Viber czy Whatsapp, a może Messenger? Bezpieczeństwo, opinie i funkcje

Wybór komunikatora bywa trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Ważne jest to, aby zagwarantował on oczekiwany poziom bezpieczeństwa prywatnych danych. Zdecydowana większość osób stawia na darmowe aplikacje, które nie generują żadnych nadprogramowych kosztów. Możliwości jest sporo, więc znalezienie wariantu odpowiedniego dla siebie to tylko kwestia czasu. Nie zaszkodzi przetestować kilku opcji – brak dodatkowych opłat sprawia, że wystarczy jedynie odinstalować oprogramowanie.

 Z komunikatorów internetowych można korzystać zarówno na komputerach oraz laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Podstawą jest dostęp do sieci (Wi-Fi lub danych internetowych). W przypadku pakietu danych komórkowych z limitem należy uwzględnić jego zużycie. Ma to szczególne znaczenie podczas prowadzenia wideo-rozmów czy też przesyłania plików o dużej wadze. 

Viber, Whatsapp, czy Messenger? Jeśli nie wiesz, na jaki komunikator warto się zdecydować, to zapoznaj się z poniższymi podpowiedziami. Warto jest sprawdzić dostępne funkcje, a także systemy zabezpieczeń.

Co to jest Viber? Kto może skorzystać z tej aplikacji?

aplikacja ViberNiejedna osoba zastanawia się, jak działa Viber. To darmowa aplikacja, która dostępna jest zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Ze wszystkich dostępnych funkcjonalności mogą skorzystać osoby z dostępem do sieci bezprzewodowej Wi-Fi lub danych komórkowych. Niezaprzeczalnym plusem jest możliwość nawiązania kontaktu z użytkownikami z całego świata. Lokalizacja nie ma żadnego znaczenia!

Aplikacja Viber umożliwia nie tylko wysyłanie wiadomości tekstowych, ale również rozmowy telefoniczne oraz wideo. Jakość połączenia znajduje się na wysokim poziomie, co pozwala uniknąć nieprawidłowości m.in. uciążliwego zacinania się połączeń. Warto wspomnieć, że istnieje możliwość nagrywania oraz odsłuchiwania wiadomości. Oprócz tego, użytkownicy mogą wymieniać się różnego typu plikami.
 • Komunikator Viber to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy oczekują najwyższego poziomu poufności danych. Niewątpliwym udogodnieniem jest dostępność „tajnych” wiadomości. Domyślny czas ich usunięcia to minuta, jednak użytkownik może wprowadzić niezbędne zmiany w ustawieniach aplikacji.
 • W „tajnym” wątku wykonywanie zrzutów ekranów jest sygnalizowane. Każdy uczestnik konwersacji jest informowany o zrobieniu screena. Dostęp do sekretnego czatu również jest utrudniony. Istnieje możliwość ustawienia kodu PIN, bez którego dostęp do wiadomości jest niemożliwy.
 • Viber to komunikator, który umożliwia nie tylko prowadzenie czatów indywidualnych, ale również grupowych. W jednej rozmowie może wziąć udział nawet 250 osób. Jest to świetna opcja dla firm czy też studentów. Omawiana aplikacja daje możliwość szybkiego rozpowszechniania informacji.
 • Viber Out to wersja płatna, która pozwala wykonywać połączenia bez dostępu do sieci. Istnieje możliwość dodzwonienia się na numer stacjonarny. W wersji bezpłatnej połączenie oraz wiadomości wymagają dostępu do sieci. Plusem jest opcja pozostawienia wiadomości głosowej – druga strona rozmowy może odsłuchać ją po połączeniu się z internetem.
 • Aplikacja Viber posiada także funkcję ukrywania numeru telefonu. Może ona okazać się przydatna osobom, które z różnych powodów chcą wykonać anonimowe połączenie. Od wersji 10 możliwe jest także prowadzenie grupowych rozmów głosowych.

Komunikator Whatsapp – krajowe i zagraniczne rozmowy bez limitu

WhatsappViber czy Whatsapp? Niejedna osoba zadaje sobie to pytanie. Prawdą jest, że pod wieloma względami aplikacje są do siebie podobne, jednak posiadają również różnice. W darmowej wersji komunikatora Whatsapp niezbędny jest dostęp do sieci. Ci, którzy chcą zapewnić sobie więcej swobody mogą skorzystać z płatnej karty ChatSim, dzięki której wysyłanie wiadomości oraz wykonywanie połączeń nie jest uzależnione od internetu. Więcej na temat omawianej aplikacji można przeczytać w tym wpisie.

Whatsapp automatycznie pobiera listę kontaktów z pamięci telefonu. Możliwe jest także wskazanie innego źródła – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać zaproszenia znajomym e-mailem lub wiadomością SMS.
 • Whatsapp dostępny jest zarówno w oficjalnym sklepie App Store, jak i Google Play. Komunikator obsługiwany jest przez system Android oraz iOS. Warto pamiętać o systematycznych aktualizacjach, dzięki którym można odblokować dostęp do najświeższych funkcji.
 • Aplikacja Whatsapp uznawana jest za bezpieczną. Istnieje możliwość wdrożenia dwuetapowej weryfikacji. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy telefon zostanie skradziony lub zgubiony. Omawiane zabezpieczenie chroni również przed atakami hakerów.
 • Ciekawym jest, że Whatsapp umożliwia dyskretne odsłuchanie połączeń głosowych. Jest to funkcja niezwykle przydatna w miejscach publicznych. Po naciśnięciu przycisku odtwarzania wystarczy jedynie przyłożyć telefon do ucha. Dzięki temu wiadomość zostanie odtworzona „przez słuchawkę”, a nie głośnik.
 • Whatsapp nie oferuje tajnych konwersacji, co dla niektórych może stanowić minus. Istnieje możliwość ukrycia wybranego czaru poprzez jego zarchiwizowanie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to sposób na to, aby stał się on niedostępny dla kogoś, kto będzie znajdował się w posiadaniu urządzenia.

Messenger – komunikator kompatybilny z portalami społecznościowymi

Messenger od FacebookaNie masz pojęcia, co warto zainstalować na smartfonie zamiast Whatsappa? Godnym polecenia komunikatorem jest Messenger – ogromnym plusem jest jego kompatybilność z portalami społecznościowymi, takimi jak np. Facebook oraz Instagram. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na różne platformy. Sporym atutem jest dostępność wielu ciekawych funkcji.

Podstawowym minusem aplikacji Messenger jest fakt, że nie można z niej korzystać bez posiadania konta na portalu Facebook. Aktualnie niemożliwe jest zarejestrowanie się przy użyciu numeru telefonu. Z tego względu nie jest to rozwiązanie dla każdego. Korzystanie z komunikatora wymaga dostępu do internetu.
 • Messenger umożliwia nie tylko prowadzenie rozmów głosowych oraz wysyłanie wiadomości. Na czacie grupowym można „na żywo” odtwarzać rozmaite treści (np. materiały wideo).
 • Dla niektórych użytkowników plusem może być wybór ulubionego motywu czatu. Opcja personalizacji zmniejsza ryzyko pomyłki podczas nawiązywania kontaktu ze znajomymi. Korzystają z niej szczególnie młode osoby.
 • Komunikator Messenger zapewnia maksimum bezpieczeństwa prywatnych danych. Wystarczy jedynie skorzystać z takich zabezpieczeń, jak rozpoznawanie twarzy lub odcisk palca. To skuteczny sposób na to, aby niepożądane osoby nie przejęły aplikacji.
 • Dzięki aplikacji Messenger można również bez problemu komunikować się z firmami. Jest to przydatne użytkownikom, którzy często korzystają z ofert sklepów działających w mediach społecznościowych. Wystarczy jedno kliknięcie, aby odnieść się do wybranego produktu i zadać pytanie sprzedawcy.
 • W Messenger dostępne są tajne konwersacje, które nie są widoczne po wejściu w aplikację. Wystarczy jedynie wskazać rozmowę, która zostanie ukryta. Ponadto wiadomość może zniknąć po wskazanym czasie (jest on liczony od momentu odczytania treści przez rozmówcę).
 • Messenger nie narzuca limitu czasu trwania rozmowy. Istnieje również możliwość pozostawienia wiadomości głosowej. Jej odtworzenie wymaga jedynie naciśnięcia przycisku „play”.

Jaki darmowy komunikator na telefon? Opinie użytkowników

Viber to funkcjonalny, a zarazem darmowy komunikator, który zyskuje na popularności. Wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu opisywanej aplikacji. Sporym plusem jest wysoki poziom bezpieczeństwa – możliwość szyfrowania oraz ukrycia czatów sprawia, że użytkownicy nie muszą obawiać się o poufne wiadomości. Dodatkowym plusem jest intuicyjna obsługa.

opinie użytkowników

Whatsapp na telefonie lub tablecie umożliwia wygenerowanie wirtualnego numeru, który nie jest powiązany z numerem telefonu. Komunikator jest niezwykle popularny, co stanowi niepodważalny atut. Brak uciążliwych limitów (np. jednocześnie prowadzonych rozmów) wpływa na komfort użytkowania.
Messenger to opcja wyłącznie dla posiadaczy konta na portalu Facebook, co można uznać za wadę. Nie każdy chce być aktywny w mediach społecznościowych. Utworzenie konta często wymaga podania prywatnego numeru telefonu w celu weryfikacji. Opisywany komunikator zapewnia jednak mnóstwo przydatnych funkcji (w tym szyfrowanie i ukrywanie czatów.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *