Telewizja 8K: co to jest, kiedy będzie w Polsce i czym różni się od 4K?

Z pewnością wiele osób nie przetestowało jeszcze technologii 4K, a na rynek powoli wkracza już telewizja 8K. Podstawową różnicą jest oczywiście rozdzielczość obrazu – wiadomym jest, że im jest ona wyższa, tym większa szczegółowość. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze tego potrzebujemy, a różnica w cenie urządzeń jest ogromna. Poniższe porównanie z pewnością pozwoli Ci zdecydować, jaki sprzęt będzie odpowiedni dla Ciebie.

Telewizory 8K są w sprzedaży już od dwóch lat – premiera należała do marki Samsung, która we wrześniu 2018 roku zaprezentowała urządzenie QLED 8K. Nie zapominajmy jednak o tym, że samo posiadanie odbiornika najnowszej generacji to nie wszystko, ponieważ zdecydowana większość treści nadawanych przez polskie stacje telewizyjne jest w niższej rozdzielczości.

Zupełnie inną kwestią jest to, że wiele osób nie zauważa znaczącej różnicy pomiędzy 4K, a 8K. W dużej mierze wynika to z faktu, że obecny standard już teraz gwarantuje zadowalającą szczegółowość. Siła autosugestii również robi swoje – jeśli wiemy, że mamy do czynienia z wyższą rozdzielczością, to doszukujemy się jej zalet.

Telewizja 8K – co to jest?

Mogłoby się wydawać, że to rozdzielczość 4K jest relatywną nowością. Nic bardziej mylnego – tylko nieliczni wiedzą, że pierwsze telewizory UHD pojawiły się na rynku w 2013 roku. Zapewniają one 8 milionów pikseli, dzięki czemu jakość obrazu znajduje się na wysokim poziomie. Technologia 8K to z kolei nowsza generacja, która gwarantuje aż 33 miliony pikseli. Im więcej, tym lepiej, jednak pamiętajmy, że na treści przystosowane do omawianego standardu musimy jeszcze poczekać.

Obraz 8K to cztery razy więcej pikseli – wszystko po to, aby oglądanie TV stało się prawdziwą przyjemnością. Widz ma poczuć się zupełnie tak, jakby znajdował się w samym centrum akcji. Żaden szczegół nie umknie jego uwadze. Trzeba podkreślić, że omawiana technologia stale się rozwija. Być może za pewien czas będziemy posiadać nieograniczony dostęp do treści najwyższej rozdzielczości.

Zastanawiasz się, kiedy odczuwalna jest różnica między 4K i 8K? Przede wszystkim w przypadku ekranów o dużej przekątnej – z całą pewnością zmiana nie miałaby większego sensu, jeśli wyświetlacz ma mniej niż 60’’. Atutem jest fakt, że użytkownik może znajdować się w bliskiej odległości od odbiornika. Nie trzeba obawiać się plam, czy też innych niedoskonałości, które powszechnie występowały w niższych standardach.

Standard 8K vs 4K: krótkie porównanie  

Nie masz pojęcia, czy inwestycja w telewizor 8K jest opłacalna? W sprzedaży znajdziemy już całkiem sporą ilość urządzeń, a więc nie trzeba obawiać się problemu z dostępnością sprzętu.

 Z wymianą odbiornika lepiej się wstrzymać, ponieważ nic nie wskazuje na to, abyśmy w najbliższym czasie zyskali swobodny dostęp do treści omawianej rozdzielczości – mowa tutaj nie tylko o filmach, ale również grach. 

8K vs 4K TV

Wiadomym jest, że nowinki z branży technologicznej interesują graczy. Należy jednak liczyć się z tym, że treści najwyższej rozdzielczości wymagają nieprzeciętnie wysokiej przepustowości danych, co w praktyce może okazać się problemem. Trzeba również wziąć pod uwagę, że odbiornik dostosowuje obraz do rzeczywistej rozdzielczości gry (czyli np. 1080 p). Minie wiele lat zanim na rynku pojawią się produkcje 8K.

8K 4K
Rozdzielczość (proporcje): 8192×4608 (16:9)

8192×4096 (2:1)

4096×2304 (16:9)

4096×2048 (2:1)

Liczba pikseli: 33 mln 8 mln
Zalecana odległość od ekranu: 1 cm/1’’ 2 cm /1’’
Ilość dostępnych treści: bardzo mało dużo
Średnia cena telewizora 65’’: 10 000 zł 2 500 zł

Nie wiesz, czym jest zalecana odległość od ekranu? To ona decyduje o tym, ile szczegółów zdołasz dostrzec. Wiadomym jest, że największe znaczenie odgrywa rozmiar wyświetlacza.
  • Treści 4K odtwarzane są nie tylko na dużych ekranach, ale nawet na smartfonach. W przypadku obrazu 8K nie ma to większego sensu, ponieważ jedynie na wyświetlaczach o dużych przekątnych zobaczymy różnice.
  • Wielu ekspertów twierdzi, że zakup telewizora 8K o przekątnej poniżej 60’’ jest bezcelowy. Dużym zainteresowaniem cieszą się odbiorniki 80’’.
  • Rekomendowana odległość od ekranu w przypadku obrazu 4K i przekątnej 65’’ wynosi 1,3 m. W przypadku rozdzielczości 8K jest to 0,65 m, co oznacza, że musimy siedzieć znacznie bliżej.
Wielu osobom wydaje się, że duży ekran można oglądać z ogromnej odległości, tak jak było to w przypadku odbiorników Full HD. Okazuje się jednak, że im wyższa rozdzielczość, tym mniejszy dystans pomiędzy użytkownikiem, a telewizorem. Oczywiście możemy oglądać TV z drugiego końca pomieszczenia, jednak nie możemy oczekiwać maksymalnej szczegółowości.

Kiedy 8K pojawi się w Polsce?

Niejedna osoba zastanawia się, kiedy telewizja 8K pojawi się w Polsce. Urządzenie możemy zakupić nawet dziś, jednak przeszkodą jest mała ilość dostępnych treści. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Prognozy mówią, że dopiero w 2022 na rynku pojawi się satysfakcjonująca ilość materiałów (m.in. filmów, seriali, gier) przystosowanych do opisywanej technologii. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, jak będzie można odbierać 8K w Polsce za kilka miesięcy.

co to jest 8k?

Obecnie w naszym kraju nie są dostępne programy 8K – króluje przede wszystkim rozdzielczość 4K, która jeszcze nie została odkryta przez każdego. Faktem jest, że wiele osób nie ma szczególnych wymagań, a więc pozostaje przy jeszcze niższym standardzie (Full HD).

Warto również poruszyć problem transmisji danych. Nawet, jeśli platforma streamingowa udostępni materiały 8K, to musimy zastanowić się, czy nasze łącze to udźwignie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownicy VOD, którzy chcieliby odtwarzać wideo w najwyższej rozdzielczości musieliby posiadać internet światłowodowy. Wiadomym jest, że nie dotarł on jeszcze do wszystkich miejscowości.

Telewizja 8K: za i przeciw

Wydaje Ci się, że im nowsze technologia, tym lepiej? Nie zawsze jest to prawdą! Czasami lepiej się wstrzymać, niż wyrzucić pieniądze w błoto. Telewizory 8K mają swoje zalety, jak i wady. Popyt na omawiany sprzęt nie znajduje się na zbyt wysokim poziomie – być może jest to wynikiem tego, że wiele osób nie przywykło jeszcze do 4K.

wady i zalety

 Cena telewizora najnowszej generacji może skutecznie odstraszyć osoby zainteresowane zakupem. Dobrze jest posiadać budżet około 10 000 zł, jednak warto mieć świadomość, że w sprzedaży znajdują się o wiele droższe sprzęty. Pewne jest to, że nie jest to opcja dla osób stawiających na rozwiązania ekonomiczne. 

Jeśli ciężko Ci podjąć ostateczną decyzję, to sprawdź porównanie zalet i wad, dzięki któremu bez trudu ocenisz, czy inwestycja się opłaca. Może okazać się, że znacznie lepszym wyborem będzie urządzenie o niższej rozdzielczości, a jednocześnie tańsze. Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, w jakiej jakości nadawane są odtwarzane materiały. Oglądając film w rozdzielczości 4K na odbiorniku 8K nie wykorzystamy potencjału urządzenia, a taki zakup kompletnie nie ma sensu.

Zalety telewizji 8K:

  • Wyższa szczegółowość – jest ona wynikiem wyższej rozdzielczości (w porównaniu ze standardem 4K). Wiadomym jest, że wielu widzów pragnie dostrzec nawet najmniejsze detale podczas oglądania filmów oraz seriali. Stale dąży się do tego, aby obraz był maksymalnie zbliżony do rzeczywistości. Ma to również duże znaczenie dla gamerów – nie bez powodu to właśnie profesjonalni gracze są uznawani za najbardziej wymagających użytkowników.
  • Doskonałe parametry obrazu – zachwyca on ostrością oraz głębią kolorów. Posiadacze nowoczesnych urządzeń mogą zapomnieć o rozmyciu krawędzi, plamach, czy też innych mankamentach, które negatywnie wpływają na odczucia podczas użytkowania.
  • Wydajne działanie – telewizory 8K opierają swoje działanie na sztucznej inteligencji, która odpowiada za skalowanie oraz uwydatnianie najmniejszych szczegółów w czasie rzeczywistym.

Wady telewizji 8K:

  • Wysoka cena zakupu odbiornika – niestety tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na tak drogi telewizor. Plusem pojawienia się na rynku sprzętu opisywanej generacji jest to, że ceny modeli 4K będą sukcesywnie spadać.
  • Brak dostępnych treści – oczywiście pojawią się one w przyszłości, jednak nie można powiedzieć, czy stanie się to za kilak miesięcy, czy za dwa lata. Właśnie dlatego rozsądniej się wstrzymać z zakupem.
  • Niewielka różnica w jakości – jest to opinia subiektywna, jednak wiele osób nie widzi znaczącej różnicy pomiędzy rozdzielczością 8K, a 4K. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest samodzielnie sprawdzić obie technologie.

Czy warto zainwestować w telewizor 8K? Podsumowanie

czy warto

Wysoka cena telewizorów 8K nie dla każdego jest przeszkodą, a więc całkiem sporo Polaków zdążyło już zakupić sprzęt najwyższej rozdzielczości. Nie wiadomo, kiedy popularne kanały oraz platformy streamingowe zaczną nadawać treści w tej jakości, co jest ogromnym minusem. Może więc okazać się, że odbiornik przez relatywnie długi czas nie przyniesie oczekiwanych zmian, ponieważ obraz nie zostanie przeskalowany do wyższej rozdzielczości. Teoretycznie jest to możliwe, jednak kompletnie bezcelowe, ponieważ straty w jakości byłyby ogromne.

Z technicznego punktu widzenia sporym wyzwaniem jest stworzenie produkcji 8K – filmów, seriali, programów rozrywkowych, gier itd. Wiadomym jest, że proces ten generuje ogromne koszty, więc nie można przewidzieć, kiedy opisywana technologia na dobre wkroczy na rynek.

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest fakt, że odbiorniki 8K posiadają spore gabaryty. Jak już wspomniano, sprzęt o przekątnej poniżej 60’’ nie ukazałby wszystkich detali obrazu. Właśnie dlatego nie jest to opcja do małych wnętrz, gdzie nie możemy pozwolić sobie na ogromny telewizor, który zajmowałby niemal całą ścianę. Trzeba również zastanowić się, czy możemy ustawić kanapę lub fotel w rekomendowanej odległości od wyświetlacza.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *