Twój telewizor potrafi zapewne bardzo dużo. Wyświetla obraz w rozdzielczości FullHD, a nawet 4K. Ma bardzo dobry kontrast, a treści są dobrze widoczne nawet w silnym świetle, dzięki wysokiej jakości matrycy. Ruchy postaci są płynne i nie pojawiają się żadne zakłócenia. Co jednak, jeśli pojawią się zepsute kolory w telewizorze? Jak przywrócić, ustawić obraz? Dlaczego TV ma dziwne kolory? Tego dowiesz się z mojego nowego wpisu. Zapraszam do lektury.
W związku z tym, że współczesne telewizory mają bardzo wiele możliwości zmiany charakterystyki obrazu, istnieje duża szansa, że jakaś zmiana spowodowała konieczność przywrócenia ustawień. Na ogół jest to bardzo proste, jednak przed modyfikacją preferencji obrazu warto dowiedzieć się, jak zrobić to krok po kroku. Będziesz mieć wtedy pewność, że obraz znów będzie taki, jak wtedy, gdy Twoje urządzenie zostało uruchomione po raz pierwszy.
Dziwne kolory w telewizorze – tryb obrazu
Przyjrzyjmy się na początek kwestii trybów obrazu. Są to zestawienia gotowych ustawień, dotyczących barw, kontrastu, jasności, a także innych. Jakie ustawienia są dostępne w większości popularnych modeli wiodących marek? Oto przykłady:
- Standardowy – jest to tryb podstawowy, z domyślnymi ustawieniami palety barw, wzmocnienia kolorów, jasności i kontrastu, a także wygładzania ruchu
- Żywy – z wzmocnionymi kolorami, jasnością i kontrastem. Często producent decyduje o skrajnym (zerowym lub maksymalnym) ustawieniu wygładzania (płynności) ruchu
- Filmowy – charakteryzują go stonowane kolory, umiarkowana jasność i wysoki kontrast. Płynność ruchu bywa zmniejszona
- Gamingowy – z bardzo jaskrawymi kolorami i maksymalną płynnością ruchu
Oczywiście prócz wymienionych mogą występować też inne. W niektórych modelach Philipsa czy Sony znajdziesz nawet kilkanaście dostępnych trybów, w tym od jednego do kilku takich, których ustawienia można zapisać według własnego uznania.
Jak przywrócić kolory w telewizorze? Zmień tryb obrazu
Wykorzystajmy zdobytą wiedzę. Oto instrukcja, by zmienić tryb obrazu:
- Wejdź w Ustawienia
- Odnajdź opcję Obraz (lub taką o podobnej nazwie)
- Wskaż Tryby obrazu, ewentualnie opcję o podobnej nazwie, nawiązującą do rodzaju treści. Może to być także Styl obrazu
Możesz teraz wybrać inny tryb. Proponuję wskazanie Standardowego. Obserwuj proszę, czy zmieniają się kolory w oglądanym obrazie na takie, jakich oczekujesz. Jeśli nadal masz wątpliwości, to wypróbuj inne tryby i ustaw taki, którego barwy, jasność, kontrast i inne ustawienia najbardziej odpowiadają pożądanym. Udało się? Jeśli nie, to poszukamy przyczyny przestawienia kolorów, głębiej w ustawieniach.
Jak ustawić kolory w telewizorze – ustawienia zaawansowane
Współczesne telewizory posiadają możliwości praktycznie dowolnego ustawiania intensywności wybranych barw. Dzięki temu jesteś w stanie dostosować obraz do swoich indywidualnych wymagań. Jednak nieuważne przestawienie jakiegoś parametru może spowodować, że oglądanie dowolnych treści nie będzie zbyt przyjemne, a obraz będzie wyglądał nienaturalnie. Poprawmy to. W tym celu:
- Wejdź w Ustawienia
- Odnajdź opcję odpowiadającą za Obraz. Może to być także Wyświetlanie, ewentualnie nazwa w innym języku (najczęściej angielskim)
- Wybierz ustawienia Wyświetlania kolorów, Nasycenia barw, Gamma, Temperatury barwowej
- W każdym z tych ustawień możesz zmieniać poszczególne parametry obrazu
- Przestaw wybrane ustawienia, obserwując zmiany na ekranie, w poszukiwaniu pożądanych efektów przywrócenia naturalnych barw
Jakie ustawienia warto sprawdzić, co oznaczają i jak je wykorzystać, by poprawić zepsute kolory w telewizorze?
Z chęcią przybliżę Ci to zagadnienie, którego zrozumienie może być decydujące o prawidłowym dostosowaniu obrazu. Oto szczegóły:
- Kolor: ustawienie o takiej nazwie na ogół dotyczy nasycenia barw dla całości obrazu, niezależnie od rodzaju koloru. Ustawienie na 0 spowoduje wyświetlanie obrazu czaro-białego, na maksimum: bardzo przekolorowanego
- Wzmocnienie kolorów: to ustawienie na ogół wykorzystuje rozpoznawanie treści i intensywność nadawanych kolorów, by je wzmocnić na ekranie lub nieco zmniejszyć ich intensywność. Przeważnie jest wyłączone lub ustawione na średni zakres
- Temperatura barwowa: ekrany potrafią wyświetlać barwy ciepłe, średnie, zimne, a niektóre także przestawiają się płynnie. Kolory ciepłe polecane są do oglądania, gdy pomieszczenie jest zaciemnione, zimne – w słoneczny dzień
- Gamma: jeśli Twój TV posiada to ustawienie, to zmienia ono stosunek barw z palety podstawowych wobec siebie. Często przestawienie gamma powoduje wyświetlanie nienaturalnych kolorów na ekranie i może być przyczyną kłopotów, jakimi się dziś razem zajmujemy
Niebieski lub czerwony obraz w telewizorze – samodzielna diagnostyka
Mam dla Ciebie jeszcze kilka rad związanych ze zdiagnozowaniem problemu. Możemy zastosować dwie metody:
- Wyświetlenie dowolnego, kolorowego menu
- Zmiana i sprawdzenie innego źródła obrazu
Jeśli Twój TV wyświetla menu Ustawień w kolorze, to sprawdź proszę, czy dziwne kolory w TV dotyczą też treści menu. Jeśli nie, może to prowadzić do wniosku, że źródłem problemu jest nadawca obrazu. Dotyczyć to może na przykład uszkodzonego dekodera lub obluzowanego wtyku HDMI.
Sprawdzić warto też różne źródła sygnału. Jeśli na co dzień korzystasz z dekodera TV kablowej, to spróbuj wyświetlić treści z naziemnej telewizji cyfrowej. Możesz też podłączyć swojego laptopa do odbiornika i wyświetlić pulpit systemu operacyjnego. Porównaj, czy obraz z nowego źródła jest wyświetlany prawidłowo. Jeśli tak, to jednoznacznie sugeruje problem z konkretnym źródłem obrazu.
Telewizor traci kolory – reset ustawień
Jeśli obraz w Twoim TV, pomimo wykonania powyżej opisanych czynności nie wygląda tak, jak tego oczekujesz, to warto wykonać reset ustawień. Mamy dwie opcje:
- Zresetowanie ustawień obrazu
- Zresetowanie TV – przywrócenie go do ustawień fabrycznych
Dostosowanie obrazu można „wyzerować”, jeśli:
- Wejdziesz w Ustawienia
- Następnie przejdziesz do Obrazu
- W tym menu znajdziesz opcję Reset lub Przywracanie ustawień (ewentualnie podobnie wyglądającą)
W ten sposób zmienisz obraz na taki, w którym wszystkie wprowadzone potencjalnie niechcący zmiany zostaną usunięte. Pamiętaj, że nie każdy TV ma taką możliwość.
Przywrócenie TV do ustawień fabrycznych dla większości wiodących marek szczegółowo opisałem w tym wpisie. Zachęcam Cię do jego lektury. Pamiętaj, że po tej czynności konieczne będzie ustawienie odbieranych kanałów ponownie chyba, że korzystasz z zewnętrznego dekodera.
Ciemniejszy obraz w telewizorze lub kolory nie są naturalne: to może być uszkodzenie
Jeśli powyższe czynności nie przywróciły naturalnych barw, jasności czy kontrastu Twojego odbiornika, to może to sugerować usterkę. Jeśli telewizor jest na gwarancji, zgłoś sprawę do sprzedawcy lub producenta. Jeśli nie jest, to na pewno zainteresuje Cię ten mój wpis, w którym poruszam kwestię serwisowania odbiorników.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz