Tryb samolotowy: co daje, co słyszy dzwoniący, jak go włączyć, lub wyłączyć?

Nie wszyscy użytkownicy smartfonów wiedzą, co oznacza tryb samolotowy. Faktem jest, że wiele osób nigdy nie korzystało z opisywanej funkcji, a więc uważa ją za zbędną. Czasami jednak aktywuje się ona przez przypadek, co może okazać się sporym problemem. Na uwagę zasługuje fakt, że model posiadanego telefonu nie ma większego znaczenia, gdyż schemat postępowania jest podobny. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu!

Tryb samolotowy występuje także w laptopie, tablecie i innych urządzeniach. Trzeba mieć świadomość, że jest to funkcja wykorzystywana do różnych celów. Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje powinien on zostać aktywowany na czas lotu samolotem. Aktywne gadżety mogłyby generować zakłócenia elektromagnetyczne, które utrudniają pracę pilota.

Wiadomym jest, że większość osób korzysta z trybu samolotowego relatywnie rzadko. Niektórzy stosują go jednak, jako alternatywę dla funkcji „Nie przeszkadzać”. Należy jednak wiedzieć, że w opisywanym przypadku nie działa również internet (dane komórkowe).

Czym jest tryb samolotowy?

Na samym początku warto jest wyjaśnić, co to jest tryb samolotowy zwany także trybem offline. Jego aktywacja wyłącza moduł offline, co uniemożliwia wykonywanie oraz odbieranie połączeń, czy też wiadomości SMS. Znajduje się on w każdym urządzeniu, które umożliwia komunikację. Trzeba wspomnieć, że po jego włączeniu tracimy również dostęp do pakietu internetowego.

co to jest

 Tryb samolotowy w telefonie nie odbiera dostępu do funkcji niewymagających połączenia z siecią GSM. Oznacza to, że możemy korzystać z np. budzika, kalendarza, aparatu/kamery, odtwarzacza muzyki lub wideo, galerii zdjęć oraz plików, a także wielu innych. Dotyczy to również pozostałych urządzeń posiadających wspomnianą funkcję. 

Wiedząc, co daje tryb samolotowy można wykorzystać go do dowolnych celów. To prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeśli chcemy na chwilę odciąć się od uciążliwych telefonów lub maili. Oczywiście opisywana funkcja powstała z myślą o podróżach samolotem, jednak to, gdzie będziemy ją stosować zależy wyłącznie od nas.

Dlaczego podczas lotu wskazany jest tryb samolotowy?

Niektórzy zastanawiają się, po co włącza się tryb samolotowy podczas lotu. Samolot sterowany jest dzięki sygnałom nawigacyjnym oraz komunikacyjnym. W dzisiejszych czasach niemal każdy pasażer posiada jedno lub kilka urządzeń, które mogłyby emitować zakłócenia elektromagnetyczne.

Może zdarzyć się tak, że zapomnimy aktywować trybu samolotowego na czas podróży. Nie oznacza to jednak tego, że znacząco zwiększymy ryzyko katastrofy lotniczej. Należy mieć świadomość, że pilot może mieć trudności z bezproblemowym odbiorem sygnału. Jeśli wielu pasażerów popełni ten sam błąd, to sterowanie statkiem powietrznym może zostać utrudnione. Z tego względu należy przestrzegać obowiązujących zasad.

tryb offline podczas lotu

Zakłócenia elektromagnetyczne emitowane przez aktywne telefony i inne urządzenia występują w formie trzasków oraz ostrych dźwięków. Pogarszają one samopoczucie pilota, który powinien pozostać w skupieniu przez cały lot. Jeśli zapomnieliśmy włączyć tryb samolotowy przez uniesieniem się maszyny w powietrze, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to później. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stewardessy poproszą o sprawdzenie urządzeń przed wylotem. To spore ułatwienie dla zapominalskich.

Tryb samolotowy może przydać się również w innych sytuacjach. Zamiast wyłączać telefonu można po prostu wprowadzić go w tryb offline, tak więc jest to niezwykle przydatna funkcja. Warto ją aktywować wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się problemy związane z zakłóceniami sygnału np. podczas badań lekarskich realizowanych przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury.

Jak włączyć tryb samolotowy?

W zdecydowanej większości przypadków uruchomienie trybu samolotowego jest banalnie proste. Jeśli mamy do czynienia z telefonem, to wystarczy rozwinąć górny pasek. Najczęściej znajduje się tam ikonka samolotu – może okazać się, że jest ona podpisana „Tryb offline”, więc wiele zależy od systemu, jaki zainstalowany jest na urządzeniu. W przypadku tabletu należy postępować podobnie – wynika to z faktu, że tego typu sprzęty posiadają to samo oprogramowanie, czyli Android lub iOS.

 Jeśli urządzenie posiada autorskie oprogramowanie, to warto zapoznać się z instrukcją producenta. Wiele osób wyrzuca ją po rozpakowaniu sprzętu, co jest ogromnym błędem. Zgubiłeś wersję papierową? Nic nie szkodzi! W sieci zazwyczaj dostępne są instrukcje w formie elektronicznej, które można pobrać za darmo. 

W laptopie również można aktywować tryb samolotowy – należy postępować nieco inaczej, niż w przypadku urządzeń mobilnych. Poniżej zamieszczono zbiór praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

jak włączyć

Włączenie i wyłączenie trybu samolotowego w urządzeniach z systemem Android

 1. Jak już wspomniano, zazwyczaj należy jedynie rozwinąć górny pasek, gdzie znajduje się ikonka samolotu. Może być ona podpisana „Tryb samolotowy” lub „Tryb offline”. Czasami jednak konieczne jest zagłębienie się w ustawieniach urządzenia. Nie jest to na szczęście trudne zadanie, więc każdy sobie z nim poradzi.
 2. Wchodzimy kolejno w Ustawienia – Sieci zwykle i bezprzewodowe, a następnie szukamy funkcji trybu samolotowego/offline. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wiele zależy od wersji oprogramowania. Opisywaną opcję można także znaleźć wchodząc w Ustawienia, a następnie Połączenia.
 3. W trybie offline można korzystać z sieci bezprzewodowej Wi-Fi, co dla wielu użytkowników stanowi spore udogodnienie. Dotyczy to również modułu łączności bezprzewodowej Bluetooth. Jeśli chcemy włączyć/wyłączyć wspomniane funkcje, to należy zrobić to ręcznie.
 4. Dezaktywacja trybu samolotowego w urządzeniach z systemem Android przebiega niemal identycznie. Wystarczy jedynie odznaczyć omawianą funkcję. Efekt uzyskiwany jest natychmiastowo.
Nie trzeba zastanawiać się, czy tryb offline jest aktywny, czy też nie. Jeśli tak, to w górnej części wyświetlacza (obok godziny/wskaźnika naładowania baterii) będzie znajdować się ikona samolotu.

Aktywacja i dezaktywacja trybu offline w urządzeniach z systemem iOS

 1. W przypadku urządzeń z systemem iOS należy otworzyć centrum sterowania. Można tam znaleźć ikonkę trybu offline w postaci samolotu. Należy w nią stuknąć, aby ją aktywować. Posiadacze Apple Watch muszą przytrzymać dolną część wyświetlacza przez dłuższą chwilę. Na ekranie pojawi się menu – podobne, jak w iPhonie lub iPadzie. Nie ma wiec większego znaczenia, z jakim sprzętem mamy do czynienia.
 2. Tryb samolotowy w urządzeniach z iOS wyłączy wszystkie kanały komunikacyjne oprócz Bluetooth oraz Wi-Fi. Jeśli chcemy to zmienić, to należy wprowadzić ustawienia ręcznie. Zostaną one zapamiętane, a przy kolejnym uruchomieniu trybu offline wspomniany moduł łączności bezprzewodowej również zostanie wyłączony.
 3. Istnieje możliwość skopiowania ustawień z iPhone na Apple Watch. W tym celu należy przejść do aplikacji zegarka, która musi zostać zainstalowana na smartfonie. Następnie przechodzimy w Ogólne, Tryb samolot, Kopiuj z iPhone’a. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne z punktu widzenia użytkownika.
 4. System iOS umożliwia korzystanie z sieci Wi-Fi w trybie samolotowym. Planujesz podróż samolotem? Sprawdź, czy dana linia lotnicza umożliwia pasażerom korzystanie z internetu podczas lotu. Mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach jest to standardem, jednak nie jest to prawda.
 5. Dezaktywacja trybu offline przebiega tak samo – wystarczy odznaczyć ikonę samolotu w centrum sterowania.

tryb samolotowy w laptopie

Uruchomienie i zatrzymanie trybu samolotowego w laptopie z Windows 10

 1. Tryb offline w laptopie dobrze jest uruchomić, jeśli planujemy lot lub chcemy zmniejszyć zużycie energii. Należy wiedzieć, że po jego uruchomieniu w sposób automatyczny zostanie wyłączona sieć Wi-Fi oraz moduł Bluetooth. Możemy jednak dokonać niezbędnych zmian w ustawieniach.
 2. Chcąc aktywować tryb samolotowy należy przejść w Ustawienia, a następnie Sieć i internet. Wystarczy jedynie przeciągnąć suwak w prawo (aktywacja) lub lewo (dezaktywacja).
 3. Po uruchomieniu trybu samolotowego możemy zdecydować, czy Wi-Fi lub Bluetooth ulegną wyłączeniu. Wystarczy jedynie przeciągnąć suwak na odpowiednią stronę. Zmiany zostaną zapamiętane, więc nie ma konieczności wprowadzania ich za każdym razem.
 4. Jeśli tryb offline został włączony, to na pasku zadań powinna pojawić się ikona samolotu. Nie trzeba więc zastanawiać się zbyt długo.

Tryb offline w smartfonie – co słyszy dzwoniący?

Niejedna osoba zadaje sobie powyższe pytanie. Tryb samolotowy sprawia, że nasz telefon nie znajduje się w sieci GSM. Oznacza to, że nie możemy odbierać, ani wykonywać połączeń. Nie możemy również odbierać wiadomości. Trzeba wspomnieć, że osoba dzwoniąca nie ma pojęcia, czy nasz smartfon jest wyłączony, czy jedynie znajduje się w trybie offline.

Jeśli nasz telefon znajduje się w trybie offline, to osoba dzwoniąca usłyszy komunikat o tym, że znajdujemy się poza zasięgiem. Pod tym względem nie ma różnicy, czy włączyliśmy tryb samolotowy, czy wyłączyliśmy urządzenie.

Oczywiście po wyłączeniu trybu samolotowego otrzymamy powiadomienia o próbach nawiązania połączenia. Ponadto, w naszej skrzynce pojawią się zaległe SMSy i MMSy. Nie trzeba więc obawiać się ich utraty.

Jeśli włączyliśmy tryb samolotowy, a następnie aktywowaliśmy sieć Wi-Fi, to bez żadnych przeszkód możemy korzystać z komunikatorów internetowych. Dotyczy to również aplikacji WhatsApp, dzięki której możliwe jest wykonywanie połączeń. Tryb offline nie obejmuje wszystkich kanałów komunikacyjnych – wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Sieć Wi-Fi a tryb samolotowy

tryb offline a wifi

Nie wszyscy wiedzą, że tryb samolotowy wcale nie oznacza braku możliwości korzystania z sieci Wi-Fi. Może to okazać się sporym zaskoczeniem! Standardowo jest ona zwykle nieaktywna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić zmiany w ustawieniach. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy pragną odciąć się od natrętnych telefonów, a jednocześnie potrzebują dostępu do internetu. Nie zawsze jednak jest to polecana opcja

 Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy w każdym samolocie można korzystać z Wi-Fi. Jest to kwestia bardzo indywidualna, a więc należy zapoznać się z regulaminem wybranej sieci lotniczej. To najprostszy sposób na to, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia. Wiadomym jest, że podczas kilkugodzinnej podróży większość pasażerów poszukuje sposobów na to, aby czas zleciał szybciej. 

Wi-Fi w trybie samolotowym można aktywować w każdym urządzeniu. Nie ma znaczenia, czy jest to smartfon, smartwatch, tablet, czy laptop. Bez znaczenia jest również system operacyjny, jednak w przypadku autorskiego oprogramowania dobrze jest zapoznać się ze specyfikacją producenta.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *