Telewizja satelitarna każdej osobie kojarzy się z nowoczesnością i wysoka jakością. Do niedawna, bo jeszcze dwie dekady temu, na większości obszaru Polski była to jedyna i najlepsza technologia, która pozwalała na odbiór TV w najwyższej, cyfrowej jakości. Potem pojawiły się telewizje kablowe, naziemna telewizja cyfrowa, a w końcu TV internetowa, czyli IPTV. W międzyczasie obecność na rynku zaznaczyły płatne platformy satelitarne, które zabrały część bezpłatnych stacji z grona ogólnodostępnych w TV SAT. Jakie dziś są darmowe kanały satelitarne? Które stacje można odbierać bezpłatnie w 2023? Tego dowiemy się za chwilę.
Jak odbierać kanały satelitarne za darmo?
Co jest potrzebne, by odbierać niekodowane kanały satelitarne? Jaki sprzęt Ci się przyda? Prócz telewizora będą niezbędne:
- Dekoder TV SAT w technologii DVB-S2 (lub DVB-S) – lub TV z dekoderem
- Antena z czaszą lub płaska
- Konwerter zamontowany w antenie. Anteny płaskie, które w większości potrzebują wzmocnienia dodatkowym zasilaniem, posiadają konwerter wbudowany
- Odpowiednia instalacja anteny. Więcej o sposobach przeczytasz w tym wpisie, z którego dowiesz się też o sposobach montażu anteny DVB-T2
- Okablowanie, w tym przewód antenowy od anteny do dekodera oraz przewód HDMI (lub inny, na przykład EURO) od dekodera do telewizora
Po wykonaniu właściwego montażu, a także wyszukiwaniu stacji telewizyjnych, możesz już odbierać darmowe kanały satelitarne. Jeśli masz taką możliwość, to warto zdecydować się na większą czaszę antenową. Najlepsza będzie o średnicy 60 cm lub większa. W niektórych rejonach wystarczy jednak nawet 30 cm.
Jak oglądać telewizję satelitarną za darmo – czy dostępne są wszystkie programy?
Niestety, nie jest tak różowo. To, o czym wspomniałem na początku, czyli proces migracji stacji do innych technologii, mocno wpłynęło na ofertę programową w naszym kraju. Dlatego też stopniowo, większość kanałów przeniosło się do płatnych platform. Oferta darmowa jest mocno ograniczona i zawiera stosunkowo niedużo stacji. Są jednak sposoby, by temu zaradzić.
Jakie kanały z satelity za darmo – łączenie technologii
Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z TV SAT oraz naziemnej telewizji cyfrowej jednocześnie. Oba te dostępy do domowej rozrywki za darmo są dostępne praktycznie w całym kraju. Jednak telewizja satelitarna ma raczej nieograniczony zasięg, natomiast DVB-T2, czyli naziemna, może być słabo odbierana w niektórych rejonach Polski. Dlatego tam przyda się solidna, dobrze umieszczona, antena kierunkowa ze wzmocnieniem. Po wykonaniu podłączenia obu technologii, możesz przełączać źródło sygnału w swoim TV.
Darmowe kanały TV satelitarnej z zagranicy
Oferta satelitarna kierowana dla krajów zachodnich, na przykład Niemiec lub Wysp Brytyjskich, jest znacznie bogatsza, niż nasza. Jest to odpowiednio około 100 stacji i ponad 150 kanałów. Dla osób, które posługują się językami obcymi, może być dobrym rozwiązaniem skorzystanie z dostępu do wiązek sygnału przeznaczonych dla innych krajów. To jednak będzie wymagało naprawdę dużej anteny oraz jej bardzo precyzyjnego ustawienia. W większości przypadków czasza o średnicy 120 cm będzie niezbędnym minimum.
Darmowe polskie kanały satelitarne – poznaj listę
Co można obejrzeć za darmo na satelicie, jeśli chodzi o Polskę? Z wykorzystaniem satelity Hotbird oraz Astra (pozycje odpowiednio 13 st. Wschód oraz 19,2 stopni wschód) dostępne są:
- TVP Info w wersji HD – kanał informacyjny
- TVP Polonia HD – kanał TVP ogólnotematyczny, skierowany także do polskiej Polonii
- TVS – czyli TV Silesia
- Stars TV, 4Fun TV, 4Fun Dance, 4Fun Kids, Eska TV Extra, Polo TV – kanały muzyczne i rozrywkowe
- Music BOX Polska
- Mango – kanał telezakupowy
- Red Carpet TV HD – filmy i seriale w najlepszym wydaniu
- Antena – kanał ogólny z filmami i serialami
- Power TV – stacja muzyczna
- TVC – regionalna telewizja nadawana z Radomska, z filmami, wiadomościami i serialami
- Nuta TV, Nuta Gold
- Tele 5, Polonia 1 – stacje filmowo-rozrywkowe
- TBN Polska – telewizja chrześcijańska
- TV Trwam – telewizja religijna
Prócz wyżej wymienionych masz także możliwość odbierania, w wysokiej jakości, stacji radiowych. Są to:
- Polskie Radio, w tym Jedynka, Dwójka, Trójka, PR24, Radio Poland,
- TOK FM, Radio Jasna Góra, AntyRadio, MeloRadio, Radio Zet Chilli, Radio ZET, Radio Złote Przeboje, RMF Classic, RMF Maxxx, Muzo FM
Choć lista nie zawiera najpopularniejszych w Polsce stacji telewizyjnych, to na pewno da się na niej znaleźć coś dla całej rodziny. Można znakomicie wypełnić czas i zaznać cyfrowej rozrywki. Ale to nie wszystko!
Darmowe kanały satelitarne – oferta programów zagranicznych
W Polsce można także odbierać kanały przeznaczone na rynek zagraniczny. Co prawda do ich komfortowego użytkowania będzie potrzebna znajomość języka obcego (języka nadawania), jednak część, na przykład muzyczne czy sportowe, wcale tego nie wymagają. Co znajdziemy w naszym kraju? Będą to między innymi:
- Eurosport 1 – telewizja sportowa
- Disney channel – TV dla dzieci
- Travel Channel – kanał podróżniczy
- Super Tennis – stacja skupiająca się na „białym sporcie”
- TLC – stacja rozrywkowa
- Nickelodeon – kanał dla dzieci
- CNN – TV informacyjna
- Euronews – telewizja z wiadomościami 24h/dobę
- CNBC Europe – informacje i rozrywka
- BBC World News – TV informacyjna
- Comedy Central – rozrywka na najwyższym poziomie
- France24 English – francuskie wiadomości w języku angielskim
- RAI Sport 1 – sport po włosku
- SKY News – informacje
- Deutsche Welle – niemiecka TV ogólnotematyczna
- Horse&Country – stacja zajmująca się stylem życia z dala od miasta
- Sport1 – Tv sportowa
Do odbioru niektórych kanałów zagranicznych konieczne będzie ustawienie anteny na satelitę Astra2 (28,2 stopnie wschód). Użyj do tego dużej czaszy (120 cm lub większej). W zamian uzyskasz ponad 150 kanałów, których pełną listę znajdziesz na stronie https://pl.kingofsat.net/pos-28.2E-fta.php.
Czy można oglądać telewizję satelitarną bez dekodera?
Na koniec odpowiem na pytanie, które zadaje mi wiele osób: tak, ale nie do końca 😊 O co chodzi? O to, o czym wspomniałem na początku: w wielu przypadkach nie będziesz potrzebować osobnego dekodera, by odbierać darmowe kanały satelitarne. Wystarczy ten wbudowany w Twój TV. Jeśli jednak telewizor go nie posiada, to przyda się zakup dekodera. Kosztuje on około 100-150 zł i jest dostępny w każdym większym sklepie z elektroniką, a także w największych supermarketach.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz