Telefon z klawiaturą: jaki najlepszy w 2022 i którą klawiszową komórkę wybrać? Ranking

Telefon z klawiaturą jest dziś najczęściej traktowany jako ciekawostka. Po długim okresie dominacji takich urządzeń w pierwszej dekadzie 21 wieku te bardzo ciekawe telefony zostały zastąpione przez dotykowe smartfony. Nie są one wyposażone w fizyczną klawiaturę i korzystają z rozwiązania ekranowego. Co za tym idzie wymagają precyzyjnego pisania palcami po wirtualnej klawiaturze. Jednak telefony komórkowe z klawiaturą mają nadal bardzo duże grono odbiorców. Wynika to z różnych przyczyn. Są osoby, które pewniej czują się używając telefonu z klawiaturą QWERTY. Inni zadowalają się klasycznym zestawem przycisków numerycznych, pisząc wiadomości w sposób tradycyjny. Ewentualnie w ogóle nie tworzą SMS na telefonie.

W czym lepsza od typowego smartfona jest komórka z klawiaturą? Dlaczego decydujemy się na zakup dotykowego smartfona z fizycznymi przyciskami? Klawisze takie dobrze wyczuwa się opuszkami palców. Każde naciśnięcie wytwarza charakterystyczny klik – jeśli nie słyszany, to łatwo wyczuwany zmysłem dotyku. Wielu z nas woli pewność naciśnięć, jaką daje telefon klawiszowy. A ci, którzy używają go przede wszystkim jako urządzenia do komunikacji głosowej wybierają prostą klawiaturę numeryczną.

W pierwszej dekadzie XXI wieku wiodącym producentem telefonów z klawiaturą QWERTY było BlackBerry. Producent zajmował większość rynku telefonów biznesowych. Oferował cieszące się do dziś sławą fizyczne zestawy przycisków, które zdobyły rzeszę zadowolonych klientów.

Przedstawiam ranking telefonów z klawiaturą. Chcę pomóc Ci dowiedzieć się, jaki wybrać w 2022 roku. Wybór takich urządzeń, wbrew dominacji smartfonów dotykowych, jest duży. Znajdziemy nawet telefony dotykowe z klawiaturą – czyli połączenie nowoczesności dużego ekranu i wygody fizycznych przycisków. Te jednak są już dziś trudno dostępne, dlatego skupimy się na tych najlepszych i najbardziej popularnych. Zapraszam do lektury.

Telefony z klawiaturą klasycznąTelefony z klawiatura klasyczna

Na początku skupimy się na rozwiązaniu klasycznym, używanym od czasów pierwszych telefonów komórkowych. W tej kategorii wybór jest zdecydowanie największy. Przyczyna leży w dużej praktyczności takich telefonów, ich wytrzymałości oraz trwałości baterii.

Dłuższe działanie telefonów z klasyczną klawiaturą na zasilaniu bateryjnym wynika między innymi z ich małych rozmiarów. Powoduje to mniejsze zapotrzebowanie na energię ekranu. Także procesory tych urządzeń nie są tak wymagające, jak dużych smartfonów multimedialnych.

Wybrałem dla Ciebie telefony, które spełnią oczekiwania wymagających użytkowników w 2022 roku. To urządzenia nowoczesne, funkcjonalne i wygodne. Wśród nich znajdziesz najlepsze produkty uniwersalne, dla seniorów czy wyjątkowo odporne i wytrzymałe. Oto one ?

Telefon
Rodzaj klawiatury
Gdzie kupić?
Nokia 6300
4G Dual Sim
Numeryczna
ZOBACZ
myPhone Hammer 5
Numeryczna
ZOBACZ
Panasonic KX-TU110EXCB
Numeryczna
ZOBACZ
Nokia 230
16MB Dual Sim
Numeryczna
ZOBACZ
BlackBerry KEY2
QWERTY
ZOBACZ

Nokia 6300 4G Dual Sim

Nokia 6300 Dual SIMPoręczny, stylowy i zaawansowany telefon z klawiaturą. Nokia od ponad 20 lat istnieje na rynku komórek, a dziś jeszcze kupimy model 6300. Dostępny jest już od 329 zł. Jakie są jego podstawowe cechy?

Poniżej ich krótka lista:

 • kolorowy ekran 2,4 cali o rozdzielczości 320×240 pikseli
 • procesor Qualcomm Snapdragon 210
 • klasyczna klawiatura + przyciski funkcyjne
 • wymiary 13x5x1,3 cm
 • DUAL SIM
 • obsługa 3G, 4G (LTE)
 • WIFI, Bluetooth
 • GPS
 • bateria 1500 mAh
 • aparat tylny 2 megapiksele

Ta Nokia posiada także wyjmowaną baterię. Zapewnia to możliwość jej samodzielnej wymiany przez użytkownika po zakupie zamiennika. Bez obciążania kosztami serwisu, kiedy tylko nie będziemy już zadowoleni z działania starego akumulatora! A zasilanie dostarczane jest przez wciąż bardzo popularny port micro-USB.

Warta zauważenia jest obsługa dwóch kart SIM – możemy wygodnie korzystać z dwóch numerów telefonu w jednym urządzeniu. Łączność 4G zapewnia doskonały zasięg na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami. Skorzystamy także z Internetu bez dodatkowych kosztów w zasięgu sieci WIFI i podłączymy dowolne akcesoria poprzez Bluetooth. Telefon wyposażony jest w dyktafon i odtwarzacz MP3.

Na mnie jednak największe wrażenie robi obecność na pokładzie odbiornika GPS oraz bardzo wygodne przyciski funkcyjne. Odbiornik sygnału z satelity pozwoli na odnalezienie drogi w każdym miejscu. Klawisze funkcyjne w połączeniu z bardzo wygodną klawiaturą numeryczną powodują, że z tej Nokii po prostu przyjemnie się korzysta. Nawet wtedy, gdy musimy napisać dłuższą wiadomość tekstową. Funkcje przypisane do dedykowanych klawiszy można zmieniać wedle własnych upodobań. Bateria wystarczy nawet na rekordowe 670 godzin czuwania. To po prostu dobry telefon z klawiaturą i dobrą baterią.

myPhone Hammer 5 Smart 4GB Dual Sim

myPhone Hammer 5Wytrzymały produkt marki myPhone za 299 zł to wybór tych z nas, którzy chcą odpornego telefonu z klawiaturą. Urządzenie to już na pierwszy rzut oka robi ogromne wrażenie. A czym się charakteryzuje, jakie są jego najważniejsze parametry?

 • kolorowy ekran 2,4 cali, 320×240 pikseli w technologii TFT
 • procesor MediaTek
 • wzmocniona obudowa (certyfikat IP68)
 • klasyczna klawiatura + przyciski funkcyjne
 • wymiary 14x6x1,8 cm
 • pamięć wewnętrzna 4 GB
 • DUAL SIM
 • obsługa 3G, 4G (LTE)
 • Bluetooth, WIFI
 • GPS
 • bateria 2500 mAh
 • aparat tylny 2 megapiksele

Certyfikat IP68 zapewnia, że telefon jest chroniony przez wodą i kurzem, zatem użyjemy go bez obaw w nawet najtrudniejszych warunkach. Wzmocniona obudowa zapewnia odporność na wstrząsy – na przykład wynikające z upadku na twardą powierzchnię. Jego wytrzymałość widoczna jest od razu – wygląda na bardzo solidny i trwały.

Łączność zapewniona jest w technologii 3G oraz 4G. Skorzystamy z WIFI, podłączymy też słuchawki Bluetooth. Zapiszemy do 4 GB zdjęć z aparatu o rozdzielczości 2 megapikseli. Zainstalowany na telefonie KaiOS pozwala na instalowanie aplikacji takich, jak Facebook czy WhatsApp. Dzięki GPS użyjemy aplikacji zapewniających nawigację. Dość duża bateria, która przykłada się do sporej grubości obudowy (prawie 2 cm) zapewnia krótszy niż w Nokii czas czuwania (150h). Wynika to z większego poboru prądu przez wydajny procesor MediaTek.

W tym telefonie z klawiaturą skorzystamy z dwóch kart SIM jednocześnie – potrzebne będą SIM w formacie Micro. Hammer wyposażony jest też w gniazdo słuchawkowe oraz zaczep na smycz – to szczególnie istotne dla osób aktywnych, w tym sportowców. Polecam go każdemu kto wymaga wytrzymałości i poręczności, a jednocześnie nie chce rezygnować z podstawowych funkcji multimedialnych.

Panasonic KX-TU110EXCB

Panasonic KX-TU110EXCBTo doskonały telefon z klawiaturą dla seniora za 153 zł. Jest prostszym urządzeniem od Nokii i myPhone, jednak zapewnia wygodniejsze i większe przyciski. Jego obsługa nie sprawi trudności nawet osobom z mniej wyostrzonymi zmysłami.

Oto jego najważniejsze cechy:

 • kolorowy ekran 1,77 cali, 160×128 pikseli
 • wzmocniona obudowa (certyfikat IP68)
 • klasyczna klawiatura + przyciski funkcyjne
 • wymiary 11x5x1,3 cm
 • pamięć wewnętrzna 32 MB
 • DUAL SIM
 • Bluetooth
 • bateria 1000 mAh
 • aparat tylny 0,08 megapiksele

Zasilany jest ze złącza micro USB, a czas czuwania przy zasilaniu bateryjnym wynosi do 225 godzin. Moją uwagę przykuły szczególnie duże, miękkie przyciski. Ich naciskanie jest łatwe i niełatwo jest pomylić się wybierając inny klawisz. Co ciekawe – możemy rozszerzyć niewielką pamięć wewnętrzną za pomocą karty pamięci SD. Użyjemy także dwóch kart SIM.

Ten telefon z klawiaturą dla seniora zapewnia transmisję danych tylko poprzez GPRS. Jeśli jednak potrzebujemy prostego urządzenia, z którego poprowadzimy nawet dziesięć godzin rozmów bez ładowania – będzie to strzał w dziesiątkę. Jeśli interesują Cię inne, ciekawe modele dla osób starszych zapraszam do zapoznania się z moim rankingiem. Jest on ciągle aktualny i zawiera kilka ciekawych propozycji.

Nokia 230 16MB Dual Sim

Nokia 230 16MB Dual SimTo zdecydowany król stylu wśród telefonów w moim rankingu dostępny za 279 zł. Jego wygląd przyciąga uwagę i na pewno będzie wyróżniał się nawet na spotkaniu towarzyskim, wśród smartfonów znajomych. Poniżej jego najważniejsze cechy:

 • kolorowy ekran 2,8 cali, 320×240 pikseli
 • klasyczna klawiatura + przyciski funkcyjne
 • wymiary 12x5x1,1 cm
 • pamięć wewnętrzna 16 MB
 • DUAL SIM
 • Bluetooth
 • bateria 1200 mAh
 • aparat tylny i przedni po 2 megapiksele

Ten klasyczny telefon komórkowy z guzikami to ciekawe rozwiązanie dla osób chcących się wyróżnić. Posiada spory jak na klasyka ekran o wielkości 2,8 cali – przewyższa tym konkurencję. Obraz jest wyraźny i o świetnym kontraście. Klawiatura z początku wydaje się niezbyt przyjazna ze względu na zlewające się na przednim panelu guziki, jednak dość łatwo się do niej przyzwyczaić. Po pewnym czasie używanie jej staje się przyjemnością.

Zasilany jest poprzez złącze micro USB, a jego teoretycznie niewielka bateria zapewnia aż do 520 godzin w trybie czuwania lub 23 godziny rozmów bez przerwy. To świetny wynik na tle konkurencji. A akumulator wymienimy z łatwością dzięki zdejmowanej tylnej klapce. Za pomocą systemu NokiaOS odtworzymy muzykę i skorzystamy z dyktafonu. Także i ten telefon obsługuje dwie karty SIM.

Słuchawki podłączymy przez Bluetooth lub za pomocą fizycznego złącza słuchawkowego. Zdjęcia, które wykonamy będą lepiej doświetlone dzięki wbudowanej lampie błyskowej. Jest to rzadkość wśród dzisiejszych telefonów o klasycznej bryle – dotyczy to nawet tych posiadających funkcję latarki. Dlatego możemy go śmiało nazwać telefonem z klawiaturą i dobrym aparatem (ma przyzwoite 2 Mpix rozdzielczości).

Według opinii, do których dotarłem telefon ten charakteryzuje się bardzo sprawnie działającym mikrofonem. Będziemy zatem zadowoleni zarówno z jakości rozmów jak i słyszalności nagrań dokonanych wbudowanym dyktafonem.

Telefony z klawiaturą QWERTYTelefony z klawiatura QWERTY

Tego typu urządzenia są trudniej dostępne na rynku. Praktycznie zostały z niego wyparte przez smartfony, a niszę w kategorii klawiaturowców zajęły klasyczne urządzenia, z których najciekawsze przedstawiłem powyżej. Jeśli jednak będziemy wyjątkowo cierpliwi, to znajdziemy jeszcze nawet telefon dotykowy z klawiaturą fizyczną jako dodatkiem. Dziś wydaje się to ekstrawagancją, ale kto czasem nie ma ochoty na trochę szaleństwa? Poznaj telefon z dużą klawiaturą, który posiada także ekran dotykowy i spełnia wszystkie obecne standardy smartfona.

BlackBerry KEY2

BlackBerry KEY2Jego podstawowe cechy to:

 • procesor Qualcomm Snapdragon 660
 • system Android 8.1 Oreo
 • ekran 4,5 cali w technologii IPS TFT (1620×1080 pikseli)
 • pełna klawiatura QWERTY
 • pamięć RAM 6 GB
 • pamięć na dane 128 GB
 • aparaty 12 Mpix + 12 Mpix
 • przedni aparat 8 Mpix
 • 3G, 4G
 • GPS
 • łącza Wi-Fi, Bluetooth, USB, słuchawkowe
 • komunikacja NFC
 • wymiary 15x7x0,8 cm
 • bateria 3500 mAh

Smartfon, który jeszcze kilka lat temu mógł być określany mianem flagowego posiada pełną, niezmiernie wygodną klawiaturę QWERTY. Dodatkowo zyskujemy możliwość używania jej jak gładzika laptopa i programowania wybranych przycisków do wykonywania zaprogramowanych poleceń. Obsłużymy go jednak także dotykowo – włącznie z wyświetleniem klawiatury ekranowej. Kto by jednak chciał to robić, mogąc korzystać z legendarnych przycisków Blackberry? ?Telefony z klawiatura QWERTY blackberry

Posiada on praktycznie wszystkie poszukiwane właściwości smartfona, w tym możliwość instalowania dowolnych aplikacji ze Sklepu Play. O ile nie są dziś już dostępne aktualizacje Androida na BB, o tyle poprawki bezpieczeństwa będziemy nadal dostawać regularnie. Dlatego też korzystanie z bankowości elektronicznej będzie całkowicie pozbawione ryzyka wynikającego z nieaktualnych zabezpieczeń.

Wybacz, że nie podaję ceny tego niezwykle ciekawego smartfona. Jest on bowiem dostępny już praktycznie wyłącznie z drugiej ręki. Nie ma go zatem w ofertach największych sklepów, jednak fani marki mogą czuć się zachęceni do poszukania tego wspaniałego telefonu z klawiaturą i Androidem.

Którą komórkę z klawiaturą wybrać?

telefon z klawiaturąPrzedstawiłem Ci listę najciekawszych telefonów z przyciskami oraz jedną ciekawostkę. Uważam, że w moim rankingu każdy znajdzie coś dla siebie.

Są w nim: [ su_list icon=”icon: check” icon_color=”#09ad20″]

 • telefon uniwersalny
 • wytrzymała komórka
 • telefon dla seniora
 • stylowe urządzenie na każdą okazję[/su_list]

Tak różne urządzenia przedstawiłem z rozmysłem – wierzę, że lista pomoże każdemu. Bo przecież wszyscy się od siebie różnimy, a czasem każda z tak różnych osób może potrzebować komórki z przyciskami. Życzę Ci udanego wyboru, a w razie zainteresowania innymi technicznymi tematami – do przeczytania pozostałych artykułów z mojego bloga.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Rankingi
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *