Jak wygląda uszkodzona matryca w telewizorze? Objawy i koszt naprawy

Matryca to najważniejsza część telewizora. Bez prawidłowo działającej matrycy TV nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Dlatego jeśli ulegnie ona awarii, to możesz doświadczyć zakłóceń wyświetlania obrazu lub jego całkowitego zaniku. Jak wygląda uszkodzona matryca w telewizorze? Poznaj objawy i koszt naprawy. Czy serwis matrycy jest opłacalny? Tego dowiesz się z mojego poniższego wpisu.

Zazwyczaj awaria matrycy wygląda na tyle charakterystycznie, że trudno ją przeoczyć. Jeśli zobaczysz widoczne plamy czy pęknięcie, ewentualnie pasy pionowe lub poziome – to jasny znak, że ekran nie działa prawidłowo. Czasem jednak trudno dostrzec uszkodzenie. W takim wypadku warto wiedzieć czego szukać. Postaram się jak najlepiej przybliżyć Ci tę kwestię.

Jak wygląda uszkodzona matryca w telewizorze?

Uszkodzenia mogą mieć przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne. Wynikać mogą z działania mechanicznego lub usterki elektroniki. To drugie zagadnienie jest dużo szersze, ponieważ dotyczy zarówno części wyświetlającej obraz, podświetlenia, warstwy ochronnej, jak i połączeń kablowych, taśmowych oraz samej elektroniki.

Poniżej przedstawiam najczęstsze uszkodzenia występujące w praktyce:

  • Pęknięcie matrycy lub warstwy wierzchniej – ochronnej
  • Rozlanie matrycy – punktowe
  • Paski na ekranie
  • Pogorszenie jasności obrazu – uszkodzenie podświetlenia
  • Oddzielenie się warstwy podświetlającej – jasne pola
Wymiana matrycy w telewizorze

Najbardziej złożonym zagadnieniem w sensie możliwości usunięcia usterki może być rozlanie matrycy. Może ono nastąpić w wyniku urazu mechanicznego lub np. przegrzania powierzchni telewizora. Pęknięcie warstwy zewnętrznej kiedyś było łatwiejsze do usunięcia – TV posiadały bowiem szklaną warstwę ochronną. Dziś taka usterka może wymagać wymiany całego ekranu. Poważne pęknięcia, które doprowadziły do uszkodzenia warstwy wyświetlającej i rozlania najprawdopodobniej dyskwalifikują uszkodzoną matrycę z naprawy – tu także konieczna jest wymiana.

Uszkodzenie podświetlenia paradoksalnie może być dość łatwe do zlikwidowania. Być może awarii uległ system zasilający bądź sterujący światłem ekranu. Oddzielenie się warstwy podświetlającej lub rozklejenie matrycy zazwyczaj może być zlikwidowane dość szybko i stosunkowo niskim kosztem.

Zepsuty ekran telewizora – oceń samodzielnie

Doskonałym sposobem na sprawdzenie poprawności działania matrycy jest uruchomienie na telewizorze filmu wyświetlającego wybrane plansze. Powinny być one jedno- i wielokolorowe. Polecam Ci skorzystanie z poniższego materiału:

Film ten już od 10 lat służy do sprawdzania jakości wyświetlanego obrazu oraz oceny ewentualnych uszkodzeń. Jeśli nie możesz wyświetlić tego filmu na TV, to zapraszam Cię do przeczytania tego mojego wpisu. Dowiesz się z niego jak podłączyć komputer do telewizora i odtworzyć film z Youtube.

Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przy ocenie potencjalnego uszkodzenia? Spójrz przede wszystkim na:

  • Wyświetlanie ekranu białego – czy kolor jest jednolity w każdym miejscu ekranu? Dozwolone są jaśniejsze pola przy krawędziach, jeśli zastosowane jest podświetlenie krawędziowe matrycy
  • Podobnie przyjrzyj się ekranom kolorowym – czy poszczególne barwy wyświetlane są równomiernie?
  • Na jasnym ekranie poszukaj ewentualnych rys. Zwróć uwagę na zmiany kąta widzenia – niektóre pęknięcia zauważysz tylko w ten sposób. W razie potrzeby przerwij nadawanie filmu – zastosuj pauzę
  • Sprawdź, czy na ekranach ze zmiennymi barwami przejścia są płynne. Oczywiście niewielki gradient jest dopuszczalny i wynika z ograniczeń jakości filmu
  • Na jasnych planszach zwróć uwagę na występowanie ciemnych kropek w dowolnym miejscu matrycy
  • Oceń, czy pionowe i poziome pasy wyświetlane w odcieniach szarości są proste i ciągłe

Pamiętaj, by film wyświetlić z możliwie najwyższą rozdzielczością HD (1080p). Nawet starsze komputery sobie z tym poradzą, gdyż jest to produkcja ze scenami statycznymi.

Podświetlenie krawędziowe stosuje metodę świecenia przy brzegach matrycy. Można wtedy zauważyć drobne różnice w jasności ekranu między środkiem a brzegami. Technologia ta została wyparta przez podświetlenie bezpośrednie – równomierne na całym ekranie i dotyczy głównie starszych modeli.

Jakiekolwiek zauważone przez Ciebie nieprawidłowości mogą sugerować uszkodzenie matrycy. W razie wątpliwości porównaj obraz wyświetlany na telewizorze z tym wyświetlanym na monitorze komputera lub matrycy laptopa. W Windows możesz włączyć nawet wyświetlanie tego samego obrazu na obu wyświetlaczach – to najwygodniejsze rozwiązanie.jak naprawic matryce w telewizorze

Uszkodzona matryca w telewizorze a gwarancja

Jeśli Ty lub wykwalifikowany technik zidentyfikujecie uszkodzenie matrycy, to przede wszystkim sprawdź, czy twój telewizor jest na gwarancji. Oczywiście należy pamiętać, że nie każde uszkodzenie podlega naprawie w jej ramach. Jednakże może być tak, że decydując się na rozszerzenie obsługi gwarancyjnej zapewnioną masz bezpłatną naprawę bądź wymianę sprzętu nawet w sytuacji mechanicznego uszkodzenia z Twojej winy.

Pamiętaj proszę, by po zakupie tak drogiego sprzętu RTV jakim jest telewizor bezwzględnie zachować paragon. Co prawda według polskiego prawa nie jest on konieczny do złożenia reklamacji, to jednak niektóre sklepy potrafią robić z tytułu utracenia paragonu problemy. Po co przerzucać się korespondencją elektroniczna ze sprzedawcą, jeśli można łatwo przechowywać niewielki dokument w bezpiecznym miejscu.

Okres gwarancyjny jest zatem bardzo spokojnym czasem, w którym nie musisz martwić się o usterki telewizora. W każdym wypadku zgłosisz się do sprzedawcy i uzyskasz pomoc. Co najważniejsze – praktycznie bez kosztów po Twojej stronie. Co jednak, jeśli upłynął termin świadczenia usług gwarancyjnych?

Naprawa matrycy w telewizorze

Naprawa matrycy w telewizorzeCzy jest możliwa naprawa matrycy? Zależy to od rodzaju i stopnia uszkodzenia. Jeśli jest ono niewielkie bądź wymaga wymiany jakiejś konkretnej, łatwo dostępnej części – wtedy bez problemu ją naprawisz. W innym wypadku może być trudno.

Podklejenie warstwy oddzielonej w matrycy dobremu technikowi nie zajmie dużo czasu. Podobnie będzie z poprawą mocowania taśmy transmitującej obraz, dźwięk czy zasilanie. To dość proste czynności. Dla niektórych z nich można znaleźć nawet poradniki w Internecie. Nie będę jednak tu ich przytaczał, gdyż są mimo wszystko dość skomplikowane i nie polecam ich testowania osobom bez doświadczenia w elektronice.

Drobne zarysowania i pęknięcia wierzchniej warstwy ekranu mogą zostać usunięte przez odpowiednio delikatne polerowanie. Może ono jednak pozostawić trwałe ślady – szczególnie w egzemplarzach bez warstwy ochronnej.

Jeśli wypalony jest jeden bądź kilka pikseli, to nie da się ich pojedynczo naprawiać. Moją radą w takim wypadku jest pogodzenie się z tym faktem i obserwacja, czy nie gasną kolejne. Na pewno nie będzie to widoczne podczas oglądania dynamicznych scen w filmie. Jednak przy statycznych, jasnych obrazach dojrzymy martwe punkty.

Jeśli posiadasz telewizor plazmowy, to z czasem jego matryca będzie traciła jasność i nasycenie barw. Najnowsze TV tego typu były produkowane już około dekadę temu, dlatego trudno znaleźć dziś plazmę z dobrze świecącym ekranem. Jeśli posiadasz TV plazmowy, to musisz liczyć się z utrata świecenia ekranu.

Podobnie trudno wygląda naprawa wylanego ekranu. Jeśli na Twojej matrycy jest wyraźna plama, to możesz mieć pewność, że naprawa tej awarii nie będzie możliwa – pozostaje ewentualna wymiana matrycy.

Wymiana matrycy w telewizorze a cena

W tym miejscu niestety nie mam dobrych wiadomości. W związku z ciągłym wprowadzaniem na rynek nowych modeli, producenci TV nie tworzą dla nich zbyt wielu części zamiennych. Można je raczej uzyskać z używanych telewizorów z innymi uszkodzeniami. Stąd zresztą popularność skupowania uszkodzonych TV, o którym przeczytasz w jednym z moich wpisów. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na sprzedaż uszkodzonego TV, co jest możliwe – możesz skorzystać z tego, że wybrane serwisy mogą podjąć się naprawy.

Ta może być droga. Możliwe, że zostanie wyceniona nawet na większą część wartości nowego TV. Jeśli posiadasz telewizor kilkuletni, to koszt jego naprawy – wymiany matrycy – może przekroczyć wartość całego urządzenia, w pełni sprawnego. Dlatego też warto przemyśleć decyzję i poprosić o dokładną wycenę usługi wraz z częściami zamiennymi.Zepsuty ekran telewizora

Zepsuty ekran telewizora i co dalej?

Uderzenie w matrycę telewizora, przepalenie się części wyświetlacza czy awaria elektroniki, które poskutkują zepsuciem ekranu mogą, ale nie muszą spowodować nieodwracalnej utraty sprzętu. W wybranych przypadkach, nawet gdy początkowo usterka wydaje się poważna – może być możliwa naprawa. Nawet stosunkowo niewielkim kosztem. W przypadku gwarancji bez trudu uzyskasz wymianę telewizora na nowy – po spełnieniu warunków przewidzianych w karcie gwarancyjnej.

Może jednak zdarzyć się, że wymiana lub naprawa nie będzie możliwa – ze względu na brak części lub koszty. Sugeruję zapoznanie się z opisaną przeze mnie możliwością odsprzedaży telewizora z uszkodzoną matrycą.

A czy Tobie zdarzyło się coś podobnego? Jeśli tak – jakie były objawy? Zapraszam Cię do podzielenia się tym w komentarzu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *