Wyskakujące reklamy w Android: jak wyłączyć i usunąć je ze smartfona krok po kroku?

Wyskakujące zewsząd reklamy to problem coraz boleśniej dotykający internautów z całego świata. Komunikaty reklamowe w telefonie należą jednak do tych najbardziej uciążliwych, których usunięcie nie zawsze jest tak łatwe jak w przypadku komputerów. Jak je usunąć? Co zrobić w ekstremalnych sytuacjach, w których reklamy same się włączają w telefonie? I jak zapewnić sobie większą prywatność i bezpieczeństwo w sieci?

W dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na te wszystkie pytania.

Android usuwanie adware

Wyskakujące reklamy w Androidzie – co można z nimi zrobić?

Sposobów działania, mających na celu zablokowanie wyskakujących okienek, jest całkiem sporo. Poradnik rozpoczniemy od metod mniej inwazyjnych, odpowiednich nawet dla zupełnie nietechnicznych użytkowników smartfonów. Otóż najprostszym z dostępnych rozwiązań będzie instalacja odpowiedniej przeglądarki internetowej.

Funkcję blokowania wyskakujących okienek posiada choćby Opera Mobile czy AdBlocker Browser – mobilna aplikacja do serfowania po internecie autorstwa programistów, odpowiedzialnych za najsłynniejszą wtyczkę przeglądarkową świata. W celu wyposażenia się w jeden z programów wystarczy odwiedzić sklep Play i wpisać w pole wyszukiwania nazwę interesującej nas aplikacji.

Serwer DNS jako sposób na reklamy na telefonie

Metodą niewymagającą pozyskiwania dodatkowego oprogramowania jest modyfikacja trajektorii naszego połączenia z internetem za pomocą zewnętrznego serwera DNS. I choć może to w pierwszej chwili brzmieć jak zabieg o poziomie skomplikowania zbliżonym do konstruowania broni nuklearnej, w istocie wystarczy kilka prostych kroków, żebyśmy mogli cieszyć się korzystaniem ze smartfona bez komercyjnych dodatków.

Omawiany sposób najprostszy będzie do zastosowania w przypadku urządzeń z Androidem w wersji 9 Pie lub nowszym. Nie oznacza to jednak, że nie możemy skonfigurować w ten sposób smartfona działającego na jednej ze starszych wersji systemu. A oto instrukcja postępowania dla każdej z konfiguracji Androida:

Android 9.0 lub nowszy

W tym wypadku wystarczy, że wejdziemy w ustawienia telefonu, a następnie odwiedzimy zakładkę sieć i internet. Dalej przechodzimy do sekcji zaawansowaneprywatny DNS. W wyświetlonym polu wpisujemy adres dns.adguard.com. Możemy też dodatkowo skonfigurować filtr rodzinny, blokujący treści nieodpowiednie dla naszych pociech stosując ścieżkę dns-family.adguard.com. To wszystko! Od teraz łącząc się z internetem będziemy zabezpieczeni przed wyskakującymi okienkami.

Starsze wersje systemu Android

Nie posiadasz Androida Pie? Nic straconego! Jedynym, czego będziesz w tym wypadku potrzebować będzie aplikacja DNS Changer. Po jej pobraniu i uruchomieniu wybieramy opcję Custom DNS, po czym wpisujemy adresy 176.103.130.130 i 176.103.130.131. Wciskamy start, udzielamy aplikacji uprawnień o które poprosi i korzystamy z uroków internetu bez zbędnych reklam.

zablokowany smartfon

Blokada – zewnętrzna aplikacja, zapewniająca prywatność

Kolejnym sposobem uwolnienia się od reklam, który omówimy, będzie aplikacja o wymownej nazwie Blokada. Ze względu na jej rozszerzoną funkcjonalność w zakresie zwalczania nie tylko wyskakujących okienek, ale także dodatków typu AdSense, nie jest ona dostępna w sklepie Play. Pliki instalacyjne znajdziemy na stronie Blokada.org.

W celu jej konfiguracji będziemy musieli naturalnie uruchomić w smartfonie możliwość instalacji oprogramowania z nieznanych źródeł. Zdecydowanym plusem Blokady w stosunku do metod, które będziemy omawiać w dalszej części wpisu jest jednak fakt, że nie wymaga ona od nas zrootowania smartfona.

Blokada otwiera przed nami możliwości niedostępne w przypadku korzystania z programów dostępnych w oficjalnym sklepie Androida. Do funkcji wyróżniających ją spośród podobnych aplikacji możemy zaliczyć między innymi:

  1. Wgląd we wszystkie procesy sieciowe, zachodzące na naszym smartfonie. Dzięki liście połączeń, dostępnej w aplikacji Blokada możemy dokładnie zweryfikować zachowanie odwiedzanych przez nas stron i ręcznie zablokować te, które wydadzą nam się podejrzane.
  2. Zneutralizowanie nie tylko reklam, ale przede wszystkim modułów śledzących serwisów takich jak Google, Facebook czy Amazon. Opcja ta umożliwia nam znacznie bardziej efektywne zachowanie prywatności w internecie.
  3. Możliwość śledzenia zaoszczędzonego dzięki blokowaniu reklam transferu danych oraz pamięci RAM telefonu.

To tylko kilka z funkcji, jakie oddaje do naszej dyspozycji program. W jego wersji premium możemy nawet zaszyfrować nasze połączenie z internetem, dzięki czemu wszystkie wprowadzane przez nas do sieci informacje pozostaną bezpieczne i nieprzechwytywalne dla osób trzecich oraz programów śledzących.

Jak usunąć reklamy z telefonu na zrootowanym Androidzie?

Jeżeli dysponujemy zrootowaną wersją Androida, zablokowanie niepożądanych treści będzie znacznie łatwiejsze niż w przypadku fabrycznego systemu. A to za sprawą uzyskania dostępu do pliku hosts, którego edycja umożliwia nam ręczne zablokowanie poszczególnych adresów sieciowych, wyświetlających reklamy. Dzięki odpowiedniej aplikacji uda nam się jednak ominąć samodzielne modyfikowanie systemowego pliku, a cały proces blokowania reklam (także tych, pojawiających się w aplikacjach) będzie się odbywał automatycznie.

Aplikacja, o której mowa nosi nazwę AdAway i możemy ją pobrać z biblioteki F-Droid (działa ona w sposób zbliżony do Sklepu Play, jednak zawiera jedynie oprogramowanie funkcjonujące na wolnej licencji). Jej obsługa jest bardzo intuicyjna – po zainstalowaniu programu wystarczy, że uruchomimy moduł blokujący niechciane reklamy i po chwili będziemy mogli cieszyć się korzystaniem ze smartfona bez zbędnych dodatków.

Reklamy po odblokowaniu telefonu – jak sobie radzić ze złośliwym oprogramowaniem?

Coraz częściej spotykanym reklamowym problemem są okienka, wyskakujące w trakcie zwykłego korzystania z telefonu. Ich źródło jest o tyle trudne do zidentyfikowania, że odpowiedzialny za nie program nie musi być uruchomiony w celu wyświetlania pop-upów.

Najprostszym sposobem rozwiązania problemu jest odinstalowanie wszystkich aplikacji, które pobraliśmy w ostatnim czasie. Cały zabieg rozpocznijmy od tej najświeższej. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie – a jesteśmy pewni, że przed instalacją owego oprogramowania nasz smartfon funkcjonował jak należy – będziemy musieli przedsięwziąć nieco bardziej zdecydowane kroki.

Najskuteczniejsze sposoby usuwania adware

Nazwijmy sprawę po imieniu – każdorazowo, kiedy mamy do czynienia z wymykającą się naszej kontroli sytuacją, w której zalewają nas niechciane, niezależne od uruchomienia konkretnych aplikacji reklamy, mamy do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem. Adware – bo taką nazwę nosi grupa szkodników, odpowiedzialnych za dziwne zachowanie smartfona – możemy usunąć przy użyciu popularnych antywirusów oraz specjalistycznych aplikacji anti-malware.

Ofiarą tego typu oprogramowania możemy paść niezależnie od źródła, z którego korzystamy w celu pobierania aplikacji na naszego smartfona. Często zdarza się, że zainfekowane są również pliki, pochodzące z oficjalnego sklepu Play. Dlatego też przed pobraniem jakiegokolwiek programu warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników na jego temat i zweryfikować autorów aplikacji.
 Pamiętajmy, że w przypadku reklam, wyskakujących w sposób niekontrolowany pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć jest usunięcie odpowiedzialnego za nie oprogramowania.  Stosowanie metod blokowania reklam wymienionych we wcześniejszej części wpisu nie rozwiązuje naszego problemu zawirusowanego urządzenia. Obecny na nim malware pomimo braku pop-upów może wciąż być w stanie wykorzystywać część łącza internetowego lub monitorować naszą aktywność w sieci.

antywirus na smartfony

Jak wyłączyć wyskakujące reklamy w Androidzie – instrukcja krok po kroku

Całą procedurę powinniśmy rozpocząć od usunięcia aplikacji, która spowodowała problem. Jeśli jej odinstalowanie w standardowy sposób nie jest możliwe – spróbujmy przeprowadzić procedurę w trybie bezpiecznym. Uruchomiony w ten sposób Android korzysta tylko z tych aplikacji i zasobów systemowych, które są niezbędne do jego prawidłowego działania – a więc nie uruchomi oprogramowania, będącego źródłem naszego problemu.

Po przytrzymaniu przez kilka sekund przycisku zasilania naszego smartfona zobaczymy menu uruchamiania, w którym będzie widniała opcja uruchom w trybie bezpiecznym. Po jej wybraniu nasz telefon zostanie zrestartowany we wspomnianym wyżej trybie, dzięki czemu będziemy mogli ręcznie usunąć problematyczne oprogramowanie a także przeprowadzić skanowanie w poszukiwaniu wirusów (o ile zainstalowaliśmy wcześniej program antywirusowy – zazwyczaj tryb bezpieczny nie zezwala nam na korzystanie z internetu.)

Instalacja programu antywirusowego

Jeżeli po przeprowadzeniu powyższej procedury problem nie ustąpił, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednią aplikację, umożliwiającą skanowanie naszego urządzenia w poszukiwaniu wirusów.

Jeżeli jesteśmy użytkownikami jednego z nowszych modeli Samsunga, nie musimy instalować zewnętrznych aplikacji antywirusowych. Wbudowana w smartfon ochrona McAfee z reguły wystarcza, żeby zabezpieczyć nas przed złośliwym oprogramowaniem. Żeby sprawdzić, czy moduł jest uruchomiony i działa prawidłowo możemy przejść kolejno do menu ustawienia -> pielęgnacja urządzenia -> zabezpieczenia. W wyświetlonym oknie możemy uruchomić skanowanie naszego telefonu w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Jeśli jako użytkownicy Samsunga, wyposażonego we wbudowaną ochronę nie jesteśmy zadowoleni z jej działania i chcielibyśmy wypróbować inne aplikacje antywirusowe – pamiętajmy o uprzednim wyłączeniu zabezpieczeń producenta. Dwa programy antywirusowe działające równocześnie mogą wchodzić ze sobą w niepożądane interakcje i zakłócać wzajemnie swoje działanie.

Przykładem godnego uwagi oprogramowania antywirusowego mogą być takie aplikacje jak Avast Mobile Security czy Eset Mobile Security. Oprócz usuwania istniejących już na dysku naszego urządzenia zagrożeń oferują nam one ochronę w czasie rzeczywistym, neutralizując szkodliwe pliki zanim zostaną one uruchomione.

Usuwanie wirusów z dysku smartfona przy użyciu powyższych aplikacji jest bardzo proste – po ich zainstalowaniu wystarczy uruchomić skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń i czekać na jego rezultaty. Dodatkową pomocą w przypadku programów wyświetlających niechciane reklamy na pulpicie Androida mogą się okazać narzędzia typu anti-malware, takie jak Malware Bytes.

Korzystajmy z nich jednak tylko w sytuacji, w której zwykły antywirus nie poradzi sobie z naszym problemem. Po przeprowadzonym zabiegu pamiętajmy także żeby odinstalować wszystkie nieużywane aplikacje – łącznie z tymi, które posłużyły nam do uporania się z nadmiarem wyskakujących reklam (wyjątkiem tutaj jest program antywirusowy – ten zawsze warto pozostawić na dysku dla zachowania możliwości monitoringu pobieranych plików.)

Jak ustrzec się przed nawrotem niechcianego oprogramowania? Dobre praktyki

Po rozwiązaniu naszego problemu warto zadbać o zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w sieci. Ustrzeże nas to przed podobnymi sytuacjami w przyszłości i sprawi, że będziemy bardziej odpowiedzialnie korzystać z możliwości naszego smartfona.

Przede wszystkim – ograniczajmy do niezbędnego minimum korzystanie z wszelkiego rodzaju aplikacji zewnętrznych, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo natknięcia się na złośliwe oprogramowanie które może atakować nasze urządzenie na wiele różnych sposobów, niekiedy ze skutkiem znacznie bardziej dotkliwym niż wysyp niechcianych reklam. Każdorazowo przy pobieraniu aplikacji (szczególnie tych mniej popularnych) sprawdzajmy opinie innych użytkowników na temat ich działania.

Poza tym warto przeprowadzać regularną kontrolę stanu naszego urządzenia i porządkować jego pamięć podręczną. Pomoże nam w tym sprawdzony program CCleaner, usuwający ze smartfona zbędne wpisy rejestru i pozwalający na całkowite odinstalowanie aplikacji wraz z plikami, które przy standardowej formie ich usuwania mogłyby pozostać na dysku telefonu.

Pamiętajmy też, żeby dokładnie weryfikować poszczególne zgody, o których udzielenie proszą nas uruchamiane programy. Często zdarza się, że są one nieadekwatne z profilem działania instalowanej aplikacji. Jeżeli spotkamy się z sytuacją, w której nasz nowy edytor tekstu prosi o zezwolenie na dostęp do rejestru połączeń i portali społecznościowych, zablokujmy aplikacji tę możliwość.

przywracanie ustawień fabrycznych

Przywracanie smartfona do ustawień fabrycznych – krok ostateczny

Jeżeli okaże się, że zwykłe skanowanie oraz odinstalowanie podejrzanych aplikacji nie odnosi żadnego skutku, konieczne może być przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. W przypadku urządzeń zainfekowanych powinniśmy zrezygnować z robienia kopii zapasowej plików – nigdy nie wiemy, które z nich zostały zainfekowane wirusem. Nie pozostaje nam wtedy nic innego, jak tylko synchronizacja naszych kontaktów za pośrednictwem konta Google i usunięcie wszystkich danych z urządzenia.

Przed przywracaniem smartfona do ustawień fabrycznych pamiętajmy, że do jego uruchomienia po zakończeniu procesu będziemy potrzebowali danych logowania do naszego aktualnego konta Google. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie je podać, powinniśmy wylogować się z usługi i zalogować na konto, do którego posiadamy pełen dostęp.

Najbezpieczniej będzie wykonać tę procedurę uruchamiając naszego smartfona poprzez przytrzymanie przez kilka sekund przycisku zasilania i volume down. Z wywołanego w ten sposób menu wybieramy opcję factory reset i potwierdzamy rozpoczęcie usuwania wszystkich danych z dysku.

Problem rozwiązany!

Mam nadzieję, że mój poradnik przyczynił się do powrotu Twojego smartfona do pełni zdrowia. Chociaż proces usuwania złośliwego oprogramowania może być momentami wymagający – warto przedsięwziąć wszystkie możliwe środki w celu zneutralizowania zagrożenia.

Pamiętajmy również, że w problematycznych sytuacjach zawsze możemy liczyć na wsparcie producenta naszego smartfona. Warto skorzystać z tej metody pozyskiwania dodatkowych informacji w toku poszukiwania rozwiązań na walkę z niechcianymi gośćmi w naszym urządzeniu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *