Jeśli posiadasz smartfona w ofercie abonamentowej lub kupionego na raty, a chcesz wymienić go na inny, to warto sprawdzić kilka kwestii finansowych. Przyglądając się możliwościom i zagrożeniom, odpowiemy sobie dziś na pytanie czy można sprzedać telefon z abonamentu lub kupiony na raty. Zrobimy to z pozycji neutralnej. Specjalnie po to, by przygotować się do sytuacji, gdy chcesz sprzedać smartfona, jak i go kupić, a związana jest z nim oferta abonamentowa lub zakup na raty.
Wydatek na smartfona jest często niemały: od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Rozumiem, że może być sporym obciążeniem dla budżetu kupującego, bądź zasileniem finansów sprzedającego. Dlatego warto przygotować się do tego tak, by nie stracić dużej sumy.
Czy można sprzedać telefon kupiony na raty?
Jeśli chcesz sprzedać smartfona, który został kupiony w ofercie sprzedaży ratalnej, to masz do tego prawo. Jest jednak podstawowy warunek: wszystkie raty powinny zostać spłacone. Dlaczego? Oto przyczyny:
- W trakcie spłacania rat, nawet jeśli pozostało ich niewiele (lub jedna), smartfon należy do operatora
- Stosowny zapis zawarty jest w umowie
- Umowa przewiduje przejście własności telefonu na kupującego, po spłaceniu wszystkich rat
- Może być także wpisane zastrzeżenie o braku możliwości odsprzedania sprzętu, choć nie jest konieczne – i tak obowiązuje
Wraz ze spłatą ostatniej płatności ratalnej, smartfon przechodzi na własność kupującego. Może on od tej pory dowolnie dysponować sprzętem tak, jakby był on kupiony za gotówkę, z jednorazową wpłatą.
Sprzedaż smartfona przed opłaceniem ostatniej raty może być, zgodnie z kodeksem karnym, uznana nawet za wyłudzenie. Jest nielegalna i w żadnym wypadku nie powinna mieć miejsca. W związku z tym, że w minionych latach takich sytuacji było sporo – zostały wprowadzone odpowiednie regulacje zarówno w Prawie Telekomunikacyjnym, jak i regulaminach operatorów.
Sprzedaż telefonu z abonamentu – szybsza spłata rat
Jeśli spotkasz się z sytuacją, w której sprzedajesz lub kupujesz smartfona, który został kupiony u operatora, to możesz na fakturze znaleźć zapisy:
- Informujące o sprzedaży ratalnej
- Świadczące, ze spłata została dokonana w jednej racie
- Zostało do dopłacenia 0 zł
Czy należy obawiać się takiej transakcji? Nie. Zapisy na fakturze wynikają ze specyfiki operatorów, którzy często sprzedają telefony na raty. W takim wypadku nawet, jeśli wpłata została dokonana w salonie, jednorazowo i w całości, to na fakturze może być zapis o ratach. Zwróć zatem uwagę na:
- Wpis o całkowitym koszcie
- Kwotę wpłaconą
- Kwotę pozostałą do spłaty
Jeśli dwie pierwsze są równe, a ostatnia wynosi zero, to smartfon został opłacony w całości. Jest to sytuacja specyficzna dla zakupów smartfonów w ofertach promocyjnych naszych operatorów.
Czy można sprzedać sprzęt kupiony na raty? Jak sprawdzić właściciela?
Masz dziś możliwość sprawdzenia dowolnego sprzętu, który posiada numer IMEI, pod kątem tego, czy raty u operatora zostały spłacone – i kto obecnie jest jego właścicielem. Dotyczy to także smartfonów. Oczywiście nie dowiesz się jak brzmi nazwisko właściciela, ale sprawdzisz, czy smartfon należy jeszcze do operatora. W ten sposób łatwo można wywnioskować czy został spłacony.
Istnieje wiele stron, które oferują bezpłatny dostęp do bazy danych. Ja mam dla Ciebie te, którym najbardziej możemy ufać. Oto one:
- Pod tym adresem skorzystasz ze sprawdzenia za pośrednictwem T-Mobile. Odpowiedź otrzymasz na podany w formularzu adres e-mail
- Podobnie działa to na stronie Plusa. Tu także wiadomość będzie dostarczona na Twój adres poczty elektronicznej
- Sprawdzenie poprzez Orange działa równie sprawnie i szybko
- Play nie wymaga podawania e-mail, odpowiedź wyświetli się w przeglądarce
- Ta międzynarodowa strona także posiada aktualne i pewne informacje
- A to jeszcze jeden, znany i polecany serwis
Jak sprawdzić numer IMEI? Jeśli dysponujesz sprzętem – na przykład oglądasz go u sprzedającego, lub Ty jesteś osobą chcącą go sprzedać, to:
- Znajdziesz go na umowie z operatorem
- Odnajdziesz także w karcie gwarancyjnej
- Powinien znajdować się na naklejce na pudełku
- Niektóre smartfony maja go także na naklejce na tyle obudowy
- Jeśli wpiszesz w smartfonie kod *#06#, to IMEI wyświetli się na ekranie
Jeśli nie dysponujesz sprawdzanym smartfonem, to możesz poprosić osobę sprzedającą o podanie tego numeru. Jednak wtedy dochodzi kwestia zaufania i możliwości podania innego IMEI – co do tego nigdy nie masz pewności.
Co może się stać, gdy sprzedaje się telefon kupiony na raty?
Załóżmy, że sprzedajesz telefon, który został kupiony na raty. Czy spłata rat przechodzi na kupującego? Nie, choć teraz on fizycznie dysponuje smartfonem. Spłata rat należy nadal do pierwotnego właściciela, a jak wiesz – sprzedaż taka była tak naprawdę nielegalna. Co teraz może się stać?
Osoba, która zbyła telefon przestaje płacić za niego raty. W takim wypadku operator ma prawo zablokować urządzenie. Ta osoba, która teraz fizycznie dysponuje smartfonem może się nieprzyjemnie zdziwić, gdy na ekranie ujrzy informację o blokadzie. Nie skorzysta wtedy z żadnej funkcji smartfona. Istotne jest, że w takiej sytuacji nie pomoże:
- Restartowanie telefonu
- Resetowanie do ustawień fabrycznych (które faktycznie nie będzie wykonalne ze względu na brak możliwości wejścia w ustawienia)
- Wgranie nowego oprogramowania (tzw. ROM, czyli obrazu systemu)
Numer IMEI telefonu będzie zablokowany we wszystkich sieciach i zaraz po próbie zalogowania się będzie ponownie blokowany – aż do czasu spłaty zaległości. Czy można winić operatorów za takie egzekwowanie spłaty rat? Absolutnie nie. W czasach, gdy sprzedaż ratalna jest powszechna i wykorzystywana przez dużą część abonentów, takie działanie jest zarówno w ich, jak i naszym interesie. Ogranicza to potencjalne wyłudzenia i zapewnia nam niższe ceny smartfonów, które nie muszą uwzględniać strat wynikających z oszustw.
Sprzedaż telefonu z abonamentu – gwarancja dana zaufanej osobie
Czy istnieje rozwiązanie, w której dwie osoby mogą jednak wykonać taką transakcję, by nie spowodowała perturbacji w przyszłości? Tak, ale będzie to wymagało spełnienia wielu warunków. Oto one:
- Umowa będzie zawarta nieformalnie
- Uczestniczyć będą w tym osoby w pełni sobie ufające, np. członkowie rodziny lub bliscy przyjaciele
- Jedna osoba może drugiej użyczyć telefon w czasie, gdy jest spłacany. Posługiwanie się czyimś smartfonem jest w pełni legalne, jeśli jest wykonywane za zgodą właściciela
- Ta druga osoba, wykorzystując podany rachunek bankowy, spłaca raty za faktycznego właściciela, w zamian za korzystanie z urządzenia
- Po spłacie ostatniej raty, zaangażowane w transakcję osoby mogą podpisać formalną umowę kupna-sprzedaży lub zawrzeć ją ustnie
Jak widzisz, rozwiązanie to może dotyczyć wyłącznie osób, które sobie ufają. Nie sprawdzi się w przypadku sprzedaży telefonu w Internecie, np. na portalu aukcyjnym – tam faktycznie nie może mieć zastosowania, bo sprzedawałoby się nie swoje urządzenie.
Podsumowanie
Na koniec pozytywne podsumowanie, pomimo opisanych przeze mnie ograniczeń: ogólnie założyć można, że sprzedaż telefonu, który był kupiony w abonamencie, jest możliwa. Sam abonament u operatora nie świadczy o tym, że urządzenia nie można zbyć. Ważne jest to, kto jest właścicielem smartfona. Jeśli raty są jeszcze spłacane, to właścicielem jest operator. Jeśli już zostały wpłacone w komplecie – teraz Ty masz wszystkie i pełne prawa dysponowania sprzętem.
Można łatwo sprawdzić, czy raty są już spłacone. Sprzedający zrobi to:
- Dysponując wiedzą o swoich finansach
- Sprawdzając dokumentację
- Pobierając informację ze swojego konta w aplikacji operatora
- Sprawdzając IMEI telefonu na stronie
Kupujący, jeśli dysponuje numerem IMEI, może skorzystać ze sprawdzenia na stronie internetowej. Warto jednak pamiętać o upewnieniu się co do autentyczności tego numeru.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz