, a taki wynik nie bierze się znikąd. Mówiłem, że ochoczo przekonujemy się do tego rozwiązania 😉 

Jednocześnie nie mogłem sobie pozwolić na zmianę numeru, dlatego zadzwoniłem do konsultanta spytać o szczegóły dot. przeniesienia. Szczerze mówiąc, obawiałem się formalności, papierologii, długiego oczekiwania. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że wszystko to zrobi za mnie Premium Mobile.

Kilka dni później był u mnie kurier, podpisałem umowę, nigdzie nie musiałem się ruszać, ani niczego większego załatwiać. Teraz numer mam dokładnie ten sam, ale wysokość rachunku jest nieco inna niż była u poprzedniego operatora 🙂 

Ty też możesz skorzystać z takich udogodnień – wystarczy, że przejdziesz pod poniższy link i zamówisz rozmowę z konsultantem. Jednocześnie bardzo korzystne jest to, że możesz tam wybrać dogodne dla siebie godziny kontaktu, dzięki czemu zaplanujesz rozmowę teraz, ale obędzie się ona, kiedy chcesz. Warto się pospieszyć i tym samym “zagwarantować” sobie tak niskie ceny: 

 Skontaktuj się z Premium Mobile

Kliknij przycisk i przejdź pod „Chcę kupić abonament” 

Możesz uznać, że się powtarzam, ale naprawdę nie mam wyjścia 🙂 Zobaczmy, jak mogą się zmienić Twoje opłaty. Załóżmy, że płacisz obecnie 50 zł za swój abonament. To 600 zł w skali roku. Gdybyś wybrał ten sam pakiet, z którego korzystam ja – tj. Freedom 2 za 24,70 zł, zostaje Ci w kieszeni 25,30 zł każdego miesiąca.

Teraz pomnóżmy to przez 12 miesięcy i wychodzi nam ponad 300 zł rocznie. Jednocześnie nie musiałeś przy tym wychodzić nawet z domu. Gdzie indziej w przysłowiowe „5 minut” oszczędzisz taką kwotę? I to każdego roku? Takie oszczędzanie jest najlepsze 🙂   

 Zamów mój abonament nr 1 

Zacznij sprytnie oszczędzać na opłatach za telefon 

2. Nju Mobile – tani, znany i niezawodny 

Nju Mobile

Nju Mobile działa na naszym rynku już dość długo, bo od 2013 roku. To mniej więcej wtedy duża część moich znajomych zaczęła uruchamiać tam swój numer. W ich słowach – operator przetrwał próbę czasu. Korzystne warunki sprawiły, że i tego operatora przedstawiłem w formie wyczerpującej opinii.

Opinie użytkowników potwierdzają jakość 

Opinie o Nju Mobile

Poniżej umieszczam dla Ciebie zapis mojej prywatnej rozmowy z jednym z użytkowników Nju Mobile, którą skopiowałem z Facebooka: 

Paweł: Hej Sebastian, mam pytanie dot. nju mobile 

Paweł: Ty już tam jesteś chyba ładnych parę lat, co nie? 

Paweł: Jak się sprawuje? Starcza Ci pakiet internetu, ceny są OK? Jakieś problemy z zasięgiem? Jest coś, przed czym chciałbyś ostrzec? A może Cię czymś wkurza i szykuje się jakaś zmiana operatora? 

Sebastian: Cześć 😉  

Sebastian: tak – trochę już lat będzie 🙂 wcześniej byłem w Orange, ale oni odpalili nju mobile i cenowo to lepiej wychodziło. Ogólnie jest spoko, na razie nigdzie się nie ruszam indziej.

Sebastian: Żadnych problemów z zasięgiem nie mam, gdzie nie pojadę to raczej zawsze sygnał złapię.

Sebastian: aaa i pakiet internetu teraz mam ogromny (nie pamiętam ile dokładnie, ale na pewno ponad 20GB). Im dłużej jesteś, to Ci dodają więcej, warto sobie doczytać. 

Paweł: No to brzmi elegancko, a jak jest z roamingiem? Bo niektórzy operatorzy kasują dodatkowo za granicą 

Paweł: i jak jedziesz na wakacje to musisz jeszcze dopłacić za telefon :/  

Sebastian: Jak byłem w Unii to nie dopłacałem nic do rachunku, ale też wiadomo, że nie korzystałem tyle co w PL.

Paweł: Ok, a ile płacisz? 

Sebastian: Ja płacę niecałe 30 zł, ale ogólnie jak chcesz przenieść, to warto żebyś z Martyną od razu – będziecie mieć taniej. 

Paweł: dzięki 🙂 masz coś przeciwko, żebym wrzucił zapis naszej rozmowy na bloga?

Sebastian: spoko, wrzucaj śmiało 😀 a nad czym teraz pracujesz? 

Powyżej mamy więc opinię wieloletniego użytkownika nju mobile – Sebastian zdradził nam kilka przydatnych rzeczy, które później dokładnie przeanalizowałem i dzielę się z Tobą poniżej

Taryfa
Ilość gigabajtów na miesiąc
Krajowe rozmowy i SMS-y
MMS-y
Cena “w parze”
Abonament solo za 19 zł 1 GB (w tym 1 GB w Roamingu UE) 0,09 zł za SMS, 0,19 zł za MMS, ale nie więcej niż 9 zł łącznie 0,19 zł 19+9 zł (14 zł na osobę)
Abonament solo za 29 zł 10 GB (w tym 2,43 GB w Roamingu UE) bez limitu (także w roamingu w UE) bez limitu 29+9 zł (19 zł na osobę)
Abonament solo za 39 zł 20 GB (w tym 3,26 GB w Roamingu UE) bez limitu (także w roamingu w UE) bez limitu 39+9 zł (24 zł na osobę)
 • Nie jest tajemnicą, że nju mobile to marka od Orange. Masz więc pewność, że stoi za nią dobrze znany operator. nju mobile także korzysta z infrastruktury “pomarańczowego operatora”, dzięki czemu wymiar zasięgu stoi na wysokim poziomie.
 • Pakiety internetu w nju mobile są więcej niż zadowalające. Co ciekawe, operator premiuje użytkowników z długim stażem, bo ilość “gigabajtów” rośnie wraz z czasem trwania umowy. W mojej opinii to bardzo innowacyjne rozwiązanie.
 • Dla przykładu:
 • -> w wariancie abonamentu za 19 zł miesięcznie mamy 1 GB internetu na start, po pół roku rośnie do 2 GB, a po 2 latach jest to 3 GB. 
 • -> w wariancie abonamentu za 29 zł mamy 10 GB internetu na start, po pół roku rośnie do 20 GB, a po 2 latach jest to 30 GB. To prawdopodobnie z tego pakietu korzysta Sebastian 😉 
 • -> za 39 zł miesięcznie mamy już prawdziwy “kombajn” – na start otrzymujemy 20 GB, po pół roku 40 GB, a po 2 latach aż 60 GB. Taka opcja wielu osobom z powodzeniem mogłaby zastąpić nawet internet domowy. 
 • Podpowiedź: Opcja za 29 zł sprawdzi się u większości użytkowników. Internetu jest wystarczająco, a obok tego rozmowy bez limitu na numery komórkowe i stacjonarne w kraju i w roamingu w UE. Link do oferty znajduje się tutaj.

 • Nju Mobile korzystnie podchodzi do tematu roamingu, bo w analizowanych przeze mnie pakietach uwzględnia min. 1 GB internetu do wykorzystania za granicą w UE (i mówimy tu o pakiecie za 19 zł!), w pakiecie za niecałe 30 zł jest to już 2,43 GB do wykorzystania w UE, a także rozmowy, smsy i mmsy bez limitu. Nie trzeba więc szczególnie martwić się o zużycie na wakacjach w Unii. To spory plus.
 • Nju Mobile idzie też na rękę parom. W przypadku, gdy abonament bierzemy we dwie osoby, jest taniej. Na oficjalnej stronie wystarczy przejść pod zakładkę „w parze”, aby zobaczyć jaki poziom oszczędności można tym samym wygenerować.

 Zobacz i zamów Nju Mobile 

Oferty od nju mobile 

3. Plush od Plusa – bogactwo nowoczesnych smartfonów w przystępnej opłacie miesięcznej  

sieć Plush

Założę się, że i Ty dobrze kojarzysz sympatycznego, zadziornego miśka z reklamy tego operatora. Co takiego obecnie ma Plush, czego nie mają wcześniej opisywane sieci? Telefony! W poprzednich wariantach założyłem bowiem, że masz już swojego wymarzonego smartfona. Może się jednak okazać, że zmianę operatora traktujesz jako powód do zmiany urządzenia na lepszy model. Tutaj z pomocą przychodzi Plush! 

Taryfa
Ilość gigabajtów na miesiąc
Krajowe rozmowy i SMS-y
MMS-y
Cena
Plush na abonament od 1 GB do 40 GB (a po 12 miesiącach stażu nawet 120 GB!) od 0,19 zł za SMS i 0,29 zł za minutę rozmowy do wartości nielimitowanych na rozmowy i SMS-y od 0,19 zł do wartości nielimitowanych od 10 zł do 30 zł miesięcznie
Plush na kartę od 100 MB do 100 GB (ilość internetu zależna od kwoty doładowania, a nie wybranego pakietu) od 0,19 zł za SMS i 0,29 zł za minutę do wartości nielimitowanych od 0,19 zł do wartości nielimitowanych od 10 zł za 30 dni do 25 zł za 30 dni

Połączmy zatem korzystne ceny z super smartfonami i zobaczmy, jak to wychodzi w praktyce. Zacznijmy od sprawdzenia aktualnej oferty telefonów w Plushu – kliknij i zobacz aktualne modele. 

Na potrzeby przykładu wybrałem Huawei Y7 2019 – to nowoczesny telefon z 3 GB RAMU, pamięcią 32 GB, ośmiordzeniowym procesorem, dwoma aparatami i modnym kształtem wyświetlacza (brak tzw. górnej ramki) – na rok 2019, 2020 i kolejne będzie pasował idealnie:

Huawei Y7 2019

Wyklikuję cenę i widzę, że w chwili pisania tego artykułu, że zapłacę 43 zł/mies. (18 zł miesięcznie na 36 miesięcy za telefon i 25 zł miesięcznie przez 24 mies. za abonament), do tego trzeba dorzucić złotówkę u kuriera 🙂 Jeżeli więc nie chcesz pozbywać się większej gotówki na telefon i wolisz rozłożyć sobie na przyjemne raty – Plush będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Osobiście odrobinę zniechęciło mnie, że abonament jest na 24 miesiące, a telefon aż na 36, dlatego napisałem do konsultanta – okazuje się, że po wcześniejszych ustaleniach można dopasować pod siebie tak, aby mieć to na przykład w formule 24 i 24 miesiące (z odrobinę wyższą opłatą za telefon). 

Oczywiście musisz mieć na uwadze, że decydując się na ten wariant, nie będziesz mieć takiej elastyczności w ewentualnym wypowiedzeniu abonamentu – jest to bowiem zobowiązanie długoterminowe. 

Całe szczęście oferta jest dobra i opiewa na:

   • 15 GB internetu, 
   • nielimitowane rozmowy na komórki i stacjonarne, 
   • nielimitowane SMS i MMS, 
   • szeroki zasięg sieci Plus, 
   • a obok tego kilka przyjemnych gratisów na start. 

Zamów Plusha z telefonem 

super smartfony z niską opłatą miesięczną 

Jeśli nie chcesz, to Plusha oczywiście nie musisz mieć w abonamencie. Operator ma też ciekawą ofertę na kartę, gdzie po prostu doładowujesz telefon, a później aktywujesz odpowiednie pakiety dopasowane do swoich potrzeb. 

4. Virgin Mobile 

Virgin Mobile

W Virgin Mobile mam telefon służbowy. W swojej pracy nie mam potrzeby dużo rozmawiać, dlatego zachęcił mnie pakiet Freemium, który był bezpłatny – 300 MB, 30 minut na rozmowy i 30 SMS-ów całkowicie za darmo. Niestety, obecnie został on usunięty, a w jego miejsce pojawił się pakiet MINI, gdzie takie same “parametry” kosztują teraz 3 zł. Nadal nieźle, biorąc pod uwagę, że moi kontrahenci zwykle mocno przepłacają za telefon 🙂 

Virgin oceniam jako solidnego operatora, chociaż zdarzały się drobne potknięcia (w granicach tolerancji). Prześwietlmy zatem obecne rozwiązania na kartę i na abonament: 

Taryfa
Ilość gigabajtów na miesiąc
Krajowe rozmowy i SMS-y
MMS-y
Cena
Na kartę od 300 MB (pakiet MINI) do 15 GB (pakiet GIGADAJE) od 30 SMS-ów do wartości bez limitu zwykle 0,25 zł od 3 zł do 25 zł miesięcznie
Na abonament od 9 GB do 30 GB bez limitu do sieci komórkowych (mniejsze abonamenty) oraz bez limitu na komórkowe i stacjonarne (większe abonamenty) od 0,25 zł do wartości bez limitu od 14 zł do 39 zł miesięcznie

Przyjazne ceny i rekordowo małe pakiety dla niewymagających zdecydowanie wychodzą Virgin na korzyść. Szczegóły można sprawdzić na oficjalnej stronie operatora. 

Przejdź do Virgin 

5. Otvarta 

sieć komórkowa OTVARTA

Z usług sieci Otvarta osobiście nie korzystałem, nie mam też znajomych, którzy tam są. Postanowiłem się jednak z Tobą podzielić, bo moją uwagę przykuły zadziwiająco niskie ceny. Może szukasz czegoś niedrogiego dla członka rodziny, który rzadko korzysta z telefonu? Pakiet O! NAJTAŃSZA!, czyli 60 minut rozmów, 2 GB internetu w elastycznej umowie kosztuje tutaj 7,99 zł miesięcznie. Tak… niecałe 8 zł 🙂 

Do dyspozycji są też wyższe pakiety – krótki rzut oka na ofertę i widzę, że za niecałe 18 zł mamy już bardzo solidną ofertę, która spełni oczekiwania wymagających. Poniżej zamieszczam Ci tabelę z najciekawszymi moim zdaniem propozycjami i link do oferty sieci OTVARTA – być może w Twoim przypadku okaże się ona najlepszym wyborem? 

Taryfa
Ilość gigabajtów na miesiąc
Krajowe rozmowy i SMS-y
MMS-y
Cena
O! Najtańsza! 2 GB 0,19 zł 0,29 zł 7,99 zł miesięcznie
O! Korzystna! 21 GB bez limitu (także na stacjonarne) Bez limitu 17,99 zł miesięcznie
O! Swobodna! 31 GB bez limitu (także na stacjonarne) bez limitu 28,99 zł miesięcznie

 Zobacz oferty sieci OTVARTA 

 

Mój ranking najpopularniejszych sieci komórkowych w Polsce 

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie oferty będziemy analizować w dalszej części rankingu. Są to propozycje od znanych marek, które otaczają nas w Polsce od lat. Mowa tutaj o operatorach typu Plus, Play, Orange, czy T-Mobile. 
ranking najpopularniejszych sieciWiele osób z różnych powodów darzy te sieci większym zaufaniem i po prostu chce mieć sieć, co do której już jest wstępnie przekonana, gdzie numer mają znajomi, członkowie rodziny. Większość osób w Polsce korzysta z ich usług. To zrozumiałe, dlatego bez zbędnego przedłużania, kierujemy się od razu do rankingu: 

Operator
Uwagi
Gdzie kupić?
1.
Plus
Dostępna dla 99% mieszkańców Polski
ZOBACZ
2.
Orange
Prawdziwy gigant telefonii
ZOBACZ
3.
T-Mobile
Najlepsza w kilku kategoriach
ZOBACZ
4.
Play
Największa sieć komórkowa w Polsce
ZOBACZ

1. Plus

Plus - najlepszy operator w rankingu

Kto z nas nie zna Plusa? Charakterystyczne reklamy, obecność w Polsce od ponad 20 lat i ogromne grono klientów. Jak podaje Wikipedia, sieć ta jest dostępna dla 99% mieszkańców Polski zamieszkujących 98% terytorium kraju. Założę się, że i Ty masz znajomych, którzy są w Plusie 🙂 

U tego słynnego operatora znajdziemy bardzo szeroką gamę usług – począwszy od abonamentu, po rozliczenie na tzw. „Mix”, aż po tradycyjną kartę. Obok tego można jeszcze dokupić telewizję, czy internet. W Plusie obowiązuje tzw. „smartDOM”, czyli w dużym uproszczeniu, decydując się na więcej usług (z których najpewniej i tak korzystamy), płacimy mniej. 

W tym artykule skupmy się jednak typowo na ofercie komórkowej kierowanej do Klientów indywidualnych:

Taryfa
Ilość gigabajtów na miesiąc
Krajowe rozmowy i SMS-y
MMS-y
Cena
Abonament od 2 GB do 72 GB bez limitu bez limitu od 30 zł miesięcznie do 75 zł miesięcznie
MIX od 2 GB do 6 GB od nielimitowanych w Plusie + 200 minut rozmów poza Plusem, do nielimitowanych do wszystkich bez limitu od 30/60 zł miesięcznie do 50/100 zł miesięcznie (bez telefonu)
Karta od 8 GB na 20 dni do 20 GB na 30 dni od 0,19 zł do nielimitowanych od 0,19 zł do nielimitowanych od 20 zł do 25 zł na 30 dni
 • Abonament – zaczyna się od 30 zł/mies. za podstawową usługę zakładającą pakiet internetu (2GB) i nielimitowane rozmowy, SMSy, MMSy do wszystkich w Polsce. Najbardziej wymagający z kolei mogą postawić na najwyższy abonament za 75 zł/mies., gdzie otrzymają uwaga… ponad 70 GB internetu – taka ilość w 2019 roku robi wrażenie 😉
 • MIX – o co chodzi w tej ofercie? To propozycja będąca czymś pośrodku abonamentu, a rozliczenia na kartę. Wybierając ten wariant, można „ustrzelić” dla siebie ciekawy telefon. Wygląda to jednak tak, że należy się zadeklarować na określoną ilość doładowań przez dłuższy czas. Przykładowo, obecnie jest dostępna oferta 40/80 zł.
  Oznacza to, że przez pierwsze 12 doładowań trwania miksu należy uzupełniać konto za 40 zł, co uruchamia nam konkretne przywileje (na przykład teraz są to nielimitowane rozmowy do Plusa, nielimitowane SMSy i MMsy w kraju, 400 minut do wykorzystania na rozmowy z abonentami poza siecią Plus, a obok tego 4 GB internetu). Po pierwszym roku rachunek rośnie i ten sam pakiet, czyli kolejne 12 doładowań kosztuje 80 zł. To przy założeniu, że umowa jest zawarta na 24 miesiące. 
  Trzeba przyznać, że dość bolesny jest fakt, że pierw za taką samą usługę pierw mamy zapłacić mniejszą kwotę, a później rośnie ona dwukrotne. Warto jednak mieć w pamięci, że dzięki takiemu rozwiązaniu, otrzymujemy telefon w mocno obniżonej cenie – od zaraz. Z ciekawości sprawdziłem i taki smartfon może być spokojnie kilkaset złotych tańszy na „dzień dobry”. W MIXie opłaty można dopasować (pojawia się też możliwość wyboru stałej opłaty przez cały okres trwania zobowiązania). Konfiguracji jest sporo, dlatego najlepiej zapoznać się z nimi na oficjalnej stronie Plusa. 
 • Plus na kartę – rozwiązanie generujące najmniej formalności i najbardziej elastyczne. Starter można zamówić online za 5 zł z darmową dostawą kurierem. To bardzo wygodne. Nie ma długoterminowego zobowiązania. Po prostu doładowujemy, a potem specjalnym kodem uruchamiamy wybrany pakiet. W chwili obecnej za 25 zł na 30 dni mamy nielimitowane rozmowy do wszystkich, SMS i MMS na komórki bez limitu, a specjalny bonus sprawia, że internetu jest całe 20 GB.  

 Przejdź do Plusa 

2. Orange – prawdziwy telekomunikacyjny gigant

Orange

Może jeszcze nie wiesz, ale Orange to prawdziwy gigant telekomunikacyjny. Dane, jakie znalazłem wskazywały na to że Orange świadczy usługi mobilne dla ponad 150 milionów klientów (źródło). Co za tym idzie, operatora znajdziemy nie tylko w Polsce, ale i we Francji, wielu innych europejskich krajach, a także w Państwach odległych – na przykład na… Wybrzeżu Kości Słoniowej! 

Tyle tytułem wstępu, wróćmy teraz do analizowania oferty na rodzimym rynku – a jest co analizować: 

Taryfa
Ilość gigabajtów
Krajowe rozmowy i SMS-y
MMS-y
Cena
Abonament od 3 GB miesięcznie do nielimitowanego internetu (lejek 1 Mb/s po 30 GB) od 0,2 zł do nielimitowanych od 0,2 zł do nielimitowanych od 35 zł miesięcznie do 75 zł miesięcznie
Orange Flex od 15 GB do 100 GB nielimitowane nielimitowane od 25 zł do 80 zł
Na kartę od 0,5 GB w pakiecie jednodniowym do 1024 GB w pakiecie na 365 dni nielimitowane nielimitowane od 1 zł za pakiet jednodniowy do 360 zł za pakiet roczny (polecany pakiet na 31 dni to koszt 30 zł)
 • Abonament uwzględniający zgodę na e-fakturę, terminowe płatności i zgody marketingowe zaczyna się od 35 zł mies. W tym pakiecie nie ma jednak szczególnie dużo internetu (kilka gigabajtów), a SMSY i MMSy są dodatkowo płatne. Jeżeli lubisz SMS-ować, to może być to dla Ciebie kłopotliwe. Z mojego punktu widzenia, warto się zainteresować pakietami w cenie 55 zł miesięcznie i powyżej.
   
  Dlaczego? Tutaj rozmowy są nielimitowane, podobnie jak SMSy, MMSy i internet bez limitu GB. Szczególnie interesujące jest to ostatnie rozwiązanie, dlatego doczytałem dla Ciebie szczegóły. Otóż, internet faktycznie jest nielimitowany, ale po wykorzystaniu określonej ilości gigabajtów zwalnia (tzw. „lejek”). Co istotne, nie zwalnia on na tyle, aby był całkowicie nieużyteczny (jak to ma miejsce w przypadku większości ofert) – prędkość w chwili pisania tego artykułu to 1Mb/s – kiedyś można by było taki wynik uznać za bardzo dobry internet domowy 🙂 Pamiętajmy jednak, że czasy się zmieniły i na tyle na ile pozwoli to na pewno na podstawowe czynności, to jednak w 2019 roku z całą pewnością nie będzie tzw. “demonem prędkości”.
  Telewizor do abonamentu? Czemu nie! To, co mnie zadziwiło to fakt, że do abonamentu można dokupić różne urządzenia, a ich wybór jest ogromny. Zauważ, że napisałem tutaj urządzenia – a nie tylko na przykład nowego iPhone’a. Okazuje się bowiem, że do abonamentu możemy dokupić smartwatch, telewizor, drona, laptopa, a także inne produkty. Bardzo ciekawa propozycja. Godny odnotowania jest też fakt, że operator proponuje pakiety Orange Love – czyli łącząc kilka usług, jesteśmy w stanie obniżyć swoje koszty.
 • Orange Flex pojawiło się w ofercie pomarańczowego operatora stosunkowo niedawno. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie.
  Jak działa? W dużym skrócie Orange Flex polega na tym, że pobiera się specjalną aplikację, aktywuje wirtualną kartę SIM (na razie jednak dostępna jest ona w kilku najnowszych smartfonach), lub zamawia tradycyjną. Później, bezpośrednio z poziomu aplikacji można zarządzać swoim planem.
  Cenowo wygląda to bardzo atrakcyjnie, bo pakiet bez limitu SMS-ów i MMS-ów połączony z 30 gigabajtami internetu kosztuje 30 zł. Obok tego wszystkiego, funkcjonuje tzw. “Social Pass”, czyli dostęp do najpopularniejszych mediów społecznościowych bez limitu danych. Na razie nie ma jeszcze dużej bazy opinii użytkowników na temat Orange Flex, ale z całą pewnością niedługo to się zmieni. Jeżeli jesteś fanem takich nowinek – koniecznie się zainteresuj.
 • Orange na kartę nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wbrew obiegowej opinii, wybór tego rozwiązania wcale nie oznacza, że trzeba pójść do kiosku, kupić starter i zmienić numer. Można zachować swoje stare “cyferki” i przenieść je, korzystając z formularza na oficjalnej stronie Orange. Sama oferta jest naprawdę solidna i moim zdaniem – niczego jej nie brakuje.
  Podczas porównywania ofert, w szczególności zainteresował mnie pakiet bez limitu na 365 dni, gdzie za 360 zł otrzymujemy aż 1024 GB do wykorzystania w ciągu roku.
  To ponad 85 GB na miesiąc! Aby sprawdzić aktualne promocje , przejdź na oficjalną stronę rozliczenia na kartę

 Zobacz oferty Orange 

3. T-Mobile

T-Mobile

T-Mobile reklamuje się jako najlepsza sieć m.in. pod kątem jakości połączeń głosowych, usług transmisji danych i streamingu video. Co więcej, te aspekty zostały potwierdzone badaniem i Certyfikatem Best in Test (więcej można doczytać tutaj). Osoby wymagające z całą pewnością będą więc zadowolone: 

Taryfa
Ilość gigabajtów
Krajowe rozmowy i SMS-y
MMS-y
Cena
Abonament w T-Mobile od 5 GB do 70 GB bez limitu bez limitu od 39 zł do 79 zł (bez telefonu) i od 59 zł do 109 zł (z telefonem)
T-Mobile MIX od 2 GB + 1 GB bonusowych do 6 GB + 3 GB bonusowych od nielimitowanych rozmów w T-Mobile i Heyah + 200 min. poza sieciami w połączeniu z SMSami bez limitu, do nielimitowanych rozmów i SMS na wszystkie sieci bez limitu od 30/60 do 50/100 (z telefonem na 24 doładowania), lub od 30 zł do 40 zł (stała opłata na 24 doładowania bez telefonu)
T-Mobile na kartę od 1 GB w pakiecie 5-dniowym, do 10 GB w pakiecie co 30 dni (+ video w popularnych serwisach bez limitu danych) bez limitu na komórkowe od wartości cennikowych do MMSów bez limitu od 25 zł co 30 dni do 30 zł co 30 dni (dostępny także wariant 5 zł co 5 dni)
 • Ceny abonamentu bez telefonu zaczynają się od 39 zł. W przypadku wyboru wariantu ze smartfonem, najtańszy to obecnie 59 zł miesięcznie. Dzięki temu jednak możemy dobrać urządzenie. Im wyższy abonament, tym tańszy telefon. A oferta smartfonów jest w T-Mobile dość bogata. Niektóre z nich występują od razu w zestawie ze smartwatchami, zatem można sobie sprezentować dwa gadżety za jednym zamachem 😉 
 • Osoby, które nie chcą przechodzić na abonament, ale nadal potrzebują urządzenia, mogą zainteresować się MIXem. W wariancie ze smartfonem występuje w formule 30/60, 40/80, lub 50/10. Umowa zawierana jest na 24 doładowania – w wariancie „klasycznym” pierwsza połowa z nich jest za kwotę niższą, a druga – wyższą. Jest też opcja ustalenia stałej kwoty warunkiem większej ilości doładowań. A same telefony? Już od 1 zł! 
 • T-Mobile na kartę to starter za 5 zł, który można kupić w każdym lepszym kiosku, czy na przykład stacji paliw. Bez długiego zobowiązania. W chwili pisania tego artykułu moją uwagę przykuła oferta za 30 zł co 30 dni, gdzie otrzymujemy rozmowy na komórkowe i stacjonarne bez limitu, obok tego SMS-y i MMS-y, 10 GB internetu, a do tego Video bez limitu danych. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie wydaje mi się ciekawe.
  Jakie serwisy obejmuje Video bez limitu? Pod koniec 2019 roku są to między innymi:
 • – YouTube
  – Netflix
  – VOD.pl
  – TVP VOD
  – WP Pilot
  – a także wiele innych (po aktualny wykaz warto zajrzeć do operatora).

  Jeżeli uwielbiasz tego typu serwisy i nie chcesz się martwić „spędzonymi” na nich gigabajtami, ta oferta z pewnością będzie godna uwagi.

 Zobacz T-Mobile

4. Play, czyli największa sieć komórkowa w Polsce

Play

Może i Ty pamiętasz, gdy Play wchodziło na rynek i było jeszcze swego rodzaju ciekawostką. Sporo się zmieniło, bo teraz jest to największa sieć komórkowa w Polsce. Play to nie tylko reklamy z celebrytami i gwiazdami, ale i dobra oferta. 

Abonament, karta, Mix, Junior Box, Play Next oferta dedykowana typowo na numery stacjonarne… rozwiązań od Play jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wychodzę z założenia, że większość czytelników szuka oferty typowo, którą można wykorzystać na komórkach. 

Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej: 

Taryfa
Ilość gigabajtów
Krajowe rozmowy i SMS-y
MMS-y
Cena
Abonament od 7 GB do 35 GB od nielimitowanych rozmów i 0,19 zł za SMS do nielimitowanych rozmów i SMS-ów od 0,19 zł do nielimitowanych od 35 zł miesięcznie (taryfa Play S) do 70 zł miesięcznie (taryfa play L)
MIX od 2 GB do 6 GB od wartości bez limitu rozmów do Play + 200 minut do innych sieci i nielimitowane SMSy, do wartości bez limitu rozmów i SMSów do wszystkich sieci bez limitu od 30 do 60 zł za doładowanie, lub w formule od 30/60 do 50/100
Play na kartę od 0 GB aż do 15 GB z pełną prędkością (po 15 GB tzw. „lejek” – 1 Mb/s) Rozmowy i SMS-y bez limitu w każdym pakiecie cyklicznym 0,29 zł za MMS od 20 zł / 30 dni do 30 zł / 30 dni
Play Next (subskrypcja w aplikacji bez umowy) 50 GB nielimitowane nielimitowane pierwsze 6 miesięcy za 22,50 zł, później 45 zł przy przeniesieniu numeru, lub 22,50 zł przez 3 miesiące, a później 45 zł (nowy numer)
Nie da się ukryć, że ilość rozwiązań w Play jest naprawdę wyczerpująca. Podczas analizy do gustu szczególnie przypadły mi następujące rozwiązania:
 • Pakiet Solo L (jedno z rozwiązań na kartę), gdzie za 30 zł na 30 dni otrzymujemy rozmowy i SMS-y bez limitu, internet, który przez pierwsze 15 GB działa z pełną prędkością, później zwalnia, ale do akceptowalnych poziomów, umożliwiających przystępne użytkowanie. Pakiet o takich samych parametrach można mieć też o 5 zł taniej warunkiem wyboru oferty „Rodzina”, gdzie korzystać muszą min. 2 osoby. 
 • Rozwiązanie Play Next, gdzie w specjalnej, bezpłatnej aplikacji podpinamy kartę płatniczą, czekamy na kartę SIM i cieszymy się aż 50 GB internetu, nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami, a do tego pakietem UE do wykorzystania za granicą, w Unii, gdzie w cenie uwzględnione jest 100 minut na rozmowy wychodzące i przychodzące, 50 SMS/MMS i 500 GB internetu – każdego miesiąca.

 Aktualna oferta Play

Jaka sieć będzie najlepsza dla Ciebie?

jaka sieć będzie najlepsza?

Zbliżamy się do końca mojego rankingu sieci komórkowych. Jeżeli dotarłeś tak daleko, to znaczy, że na poważnie traktujesz wybór swojego nowego operatora. Odpowiedź na pytanie, jaka sieć jest najlepsza w 2020 roku jest trudna – sieci komórkowych i ofert mamy naprawdę dużo, dlatego mam nadzieję, że ułatwiłem Ci wybór. Ranking jest oczywiście moją subiektywną opinią, niemniej jednak uważam, że każdy z zawartych w nim operatorów jest godny uwagi i zainteresowania.

Ja obecnie korzystam przede wszystkim z Premium Mobile, ale ostateczną decyzję oczywiście powinieneś podjąć samodzielnie i analizując swoje potrzeby. Jeżeli uważasz, że ranking jest użyteczny – podziel się ze znajomymi, aby i oni natrafili na to kompendium wiedzy, którego opracowanie zajęło mi wiele godzin pracy i analiz. 

Na koniec umieszczam linki do oficjalnych stron operatorów umieszczonych w rankingu, abyś mógł od razu przeklikać się w miejsce, gdzie możesz bez obaw zamówić usługę dla siebie – bez wychodzenia z domu i bez przepłacania! Pamiętaj, że zamówienie online często wiąże się z niższą ceną i nierzadko z dodatkowymi prezentami:  

Operatorzy wirtualni:

 1. Premium Mobile
 2. Nju Mobile
 3. Plush
 4. Virgin Mobile
 5. OTVARTA

Znane polskie sieci:

 1. Plus
 2. Orange
 3. T-Mobile
 4. Play
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Rankingi
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *