Smartfon dla seniora: ranking telefonów dotykowych i klasycznych dla starszych osób

Smartfon dla seniora może być pozornie łatwy w wyborze. W końcu starsza osoba nie ma takich wymagań, jak młodsi użytkownicy telefonów. Nie będzie przecież skupiać się na możliwościach urządzenia, szybkości procesora, czy jakości aparatu. Nie będzie przywiązywać wagi do długości czasu pracy bez dostępu do zasilania zewnętrznego. Nie potrzebuje zbyt dużo miejsca na dane. Ale czy na pewno? Czy każdy senior potrzebuje najprostszego smartfona, byleby tylko dało się z niego zadzwonić?

Telefon dotykowy dla seniora może jednak przysporzyć nam kłopotów podczas podejmowania decyzji o zakupie. Dlaczego? Powinniśmy pamiętać, że wśród starszych osób są także takie, które zafascynowane są możliwościami współczesnych technologii. Może zdarzyć się, że prosty telefon dla seniora nie wystarczy, jeśli osoba ta będzie oczekiwała dobrej jakości zdjęć. Wtedy wymagać będzie nie tylko aparatu o wysokiej rozdzielczości, lecz także dużego ekranu, by móc na bieżąco oceniać efekty. Jeśli użytkownik telefonu na co dzień korzysta z usług bankowości elektronicznej czy usług streamingowych (choćby dla słuchania muzyki), to niezbędna będzie łączność LTE (4G).

Smartfony dla seniorów – wymagania

Jaki będzie dobry telefon dla seniora? Taki, który będzie spełniał jego wymagania! Skupmy się więc przede wszystkim na tym, by ustalić: jakie one są? Czy przyszły użytkownik chce tylko dzwonić i korzystać z klasycznego telefonu z dobrą baterią, czy ma to być telefon dotykowy dla starszej osoby? Jeśli to pierwsze, to skupimy się na prostszych urządzeniach klasycznych. Jeśli szukać będziemy smartfona, to skoncentrujemy się na dużych, czytelnych wyświetlaczach i oczekiwanych funkcjach. Jakie są najważniejsze cechy telefonu dla seniora?

Telefon z dobrą baterią

Choć ta cecha wydaje się oczywista, to na pewno może być niedoceniana przez osoby, które przyzwyczajone są do częstego ładowania smartfona. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że senior może nie być przyzwyczajony do częstego używania ładowarki. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie skupienie się na telefonie, który będzie:

  • posiadał baterię o przynajmniej 5000 mAh pojemności
  • procesor niepodatny na duże zużycie prądu
  • ograniczony pobór energii ze względu na charakterystykę sprzętową (klasyczny telefon)
Proponuję zapoznać się z testami wytrzymałości urządzeń, które nas interesują. Zdarza się, że autorzy zestawień przez wiele godzin poddają telefony obciążeniom tak, by poinformować nas które najlepiej wykorzystują energię zgromadzoną w baterii.

Telefon dla seniora z dużym wyświetlaczem

Smartfon dla seniora w 2022 rokuOsoby o słabszym wzroku mogą wymagać tego, by smartfon był wyposażony w spory ekran. Dzięki temu lepiej mogą odczytywać jego treść, a nawet dostrzegać szczegóły np. na zdjęciach. Łatwiej będzie wykorzystywać telefon w codziennej obsłudze. Nawet przeglądanie listy połączeń będzie prostsze. Rekomenduję zatem ekrany o wielkości około 5,5 cala bądź większe.

Zwróćmy uwagę na możliwość powiększenia czcionki w Ustawieniach telefonu. Często taka zmiana poprawia komfort używania smartfona przez seniora.

Telefon z klawiaturą dla seniora

To rozwiązanie dla osoby, która nie ma multimedialnych wymagań, a jednocześnie chce móc dzwonić, odsłuchać Pocztę głosową i cieszyć się długim czasem bez ładowania. Fizyczna klawiatura będzie łatwiejsza do opanowania. Nawet odbieranie połączeń będzie prostsze – wystarczy wcisnąć łatwo wyczuwalny palcem i dobrze widoczny przycisk.

Telefon dla seniora – czy tylko prosty?

Osoba starsza może nas zaskoczyć, dlatego w rankingu przedstawiam zarówno proste telefony klasyczne, jak i smartfony. Wiemy, że smartfon przez liczne funkcjonalności sprzętowe oraz możliwość instalowania aplikacji ma praktycznie nieograniczone możliwości. Może służyć jako telefon, komunikator internetowy, narzędzie do przeglądania Internetu, nawigacja (piesza, rowerowa, samochodowa). Może także odtwarzać muzykę, filmy a nawet dostarczyć rozrywki w postaci gier.

Nie odbierajmy tych możliwości seniorowi, który wykazuje inicjatywę. Nasi bliscy, którzy spędzili na tym świecie dużo więcej lat od nas często mogą zaskoczyć nas swoimi możliwościami. Zdarza się, że bardzo chętnie się uczą i rozwijają, pomimo wieku. Wiek staje się wtedy nie przeszkodą, a raczej zapewnia doświadczenie mogące pomóc w opanowywaniu nowych umiejętności.

Mój ranking smartfonów dla seniora w 2022 roku

ranking telefonów dla seniora

Telefon dla seniora
Rodzaj
Gdzie kupić?
Motorola Moto E7 Power
64GB Dual Sim
Dotykowy
ZOBACZ
REALME C21Y
Dotykowy
ZOBACZ
Samsung Galaxy A12
Dotykowy
ZOBACZ
MOTOROLA Moto G50
Dotykowy
ZOBACZ
Maxcom MM462BB
Z klawiaturą
ZOBACZ
Nokia 230 Dual SIM
Z klawiaturą
ZOBACZ
Na początku przedstawiam wybrane modele zaawansowanych smartfonów. Ich właściwości mogą przekonać nie tylko starsze osoby, lecz także młodsze, szukające pozornie innych funkcjonalności. To nie tylko smartfony dla seniorów, ale ciekawa oferta dla każdego.

Motorola Moto E7 Power 64GB Dual Sim

Motorola Moto e7 Power 64GB Dual SimTen telefon charakteryzuje się przede wszystkim dużym ekranem (6,5 cala) oraz pojemną baterią (5000 mAh). Kupimy go już za niecałe 600 zł. Oto jego podstawowe cechy:

  • procesor Mediatek Helio G25
  • ekran 6,5 cala
  • rozdzielczość ekranu 720×1600 pikseli
  • system operacyjny Android
  • pamięć RAM 4 GB
  • pojemność na dane 64 GB
  • złącze USB-C
  • aparaty tylne 13 Mpix, 2 Mpix
  • aparat przedni 5 Mpix
  • łączność WIFI oraz LTE (4G)
  • dual SIM

Co najbardziej zwraca uwagę? Oszczędny procesor, który doskonale wykorzysta pojemność baterii. Nie obciąża on za bardzo smartfona, przez co nawet korzystając z niego intensywnie nie trzeba stale mieć pod ręka ładowarki. Duży ekran o rozdzielczości, która zadowoli także młodszych użytkowników będzie dla seniora bardzo wygodny. Możliwość powiększenia czcionki zapewni komfort codziennego użytku. Złącze USB-C pozwala na łatwe podłączenie do ładowania – nie jest istotne którą stroną ustawimy kabelek.

Duży RAM zapewnia stabilność i szybkość pracy wielu aplikacji na raz. Aż 64 GB pojemności na dane pozwoli na przechowywanie dużej liczby zdjęć od rodziny, wysłanych choćby komunikatorem. Zabezpieczy także możliwość zapisania ogromnej liczby zdjęć i filmów zrobionych wnukom podczas wspólnych spacerów. Szybki dostęp do Internetu dla seniorów korzystających z globalnej sieci umożliwiają zarówno LTE jak i WIFI.

Możemy oczekiwać, że senior nie będzie zwracać uwagi na zamykanie aplikacji działających w tle, dlatego spora ilość pamięci RAM się przyda. Dzięki temu użytkownik smartfona nie będzie narzekać, że telefon zacina się z niezrozumiałych przyczyn.

REALME C21Y

Realme C21YNieco tańszy od poprzedniego smartfon dla użytkowników, którzy docenią większą liczbę aparatów fotograficznych na tylnej obudowie. Jego podstawowe cechy:

  • procesor Unisoc T610
  • ekran 6,5 cala
  • rozdzielczość ekranu 720×1600 pikseli
  • system operacyjny Android 11
  • pamięć RAM 4 GB
  • pojemność na dane 64 GB
  • złącze USB-C
  • aparaty tylne 13 Mpix, 2 Mpix, 2 Mpix
  • aparat przedni 5 Mpix
  • łączność WIFI oraz LTE (4G)
  • dual SIM

Smartfon ten pracuje pod nieco nowszym Androidem 11, więc zapewnia jeszcze większą kompatybilność z najnowszymi aplikacjami. Jego przewagą nad telefonem Motoroli jest dodatkowy aparat tylny – zapewnia większą swobodę przy tworzeniu zdjęć, wykorzystując bardziej złożoną optykę w miejsce obróbki cyfrowej. Na 6,5 calowym ekranie łatwo obejrzeć zrobione bliskim zdjęcia.

Tak, jak poprzedni model, tak i ten zapewnia możliwość używania dwóch różnych kart SIM. Zatem to dobry telefon dla seniora, który zdecyduje się na np. korzystanie z łączności internetowej od innego operatora niż ten, który zapewnia połączenia telefoniczne. O ile procesor nie jest tak oszczędny jak Mediatek, to jednak pojemna bateria wystarczy nawet na cały dzień intensywnej zabawy, która mogą zapewnić urządzeniu wnuki. A mogą – korzystając z licznych gier, które można zainstalować ze sklepu Google Play. Który dziadek lub babcia oprze się wnukowi chcącemu pograć w najnowszą grę, skoro wszyscy rówieśnicy już w nią grali? 🙂

Samsung Galaxy A12

Samsung Galaxy A12To bardzo smukłe urządzenie (tylko 8,9 mm grubości) możemy kupić za około 800 zł. Zwraca w nim uwagę przede wszystkim możliwość szybkiego ładowania. Oto jego główne cechy:

  • procesor Samsung Exynos 850
  • ekran 6,52 cala
  • rozdzielczość ekranu 720×1600 pikseli
  • system operacyjny Android 10
  • pamięć RAM 4 GB
  • pojemność na dane 64 GB
  • złącze USB-C
  • aparaty tylne 48 Mpix, 5 Mpix, 2 Mpix, 2 Mpix
  • aparat przedni 5 Mpix
  • łączność WIFI oraz LTE (4G)
  • dual SIM

To produkt Samsunga, dlatego liczyć możemy na to, że wszystkie jego podzespoły zostały dobrane tak, by nie powstawało tzw. wąskie gardło. Zatem żadna z części nie będzie ograniczała wydajności pozostałych. Zwracam uwagę na bardzo ciekawą cechę, którą jest solidny głośnik. W tym urządzeniu nawet gdy nie używamy trybu głośnomówiącego, to rozmówca słyszany jest głośno i wyraźnie. Z tego między innymi słyną smartfony Samsunga.

Wyraźny dźwięk z głośnika do rozmów to bardzo ważna cecha telefonu dla seniora. Także młodsi użytkownicy ją doceniają szczególnie, jeśli rozmawiają w zatłoczonym pomieszczeniu. Jeśli jednak zauważasz problemy z trzeszczącym lub cichym dźwiękiem, to dowiedz się jak wyczyścić głośnik w telefonie.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie szybkiego ładowania. Korzystając z dołączonej ładowarki możemy zapełnić baterię tego Samsunga nawet o kilkadziesiąt razy szybciej, niż innych telefonów. Czy będzie to istotne przy wyborze najlepszego telefonu dla seniora? Jeśli potencjalny użytkownik telefonu korzystać będzie z niego intensywnie – to na pewno!

Jeszcze jedno: jeśli starsza osoba lubi robić dużo zdjęć i wymaga, by były one najwyższej jakości niezależnie od warunków oświetleniowych, to będzie to doskonały telefon dla dziadka lub babci. Aparat o rozdzielczości aż 48 Mpix i z dobrą optyką zapewnia jedne z najlepszych zdjęć dostępnych ze smartfona.

MOTOROLA Moto G50

Motorola Moto G50
Dostępny w granicach 800 zł telefon to idealne rozwiązanie dla seniora potrzebującego najszybszej mobilnej transmisji danych (5G). A oto jego pozostałe, najważniejsze cechy:

  • procesor Qualcomm Snapdragon 480
  • ekran 6,5 cala
  • rozdzielczość ekranu 720×1600 pikseli
  • system operacyjny Android 11
  • pamięć RAM 4 GB
  • pojemność na dane 64 GB
  • złącze USB-C
  • aparaty tylne 48 Mpix, 5 Mpix, 2 Mpix
  • aparat przedni 13 Mpix
  • łączność WIFI, LTE (4G) oraz 5G
  • dual SIM

W omawianym modelu na pewno zwraca uwagę wysoka jakość aparatu przedniego – ma aż 13 Mpix. Oznacza to, że senior będzie w stanie uzyskać świetne zdjęcia selfie robione z rodziną czy na łonie przyrody. Jak podzieli się nimi z innymi? Choćby poprzez bardzo szybką sieć 5G, z której można skorzystać używając tego urządzenia.

Motorola jest lżejsza od swoich konkurentów. Jej waga nie przekracza 192 gramów, co czyni z niej lidera na rynku pod tym względem. I to pomimo tego, że pojemność baterii to tak, jak u konkurencji – 5000 mAh. Jakość zdjęć z głównych aparatów (z tyłu obudowy) jest bardzo wysoka, co potwierdzają testy dostępne w Internecie. Co ciekawe – w wypadku tego smartfona czołowa jakość osiągana jest także dzięki dobrej i szybkiej obróbce wstępnej wykonywanej przez dość wydajny procesor Snapdragon i wbudowane przez producenta oprogramowanie.

Wszystkie przedstawione przeze mnie smartfony posiadają także odbiorniki sygnału GPS, dzięki czemu obsługują każdy dostępny program do nawigacji.

Telefon z klawiaturą dla seniora

telefon z klawiaturą dla starszej osobyJeśli chcemy zakupić klasyczny telefon z dużym wyświetlaczem i klawiszami, to także możemy skorzystać ze sporego wyboru. Takie urządzenie jest dobre dla seniora choćby dlatego, że zapewnia dostęp do fizycznych przycisków, które są łatwiejsze w obsłudze. Nawet najprostsze telefony mają na ogół wbudowane ciekawe i przydatne funkcje jak budzik czy latarka. Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym z nich. Który zwycięży jako wytrzymały i głośny telefon dla seniora? Który producent zapewnia dobry dźwięk?

Maxcom MM462BB

Maxcom MM462BBTo bardzo proste urządzenie ma ekran o wielkości 1,8 cala. Jakie są jego pozostałe cechy? Oto one:

  • ekran 1,8 cala
  • przybliżone wymiary 10x5x1,5 cm
  • aparat tylny 0,3 Mpix
  • stacja ładowania
  • pojemność baterii 600 mAh

Niech nas nie zmyli niewielka pojemność baterii. Dzięki mało wymagającemu procesorowi ten nieduży telefon może działać do 120 godzin w trybie czuwania. Można tez zapewnić stałe naładowanie dzięki wygodnej stacji dokującej. Wyposażona jest ona w układ zapobiegający przeładowaniu i przegrzaniu ogniwa.

Telefon dodatkowo posiada dyktafon. Może być zatem wygodnie używany do wykonywania notatek głosowych. Będzie doskonale służył jako głośny telefon dla seniora – zarówno głośnik do rozmów, jak i ten z tyłu obudowy zapewniają wysoki poziom dźwięku. Wyjątkowo duże klawisze pozwalają na wygodną obsługę przez osoby o trochę mniej czułych zmysłach.

To urządzenie dedykuję starszym osobom potrzebującym prostego i wygodnego telefonu do rozmów. Kupimy je już w granicach kwoty 100 zł..

Nokia 230 Dual SIM

Nokia 230 Dual SIMDostępna w 2022 roku za niecałe 300 zł, bardziej zaawansowana Nokia to świetna propozycja dla osób przyzwyczajonych do klasycznego wyglądu telefonu i jednocześnie wymagających trochę więcej. Przyjrzyjmy się jego najważniejszym cechom:

  • ekran 2,8 cala (240×320 pikseli)
  • przybliżone wymiary 12,5x5x1 cm
  • aparat tylny 2 Mpix, przedni 2 Mpix
  • bateria 1200 mAh
  • obsługa kart pamięci i dwóch kart SIM
  • Bluetooth

Wielość funkcji czyni z tej Nokii smartfon zamknięty w klasycznej obudowie. Skorzystamy z Internetu, odtwarzacza audio, wideo i radia FM. Dostępne są także budzik, kalkulator, kalendarz czy dyktafon. Bardzo mocna obudowa czyni ten wytrzymały telefon dla seniora odpornym na upadki czy otarcia, a bateria pozwoli nawet na 22 dni bez ładowania lub 23 godziny rozmów!

Oczywiście nie skorzystamy z najnowszych serwisów internetowych wymagających dużego, dotykowego ekranu, jednak z łatwością odbierzemy zdjęcie w formacie MMS. Ekran, choć niewielki – jest bardzo wyraźny i zapewni w miarę wygodne przeglądanie zdjęć. Aparat tego telefonu nie pozwoli na uchwycenie najmniejszych szczegółów, lecz zadowoli mniej wymagających.

Mądry wybór smartfona dla seniora

smartfon dla seniora madry wyborWybierając prosty w obsłudze smartfon dla seniora lub klasyczny telefon przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wymagania użytkownika. Jeśli jest zainteresowany wielością funkcji multimedialnych – wybierzmy smartfon. Jeśli zależy nam na prostocie – skupmy się na klasycznych telefonach z klawiszami (najlepiej z dobrą baterią). Przedstawione przeze mnie wybory będą doskonałym rozwiązaniem w obu przypadkach.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Rankingi
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *