Telewizor 65, 55, 60, 50, 40 cali i inne: wymiary i jaka wielkość telewizora jest optymalna?

Wybór odpowiedniego telewizora może okazać się sporym wyzwaniem. W sprzedaży znajduje się wiele rozmiarów odbiorników, a więc decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana. Wiele osób kieruje się zasadą „im większa przekątna ekranu, tym lepiej”, jednak nierzadko okazuje się to ogromnym błędem. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy pomieszczenie jest małe, a jego zaaranżowanie trudne.

Jaki rozmiar telewizora będzie najlepszy? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to pamiętaj o tym, aby przeanalizować kilka czynników decydujących o komforcie eksploatacji. Niezwykle istotna jest odległość między widzem oraz odbiornikiem, gdyż wpływa ona na jakość obrazu, na który aktualnie patrzymy.

Na samym początku warto jest zapoznać się z dostępnymi rozmiarami telewizorów. Pamiętajmy, że w sklepach ze sprzętem elektronicznym znajdują się nie tylko modele zajmujące niemal całą ścianę, ale również niewielkie urządzenia, które jednocześnie są ekonomiczne w zakupie. Zapoznaj się z poniższą tabelą, aby dowiedzieć się, jakie wymiary mają telewizory o konkretnej przekątnej.

Przekątna telewizora Wymiary ekranu (szerokość x wysokość) Powierzchnia ekranu
32″ 70.9 x 39,9 cm 0.283 m2
37″ 81.8 x 46 cm 0.376 m2
40″ 91.8 x 50 cm 0,459 m2
42″ 93 x 52,3 cm 0.486 m2
43″ 97 x 56 cm 0,543 m2
46″ 101.9 x 57,2 cm 0.583 m2
49″ 110 x 64 cm 0,704 m2
50″ 112 x 65 cm 0.728 m2
55″ 121.7 x 68,6 cm 0.835 m2
60″ 132.8 x 74,7 cm 0.992 m2
65″ 136.4 x 81cm 1.166 m2
70″ 155.2 x 87,4 cm 1.349 m2
75″ 166.1 x 99,5 cm 1.553 m2
80″ 177.1  99,5 cm 1.762 m2
82″ 181.5 x 102,1 cm 1.853 m2
86″ 194 x 111 cm 2,153 m2

Teoretycznie w sprzedaży znajdują się odbiorniki mniejsze niż 32″, jednak ich zakup jest kompletnie nieopłacalny. W dobie nowoczesnych technologii bardzo mały ekran nie zapewni nam oczekiwanej szczegółowości. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, jednak prawdą jest, że takie urządzenia są coraz mniej powszechne, a ich wybór (szczególnie w sklepach stacjonarnych) jest ubogi.

Jak dobrać rozmiar telewizora? Co sprawdzić przed zakupem?

co sprawdzić przed zakupem Nie każdy wie, że odległość od telewizora pełni bardzo ważną rolę. Zanim zdecydujemy się na zakup odbiornika w największym możliwym rozmiarze, to upewnijmy się, czy będzie on odpowiedni do danego wnętrza. Nie zawsze tak jest!

 • Pierwszym krokiem jest określenie, gdzie dokładnie będzie znajdował się telewizor. Musimy zastanowić się także, czy zostanie on umieszczony na meblu, czy powieszony na ścianie.
 • Dokonujemy niezbędnych pomiarów, tak aby określić maksymalny rozmiar TV.
 • Ustalamy odległość pomiędzy telewizorem, a widzem. Czasami nie mamy możliwość wstawienia kanapy, foteli, czy też łóżka w rekomendowanym miejscu. To spory problem! Nie zapominajmy, że zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży dystans może obniżyć komfort oglądania.
Większy ekran nie zawsze znaczy lepszy – warto również wspomnieć, że wiele osób nie potrzebuje telewizora o przekątnej 80″, szczególnie jeśli pomieszczenie jest bardzo małe. Znaczenie odgrywa również rodzaj technologii. Dla przykładu, obraz Full HD powinniśmy oglądać z innej odległości, niż 4K.

Nie można również zapomnieć o typie ekranu. Na specjalną uwagę zasługują modele z zakrzywionym wyświetlaczem, które są lepiej dopasowane do kąta widzenia człowieka. Należy jednak wiedzieć, że takie urządzenia:

 • Zajmują więcej miejsca, niż tradycyjne odbiorniki.
 • Wymagają od użytkownika siedzenia „na wprost”.
 • Zapewniają wierne odwzorowanie nawet najmniejszych detali.

Nie jest zaskoczeniem to, że nie zawsze możemy znajdować się na wprost ekranu podczas oglądania telewizji. Niektóre osoby umieszczają urządzenie „w poprzek”, czyli w rogu pomieszczenia. W takiej sytuacji rozsądniej jest postawić na klasyczny wyświetlacz, który nie posiada zakrzywionej powierzchni.

Jaka jest bezpieczna odległość od telewizora?

bezpieczna odległość

Odległość telewizora od kanapy wpływa nie tylko na nasze wrażenia podczas oglądania ulubionych filmów lub seriali. Nie można również zapomnieć o tym, że zbyt mała odległość między ekranem, a użytkownikiem negatywnie wpływa na wzrok. Właśnie dlatego podczas aranżowania wnętrza należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

 W przeszłości podczas doboru odbiornika kierowano się następującą zasadą: minimalna odległość nie powinna być mniejsza niż dwukrotność szerokości ekranu, a maksymalna nie może przekraczać czterokrotności wspomnianego parametru. Obecnie nie ma sensu stosować się do tej reguły, ponieważ nie uwzględnia ona rozdzielczości. Mamy dostęp do dokładniejszych  informacji, a więc należy z nich korzystać. 

Niektórzy użytkownicy są przyzwyczajeni do tego, że im większa odległość między TV, a kanapą, tym lepiej. Nic bardziej mylnego! Owszem, telewizory starszej generacji wymuszały spory dystans między użytkownikiem. Nierzadko była to 10-krotność przekątnej ekranu. Aktualnie jest zupełnie inaczej, ponieważ omawiane sprzęty opierają swoje działanie na innych technologiach.

Nie masz pojęcia, z jakiej odległości oglądać TV? W przypadku Full HD stosuje się przelicznik 4,2 cm na 1 cal. Jeśli mamy do czynienia z rozdzielczością 4K, to musimy stosować się do zasady 2,1 cm na 1 cal. W przyszłości w naszych salonach z pewnością pojawią się odbiorniki 8K. które już znajdują się w sprzedaży, jednak nie są jeszcze powszechne. W przypadku omawianej technologii zalecana odległość to 1 cm na 1 cal.

Przekątna ekranu nie decyduje o optymalnej odległości od telewizora. Musimy uwzględnić rozdzielczość, gdyż różnica pomiędzy najpopularniejszymi technologiami (Full HD oraz 4K) jest znacząca. Sprawdź poniższą tabele, jeśli chcesz mieć pewność, że umieściłeś sprzęt w właściwym miejscu.

Przekątna ekranu Zalecana odległość (Full HD) Zalecana odległość (4K)
32″ 1,34 m 67,2 cm
37″ 1,55 m 77,7 cm
40″ 1,68 m 84 cm
42″ 1,76 m 88,2 cm
43″ 1,80 m 90,3 cm
46″ 1,93 m 96,6 cm
49″ 2,0 m 1,0 m
50″ 2,1 m 1,05 m
55″ 2,31 m 1,15 m
60″ 2.52 m 1,26 m
65″ 2,73 m 136,5 m
70″ 2,94 m 1,47 m
75″ 3.15 m 1,57 m
80″ 3,36 m 1,68 m
82″ 3,44 m 1,72 m
86″ 3,61 m 1,80 m

Jak łatwo zauważyć, im wyższa rozdzielczość ekranu, tym mniejszy zalecany dystans pomiędzy odbiornikiem, a widzem. Ma to swoje plusy oraz minusy. Pewne jest to, że osoby posiadające mieszkanie o małym metrażu powinny postawić na telewizor w rozdzielczości 4K. Dla niektórych osób tak mała odległość może być zaskakująca, jednak jest to kwestia przyzwyczajenia.

Przekątna telewizora a odległość oglądania: czy to ma znaczenie?

Mogłoby się wydawać, że zachowanie wyżej omówionej odległości pomiędzy telewizorem, a kanapą nie ma większego znaczenia, jeśli pomieszczenie jest duże. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że producenci telewizorów gwarantują doskonałe parametry obrazu tylko wtedy, kiedy przestrzegamy zaleceń. W przypadku odbiorników wiszących na ścianie jest to również wysokość, na której zostanie on zamieszczony. Nie jest ona przypadkowa!

na co wpływa odległość od tv

Coraz więcej osób decyduje się na zawieszenie TV na ścianie – jest to skuteczny sposób na to, aby zaoszczędzić miejsce. Dodatkowym plusem jest możliwość ukrycia przewodów, o ile tylko zaplanujemy to już na etapie budowy/remontu. Ważne jest to, aby dopasować odpowiednią wysokość, na której będzie znajdować się sprzęt. Często jest on użytkowany nie tylko przez dorosłych, ale również dzieci.

Podczas wieszania TV na ścianie należy uwzględnić:

 • Wzrost wszystkich użytkowników – czasami lepiej umieścić odbiornik nieco niżej, jeśli zachodzi ryzyko, że dla niektórych użytkowników ekran będzie znajdował się zbyt wysoko. Dotyczy to przede wszystkim rodzin z dziećmi.
 • Standardową wysokością jest 110 cm, jednak każdy powinien dopasować omawiany parametr do osobistych potrzeb.
 • W przypadku, gdy telewizor będzie znajdować się w sypialni dobrze jest zachować wysokość około 180 cm, jeśli planujemy patrzeć na ekran z pozycji leżącej. Ważne jest, aby odbiornik posiadał regulowany kąt nachylenia.

Zbyt wysoko zawieszony telewizor wymaga ciągłego zadzierania głowy do góry, co nie jest wygodne. Konsekwencja tego mogą być dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, czy też karku. Nie zapominajmy również o ryzyku podrażnienia wzroku. Oczy po długim seansie mogą być wyraźnie „zmęczone”.

czy to ma znaczenie

Odległość widza od telewizora wpływa na:

 • Jakość obrazu – wysokie rozdzielczości zapewniają nam obraz wyrazisty, a jednocześnie przepełniony detalami. Dotyczy to w szczególności rozdzielczości 4K. Jeśli będziemy znajdować się zbyt blisko lub zbyt daleko od ekranu, to straci on na szczegółowości. Kąt widzenia ludzkiego oka jest ograniczony, o czym wielu z nas zapomina. Nie każdy jest przygotowany na to, że im wyższa rozdzielczość ekranu, tym mniejszy dystans pomiędzy użytkownikiem, a odbiornikiem. W przypadku telewizora 4K 80 cali będziemy znajdować się relatywnie blisko. Dla porównania – sprzęt o tym samym rozmiarze w standardzie Full HD wymaga ustawienia kanapy w odległości ponad 3 m.
 • Komfort użytkownika – oczywistym jest, że podczas oglądania telewizji chcemy wyłapać możliwie najwięcej detali. Istotne jest to, aby przyjąć wygodna pozycję, która zapewni maksymalne rozluźnienie. Zwróćmy więc uwagę nie tylko na odległość między TV, a widzem, ale również wysokość, na której będzie znajdować się odbiornik. Nie zapominajmy, że omawiana zasada dotyczy nas również wtedy, kiedy sprzęt będzie znajdować się na meblu. Relatywnie ciężko znaleźć jest szafkę o odpowiedniej wysokości.
 • Bezpieczeństwo wzroku – omawiany parametr ma duży wpływ na narząd wzroku. W niektórych przypadkach zalecane jest patrzenie na ekran wyłącznie „na wprost”.

Jaki rozmiar TV wybrać? Krótkie podsumowanie

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki rozmiar telewizora wybrać. Pewne jest to, że decyzja nie może zostać podjęta zbyt pochopnie. Każdy użytkownik posiada inne wymagania oraz oczekiwania – jeśli nie korzystamy z opisywanego sprzętu zbyt często, to nie ma sensu inwestować kilku tysięcy złotych. Wiadomym jest, że im większa przekątna ekranu, tym wyższa cena zakupu.

krótkie podsumowanie

Czasami lepiej postawić na mniejszy telewizor w standardzie 4K, niż odbiornik Full HD w największym możliwym rozmiarze. Trzeba mieć świadomość, że nie tylko rozmiar wpływa na nasze odczucia podczas oglądania telewizji. Prawdziwi kinomaniacy powinni celować przede wszystkim w sprzęty zaawansowane technologicznie – nawet, jeśli ich cena jest wyższa.

Problemem wielu osób jest fakt, że telewizory 4K wymagają dwukrotnie mniejszej odległości, niż odbiorniki Full HD w tym samym rozmiarze. Może okazać się, że wymiana sprzętu na nowszy wymaga również zmian w aranżacji pomieszczenia. W innym przypadku nie odnotujemy większej różnicy w jakości, a więc inwestycja nie ma żadnego sensu.

Większość zwolenników telewizorów 4K rekomenduje większe modele (od 50 cali wzwyż). Wynika to z faktu, że w przypadku wysokich rozdzielczości pożądany efekt uzyskujemy dopiero wtedy, gdy przekątna ekranu jest relatywnie duża. Jeśli odbiornik ma 30 cali, to jakość obrazu jest porównywalna z Full HD.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *