Najpopularniejsze dziś smartfony mają od 64 GB do 256 GB pojemności na dane. Różnice są spore, a wybór trudny. Jeśli zastanawiasz się jaka pojemność jest wystarczająca i czy mieć 64, 128, czy 256 GB w telefonie, to zapraszam Cię do zapoznania się z moim nowym wpisem. Pomogę Ci podjąć właściwą decyzję. Przybliżę Ci też sposoby, jakimi posłużyłem się do obliczeń.
Oczywiście możliwe jest rozszerzenie pamięci w telefonie dzięki karcie pamięci (typu micro SD), jednak nie wszyscy chcą się na nie decydować. Karta jest nieco wolniejsza od wewnętrznych zasobów smartfona, poza tym jej używanie zużywa nieco więcej cennej energii akumulatora. Zatem czy wybrać telefon 128 czy 256 GB? A może 64 GB wystarczy? Przejdźmy do konkretów.
Ile pamięci w telefonie potrzebujesz?
Od czego zależą Twoje potrzeby pod względem przechowywania danych? Co na nie wpływa najbardziej? Przede wszystkim poniższe czynniki:
- Rodzaj przechowywanych danych
- Liczba danych w pamięci telefonu
- Możliwość przenoszenia ich na zewnętrzny nośnik, na kartę pamięci lub do chmury
Czy 64 GB pamięci to dużo?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli bowiem korzystasz ze smartfona do surfowania po Internecie, kontaktu z bliskimi czy współpracownikami, a rzadko robisz zdjęcia lub filmy, to pewnie nigdy nie wykorzystasz takiej pojemności. Jeśli używasz serwisów z muzyką strumieniowaną, a nie przechowujesz jej w pamięci telefonu, to również nie potrzebujesz zbyt dużo miejsca na dane.
Co jednak, gdy jesteś zapalonym amatorem fotografii smartfonem? Ile pamięci zajmuje jedno zdjęcie? Postanowiłem się temu przyjrzeć. Od czego zależy wielkość (zwana też wagą) zdjęcia?
Oto warunki na to wpływające:
- Liczba megapikseli aparatu fotograficznego
- Nasycenie zdjęcia barwami
- Używanie trybu HDR
- Wybór jakości wykonywanych fotografii
Na potrzeby wyliczeń przyjąłem, że zdecydujesz się na wykonywanie zdjęć jak najwyższej dostępnej dla Ciebie rozdzielczości. Pozostałe czynniki nie mają aż tak dużego znaczenia, jednak biorąc je pod uwagę oszacowałem wielkość jednego zdjęcia z górką. Jest to około 10 Megabajtów. Co prawda większość aparatów w telefonach potrzebuje około 5 MB na jedną fotkę, jednak najnowsze sprzęty mają zdecydowanie większe wymagania. W związku z tym, że zajmujemy się wyborem nowego smartfona – lepiej przyjąć bezpieczną liczbę.
Czy wystarczy iPhone 64 GB, a może rozważyć 128 czy 256 GB?
Co oznacza to wyliczenie w praktyce? Przyjmuję, że w 1 GB pojemności zapisze się około 100 zdjęć w najwyższej jakości. Jeśli ją obniżysz, to może być ich nawet dwukrotnie, może trzykrotnie więcej. Ale chyba nie chcesz dzielić się z bliskimi fotkami, które ograniczasz do niskiej rozdzielczości? ?
Zatem Twój smartfon z 64 GB na dane pomieści około 6,5 tysiąca zdjęć. Co w przypadku wyższych pojemności?
- 128 GB zmieści około 13 tys. fotek
- 256 GB pomieści nawet 26 tys. Twoich zdjęć
Czy to dużo? Jak masz określić czy będzie to dla ciebie wystarczające? Weź proszę pod uwagę poniższe czynniki:
- Jak często znajdujesz się w sytuacji, gdy wykonujesz zdjęcia
- Czy na wakacjach używasz telefonu, czy osobnego aparatu
- Ile zdjęć wykonujesz podczas jednej sesji fotograficznej
To naprawdę ważne czynniki. Specjalnie dla Ciebie wyliczyłem przykładowe użycie smartfonu do robienia zdjęć. Jakie założenia przyjąłem?
Pamięć wbudowana 64 czy 128 GB? Wakacje i nie tylko
Uznałem, że średnio w roku spędzamy około 3 tygodnie na wyjazdach. Każdego dnia wyjazdu wykonujemy około 100 zdjęć, co łącznie da w przybliżeniu 2100 fotek do zapisania w pamięci telefonu. Dodatkowo, w celach prywatnych średnio wykonujemy 10 zdjęć dziennie w codziennym życiu. Da to zatem 3650 zdjęć rocznie. Dodajmy jeszcze zdjęcia otrzymywane od znajomych. Przyjmijmy, że też są wysokiej jakości.
Dostajesz ich 5 dziennie, czasem więcej, co w sumie da około 2000 fotek rocznie. Będzie to 2100+3650+2000, czyli 7750 zdjęć w roku.
Można więc przyjąć, że:
- Mając smartfona z 64 GB, zapełnisz go w pół roku
- Smartfon ze 128 GB wystarczy na rok
- 256 GB wypełnisz w dwa lata
Podkreślam, że moje wyliczenia przygotowane dla Ciebie są z górką . Jednak to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ nie chcę, by zaskoczyła Cię zbyt mała pojemność smartfona. Jednak przy założeniu mniejszej intensywności użytkowania lub niższych wartości w MB dla jednego zdjęcia (np. 5 MB dla trochę słabszego aparatu) czasy zapełniania pamięci wydłużają się nawet kilkukrotnie.
64, 128, czy 256 GB w telefonie na filmy?
Jeśli przechowujesz w pamięci swojego smartfona filmy, to poniższe wyliczenia na pewno Ci się przydadzą. Możliwe, że dużo podróżujesz pociągami lub samolotami i lubisz obejrzeć ulubiony serial czy nowy film, by uatrakcyjnić sobie czas. A może wypoczywając nie masz zasięgu Netflixa, za to posiadasz pokaźną bibliotekę filmów, które zgrasz na smartfon? Ile one zajmą?
Oto przybliżone dane:
- Film w jakości FHD zajmie od 1 do 3 GB
- Film w 4K to nawet 6 GB
Oznacza to, że w smartfonach zmieścisz:
- Telefon 64 GB przechowa około 30 filmów FHD i 10 w 4K
- 128 GB wystarczy na 60 FHD i 20 w 4K
- 256 GB to około 120 produkcji w FHD lub 40 w 4K
Decyzja o wyborze wielkości pamięci smartfona zależeć więc będzie od tego ile filmów chcesz w nim przenosić. Co jednak z filmami nagrywanymi Twoim smartfonem? Ich wymaganiom warto się przyjrzeć.
Telefon 64, 128 czy 256 GB a nagrywanie filmów
Jeśli nagrywasz filmy w popularnym standardzie 30 klatek na sekundę, to jedna minuta zajmie odpowiednio:
- 150 MB w FHD
- 350 MB w 4K
To dość sporo. Pamiętaj, że nagrywasz aparatem o wysokiej rozdzielczości. Dla uproszczenia można przyjąć, że w 1 GB pojemności zmieścisz 6 minut filmu FHD lub 3 minuty 4K.
Da to w sumie:
- Dla smartfona 64 GB około 360 minut filmu FHD lub 180 4K
- Smartfon 128 GB pomieści 720 minut FHD lub 360 4K
- 256 GB pojemności to 1440 minut FHD i 720 4K
To dość imponujące czasy założywszy, że będziesz nagrywać krótkie filmy na wakacjach czy z weekendowych spacerów. Jednak warto zastanowić się nad dużą pojemnością Androida lub iPhone’a, jeśli jesteś lub chcesz być twórcą treści na Youtube ?
Pojemność na zdjęcia, filmy i muzykę – którą wybrać?
Pamiętaj, że trochę miejsca w smartfonie przyda się także na Twoja muzykę czy pliki osobiste. Także aplikacje, których używamy coraz częściej zajmują sporo miejsca. Dotyczy to zarówno samych aplikacji, jak i ich pamięci podręcznej.
Najważniejsze jest jednak, że zdjęcia, filmy, aplikacje i inne zapisywane są w tej samej przestrzeni. Oznacza to, że zapełnienie połowy smartfona zdjęciami zmniejszy o połowę jego możliwości przechowywania filmów. Podobnie będzie w druga stronę.
Na jaką pojemność ja bym się zdecydował? Mając na uwadze współczesne aparaty oraz możliwość korzystania z serwisów strumieniujących takich, jak Netflix czy HBO Max uważam, że 128 GB powinno wystarczyć prawie dla każdego. Jeśli nie robisz zbyt wielu zdjęć, to nawet 64 GB wystarczy Ci przez lata i to bez szukania miejsca na dane w chmurze. Jeśli jednak jesteś zapalonym fotografem lub tworzysz wiele filmów, to weź pod uwagę wybór 256 GB jako pojemności, która będzie dla Ciebie satysfakcjonująca.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz