Anteny satelitarne: jaka najlepsza, nowoczesna i którą wybrać? Ranking

W czasach popularności telewizyjnych sieci kablowych oraz telewizji internetowej anteny satelitarne są trochę mniej popularne. Jeszcze w latach ‘90 były symbolem nowoczesności, dziś używane są rzadziej. Jednak w miejscach, gdzie niemożliwe jest podłączenie telewizji droga kablową znajdują świetne zastosowanie. Także tam, gdzie zasięg naziemnej telewizji cyfrowej jest słaby przyda się dobry talerz satelitarny z konwerterem. A może po prostu oferta telewizji naziemnej jest niewystarczająca? Poszukajmy wtedy najlepszej anteny satelitarnej.

Zapraszam do zapoznania się z wybranymi przeze mnie ofertami. Przejrzałem dostępne w popularnych i sprawdzonych sklepach produkty, by wskazać Ci nowoczesne anteny satelitarne. Są one warte swojej ceny, a ja skupiłem się także na parametrach takich jak wielkość anteny i tym, czy należy na ten aspekt kłaść nacisk przy wyborze.

Dobra antena satelitarna, czyli jaka?

Antena satelitarna, która spełni wymagania dzisiejszego odbiorcy telewizji musi być nowoczesna. Powinna zapewnić odbiór w technologii 4K, bez zakłóceń. Oczywiście nie obędziemy się bez dobrego telewizora i konwertera, jednak bez nowoczesnej anteny żadne z tych urządzeń nie zadziała prawidłowo.

Oczywiście możemy podejść do tematu kompletowania sprzętu z uwzględnieniem ograniczonego budżetu. Nie twierdzę, że konieczny jest wybór najdroższej na rynku anteny. Jednak chcę podkreślić, że czasem nie warto iść na kompromis zadowalając się najtańszym sprzętem. Może to potem odbić się w niezadowoleniu z jakości telewizji, a nawet uniemożliwić jej odbiór. To z anteny telewizor otrzymuje sygnał i by móc go wyświetlić sygnał ten musi spełniać wymagania jakościowe.

Antena satelitarna 80, 90 czy 100 cm?

jaki rozmiar anteny satelitarnej?Wielkość czaszy anteny ma znaczenie dla jakości odbioru sygnału. Powszechnie uważa się, że im większa antena, tym lepsza jakość. Jest to prawdą. Specjaliści zajmujący się telewizją satelitarną potwierdzają, że do odbioru telewizji w rozdzielczości 4K niezbędny jest talerz o średnicy przynajmniej 90 cm. Polecane są jednak te mające nawet 100 cm. Dlatego pomimo że na rynku dostępne są talerze od 60 cm średnicy – raczej skupimy się na tych większych.

Im większa czasza anteny, tym większe wymagania co do solidności mocowania. Pamiętajmy o tym i w przypadku wyboru anteny powyżej 80 cm dobierzmy odpowiednie, mocne uchwyty.

Najlepsze anteny satelitarne a korozja

Fachowcy podkreślają, że talerz anteny powinien być bezwzględnie zabezpieczony przed korozją. Będzie on wystawiony na działanie czynników atmosferycznych przez cały okres użytkowania. Dlatego najlepiej, by wykonany był z materiałów odpornych na rdzę. Może też być dobrze pokryty odporną na korozję warstwą ochronną.

Na rynku dostępne są anteny stalowe, aluminiowe, ze stopów różnych metali oraz z tworzyw sztucznych. Według mnie najlepszym wyborem są talerze aluminiowe – ze względu na niską wagę oraz jakość skupiania sygnału taką, jak w stalowych. Jeśli zdecydujemy się jednak na czaszę stalową – powinna być dobrze zabezpieczona przed korozją, gdyż w przeciwieństwie do aluminiowej jest na nią narażona. Pamiętajmy, że choć to najpopularniejszy wybór, to także najcięższy.

Jakość odbierania sygnału tak naprawdę zdecyduje o tym, czy będziemy mogli oglądać telewizję. Odbiór cyfrowy jest zero-jedynkowy. Zazwyczaj jeśli moc sygnału dostarczanego do dekodera jest wystarczająca, to obejrzymy wszystkie kanały w wysokiej jakości. Nie spotkamy się ze śnieżeniem znanym z czasów telewizji analogowej przy zbyt słabym odbiorze.

Talerz satelitarny – tylko ze sprawdzonego sklepu

Wybierając najlepszą antenę satelitarną warto skupić się na ofercie dobrych sklepów o ugruntowanej pozycji na rynku. Sugeruje też, by wybrać znana markę, która cieszy się dobrymi opiniami. Zakup tego podstawowego sprzętu do odbioru telewizji powinien być przemyślany. W żadnym wypadku nie kupujmy talerza typu no-name, gdyż możemy tego potem żałować. Stracimy spore pieniądze. Pomogę Ci w wyborze, przedstawiając swoje rekomendacje.

Typy nowoczesnych anten satelitarnych

Wyróżniamy dwa typy talerzy:

 • paraboliczne
 • offsetowe

Jaka jest między nimi różnica? Paraboliczne anteny to technologia, która powoli wychodzi z użytku. Jest stosunkowo tania i nadal bardzo popularna. Wymaga pionowego umieszczenia konwertera i instalacji na długim i solidnym mocowaniu. Czasza gromadzi zanieczyszczenia, wodę i śnieg, przez co przyspiesza się jej starzenie.

Anteny offsetowe wypierają stopniowo czasze paraboliczne. Są łatwiejsze w montażu ze względu na płaską powierzchnię czaszy. Nie gromadzą też tylu zanieczyszczeń. Konwerter nie zasłania sygnału, dzięki czemu łatwiej uzyskać jego zadowalającą, wysoką jakość.

Mój ranking najlepszych anten satelitarnych

ranking anten satelitarnychPoniżej przedstawiam najlepsze według mnie wybory. Przy tworzeniu rankingu sugerowałem się parametrami technicznymi, opiniami ekspertów oraz licznymi wnioskami użytkowników. Zapraszam do zapoznania się z efektami pracy.

Najtrudniej o dobry odbiór satelitarnego sygnału telewizyjnego jest we wschodniej Polsce. Dlatego też na tym terenie najlepiej wybrać jak największy talerz.

Technisat ANTENA SAT TECHNIDISH 80 GRAFITOWA 1080/0030

Technisat SAT TECHNIDISH 80

 To 80 cm antena dostępna już za 118 zł.  Wykonana jest z ocynkowanej stali, co zapewnia świetne zabezpieczenie przeciw korozji. 80 cm średnicy powinno wystarczyć do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej na terenie większości kraju.

Oto najważniejsze cechy tej anteny:

 • antena offsetowa – kąt offsetowy 27 stopni
 • szerokość/wysokość/głębokość: 970/800/110 mm
 • zysk anteny 37,4 dBi
 • kąty elewacji min/max w stopniach 5/80
 • uchwyt 40 mm – uniwersalny
 • waga 3,61 kg

Wraz z talerzem otrzymamy wszystkie niezbędne do instalacji akcesoria takie, jak śruby i ramię do mocowania konwertera. To doskonały wybór dla większości odbiorców telewizji satelitarnej. Posiada parametry spełniające praktycznie wszystkie wymagania niezbędne dla satysfakcji nawet najbardziej wymagających klientów. I co najważniejsze – jest bardzo tania!

TELKOM TELMOR Antena satelitarna 120 TT Standard

TELKOM TELMOR 120 TT

 Ta duża, bo aż 120 cm antena dostępna jest za 750 zł.  Za ceną idzie jakość i funkcjonalność. Jest to produkt przeznaczony do użytku jako antena zbiorcza dla budynków wielorodzinnych. Jednak doskonale zadziała też w miejscach, w których trudno o dobry sygnał satelitarny, a wymagana jest jego najwyższa jakość. Dlatego powinny się na nią zdecydować osoby, które mieszkają w miejscach znanych ze słabszego sygnału. Dotyczy to min. wschodniej Polski. Jakie są podstawowe parametry talerza?

Oto one:

 • antena offsetowa – kąt offsetowy do 22 stopni
 • szerokość/wysokość: 1100/1200 mm
 • zysk anteny 42 dBi
 • kąty elewacji min/max w stopniach 10/90
 • uchwyt 40-60 mm
 • waga 13,2 kg

Wykonana jest z odpornej stali galwanizowanej. Oznacza to odporność na warunki atmosferyczne i solidną trwałość. Pozwala na bardzo szeroki zakres regulacji po zamocowaniu. Zysk anteny na poziomie 42 dBi imponuje i plasuje ją w czołówce dostępnych na rynku. W moim zestawieniu jest jednak na drugim miejscu. Dlaczego? Ponieważ większość z odbiorców cyfrowej telewizji satelitarnej może zadowolić się tańszym Technisatem. Produkt Telkom Telmor jest dużo droższy i znajdzie zastosowanie jako antena zbiorcza (np. dla kilku rodzin) bądź w miejscach, w których o dobry sygnał jest trudniej.

CORAB Antena satelitarna stalowa 80cm X80-C

CORAB 80cm X80 C

 Ta wyceniona na 129 zł 80 cm antena  to dobre rozwiązanie dla użytkowników konwerterów monoblock. Jest sprawdzonym produktem używanym do odbioru sygnału z satelitów Hotbird oraz Astra na terenie całej Polski.

Jakie są jej podstawowe parametry?

 • antena paraboliczna
 • szerokość/wysokość: 752/831 mm
 • zysk anteny 37,4 dBi
 • kąty elewacji min/max w stopniach: 7/50
 • uchwyt 32-60 mm
 • waga 3,98 kg

To wykonane ze stali urządzenie zostało ocynkowane, by jak najdłużej wytrzymać wystawienie na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wystarcza do odbierania sygnału w jakości HD, jednak w przypadku wymagań co do 4K – możemy spotkać się z problemami.

Czy warto wybrać talerz z konwerterem od operatora?

talerz z konwerteremJeśli zamierzamy korzystać z oferty telewizji satelitarnej, to warto przyjrzeć się temu, co proponują operatorzy. Można znaleźć wiele ciekawych pakietów dla siebie. Pamiętajmy, że odbiór cyfrowej telewizji satelitarnej może być ograniczony w zakresie dostępności kanałów, jeśli nie zdecydujemy się na współpracę z Canal+ czy Polsat BOX. Jeśli jesteśmy tym zainteresowani, to polecam zapoznanie się z rankingiem, w którym szczegółowo omawiam najlepsze oferty. W takim wypadku otrzymamy od operatora antenę z konwerterem, niezbędne kable oraz dekoder, w ramach instalacji usługi. To bardzo ciekawa możliwość, którą pozostawiam do rozważenia.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Rankingi
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *