Wypalanie OLED, QLED i AMOLED: gdzie i dlaczego występuje, jak zapobiegać, lub naprawić problem?

Wypalenie matrycy to problem znany niejednemu właścicielowi smartfona, czy TV. W dzisiejszym wpisie spróbuję Ci wyjaśnić, których ekranów najczęściej on dotyczy i jak można mu skutecznie zapobiegać. Z artykułu dowiesz się także, czy wypalenie OLED można naprawić w ramach gwarancji.

Co to jest wypalenie ekranu w telewizorze?

Wypalenie ekranu telewizora może wiązać się z trwałym uszkodzeniem części matrycy. Przyczyną tej awarii jest zbyt długie wyświetlanie statycznego obrazu. Jeśli przez wiele godzin oglądasz jedną stację, może się zdarzyć, że w miejscu loga powstanie mało estetyczne uszkodzenie.

Producenci telewizorów są świadomi kruchości swoich urządzeń i dlatego instalują oprogramowanie ograniczające prawdopodobieństwo wypalenia. Mimo to, w internecie nietrudno znaleźć opinie rozgoryczonych właścicieli telewizorów, którzy musieli wymienić odbiornik. Nic dziwnego, oglądanie filmów na matrycy z martwymi pikselami nie jest komfortowe.

Warto wiedzieć, że nie każde „przetrzymanie obrazu” ma charakter nieodwracalny. Wszystkie telewizory z panelem LCD podświetlonym ledowo są uważane za wytrzymalsze. Jeśli posiadasz telewizor oparty o technologię LED, lub QLED, możesz spać spokojnie. Inaczej wygląda sprawa z odbiornikami OLED i AMOLED. Urządzenia znane z nieskończonego kontrastu i bogactwa kolorów mają zdecydowanie krótsze życie. Matryca zbudowana z organicznych diod elektroluminescencyjnych łatwiej się przegrzewa i psuje.

Jak zapobiegać wypalaniu pikseli w ekranach OLED i AMOLED?

wypalenie oledJak już wiesz, wypalanie pikseli dotyczy głównie ekranów OLED i ich następcy AMOLED. Nagrzane piksele szybciej się zużywają, tracą zdolność dostosowywania się do nowego obrazu. Jeśli jesteś zapalonym graczem, albo miłośnikiem jednej stacji, musisz ograniczyć długość sesji przed TV. W przeciwnym wypadku po kilku latach doczekasz się odbarwień w miejscu prześwietleń.

Aby na naszym ekranie pojawiły się trwałe ślady, musi zazwyczaj minąć dłuższy czas. Wiadomo, że intensywna eksploatacja urządzenia połączona z wyświetlaniem statycznych obrazów szkodzi matrycy. Producenci chcąc uniknąć dodatkowych kosztów związanych z reklamacjami, informują o tym fakcie w instrukcjach obsługi. Co więc robić, aby uniknąć tej przykrej niespodzianki?

  • Wyłączaj menu ekranowe i wszystkie inne stałe elementy ekranu. Dostosuj ustawienia obrazu do oświetlenia pomieszczenia.
  • Unikaj długotrwałego wyświetlania pojedynczych fotografii. Szczególnie szkodliwe są te o jasnych barwach.
  • Oszczędnie korzystaj z pauzy. Zatrzymywanie filmu, lub gry na wiele godzin nie jest dobrym pomysłem.
  • Unikaj stacji telewizyjnych wyposażonych w paski informacyjne. Ogranicz gry ze statycznymi panelami.
  • Ogranicz oglądanie materiałów w formacie 4:3. Czarne paski po bokach ekranu również mogą przyczyniać się do wypalenia. Postaraj się zawsze korzystać z trybu szerokoekranowego.
  • Zamiast korzystać z wygaszacza, wyłącz ekran całkowicie. Matryca OLED jak każdy inny podzespół ma ograniczoną żywotność.
  • Nie kupuj telewizora ze sklepowej wystawy. Taki sprzęt był już eksploatowany przez wiele godzin.

Czy telewizory OLED są mniej żywotne niż LED i QLED?

wypalenie amoled

Telewizory LED, a więc i QLED słyną z dłuższej żywotności. Ich matryce rzadko ulegają wypaleniu. Znacznie częściej mamy do czynienia z powidokami. Co to takiego? Najprościej mówiąc to efekt pamięci wyświetlacza, który nie radzi sobie ze zmianą obrazu. Sytuacja występuje zwłaszcza przy dłuższej prezentacji statycznych obrazów. Zwykle mija samoistnie.

 Zarówno wypalenie, jak i powidoki nie są częstymi awariami. Problem dotyczy niewielkiego odsetka urządzeń. Producenci instalują automatyczne oprogramowanie do czyszczenia matryc, które pozwala zachować wysoką jakość obrazu w każdych warunkach. Ręczne odświeżanie nie jest zazwyczaj konieczne (niektórzy specjaliści wręcz je odradzają). Nawet jeśli planujesz oglądać telewizję przez kilka godzin dziennie, nie musisz rezygnować z ekranu OLED. 

Część ekspertów przyczynę wypaleń QLED i OLED widzi w technologii HDR. Automatycznie podnoszona jasność obrazu rzeczywiście może niekorzystnie wpływać na stan diod. Czy jednak jest się czym martwić? W 2018 roku Connect Testlab przeprowadził intensywne 72-godzinne testy na telewizorach QLED Samsunga. Badania nie ujawniły wypaleń i powidoków.

Diody używane w matrycach nowoczesnych TV są niezwykle wytrzymałe. Aby je zniszczyć, trzeba się naprawdę postarać. Już w 2014 roku telewizory LG OLED miały czas życia zbliżony do modeli LCD i LED. 30 tys. godzin, które gwarantował producent, to 10 lat regularnego oglądania (prawie 8 godzin dziennie!). Mimo to wiele osób w internecie po pewnym czasie deklaruje problemy z jakością obrazu. Skąd biorą się opinie o wypaleniu OLED? Czy piksele rzeczywiście stały się martwe?

Jak sprawdzić, czy piksele w telewizorze LED i OLED są rzeczywiście wypalone?

Załóżmy, że Twoją uwagę zwróciła zmiana jasności grupy pikseli. Czy rzeczywiście doszło do przepalenia? A może mamy do czynienia z chwilowym przebarwieniem? Przed udaniem się do elektromarketu po nowy odbiornik, warto sprawdzić, czy efekt pamięci utrzymuje się choćby po ponownym uruchomieniu sprzętu.

Efekt pamięci może stać się zauważalny już po minucie wyświetlania statycznego obrazu. Jest zupełnie niegroźny i znika samoistnie. Zwykle też poprzedza rzeczywiste wypalenie ekranu. Jeśli obawiasz się tego rodzaju usterki, zmniejsz jasność. Zanim rozpoczniesz kilkugodzinną sesję przed telewizorem, przełącz się na ciemniejszy tryb kinowy (nazwa trybu zależy od producenta).

 Telewizory OLED posiadają wbudowane oprogramowanie, które zniweluje przebarwienia powstałe w wyniku zbyt długiego oglądania jednej stacji. Dobry efekt może dać nawet lekkie przesunięcie obrazu względem początkowej pozycji (opcja Screen Shift w telewizorach LG i Pixel Shift – w telewizorach Sony). W razie poważniejszych problemów Twój telewizor może też poprosić Cię o uruchomienie odświeżacza ekranu (Pixel Refresher w odbiornikach LG, Panel Refresh – w Sony). 

Proces oczyszczania może trwać ponad godzinę, ale warto z niego skorzystać. Tak naprawdę to jedyny sposób na przywrócenie pełnej funkcjonalności telewizora. Jeśli odświeżanie zakończy się niepowodzeniem, prawdopodobnie zniszczenia diod są zbyt rozległe.

Jak naprawić wypalony ekran?

wypalenie oled naprawaTeoretycznie klient, który zgłosi wypalenie ekranu w okresie gwarancyjnym, powinien uzyskać darmową naprawę. Producenci ekranów AMOLED i OLED chętnie oskarżają jednak klientów o użytkowanie niezgodne z instrukcją obsługi. Obecność martwych pikseli może okazać się niewystarczająca do pozytywnego rozpatrzenia reklamacji.

 Wypalenie pikseli AMOLED w przeciągu kilku miesięcy od zakupu telewizora powinno zostać zgłoszone producentowi. Jako klient masz prawo oczekiwać darmowej naprawy, lub wymiany urządzenia.  Jeśli otrzymasz odmowę, próbuj nagłośnić sprawę w internecie (np. w mediach społecznościowych). Pisząc publicznie o swoich kłopotach w serwisie, zwiększasz szanse na ponowną weryfikację zgłoszenia 🙂
Oglądanie telewizji nie powinno prowadzić do permanentnych uszkodzeń matrycy i wielu producentów stara się o tym pamiętać. W czerwcu 2021 roku LG poinformowało o wydłużeniu gwarancji do 5 lat na swoje najlepsze modele OLED. Taka „ochrona” przed wypaleniem kosztuje ponad 7 tys. złotych.

Znacznie częściej z problemem wypalenia ekranu spotkasz się po ustaniu gwarancji. Awarie matrycy dotyczą zazwyczaj kilkuletnich telewizorów. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy jedynym rozwiązaniem jest wymiana sprzętu na nowy? Wbrew pozorom telewizor z wypaloną matrycą da się naprawić.

 Wypalony OLED, czy AMOLED można zanieść do naprawy. Ze względu na wysoką cenę usługa wymiany matrycy pozostaje jednak mało znana.  Zakup i montaż nowego wyświetlacza to wydatek rzędu 1-2 tys. zł. Zamiast ryzykować ponowną awarię, wiele osób woli nabyć nowy, sprawny odbiornik. Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *