Przesyłanie obrazu i dźwięku między urządzeniami domowymi przeszło długą drogę od czasu pierwszych złączy analogowych. Dziś zapewnioną mamy transmisję multimedialną na bardzo wysokim poziomie. Dzięki niej uzyskać można krystalicznie czysty obraz oraz dźwięk przestrzenny. Jednocześnie dokonała się standaryzacja i na rynku dominują złącza DisplayPort oraz HDMI. Choć bardzo do siebie podobne – oba pozwalają na uzyskanie świetnego obrazu i dźwięku – to jednak występują między nimi istotne różnice. Jak wygląda zatem porównanie DisplayPort vs HDMI? Który jest lepszy? Na czym polegają podobieństwa i różnice?
Postaram się przybliżyć Ci obie technologie na tyle, by umożliwić samodzielną ocenę. Wskażę też na najistotniejsze cechy wspólne oraz to, co odróżnia je od siebie. Sam używam obu. Co ciekawe: często je ze sobą łącząc ? Tak, to także jest możliwe. Niedługo dowiesz się, w jaki sposób.
HDMI, czyli cyfrowy obraz i dźwięk
High Definition Multimedia Interface, czyli Interfejs Multimedialny Wysokiej Rozdzielczości. Nazwa ta wiele mówi o technologii HDMI używanej już od 2003 roku. Pozwala ona na przesyłanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku z urządzeń wyjściowych takich, jak: konsole gier, odtwarzacze płyt, komputery. Odbiornikami są na ogół telewizory lub monitory.
Maksymalna długość kabla w technologii HDMI to teoretycznie około 15 metrów, jednak w praktyce rozwiązania dostępne na rynku nie przekraczają długości 3,5 metra. Wynika to z faktu, że mogą następować utraty danych w przypadku zastosowania większych długości przewodów. Najnowsza wersja standardu pozwala na transmisję obrazu 8K (rozdzielczość 7680×4320 pikseli) przy odświeżaniu 120 Hz.
Choć powszechnie uważa się, że błędem jest sądzenie, iż prędkość transmisji zależy wyłącznie od urządzeń końcowych, to jednak występują na rynku różne kable HDMI.
Są to:
- Standard – dla rozdzielczości do 1080i
- High Speed – dla 1080p oraz 4K z odświeżaniem 30 Hz
- Premium High Speed – do 4K i odświeżania 60 Hz
- Ultra High Speed – osiągalne jest 8K lub 10K i 120 Hz
DisplayPort, czyli prawdziwy konkurent dla HDMI
Wprowadzony powszechnie trzy lata później od HDMI standard w założeniu ma być systemem do przesyłania obrazu i dźwięku między komputerami, a telewizorem czy monitorem (lub projektorem). Został wprowadzony jako profesjonalna konkurencja dla HDMI.
Rewolucyjnym w stosunku do poprzednich rozwiązań było zastosowanie komunikacji dwukierunkowej oraz rozszerzalności. Te same złącza mogą być wyposażane w nowe funkcjonalności w przypadku ich wprowadzania w przyszłości. W jakich wersjach występuje DisplayPort do dziś?
Oto one:
- 1.0, 1.1 – transmisja obrazu do 1440p i 30 Hz odświeżania
- 1.2 – obraz 4K do 240 Hz
- 1.3 – 8K oraz do 240 Hz Hz
- 1.4 – 8K i do 240 Hz
- 2.0 – 16K i 240 Hz
Zastosowania DisplayPort i HDMI
Dziś HDMI nadal króluje wśród telewizorów. Ta technologia na stale weszła do świata TV i nie planuje ustępować. Dlaczego tak się dzieje? Większość urządzeń nadawczych do TV takich, jak dekodery kablowe, TV-SAT czy DVB-T korzysta z tego właśnie standardu. Zatem posiadanie telewizora bez HDMI byłoby przynajmniej kłopotliwe.
Jednocześnie DisplayPort wyparł HDMI z rynku komputerów. Co to oznacza? Większość najlepszych i najnowszych kart graficznych do komputerów osobistych wyposażana jest przede wszystkim w wyjście DisplayPort. Czasami kilka z nich – dla zastosowania większej liczby wyświetlaczy jednocześnie. W tym samym czasie HDMI traktowane jest w branży komputerów po macoszemu. Trudno spotkać więcej niż co najwyżej jedno takie wyjście w dobrej karcie graficznej.
Także w coraz większej części laptopów, szczególnie w liniach biznesowych rzadziej dziś znajdziemy wyjście HDMI niż DisplayPort. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzią jest kompatybilność, o której piszę w dalszej części wpisu.
DisplayPort vs HDMI a kompatybilność i przejściówki
Łatwiejszym jest podłączenie urządzenia z wyjściem DisplayPort do odbiornika w postaci telewizora czy monitora z wejściem HDMI. Wystarczy do tego przejściówka (z kabelkiem lub bez). Nie wymaga ona dodatkowego zasilania. Obraz zachowa jakość i będzie przesyłany i wyświetlany z jakością dostępną w technologii HDMI.
Jeśli zamierzasz podłączyć urządzenie z wyjściem HDMI do odbiornika DisplayPort, to potrzebna będzie do tego przejściówka z zasilaniem. Sygnał HDMI bowiem zostanie skonwertowany tak, żeby „zaspokoić” wymagania wejścia DP. Jednak jakość odpowiadać będzie standardom HDMI. Przejściówka może być zasilana z portu USB lub osobną ładowarką, np. sieciową z wyjściem USB.
DisplayPort jest zatem bardziej uniwersalny. Korzystając z prostej przejściówki obsłużymy oba najpopularniejsze standardy. To niewątpliwa przewaga DP, która powoduje, że coraz częściej stosowany jest w urządzeniach przenośnych takich, jak laptopy.
Czy 144hz działa na HDMI?
Moja odpowiedź brzmi: „tak, ale”. Jakie jest to ale? Otóż takie odświeżanie uzyskamy w HDMI w wersji 1.4. Jednak tylko „na styk” i może zdarzyć się, że zbyt długi kabel ograniczać będzie możliwości transmisji. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z tak wysokiej częstości odświeżania, to polecam raczej DP. Ten standard już od wersji 1.2 zapewnia odświeżanie nawet do 240 Hz. Jeśli jesteś zapalonym graczem, to na pewno docenisz właściwości DisplayPort w zakresie odświeżania obrazu.
Czy HDMI i DisplayPort przesyła dźwięk?
Tak, jak pisałem w szczegółowych specyfikacjach, oba standardy wspierają transmisję dźwięku. W dodatku robią to z bardzo zbliżonymi parametrami. Dlatego jeśli to na dźwięk kładziesz największy nacisk – obie technologie są niemal identyczne.
Kabel HDMI vs DisplayPort
Kable dla obu standardów są bardzo podobne. Oczywiście różnią się końcówkami i nie jest możliwe bezpośrednie wpięcie np. HDMI do DP. Jednak sam przewód jest dość gruby, przy tym elastyczny. Na ogół występuje w kolorze czarnym. HDMI ma tu przewagę w możliwej długości. Zastosujesz w tym standardzie przewód przynajmniej o kilka metrów dłuższy bez konieczności używania urządzeń wzmacniających sygnał.
Podobieństwa DisplayPort i HDMI
Poniżej przedstawiam najważniejsze podobieństwa rozpatrywanych standardów. Są wśród nich:
- Możliwość transmisji obrazu i dźwięku wysokiej jakości
- Brak zakłóceń w przypadku prawidłowego podłączenia i zastosowania przewodów wysokiej jakości
- Ciągłe rozwijanie technologii dla zapewnienia transmisji obrazu o wyższej rozdzielczości
- Sygnał audio 8-kanałowy o próbkowaniu 192 kHz – praktycznie identyczny w obudwu rodzajach łączy
- Możliwość utraty jakości dla zbyt długich przewodów – powyżej kilku metrów
Różnice w jakości HDMI i DisplayPort
Wśród najważniejszych różnic wymienić należy:
- Potencjalną rozszerzalność funkcjonalności DP w przypadku wprowadzenia nowych rozwiązań – bez konieczności zmiany fizycznego interfejsu
- Większą popularność DisplayPort w branży komputerowej, a HDMI w branży telewizyjnej
- Łatwiejsze podłączenie urządzeń DP>HDMI niż HDMI>DP
- Wyższe wartości odświeżania DP – aż do 240 Hz, stąd popularność u graczy komputerowych
- HDMI w praktyce wytrzymuje bez utraty jakości obrazu nawet do 10 metrów, a DisplayPort traci wyraźnie właściwości przy około 3 metrach
Co lepsze – HDMI czy DisplayPort?
Jeśli zastanawiasz się, którą technologię wybrać dla siebie, to zwróć uwagę na dwa aspekty:
- Do czego będziesz jej używać?
- Czy masz wybór?
Jeśli o wyborze standardu decydować będzie jego zastosowanie i spotkasz się z możliwością wyboru, to dla podłączenia komputera zdecydowanie polecam DP. Podobnie z nowym laptopem – praktyczniejszy będzie DisplayPort. Jeśli jednak rozwijasz swoje kino domowe i planujesz podłączyć odtwarzacz multimedialny, dekoder czy zestaw kina domowego, to zachęcam do przychylnego spojrzenia na HDMI. Będzie to standard lepiej odnajdujący się w tym środowisku, szerzej w nim stosowany i zapewniający kompatybilność.
Mini HDMI oraz Mini DisplayPort
Pamiętaj proszę, że oba standardy występują często w wersji mini. Spotykane jest to szczególnie często w ultrabookach – czyli bardzo cienkich laptopach. W takim wypadku konieczne będzie zadbanie o odpowiedni kabel dla pożądanego przez Ciebie zastosowania lub zakupienie przejściówki. Sytuacja szczególnie może się skomplikować w przypadku łączenia technologii. Na przykład do połączenia z wyjścia Mini DisplayPort do HDMI (standardowego) konieczne będzie zastosowanie przejściówki Mini DisplayPort>DisplayPort, następnie przejściówki DisplayPort>Hdmi oraz kabla HDMI. Możliwe jest wiele kombinacji. W tym zakresie nie ma jeszcze jednego standardu, a sukcesy rynkowe obu technologii raczej nie zbliżają nas do unifikacji, która wykluczy korzystanie z dodatkowych wtyczek.
Z własnego doświadczenia chętnie doradzę Ci także ostrożność podczas podłączania kabla do wejścia HDMI lub DislayPort – szczególnie w TV lub monitorze. O ile złącza wyglądają solidnie i stworzone są tak, by być w miarę odpornymi, o tyle ich mocowanie wewnątrz obudowy bywa bardzo kruche. W przypadku nieuważnego, krzywego czy zbyt mocnego wpięcia kabla może nastąpić uszkodzenie wspomnianego mocowania i konieczna będzie interwencja specjalisty w serwisie.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz