Wyskakujące zewsząd reklamy to problem coraz boleśniej dotykający internautów z całego świata. Komunikaty reklamowe w telefonie należą jednak do tych najbardziej uciążliwych, których usunięcie nie zawsze jest tak łatwe jak w przypadku komputerów. Jak je usunąć? Co zrobić w ekstremalnych sytuacjach, w których reklamy same się włączają w telefonie? I jak zapewnić sobie większą prywatność i bezpieczeństwo w sieci?
W dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na te wszystkie pytania.
Wyskakujące reklamy w Androidzie – co można z nimi zrobić?
Sposobów działania, mających na celu zablokowanie wyskakujących okienek, jest całkiem sporo. Poradnik rozpoczniemy od metod mniej inwazyjnych, odpowiednich nawet dla zupełnie nietechnicznych użytkowników smartfonów. Otóż najprostszym z dostępnych rozwiązań będzie instalacja odpowiedniej przeglądarki internetowej.
Serwer DNS jako sposób na reklamy na telefonie
Metodą niewymagającą pozyskiwania dodatkowego oprogramowania jest modyfikacja trajektorii naszego połączenia z internetem za pomocą zewnętrznego serwera DNS. I choć może to w pierwszej chwili brzmieć jak zabieg o poziomie skomplikowania zbliżonym do konstruowania broni nuklearnej, w istocie wystarczy kilka prostych kroków, żebyśmy mogli cieszyć się korzystaniem ze smartfona bez komercyjnych dodatków.
Android 9.0 lub nowszy
W tym wypadku wystarczy, że wejdziemy w ustawienia telefonu, a następnie odwiedzimy zakładkę sieć i internet. Dalej przechodzimy do sekcji zaawansowane i prywatny DNS. W wyświetlonym polu wpisujemy adres dns.adguard.com. Możemy też dodatkowo skonfigurować filtr rodzinny, blokujący treści nieodpowiednie dla naszych pociech stosując ścieżkę dns-family.adguard.com. To wszystko! Od teraz łącząc się z internetem będziemy zabezpieczeni przed wyskakującymi okienkami.
Starsze wersje systemu Android
Blokada – zewnętrzna aplikacja, zapewniająca prywatność
Kolejnym sposobem uwolnienia się od reklam, który omówimy, będzie aplikacja o wymownej nazwie Blokada. Ze względu na jej rozszerzoną funkcjonalność w zakresie zwalczania nie tylko wyskakujących okienek, ale także dodatków typu AdSense, nie jest ona dostępna w sklepie Play. Pliki instalacyjne znajdziemy na stronie Blokada.org.
Blokada otwiera przed nami możliwości niedostępne w przypadku korzystania z programów dostępnych w oficjalnym sklepie Androida. Do funkcji wyróżniających ją spośród podobnych aplikacji możemy zaliczyć między innymi:
- Wgląd we wszystkie procesy sieciowe, zachodzące na naszym smartfonie. Dzięki liście połączeń, dostępnej w aplikacji Blokada możemy dokładnie zweryfikować zachowanie odwiedzanych przez nas stron i ręcznie zablokować te, które wydadzą nam się podejrzane.
- Zneutralizowanie nie tylko reklam, ale przede wszystkim modułów śledzących serwisów takich jak Google, Facebook czy Amazon. Opcja ta umożliwia nam znacznie bardziej efektywne zachowanie prywatności w internecie.
- Możliwość śledzenia zaoszczędzonego dzięki blokowaniu reklam transferu danych oraz pamięci RAM telefonu.
To tylko kilka z funkcji, jakie oddaje do naszej dyspozycji program. W jego wersji premium możemy nawet zaszyfrować nasze połączenie z internetem, dzięki czemu wszystkie wprowadzane przez nas do sieci informacje pozostaną bezpieczne i nieprzechwytywalne dla osób trzecich oraz programów śledzących.
Jak usunąć reklamy z telefonu na zrootowanym Androidzie?
Aplikacja, o której mowa nosi nazwę AdAway i możemy ją pobrać z biblioteki F-Droid (działa ona w sposób zbliżony do Sklepu Play, jednak zawiera jedynie oprogramowanie funkcjonujące na wolnej licencji). Jej obsługa jest bardzo intuicyjna – po zainstalowaniu programu wystarczy, że uruchomimy moduł blokujący niechciane reklamy i po chwili będziemy mogli cieszyć się korzystaniem ze smartfona bez zbędnych dodatków.
Reklamy po odblokowaniu telefonu – jak sobie radzić ze złośliwym oprogramowaniem?
Najprostszym sposobem rozwiązania problemu jest odinstalowanie wszystkich aplikacji, które pobraliśmy w ostatnim czasie. Cały zabieg rozpocznijmy od tej najświeższej. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie – a jesteśmy pewni, że przed instalacją owego oprogramowania nasz smartfon funkcjonował jak należy – będziemy musieli przedsięwziąć nieco bardziej zdecydowane kroki.
Najskuteczniejsze sposoby usuwania adware
Nazwijmy sprawę po imieniu – każdorazowo, kiedy mamy do czynienia z wymykającą się naszej kontroli sytuacją, w której zalewają nas niechciane, niezależne od uruchomienia konkretnych aplikacji reklamy, mamy do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem. Adware – bo taką nazwę nosi grupa szkodników, odpowiedzialnych za dziwne zachowanie smartfona – możemy usunąć przy użyciu popularnych antywirusów oraz specjalistycznych aplikacji anti-malware.
Jak wyłączyć wyskakujące reklamy w Androidzie – instrukcja krok po kroku
Po przytrzymaniu przez kilka sekund przycisku zasilania naszego smartfona zobaczymy menu uruchamiania, w którym będzie widniała opcja uruchom w trybie bezpiecznym. Po jej wybraniu nasz telefon zostanie zrestartowany we wspomnianym wyżej trybie, dzięki czemu będziemy mogli ręcznie usunąć problematyczne oprogramowanie a także przeprowadzić skanowanie w poszukiwaniu wirusów (o ile zainstalowaliśmy wcześniej program antywirusowy – zazwyczaj tryb bezpieczny nie zezwala nam na korzystanie z internetu.)
Instalacja programu antywirusowego
Jeżeli po przeprowadzeniu powyższej procedury problem nie ustąpił, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednią aplikację, umożliwiającą skanowanie naszego urządzenia w poszukiwaniu wirusów.
Jeśli jako użytkownicy Samsunga, wyposażonego we wbudowaną ochronę nie jesteśmy zadowoleni z jej działania i chcielibyśmy wypróbować inne aplikacje antywirusowe – pamiętajmy o uprzednim wyłączeniu zabezpieczeń producenta. Dwa programy antywirusowe działające równocześnie mogą wchodzić ze sobą w niepożądane interakcje i zakłócać wzajemnie swoje działanie.
Usuwanie wirusów z dysku smartfona przy użyciu powyższych aplikacji jest bardzo proste – po ich zainstalowaniu wystarczy uruchomić skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń i czekać na jego rezultaty. Dodatkową pomocą w przypadku programów wyświetlających niechciane reklamy na pulpicie Androida mogą się okazać narzędzia typu anti-malware, takie jak Malware Bytes.
Korzystajmy z nich jednak tylko w sytuacji, w której zwykły antywirus nie poradzi sobie z naszym problemem. Po przeprowadzonym zabiegu pamiętajmy także żeby odinstalować wszystkie nieużywane aplikacje – łącznie z tymi, które posłużyły nam do uporania się z nadmiarem wyskakujących reklam (wyjątkiem tutaj jest program antywirusowy – ten zawsze warto pozostawić na dysku dla zachowania możliwości monitoringu pobieranych plików.)
Jak ustrzec się przed nawrotem niechcianego oprogramowania? Dobre praktyki
Po rozwiązaniu naszego problemu warto zadbać o zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w sieci. Ustrzeże nas to przed podobnymi sytuacjami w przyszłości i sprawi, że będziemy bardziej odpowiedzialnie korzystać z możliwości naszego smartfona.
Poza tym warto przeprowadzać regularną kontrolę stanu naszego urządzenia i porządkować jego pamięć podręczną. Pomoże nam w tym sprawdzony program CCleaner, usuwający ze smartfona zbędne wpisy rejestru i pozwalający na całkowite odinstalowanie aplikacji wraz z plikami, które przy standardowej formie ich usuwania mogłyby pozostać na dysku telefonu.
Przywracanie smartfona do ustawień fabrycznych – krok ostateczny
Jeżeli okaże się, że zwykłe skanowanie oraz odinstalowanie podejrzanych aplikacji nie odnosi żadnego skutku, konieczne może być przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. W przypadku urządzeń zainfekowanych powinniśmy zrezygnować z robienia kopii zapasowej plików – nigdy nie wiemy, które z nich zostały zainfekowane wirusem. Nie pozostaje nam wtedy nic innego, jak tylko synchronizacja naszych kontaktów za pośrednictwem konta Google i usunięcie wszystkich danych z urządzenia.
Najbezpieczniej będzie wykonać tę procedurę uruchamiając naszego smartfona poprzez przytrzymanie przez kilka sekund przycisku zasilania i volume down. Z wywołanego w ten sposób menu wybieramy opcję factory reset i potwierdzamy rozpoczęcie usuwania wszystkich danych z dysku.
Problem rozwiązany!
Mam nadzieję, że mój poradnik przyczynił się do powrotu Twojego smartfona do pełni zdrowia. Chociaż proces usuwania złośliwego oprogramowania może być momentami wymagający – warto przedsięwziąć wszystkie możliwe środki w celu zneutralizowania zagrożenia.
Pamiętajmy również, że w problematycznych sytuacjach zawsze możemy liczyć na wsparcie producenta naszego smartfona. Warto skorzystać z tej metody pozyskiwania dodatkowych informacji w toku poszukiwania rozwiązań na walkę z niechcianymi gośćmi w naszym urządzeniu.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz