W większości polskich domów stoi telewizor, a na oglądaniu telewizji każdego dnia spędza czas aż 65% badanych. Mimo, iż coraz częściej odbiornik RTV zastępowany jest komputerem lub też urządzeniem mobilnym, wielu ludzi wciąż nie wyobraża sobie życia właśnie bez tradycyjnej telewizji. Aktualnie, aby oglądać najbardziej popularne kanały telewizyjne, trzeba zdecydować się na jedną z dwóch dostępnych opcji. Należą do nich telewizja naziemna cyfrowa oraz telewizja satelitarna. Mieszkańcy niektórych miejscowości w Polsce mogą skorzystać z dodatkowej alternatywy pod postacią telewizji kablowej (jednak żadna z nich nie ma zasięgu ogólnopolskiego). Przyjrzyjmy się zatem bliżej dwóm najpopularniejszym rozwiązaniom i odpowiedzmy na pytanie – którą wybrać?
DVB-T czyli popularna naziemna telewizja cyfrowa
Już od kilku lat w Polsce działa DVB-T, czyli popularna telewizja nadawana poprzez nadajniki naziemne w standardzie cyfrowym. Jej wprowadzenie związane było przede wszystkim z ustaleniami międzynarodowymi, zobowiązującymi wszystkie kraje europejskie do likwidacji telewizji analogowej i kolejno zastąpienia jej telewizją cyfrową. Polska wspomniany plan wprowadzała w życie w kilku etapach, co było wsparte bardzo kosztowną kampanią informacyjną realizowaną w mediach.
Była ona jednak konieczna, ponieważ takie przejście na telewizję naziemną było bezpośrednio związane z wymianą telewizorów na specjalne odbiorniki wyposażone w system MPEG-4. Wspomniany system posiada większość nowoczesnych telewizorów płaskich, LCD oraz plazmowych. Możliwe było również dokupienie do odbiornika starego typu odpowiedniego tunera TV, tak zwanego tunera DVB-T.
Jednak do takiego tunera należy mieć specjalną antenę naziemną, ustawioną na odpowiednią częstotliwość. W ramach takiej naziemnej telewizji cyfrowej, działają codziennie aż trzy multipleksy ogólnopolskie, jak również kilka multipleksów lokalnych, oferujących zestaw kanałów telewizyjnych oraz radiowych. Wśród nich zdecydowanie dominują kanały TVP, główne oraz tematyczne, a także popularne kanały stacji prywatnych. Jest to między innymi TVN, a także Polsat, czy TV Puls, TV Trwam, jak również Polo TV, Stopklatka TV i TV 4 oraz wiele innych. Część z nich od niedawna nadawana jest już w jakości HD. Odbiór telewizji naziemnej jest całkowicie bezpłatny.
Telewizja satelitarna – czyli co powinniśmy o niej wiedzieć
Telewizja satelitarna nadawana jest przede wszystkim za pośrednictwem nadajników, umieszczonych bezpośrednio na sztucznych satelitach ziemi. W Polsce korzysta się najczęściej z satelitów Hot Bird i Astra. Aby odbierać tą telewizję, każdy użytkownik potrzebuje anteny satelitarnej oraz specjalnego odbiornika (tak zwanego tunera satelitarnego), podłączonego do telewizora. Należy wiedzieć, że od 2012 roku w Europie, sygnał satelitarny nadawany jest cyfrowo. Kanały telewizyjne oraz radiowe, które transmitowane są z satelity dzieli się na: kanały FTA i kanały komercyjne.
Co to są kanały FTA?
Kanały FTA są to tak zwane kanały free to air, które są powszechne (czyli niekodowane) i tym samym bezpłatne. Można je odbierać przede wszystkim za pomocą zwykłego tunera satelitarnego oraz anteny satelitarnej, jak również dekodera platformy cyfrowej. Obejmują one kanały z różnorodnych krajów, jest ich obecnie kilkaset.
Do polskojęzycznych kanałów free to air zalicza się między innymi:
- TV Trwam,
- Polonia1,
- Polo TV,
- Eska TV,
- TVP Polonia,
- Tele 5,
- Fokus TV.
Kanały kodowane – szyfrowane
Z kolei kanały kodowane są to kanały szyfrowane. Dostęp do nich można uzyskać odpłatnie. W tym celu należy kupić dekoder platformy cyfrowej i specjalną, wkładaną do dekodera kartę. To właśnie ona zajmuje się dekodowaniem sygnału. Do odbioru wspomnianego sygnału konieczna jest również antena satelitarna.
W Polsce popularnymi platformami telewizji satelitarnej są:
- Cyfrowy Polsat,
- nc+,
- Orange TV.
Liczba omawianych dostępnych kanałów kodowanych uzależniona jest od platformy oraz wykupionego pakietu. Ogólnie znajdują się wśród nich wszystkie kanały dostępne za pośrednictwem telewizji naziemnej, a także kanały FTA, jak również wiele kanałów tematycznych. Można zaliczyć do nich przykładowo kanały filmowe, a także sportowe, jak również poradnikowe, muzyczne i dla kobiet, mężczyzn lub dzieci. Znaczna część z nich oferowana jest już w jakości HD.
Telewizja naziemna czy cyfrowa? Zalety rozwiązań
Według ostatnich badań z naziemnej telewizji cyfrowej korzystało około 16 mln odbiorców. Aż tak duża liczba odbiorców może wynikać z wielu zalet tej formy. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim niski koszt dostępu, jak również prosta instalacja i obsługa.
Z kolei telewizja satelitarna zyskuje przewagę nad naziemną przede wszystkim tym, iż jakość obrazu jest bardzo wysoka. Dzięki temu oglądanie jest bardziej komfortowe, ponieważ odbiór kanałów jest w wysokiej rozdzielczości (między innymi HD Ready, a także Full HD). Ponadto w niektórych przypadkach istnieje możliwość możliwość wyboru różnych wersji językowych dźwięku, jak również możliwe jest wyświetlanie napisów do filmu. Można więc w dużym uproszczeniu dojść do wniosku, że zazwyczaj wyższa cena za pakiety telewizji satelitarnych, koreluje z jej wyższą jakością.
Jak więc widzisz, wybór rodzaju telewizji jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od preferencji i oczekiwań. Niezależnie od tego, które rozwiązanie będziesz rozpatrywać, przyda Ci się mój ranking, gdzie podpowiadam jaką wybrać telewizję satelitarną lub cyfrową. Jeżeli natomiast szukasz oszczędności, a przy okazji chciałbyś mieć swoje usługi u jednego operatora, na pewno skorzystasz na lekturze wpisu dotyczącego telewizji i internetu w pakiecie.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz