Producenci telefonów regularnie zaskakują nas nowymi rozwiązaniami, które wdrażają w kolejnych modelach swoich produktów. Dotyczy to zarówno wyświetlania, jak i odtwarzania dźwięku, a także komunikacji i systemów operacyjnych. Dziedziną, w której w ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp jest wyświetlanie obrazu. Od pierwszych matryc LCD z podświetleniem LED doszliśmy do świetnie sprawujących się matryc TFT, IPS, OLED i AMOLED. Dziś otrzymujemy także Dynamic AMOLED. Co to jest i czym rożni się od Super AMOLED lub OLED? Tego dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu.
Choć jestem fanem nowinek technologicznych, to na kolejne generacje rozwiązań patrzę dość sceptycznie. Dlaczego? Głównie z powodu tego, że obecnie proponowane matryce dają już taką jakość obrazu, która właściwie nie pozostawia wiele do życzenia. Udoskonalenia, usprawnienia, czy nawet rewolucyjne zmiany, które wprowadzają niespotykane wcześniej technologie, w praktyce tylko nieznacznie poprawiają to, co widzisz na ekranie. A czasami po prostu zmieniają. Mam na myśli fakt, że obraz wyświetlany jest inaczej i niektórym może się bardziej podobać. Mogą tez jednak być osoby, które, choć podejdą do nowinki bez uprzedzeń – zdecydowanie będą preferować starszą, sprawdzoną technologię.
Dynamic AMOLED, zaproponowany przez Samsunga, jest czymś, co może jednak znaleźć zarówno oddanych fanów, jak i osoby, które zwyczajnie docenią i będą preferować ten sposób wyświetlania. Niewykluczone, że może nawet z czasem zająć sporą część rynku telefonów. Jakie są jego zalety? Czym różni się od innych rozwiązań?
Dynamic AMOLED – co to jest?
Rozwiązanie stworzone przez Samsunga znacząco redukuje wyświetlanie szkodliwego dla oczu koloru niebieskiego (a właściwie niebieskiego światła). Średnia dla rynku wynosi około 12%, w Dynamic AMOLED to tylko 7%. Proponuje wyraźnie jaśniejszy obraz przy zmniejszeniu poboru energii, co jest niezwykle ważne przy dużych ekranach i tym, jak dużo spędzamy czasu ze smartfonem w ręku, także po zmroku. Przyda się to także, gdy będziesz chcieć przeczytać coś na telefonie, znajdując się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Obecnie technologia ta uważana jest wręcz za najlepszą i najbardziej zaawansowaną na rynku.
AMOLED vs Dynamic AMOLED – jak działa nowa technologia?
Dynamic AMOLED działa, ogólnie mówiąc, tak jak wszystkie inne ekrany OLED. Zbudowane są one z organicznych (polimery) materiałów, które tworzą diody elektroluminescencyjne. Każda dioda to jeden piksel, co samo w sobie zapewnia wysoki kontrast oraz pełną, prawie idealną czerń.
Dynamic AMOLED wyróżnia się tym, że w obrębie zaledwie kilku osobnych diod, czyli pikseli, potrafi zapewnić zarówno idealna czerń, jak i żywe kolory. Obraz z diod będących obok siebie nie zlewa się w jedną całość, a krawędzie są bardzo wyraźne i nie są zakłócone ograniczeniami matrycy. Wyświetlany na ekranie obraz zbliżony jest najbardziej, jak to dziś możliwe do tego, jaki w naturze widzi ludzkie oko.
Każdy z pojedynczych pikseli potrafi wyświetlać wszystkie barwy podstawowe, tj. niebieską, czerwoną i zieloną. Dzięki temu kolory są żywsze i pełniejsze, w przeciwieństwie do starszych OLED, gdzie zieleń mogła być wyświetlana tylko przez niektóre z diod. Dodatkową zaletą Dynamic AMOLED jest to, że praktycznie niezależnie od kąta patrzenia na ekran, kolory zachowują swoje nasycenie. Wynika to między innymi z samopodświetlania się pojedynczych diod.
Specyfikacja Dynamic AMOLED
Przyjrzyjmy się szczegółom dotyczącym Dynamic AMOLED. Jakie są charakterystyczne cechy tej technologii? Oto najważniejsze z nich:
- Bardzo wyraźny obraz. To, że zostały zastosowane piksele obsługujące (pojedynczo) wszystkie barwy zapewnia, że cały obraz oraz każdy jego fragment, posiada maksymalną, możliwą do uzyskania jakość
- Zużycie energii niższe o około 10 procent. Uzyskuje się je dzięki temu, że prąd nie jest używany do podświetlenia całej matrycy, a jedynie poszczególnych pikseli
- Jasny wyświetlacz, który jest czytelny i dobrze widoczny nawet w silnym słońcu
- Odwzorowanie barw najbliższe naturalnym kolorom, dzięki zdolności każdego piksela do wyświetlania każdej, dostępnej barwy
- Prawdziwa czerń uzyskiwana dzięki całkowitemu wyłączeniu pikseli w miejscach, gdzie ma nie być żadnego podświetlenia
- Doskonałe wrażenia estetyczne niezależnie od oglądanego lub czytanego materiału
- Możliwość korzystania z funkcji ciągłego włączenia ekranu. Energia zużywana jest tylko przez jego podświetloną część
- Redukcja szkodliwego i męczącego oczy światła niebieskiego
AMOLED vs Dynamic AMOLED – jakie są różnice?
Choć AMOLED jest technologią zaawansowaną i jednocześnie jest dość nowa na rynku, ma także swoich fanów, to Dynamic AMOLED wypada w porównaniu do niej jeszcze lepiej. Wprowadza usprawnienia, które można konkretnie wymienić:
- Ogólny odbiór wyświetlanych treści jest lepszy. Oglądanie filmów daje jeszcze bardziej „kinowe” wrażenia, niż AMOLED
- Wyższy zakres wyświetlanych kolorów, który widoczny jest niezależnie od poziomu jasności ekranu. Dostrzeżesz zatem więcej barw zarówno w słońcu, jak i oglądając treści w ciemnym pomieszczeniu. Paleta barw jest większa o około 36 procent
- Mniejsza o około 40 procent emisja światła niebieskiego, co jest szczególnie korzystne, gdy korzystasz z ekranu przed snem
Ekrany AMOLED to wciąż rozwijana technologia i na pewno nie zostanie szybko wycofana. Jednak w najwyższych modelach Samsung proponuje już bardziej zaawansowany Dynamic AMOLED.
Dynamic AMOLED vs Super AMOLED
Jaka jest podstawowa różnica między tymi dwoma standardami? Chodzi tu o już wspomniany przeze mnie HDR – w wersji 10+. Dynamic AMOLED w technologii HDR10+ to kontrast około 2000000:1, co jest wynikiem nieosiągalnym dla starszych rozwiązań. Każdy szczegół jest wyraźnie widoczny. Żadna scena nie zostanie wyświetlona tak, by barwy się ze sobą zlewały, a czerń nie została dobrze odwzorowana.
Niektóre osoby wskazują wręcz na zbyt „nienaturalne” obrazy na Dynamic AMOLED. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ osoby te przyzwyczaiły się do niedoskonałości standardowych ekranów LED i mają wrażenie, że treści na ekranie Dynamic AMOLED, jako bardzo zbliżone wyglądem do rzeczywistych, są nienaturalne.
Dynamic AMOLED vs OLED
Jeszcze łatwiej porównać Dynamic AMOLED ze standardowym rozwiązaniem OLED. Różnice to przede wszystkim:
- Możliwość zastosowania AMOLED, jako lżejszych i cieńszych, w małych wyświetlaczach telefonów
- AMOLED posiada dodatkową powłokę TFT, która utrzymuje stan podświetlenia pikseli bardziej stabilnie, co przekłada się na lepszą dynamikę obrazu
- Wyższa jakość obrazu Dynamic AMOLED
- Możliwość stosowania zaginających się (składanych) ekranów
- Dynamic AMOLED ma krótszy czas odświeżania oraz wyższy kontrast
Dynamic AMOLED 2x – rozwinięcie technologii
By jeszcze bardziej zachęcić nas, czyli użytkowników smartfonów do swojego rozwiązania, Samsung podkręcił możliwości ekranów Dynamic AMOLED w wersji rozwiązania o oznaczeniu 2x. Znajdziemy je między innymi w:
- Galaxy S20, S20+, S20 Ultra
- S21, S21+ oraz Ultra
- S22 i S23 w różnych wersjach
- Galaxy Note 20 i wersji Ultra
Zapewnia ona pracę ekranu z najwyższymi rozdzielczościami (nawet 3200 x 1440 pikseli) i niespotykane dotąd wrażenia wzrokowe. Wszystko to można zobaczyć w odświeżaniu 120 Hz, także w tych najwyższych rozdzielczościach. Nie występuje przy tym efekt smużenia, czyli zacierania się obrazu przy dynamicznych scenach. Możesz dziś już zatem mieć prawdziwie kinowy obraz w stosunkowo niewielkiej obudowie smartfona.
W których telefonach znajdziemy ekran Dynamic AMOLED?
Rozwiązanie to Samsung wprowadza w swoich topowych modelach telefonów. Znajdziesz je między innymi w:
- Serii Fold w modelu Galaxy Z Fold 3 5G
- Serii Flip w modelu Galaxy Z Flip 3 5G
- Serii Note w modelach Galaxy Note 10 czy Note 10 Plus
- Serii S w modelu S10 czy S10 Plus
Producent chce w ten sposób podkreślić jak bardzo stawia na tę technologię. Implementuje ją w swoich najlepszych (i najdroższych) smartfonach. Nie jest wykluczone, że z czasem zacznie ona pojawiać się w tańszych, bardziej budżetowych telefonach.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz