Jak odblokować telefon zablokowany przez operatora? T-Mobile, Plus, Orange i inni

Operator może zablokować telefon na Twoje polecenie w przypadku jego utraty – kradzieży lub zgubienia. W dzisiejszych czasach kradzieże telefonów zdarzają się dużo rzadziej, niż jeszcze dekadę temu. Dzieje się tak z powodu ich lepszej dostępności zarówno jeśli chodzi o ceny, jak i nasycenie rynku. Przyczyną jest też mniejsza opłacalność tego procederu. Nie do przecenienia jest też możliwość zablokowania skradzionego lub zgubionego telefonu. Pozwala to na praktyczne wyłączenie z użytku smartfona, którego utraciliśmy. Co jednak zrobić, jeśli założona jest blokada na telefonie, który posiadasz? Jak odblokować telefon zablokowany przez operatora? Zapraszam Cię do zapoznania się ze sposobami na zdjęcie blokady IMEI telefonu.

Może bowiem zdarzyć się, że odnajdziesz telefon, który wcześniej zablokujesz u operatora. Nie jest także wykluczone odzyskanie skradzionego urządzenia.

Kradzieże smartfonów, choć nie tak powszechne – zawsze mają przykre konsekwencje dla posiadaczy tych urządzeń. Wiążą się z utratą cennej własności, danych, zdjęć, a także koniecznością wyrobienia nowej karty SIM. Dlatego prócz ustawienia hasła na telefon warto pamiętać o kodzie PIN do karty SIM. Jak ustalić kod przeczytasz w tym moim wpisie.

blokada operatora na telefonie orange

Telefon zablokowany przez operatora – czym jest taka blokada i jak działa?

Blokada operatora na telefonie Samsung czy Xiaomi to tak naprawdę wpisanie numeru IMEI na listę urządzeń do zablokowania. Co się potem dzieje?

  • Po włączeniu telefonu łączy się on z siecią komórkową
  • W przypadku odpowiedniej konfiguracji łączy się z Internetem
  • Urządzenie otrzymuje od operatora informację, że jest na liście blokad
  • Faktyczna blokada zakładana jest na smartfonie

Po zarejestrowaniu przez aparat odpowiedniej informacji stanie się on faktycznie bezużyteczny. Na ekranie pojawi się komunikat. Może być on oczywiście dostosowany do przyczyny blokady, o czym napiszę niżej. W jak dużym stopniu telefon będzie ograniczony?

Praktycznie całkowicie. Jedyną funkcją, która pozostanie sprawna będzie możliwość wybrania numeru alarmowego, czyli 112. Dostęp do pamięci urządzenia, zdjęć, filmów, plików, aplikacji czy książki telefonicznej będzie zablokowany. Z jednej strony to dość kłopotliwe. Jednak z drugiej strony doskonale zabezpiecza wrażliwe dane w przypadku utraty smartfona na przykład w wyniku kradzieży.

Dostępność numeru alarmowego poprzez zablokowany przez operatora telefon lub nawet bez włożonej karty SIM wymagana jest przez prawo w Unii Europejskiej. Dzięki temu z dowolnego aparatu, który ma wystarczająco naładowaną baterię oraz jest sprawny w podstawowym zakresie możemy łatwo połączyć się ze służbami ratunkowymi. Na pewno takie rozwiązanie zwiększa nasze bezpieczeństwo, a nie niesie za sobą zbyt wiele potencjalnie przykrych skutków.

Jedynym sposobem na dostanie się do danych zablokowanego przez operatora telefonu będzie skorzystanie z tych zapisanych na karcie pamięci. Jeśli przełożysz ją do innego aparatu i nie będzie możliwe jej odczytanie, to zapraszam Cię do zapoznania się z tym moim wpisem. Na pewno znajdziesz tam przydatne informacje.

Kiedy telefon może zostać zablokowany?

Smartfon może zostać zablokowany przez operatora Play, Orange, lub innego przede wszystkim z kilku powodów. Oto one:

  • W przypadku zgłoszenia kradzieży urządzenia
  • Gdy utracisz swój smartfon poprzez zagubienie
  • Z powodu braku płatności według umowy ratalnej

Jak więc widzisz, blokada operatorska może być bardzo dla Ciebie użyteczna. Jeśli ktoś ukradnie Twoje urządzenie, to w łatwy sposób zgłosisz chęć jego całkowitego zablokowania do swojego operatora. Dzięki temu uniemożliwisz złodziejowi korzystanie z aparatu w naszym kraju.

Jeśli nabędziesz smartfon w umowie ratalnej i przestaniesz go spłacać, to operator ma prawo zablokować telefon. W przypadku takiej blokady na ekranie zobaczysz komunikat o konieczności uregulowania zaległości.

spłata zaległości odblokowanie telefonu

Co prawda dostępne w Internecie informacje nie przewidują oficjalnie możliwości zablokowania numeru IMEI telefonu w przypadku zagubienia. Jednak by rozwiać wątpliwości skontaktowałem się z infoliniami największych operatorów. W każdym wypadku potwierdzone zostało, że jeśli zgubisz telefon (nie masz żadnych podstaw do podejrzewania kradzieży), to możesz liczyć na pomoc swojego usługodawcy.

Pamiętaj o blokadzie karty SIM – czyli nie tylko telefon jest podatny na niepożądane działania

Jeśli zdecydujesz się na zablokowanie samego telefonu, to Twoja karta SIM nadal będzie mogła być używana. Oczywiście tylko w przypadku jeśli nie jest chroniona kodem PIN, czyli czterocyfrowym hasłem. Ale nawet jeśli jest, to doradzam zablokowanie jej u operatora. Dzięki temu bez problemów (i najczęściej bez dodatkowych kosztów) wyrobisz jej duplikat, by moc bez przeszkód korzystać ze swojego numeru w nowym aparacie.

Odblokowanie telefonu zablokowanego przez operatora – czy firmy przekazują informacje?

Czy Twój telefon będzie działał w sieci T-Mobile, jeśli zostanie zablokowany w Orange? Czy możesz z niego skorzystać w innej sieci niż ta, w której został kupiony? Niestety nie. Samsung zablokowany przez operatora, np. Plus będzie niejako automatycznie zablokowany u innych operatorów. Na przekazywanie informacji w tym zakresie pozwala prawo telekomunikacyjne. Dzięki temu możliwe jest dzielenie się przez firmy z branży odpowiednimi sygnałami. Powodują one praktyczną bezużyteczność smartfona w całym kraju, niezależnie od wybranej sieci.

Jak odblokować telefon zablokowany przez operatora?

Przechodzimy zatem do sedna – co zrobić, by odblokować smartfon zablokowany w T-Mobile, Plus czy Orange, a także u innych operatorów? Jak się zachować, by móc znów korzystać ze swojego urządzenia?

Przede wszystkim należy być w posiadaniu samego aparatu. Pamiętaj, że jeśli odblokowujesz telefon, to powinien on być w Twojej dyspozycji. Jeśli tak nie jest – jeśli masz podejrzenie, że może on być używany przez osobę niepowołaną – nie podejmuj dalszych kroków.

Zdjęcie blokady operatorskiej telefonu z powodu braku płatności

Jeśli widzisz na swoim smartfonie komunikat o braku płatności, to skontaktuj się z infolinia Orange, Plusa czy T-Mobile (w zależności z której sieci pochodzi). Otrzymasz dokładne informacje na temat tego jaka kwotę musisz zapłacić, by odzyskać dostęp do wszystkich funkcji urządzenia.

Kłopot może pojawić się w przypadku, w którym dług został już przekazany do windykacji. Wtedy konieczne będzie spłacenie zaległości wobec agencji windykacyjnej, a także prawidłowe przekazanie informacji o tym do operatora. Proces ten może być długotrwały oraz wymagać sporo papierowej pracy między firmami.

W przypadku zakupu smartfona z drugiej ręki koniecznie sprawdź czy po włączeniu nie pojawia się komunikat o blokadzie operatorskiej. Taka sytuacja może w praktyce wykluczyć możliwość używania aparatu w przyszłości.

jak odblokować zablokowany telefon

Zdjęcie blokady kradzieżowej i kontakt z operatorem – co przygotować?

Jeśli jesteś osobą, która odzyskała smartfon utracony z powodu kradzieży i posiadasz odpowiednie dokumenty, to nie będzie problemu z odblokowaniem telefonu zablokowanego przez operatora.

Termin zdjęcia blokady operatora nie jest ściśle ustalony przez prawo telekomunikacyjne. Jednak proces po weryfikacji dokumentów nie jest zbyt pracochłonny ani technicznie skomplikowany. Dlatego wszyscy najwięksi operatorzy zapewniają, że zlecenie zostanie wykonane w krótkim czasie.

Co należy zrobić? Przede wszystkim przygotować odpowiednie dokumenty. Oto ich zestawienie:

  • Fakturę VAT bądź paragon potwierdzający zakup odblokowywanego aparatu. Ważne, by na dokumencie umieszczony był prawidłowy numer IMEI
  • Kartę gwarancyjną dla tego smartfona. Na niej także powinien znajdować się numer IMEI
  • Wypełniony formularz odblokowania numeru IMEI przypisanego do interesującego Cię urządzenia. Przykładowy formularz znajdziesz tutaj. Dotyczy on sieci Play. Jednak informacje wymagane w nim są identyczne dla wszystkich operatorów, dlatego już dziś możesz się z nimi zapoznać

Gdzie udać się, by odblokować telefon? Czy muszę jechać do salonu?

Jest kilka sposobów na załatwienie tej sprawy szybko i bez komplikacji. Oto one:

  • Udanie się do salonu operatora. Pamiętaj, by wybrać salon firmowy, a nie franczyzowy, czyli typowy punkt sprzedaży. Jeśli udasz się na miejsce, to otrzymasz formularz odblokowania do wypełnienia, zatem nie musisz go drukować we własnym zakresie
  • Wysyłka listowna wszystkich wymaganych dokumentów na adres korespondencyjny operatora
  • Wysłanie e-mailem skanów wymaganych dokumentów

Zdecydowanie polecam osobistą wizytę w salonie lub wysłanie skanów e-mailem. Te sposoby są dużo szybsze, niż dokładanie dodatkowego czasu na przesyłkę listowną. Oczywiście jeśli zależy Ci na czasie ?

Do odblokowania aparatu z blokadą numeru IMEI nie będzie konieczne przedstawienie operatorowi dokumentu potwierdzającego zgłoszenie sprawy na policję. Pamiętaj jednak, by w przypadku uzasadnionego podejrzenia kradzieży zawsze poinformować o tym stosowne organy. Przysłuży się to bezpieczeństwu Twojemu oraz innych użytkowników smartfonów.

telefon zablokowany przez operatora

Jaki jest koszt odblokowania telefonu przez operatora?

Odblokowanie sposobami przedstawionymi powyżej jest bezpłatne. Oczywiście jeśli nie liczymy uregulowania zaległości – po prostu nie ma żadnej dodatkowej opłaty. Oczywiście możemy być skuszeni możliwością zdjęcia blokady w serwisie (lub samodzielnie) poprzez wgranie ROM, czyli systemu operacyjnego bez zabezpieczeń.

Jednak zdecydowanie nie polecam tej metody. Nie tylko prowadzi ona do utraty gwarancji. Może także spowodować zagrożenie dla Twoich danych oraz bezpieczeństwa aplikacji, np. do bankowości elektronicznej. ROM z nieznanego źródła może być podatny na ataki, a także spowodować ujawnienie Twoich haseł i innych sposobów zabezpieczeń. Dlatego zdecydowanie najlepiej skorzystać z oficjalnej i w pełni legalnej ścieżki odblokowania telefonu z blokadą operatorską IMEI.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *