Co jest zapisane na karcie SIM? Kontakty, SMS-y, a może zdjęcia? Jak to sprawdzić?

Karta SIM to praktycznie nieodzowny element telefonu. Używana jest w każdym smartfonie, a także w prostszych urządzeniach, które nie mają wielu funkcji multimedialnych. Dzięki niej telefon potrafi zalogować się do sieci GSM. Przedstawia się w niej konkretnym numerem IMSI i ma przypisany numer telefonu. Po jej uruchomieniu możemy już korzystać z usług mobilnych: połączeń telefonicznych, SMSów czy transmisji danych. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ten niewielki kawałek plastiku z wtopionym chipem ma też możliwość przechowywania danych. Co jest zapisane na karcie SIM? Jak to sprawdzić?

Zapraszam do zapoznania się z podstawowymi informacjami o tym jak sprawdzić, co jest na karcie SIM. Przedstawię odpowiedzi na najczęstsze pytania o przechowywanie kontaktów czy zdjęć. Dowiemy się też czy smsy zapisują się na karcie SIM.

Co jest na karcie SIM?

co jest zapisane na karcie SIM?Chip, jakim w rzeczywistości jest to mikroskopijne urządzenie może być umieszczony w różnej wielkości obudowie. Występują karty  Standard, Micro i Nano . By umieścić ją w smartfonie powinniśmy wyłuskać w zależności od producenta i modelu telefonu odpowiedni rozmiar z otrzymanego blistra. Umieszczamy go w slocie telefonu i logujemy go do sieci.

Możliwe jest, że po umieszczeniu karty SIM w smartfonie będziemy potrzebowali go zresetować. Większość producentów radzi, by wkładać ją w wyłączone urządzenie i włączyć je dopiero po włożeniu karty.

Karta SIM chroniona jest kodami  PIN i PUK . Najczęściej używamy tylko pierwszego z nich – jako hasła dostępowego do informacji na karcie. Dzięki niemu uruchamiamy możliwość korzystania z niej. Drugi to kod, dzięki któremu min. odblokujemy zablokowany wcześniej PIN. Kody PIN i PUK zapisane są na karcie SIM.

Czy kontakty zapisują się na karcie SIM?

Tak, ale nie wszystkie. Zależy to od nas. Możemy je odczytać, zmienić, skasować. Ile kontaktów zmieści się na karcie SIM? Przeważnie liczba ta ograniczona jest do 250 lub 500, jednak nowoczesne karty USIM potrafią przechowywać wielokrotność tych liczb. W Ustawieniach SIM znajdziemy informacje o pojemności całkowitej i pozostałej do wykorzystania.

Jeśli nie wykonywaliśmy transferu kontaktów z telefonu na kartę SIM, to na ogół znajdziemy na niej wpisane tam wcześniej przez operatora: numer do Poczty Głosowej, Biura Obsługi Klienta czy dodatkowych (w tym płatnych) usług oferowanych przez naszą sieć.

Do czego przydadzą się kontakty na karcie SIM?

kontakty na karcieJeśli nie korzystamy z synchronizacji z chmurą, to możemy na przykład  podczas zmiany telefonu na nowy  skorzystać z karty SIM. Dzięki temu przeniesiemy kontakty na nowe urządzenie.

Aby to zrobić:

 • uruchamiamy aplikację Kontakty
 • wybieramy trzy kropki u góry ekranu
 • w razie konieczności wchodzimy w Ustawienia
 • wybieramy opcję Wczytywanie/Kopiowanie kontaktów

Zobaczymy listę możliwości, na której znajdą się między innymi:

 • kopiowanie kontaktów na kartę SIM
 • dodawanie kontaktów zapisanych wcześniej na karcie SIM
 • usuwanie zapisanych na SIM telefonów

oraz inne przydatne funkcje. W celu przeniesienia na nowy telefon najpierw zapiszmy na SIM te ze starego telefonu, a po przeniesieniu karty dodajmy zapisane numery do pamięci nowego smartfona. W ten sposób szybko i sprawnie wyposażymy nowe urządzenie w zawartość naszej książki telefonicznej.

Jak sprawdzić czy kontakty są na karcie SIM?

Jak sprawdzic czy kontakty sa na karcie SIM
By odczytać informacje o numerach telefonów i przypisanych do nich nazwach, które znajdują się na karcie SIM należy:

 • uruchomić aplikację Kontakty
 • wybrać symbol trzech kropek u góry ekranu
 • stuknąć w wybór kontaktów do wyświetlenia

W tym momencie sami zdecydujemy o źródle wyświetlanych kontaktów. Aby najłatwiej zidentyfikować te, które są zapisane na karcie SIM proponuję wybranie wyłącznie ich i powrót do listy.

By uruchomić aplikację Kontakty można też najpierw włączyć aplikację Telefon i na górze ekranu wybrać odnośnik Kontakty.

Niektóre nakładki producenckie na Androida nie pozwalają wybrać kont do wyświetlania kontaktów, zamiast tego mamy możliwość zdecydowania, czy chcemy wyświetlać kontakty z karty SIM, czy nie. W praktyce wybranie ich pokazywania dodaje te zapisane na karcie SIM do listy pozostałych – z pamięci telefonu. Te z karty zidentyfikujemy na przykład poprzez ikonkę wyświetlaną obok nazwy kontaktu.

Czy SMSy zapisują się na karcie SIM?

Czy SMSy zapisuja sie na karcie SIM
Współczesne karty SIM mają możliwość zapisywania także wiadomości SMS oraz MMS. Jednak ze względu na wielkość tych drugich większość operatorów GSM tego nie umożliwia.

Jak sprawdzić SMSy na karcie SIM?

 • uruchamiamy aplikację SMS
 • wchodzimy w Ustawienia
 • w razie potrzeby wybieramy Dodatkowe ustawienia
 • dotykamy opcji Wiadomości na karcie SIM

Pozwoli nam to na wyświetlenie wszystkich SMSów zapisanych na naszej karcie.

Jak przenieść SMSy na kartę SIM?

Przeważnie nie zrobimy tego automatycznie dla większej liczby wiadomości. Możemy jednak  przenosić poszczególne SMSy .

By to zrobić należy:

 • uruchomić aplikację SMS
 • wejść w wybrany wątek
 • przytrzymać interesującą nas wiadomość
 • z listy wyświetlonych na środku bądź u dołu ekranu wybrać Zapisz SMS na karcie SIM

W ten sposób konkretna wiadomość zostanie umieszczona na karcie SIM i po przeniesieniu jej do nowego telefonu będziemy mogli ją wyświetlić.

Ta funkcjonalność przyda się dla najważniejszych dla nas wiadomości, na przykład zawierających istotne dane adresowe czy inne, o których nie chcemy zapomnieć i mieć je zawsze pod ręką.

Czy zdjęcia zapisują się na karcie SIM?

Tak, jednak ta funkcjonalność nie jest przeważnie używana i dostępna. Pojemność kart SIM jest na tyle niewielka, że nie pozwalałaby na zapisywanie zbyt wielu zdjęć. Współczesne smartfony zapewniają wysoką rozdzielczość, która wymaga dużo pamięci. Dlatego też operatorzy najczęściej nie udostępniają kart mogących przechowywać zdjęcia. Dodatkowo większość modeli telefonów nie „umie” zapisać obrazów na karcie SIM.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *