IPTV i OTT: co to jest, jak działa i jak oglądać smart telewizję?

Z roku na rok oferta telewizji internetowej staje się coraz popularniejsza. Dostęp do szybkiego internetu sprawia, że łatwiej nam zrezygnować z tradycyjnej anteny satelitarnej. Nasza uwaga kieruje się w stronę takich usług jak IPTV czy OTT.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak działa telewizja przez internet, to zapraszam do przeczytania wpisu. Wyjaśniam w nim, jak uzyskać dostęp do ulubionych programów telewizyjnych bez dekodera. Aby ułatwić Ci wybór pakietu, porównuję także oferty największych polskich operatorów.

Co to jest IPTV i czy warto na nią postawić?

IPTV (ang. Internet Protocol Television) to technologia umożliwiająca dostęp do telewizji za pośrednictwem sieci szerokopasmowych. Sieci tego rodzaju są oparte o medium miedziane lub światłowodowe, które zapewnia prędkość pobierania minimum kilkudziesięciu Mb/s. To wystarczająco dużo, aby dostarczyć klientowi obraz telewizyjny najwyższej jakości.

Jak wskazuje nazwa, telewizja IPTV jest oparta o protokół komunikacyjny IP. Co to oznacza? Aby sygnał mógł do nas dotrzeć z serwera, odbiornik TV musi zostać wyposażony w unikatowy
adres IP. Takie rozwiązanie pozwala dostarczyć klientowi oprócz telewizji linearnej także szereg usług na żądanie.co to IPTV?

Choć IP TV korzysta z sieci szerokopasmowych, to nie jest usługą ściśle internetową tak jak np. YouTube, czy Netflix. Operator wydziela część sieci i w jej obrębie świadczy usługę telewizyjną. Taki zabieg ma swoje plusy, bo zabezpiecza klienta przed typowymi zagrożeniami internetowymi, czyli wirusami.

Telewizja IPTV daje niesamowitą wygodę. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, przestajemy być zależni od stałych godzin emisji ulubionych programów. Dzięki dołączonej usłudze na żądanie zyskujemy możliwość tworzenia własnego programu telewizyjnego.

Do odbioru smart IPTV nie potrzebujemy komputera. Wystarczy telewizor i specjalny dekoder (set-top box). Rolą tak zwanej przystawki telewizyjnej jest przekonwertowanie sygnału z serwera na taki, który da się wyświetlić na dużym ekranie. Bardzo często za pośrednictwem telewizji IP sprawdzimy pocztę i zagramy w gry sieciowe. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania dekodera.

Oferta IPTV w Polsce

telewizja IPTV w PolsceW sieci pojawia się coraz więcej pozytywnych opinii o IPTV. Nic dziwnego, to świetna opcja, jeśli dysponujemy szybkim internetem stacjonarnym, a nie chcemy oszpecać swojego domu anteną. Obecnie nie brakuje klientów, którzy zdecydowali się zrezygnować z zawodnej telewizji satelitarnej, czy naziemnej. Zaskoczeni wysoką jakością obrazu i bezawaryjnością tego rozwiązania, chętnie polecają je rodzinie i znajomym.

Możliwość oglądania ulubionych programów w wybranym przez siebie czasie zyskuje w naszym kraju coraz większe grono zwolenników. Jesteśmy skłonni zapłacić nieco więcej, aby tylko uniezależnić się od sztywnych godzin emisji i przestać myśleć o zakłóceniach związanych z burzami. Choć do odbioru telewizji IPTV wystarczy już 8 Mb/s, to operatorzy oferują znacznie wyższe prędkości internetu.

Aby ułatwić Ci wybór idealnej oferty, przeanalizujmy teraz propozycje największych polskich operatorów (informacje aktualne na dzień opracowywania wpisu):

 •  Plus i Cyfrowy Polsat  – zgodnie z zapewnieniami operatora, do poprawnego działania telewizji potrzebujemy 8Mb/s na dekoder. Z usługi mogą skorzystać osoby znajdujące się w obrębie sieci światłowodowej Plusa i internetu szerokopasmowego Netii i Orange. Cyfrowy Polsat oferuje dostęp do ponad 150 kanałów. Klienci mają możliwość oglądania ulubionych programów do 7 dni od emisji. Można zatrzymywać i przewijać obraz. Wybrane kanały są również dostępne w serwisie Cyfrowy Polsat GO.
  Cennik IPTV wygląda całkiem korzystnie. Najtańszy pakiet S kosztuje 20 zł miesięcznie i obejmuje 50 kanałów podstawowych. Z kolei najbogatszy pakiet L za 60 zł oferuje dostęp do 124 kanałów. Umowę podpisujemy na 24 miesiące, można włączyć 10-złotowy rabat w ramach usługi smartDOM. Montaż dekodera EVOBOX IP jest bardzo prosty. Należy podłączyć go do internetu za pomocą kabla ethernetowego lub przez WiFi.

smart IPTV

 •  Orange  – u pomarańczowego operatora telewizję zakupimy razem z internetem światłowodowym lub Orange Love. Najtańszy pakiet za 99,98 zł obejmuje 115 kanałów (74 HD i 2 4K), internet do 300 Mb/s i telefon domowy z rozmowami bez limitu. Pozostałe pakiety to nawet 197 kanałów telewizji linearnej. W cenie abonamentu klient dostaje modem Funbox 3. Za wzmacniacz Smart Wi-Fi Box należy dopłacić 9,99 zł miesięcznie.
 •  Netia  – oferta telewizyjna Netii jest dostępna razem z internetem. Prędkość łącza wpływa na wysokość miesięcznych wydatków. Wybierając najtańszy Pakiet Dla Każdego z 77 kanałami i internetem 300 Mb/s, zapłacimy miesięcznie 50 zł (1 miesiąc za 0 zł). Najdroższy pakiet z tej kategorii ze 183 kanałami i internetem 1 Gb/s to koszt 110 zł (3 miesiące za 0 zł). W ramach 24-miesięcznej umowy klient otrzymuje router i dekoder EVOBOX.

telewizja IPTV

 •  UPC  – u tego operatora kupimy telewizję zarówno w pakiecie z internetem światłowodowym, jak i oddzielnie. Obecnie UPC oferuje do wyboru dwa dekodery: starszy – Horizon z nagrywarką i nowszy – UPC TV 4K BOX. Wybierając zestaw Internet + TV z dekoderem obsługującym IPTV, nowy klient zapłaci minimum 89,99 zł. W pakiecie otrzyma światłowód 750 Mb/s, modem Connect Box, 172 kanały (131 HD) i dostęp do serwisu UPC TV Go. Umowa trwa tylko 12 miesięcy, za instalację płacisz 1 zł (tylko w przypadku zamówienia online).
 •  Vectra  – telewizja wraz z internetem w Vectrze kosztuje przez pierwsze 12 miesięcy minimum 89,99 zł (potem 99,99 zł). W najtańszym pakiecie abonent otrzymuje internet 300 Mb/s i 139 kanałów (95 kanałów online). W zestawie znajduje się również router i dekoder HD z nagrywarką. Wybierając samą telewizję, zazwyczaj dostaniemy do podpisania umowę na 24 miesiące. W tym okresie pakiet złoty ze 139 kanałami kosztuje 59,99 zł (później 64,99 zł). W obu przypadkach za instalację usługi płacimy symboliczną złotówkę.
 •  Inea  – na starcie klient wybiera tylko prędkość internetu i podstawowy pakiet telewizyjny za 29,90 zł (51 kanałów + 15 regionalnych). Pozostałe paczki może swobodnie dodawać i usuwać przez cały okres trwania umowy. W ofercie są m.in. FilmBox, HBO +, HBO GO, Cinemax, Canal+ Select, Canal+ Prestige i Eleven Sports. Inea oferuje światłowód z prędkością do 1 Gb/s. Najtańsze łącze 300Mb/s dostaniemy za 74,90 zł. Oznacza to, że za podstawowy zestaw Internet + TV zapłacimy u tego operatora 104,80 zł. Standardowa umowa trwa 24 miesiące.

Co oznacza skrót OTT i kiedy warto wybrać telewizję internetową?

telewizja OTTOTT (ang. over the top) to jak wskazuje nazwa, usługa świadczona ponad siecią. Do przesyłania sygnału telewizyjnego wykorzystuje się po prostu internet. Dostawca, ani rodzaj połączenia nie są istotne. Oznacza to, że wybierając telewizję i internet, nie musisz ograniczać się do jednego operatora.

Jeśli poszukujesz telewizji IPTV bez dekodera, to prawdopodobnie masz na myśli usługę OTT. Telewizję tego rodzaju obejrzymy na wszystkich urządzeniach z dostępem do sieci i to w dodatku bez żadnego tunera. To niesamowicie uniwersalne rozwiązanie, które uruchomisz zarówno na smartfonie, jak i telewizorze.

Jedyne na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie OTT, to prędkość internetu. Aby obraz HD dotarł do Ciebie bez zakłóceń, potrzebujesz zapewnić przesył na poziomie 10 Mb/s. Jeśli zamierzasz odbierać kanały w 4K, musisz posiadać przynajmniej 25 Mb/s. Przeciążenie sieci wpłynie negatywnie na jakość.

Do bezproblemowego odbioru OTT potrzebujesz nowoczesnego telewizora. Każdy smart TV posiada możliwość połączenia z internetem i zainstalowania dodatkowych aplikacji. Jeśli posiadasz w domu tego rodzaju urządzenie, nie musisz martwić się o żaden dekoder (choć bardzo często i tak dostaniesz go od operatora).

OTT TV w Polsce

telewizja OTTW dzisiejszych czasach, żeby oglądać telewizję, wystarczy dostęp do szybkiego internetu. Oferta OTT staje się coraz ciekawsza więc znalezienie idealnego zestawu kanałów nie powinno być trudne. W przypadku telewizji internetowej możesz zazwyczaj liczyć na krótszą umowę. To elastyczne rozwiązanie, które umożliwia zmianę operatora w dowolnym momencie. Mam nadzieję, że poniższe zestawienie ofert z 2021 roku okaże się dla Ciebie pomocne.

 •  Plus i Cyfrowy Polsat  – klienci Cyfrowego Polsatu mają do wyboru dwie oferty: Elastyczną i Praktyczną. W ofercie Elastycznej co prawda podpisujemy umowę na 24 miesiące, ale nie mamy stałego zobowiązania na pakiet telewizyjny. Stała opłata miesięczna to 10 zł za udostępnienie dekodera Evobox Stream. Dodatkowa należność zostanie naliczona po wyborze podstawowego i dodatkowego pakietu telewizyjnego.
  Oferta Praktyczna jest nieco tańsza, gdyż nie jest pobierana opłata za udostępnienie dekodera. Klient podpisuje stałe zobowiązanie na podstawowy pakiet telewizyjny. Tak jak w ofercie Elastycznej, do wyboru są trzy pakiety: Wygodny (28 kanałów za 20 zł), Komfortowy (45 kanałów za 30 zł) i Bogaty (94 kanały za 60 zł). Pakiety dodatkowe można dokupić oddzielnie. W ofercie są m. in. HBO i HBO GO, Filmbox Premium, Eleven Sports i Polsat Sport Premium.

telewizja OTT cennik

 •  Play  – z oferty telewizyjnej mogą skorzystać jedynie osoby, które mają abonament u tego operatora. Usługa Play Now jest darmowa dla klientów, którzy zakupili numer w taryfie SOLO M lub wyższej (minimum 55 zł miesięcznie). Jeśli podstawowy pakiet kanałów nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz dokupić np. pakiet HBO za 20 zł. Telewizję oglądasz przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Nie jest pobierana dodatkowa opłata za transfer.
 •  Ipla  – to znany polski serwis VOD, który ma w ofercie także kanały telewizyjne. Klient nie podpisuje żadnej umowy. Za 30-dniowy dostęp do pakietu 106 kanałów w Ipla TV płaci po prostu 50 zł. Na tej samej zasadzie można uzyskać dostęp do pakietu Ipla HBO czy Ipla Eleven Sports.
 • Jeśli oprócz telewizji potrzebujesz szybkiego internetu, to warto rozważyć ofertę  T-Mobile . Magentowy operator oferuje łącze światłowodowe do 300 Mb/s i pakiet 110 kanałów od Ipla (Ipla TV i Ipla Eleven Sports) za 84 zł miesięcznie. W zestawie jest dekoder MagentaRozrywka Box.

telewizja IPTV opinie

 •  WP Pilot  – to kolejny przykład telewizji online bez umowy. Co ciekawe dostęp do ponad 30 kanałów jest darmowy. Ceny pakietów płatnych zaczynają się już od 9,99 zł za 51 kanałów. Najbogatszy pakiet w WP Pilot zawiera obecnie 113 kanałów i kosztuje 45,66 zł. Fani sportu mogą zamówić Eleven Sports. Telewizję od WP można oglądać zarówno przez stronę internetową, jak i aplikację mobilną. Usługa powinna działać poprawnie na wszystkich urządzeniach z Android TV. W przypadku kłopotów firma zaleca kupno przystawki Xiaomi MiBox S za ok. 300 zł.
Część operatorów jak UPC, czy Vectra oferuje telewizję internetową wyłącznie klientom, którzy zakupili tradycyjny zestaw TV + Internet.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Streaming
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *