HDCP: co to jest, czemu pojawia się błąd i na czym polega ochrona wyświetlania obrazu?

Nielegalne kopiowanie treści cyfrowych jest powszechne w dobie Internetu. Rozwinęło się już na początku popularyzacji nieograniczonego dostępu do sieci. Obejmuje kopiowanie treści filmowych, muzycznych czy programów. Autorzy tych treści starają się wraz z ich dystrybutorami ograniczyć ten proceder. Jednym ze sposobów na to jest technologia High-Bandwidth Digital Content Protection, czyli ochrona przed kopiowaniem cyfrowej zawartości przesyłanej szerokopasmowo. Co to jest HDCP i dlaczego może pojawić się taki błąd?

W moim wpisie postaram się przybliżyć Ci szczegóły tego rozwiązania. Dowiesz się na czym ono polega oraz kiedy jest stosowane. Zapraszam do lektury.

Co to jest HDCP?

Wprowadzony przez Intel system HDCP uniemożliwia przesyłanie treści wysokiej jakości (obrazu i dźwięku) w ten sposób, by było możliwe tworzenie nieautoryzowanych przez właściciela kopii. W skrócie składa się z trzech głównych zasad:

 • Nieautoryzowane urządzenia, które mogłyby nagrać otrzymywaną treść otrzymują ją w obniżonej jakości. Dla wideo jest to jakość DVD
 • Dane są szyfrowane. Dzięki temu nie można się „wpiąć” w kabel między urządzeniami, żeby uzyskać obraz i dźwięk
 • Możliwe jest zablokowanie odtwarzania treści na urządzeniach wybranych producentów
Intel to jeden z dwóch wiodących na rynku producentów procesorów komputerowych. Od dekad konkuruje z AMD. Jak przeczytasz niżej, zajmuje się także m.in. standardami ochrony własności intelektualnej.
blad HDCP

Gdzie działa ochrona HDCP?

Standard ochrony może być włączony dla poniższych rodzajów połączeń:

 • HDMI
 • DisplayPort
 • DVI
 • GVIF
 • UDI
 • WHDI

Jeśli masz za sobą lekturę tego mojego wpisu o HDMI vs DisplayPort to wiesz, że dwa pierwsze typy połączeń są najczęściej stosowane w domu oraz wśród profesjonalistów, a także graczy komputerowych. Dzięki możliwości implementacji w tak popularnych typach połączeń multimedialnych HDCP zapewnia ochronę treści praktycznie w każdej możliwej konfiguracji jej transmisji.

W najnowszej wersji HDCP jest możliwe do implementacji w każdym typie połączenia: zarówno przewodowego, jak i bezprzewodowego. Zadziała więc nawet w sieci WIFI, Ethernet. Co ciekawe – można je włączyć także dla USB.

Zastosowanie HDCP

Kto używa dziś technologii HDCP? Przede wszystkim są to:

 • Wydawcy płyt multimedialnych (min. z filmami Blu-Ray)
 • Nadawcy telewizji cyfrowej, w tym kablowej i satelitarnej
 • Producenci treści odtwarzanych na komputerach i urządzeniach przenośnych

Wynika z tego, że posiadając dekoder telewizji kablowej najprawdopodobniej wyświetlasz na telewizorze treści chronione przez HDCP.

Błąd HDCP – wyświetlanie obrazu jest zablokowane

Jeśli spotkasz się z komunikatem błędu może to oznaczać, że urządzenie, z którego korzystasz jest nieprzystosowane do obsługi HDCP. Innymi słowy: nie potrafi wymienić z drugim urządzeniem informacji, które są niezbędne do prawidłowego przesyłania zabezpieczonych treści. Najczęściej będzie to dotyczyło starszych odbiorników telewizyjnych. Poniżej przedstawię przykładowe komunikaty popularnych operatorów oraz możliwe do podjęcia kroki.

HDCP w Cyfrowym Polsacie

hdcp cyfrowy polsatJeśli w przypadku Polsatu, po przełączeniu kanału trafisz na czarny ekran może to oznaczać, że nadawana jest na nim audycja, która chroniona jest poprzez HDCP. Twoje urządzenie nie jest w stanie jej wyświetlić. Co wtedy zrobić? Oto kilka kroków:

 • Odłącz oba urządzenia od zasilania na około jedną minutę, następnie ponownie włącz
 • Upewnij się, że zarówno dekoder Polsatu, jak i Twój telewizor posiadają aktualne oprogramowanie
 • Jeśli tak, a audycja nadal nie jest wyświetlana, to wypróbuj powrót do ustawień fabrycznych – dla obu urządzeń. Proponuję zacząć od telewizora
 • Jeśli masz taka możliwość – wypróbuj podłączenie dekodera do innego TV

Jeśli dekoder poprawnie odtworzy wybrany kanał na innym TV, oznaczać to będzie, że należy poszukać rozwiązania dla telewizora. Być może skuteczne będzie zastosowanie filtra-konwertera.

Jeśli korzystasz z usług popularnego dostawcy telewizji cyfrowej, to możesz mieć pewność, że otrzymany od niego dekoder obsługuje najnowsze technologie, w tym HDCP. W przypadku starszych urządzeń operator na ogół zadba o wymianę ich na czas tak, by abonenci mogli cieszyć się poprawnym odbiorem sygnału.

HDCP w Player+

Jeśli korzystasz z BOX’a od Playera, to w przypadku problemu z HDCP na Twoim ekranie pojawi się komunikat:

Bład HDCP. Sprawdź połączenie dekodera z telewizorem lub podłącz dekoder do innego telewizora, a następnie odłącz dekoder od zasilania i podłącz go ponownie.

Choć w sposób dość niezgrabny i w złej kolejności – Player podpowiada co należy zrobić. A więc:

 • Odłączamy dekoder od zasilania. Doradzam pozostawienie go tak na około jedną minutę. Podłączamy ponownie by sprawdzić poprawność wyświetlania
 • Jeśli to zawiedzie – sprawdzamy działanie dekodera z innym telewizorem

Możliwe jest jeszcze jedno rozwiązanie, którego zastosowanie polecam. Należy włączyć TV i dekoder w takiej kolejności:

 • Przy wyłączonych obydwu urządzeniach włączamy telewizor
 • Po upływie przynajmniej 10 sekund włączamy dekoder

Dlaczego takie rozwiązanie może zadziałać? Otóż, niektóre telewizory startują trochę wolniej i mogą potrzebować więcej czasu od dekodera na przygotowanie się do wyświetlania treści chronionej HDCP. Dzięki wcześniejszemu włączeniu dajemy TV czas na wykonanie procedury „powitania” z dekoderem. Spotkałem się już z tym, że włączanie domowego zestawu w ten właśnie sposób działało doskonale w przypadku występowania problemu z HDCP.

HDCP w Canal+

HDCP w Canal PlusOchrona treści wysokiej jakości w Canal+ może skutkować się pojawieniem komunikatu wyświetlanego na białym tle z niebieskim nagłówkiem. Dowiemy się wtedy, że:

Wystąpił problem połączenia HDCP.

Co wtedy zrobić? Operator zaleca następujące kroki:

 • Wyłączenie dekodera oraz TV, a następnie zastosowanie procedury opisanej przeze mnie powyżej – włączenia TV około 10 sekund przed dekoderem
 • Sprawdzenie sprawności kabla wraz z upewnieniem się, że spełnia on standard HDMI 2.0
 • Aktualizację oprogramowania telewizora oraz dekodera. Ja sugeruję wykonać to w tej właśnie kolejności
 • Sprawdzenie działania dekodera z innym TV
Aktualizacja oprogramowania TV powinna być wykonana najpierw. Dekodery operatorów telewizji cyfrowej mają na ogół ustawiona automatyczną aktualizację, natomiast może zdarzyć się, że zapomnimy o tej funkcji w TV lub jest ona niedostępna.

Błąd HDCP w Vectrze

Jeśli podłączysz do dekodera Vectry TV niezgodny z HDCP, to na urządzeniu od tego operatora pojawi się napis HDMI-OFF lub HDCP. Jednocześnie na ekranie telewizora ujrzysz napis Brak sygnału. Kroki, jakie należy podjąć są analogiczne do opisanych przeze mnie wczesniej.

Co ciekawe jednak, Vectra może wyświetlić taki komunikat w przypadku, gdy na TV wybrane będzie nieprawidłowe źródło obrazu i dźwięku. Należy wtedy wybrać na pilocie przycisk wyboru tego źródła i zdecydować o włączeniu tego, do którego podłączony jest dekoder (czyli w praktyce może być to po prostu inny port HDMI).

HDCP na dekoderze

hdcp na dekoderzePrzygotowując się do tego wpisu natrafiłem w Internecie na przypadki, w których dekodery popularnych operatorów wyświetlały błędy HDCP nawet na najnowszych telewizorach. Działo się to przy zastosowaniu możliwie najlepszych kabli HDMI. W takim wypadku należy zastosować rozwiązanie mające na celu wyeliminowanie problemu z dekoderem. Jak to zrobić?

 • Jeśli masz taką możliwość, to zaktualizuj oprogramowanie dekodera samodzielnie – za pomocą Internetu lub poprzez interfejs USB
 • Jeśli operator zablokował taka możliwość, to skontaktuj się z Infolinią

Większość operatorów telewizji cyfrowej blokuje możliwość wprowadzania większych zmian konfiguracyjnych w swoich urządzeniach przez abonentów. Dlatego też aktualizacja oprogramowania może być przeprowadzona zdalnie przez Infolinię lub podczas bezpłatnej wizyty technika.

Aktualizacja zdalna możliwa jest nawet bez połączenia dekodera z Internetem. W sieci kablowej specjalista z Infolinii może wysłać odpowiednie pakiety danych do Twojego dekodera dzięki szybkiemu łączu cyfrowemu – światłowodowemu lub miedzianemu.

Jak wyłączyć HDCP?

ochrona hdcpCzęsto spotykam się z tym pytaniem. Nie ma jednak na nie prostej odpowiedzi, a jeśli miałbym takiej użyć, to powiedziałbym: nie wyłączać. Do wykonania tego zadania mogą być potrzebne dodatkowe, drogie urządzenia oraz specjalistyczna wiedza. W dodatku nic nie gwarantuje powodzenia, a dostawcy treści stosują stałe uaktualnienia zabezpieczeń.

Oczywiście występują wyjątki. Przykładowo: w konsoli do gier PlayStation4 można wyłączyć HDCP, jeśli telewizor lub monitor nie obsługują tego standardu. Funkcja dostępna jest w menu. Jeśli jednak Twój dekoder, konsola czy odtwarzacz jej nie posiada, to nie polecam stosowania rozwiązań, które nie są przewidziane przez producenta sprzętu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *